Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Сілкіна Юлія Валеріївна. Морфогенез просторової організації міокарду в філогенетичному аспекті : дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Кримський держ. медичний ун- т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2005.



Анотація до роботи:

Сілкіна Ю.В. Морфогенез просторової організації міокарду в філогенетичному аспекті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. - Кримський державний медичний університет ім. С.І.Георгієвського, Сімферополь, 2005.

Дисертація присвячена вивченню морфогенеза просторової організації міокарду у представників різних класів хребетних. Досліджені гістоморфологічні особливості архітектури тканинних компонентів міокарду на етапах кардіогенезу у Rana temporaria, курки, щура та людини. Визначені основні кроки структурних трансформацій елементів міокарду в аспекті їх взаємної орієнтації. Встановлена гістоархітектурна характеристика м’язового, гемомікроциркуляторного та сполучнотканинного компонентів з точки зору просторової орієнтації клітин та клітинних груп. Вивчені процеси клітинної проліферації та диференціювання у ранньому серці людини за допомогою імуногістохімічних маркерів Кі-67, CD-34, віментину та визначені особливості розподілення маркер-позитивних клітин. Створені тривимірні моделі ділянок стінки серця на різних етапах кардіогенезу вивчених об’єктів.

У дисертації викладені узагальнені дані щодо процесу формування просторової організації міокарду амфібій, птахів та ссавців, в тому числі людини; визначені основні кроки архітектурних трансформацій тканинних компонентів міокарду в аспекті їх просторового взаємозв’язку; наведено нове вирішення питання тривимірної реконструкції структури серця. Отримані результати можуть слугувати основою для подальших експериментальних досліджень в галузі морфології та кардіоембріології.

  1. Просторова трансформація міокарду починається з появою примітивних трабекул в області презумптивного шлуночку у Rana temporaria на 29 стадії личинкового розвитку, у курки – на 2,5 добу ембріонального розвитку, у щура – на 11,5 добу пренатального періоду розвитку та у людини на 4 тижні гестації, супроводжуючись зростанням кількості та об’єму кардіоміоцитів і, відповідно, трабекул, зміною характеру просторових взаємовідношень між трабекулами, наслідком чого є їх ущільнення та утворення системи синусоїдів. У серці людини накопичення маркеру Кі-67 в міокарді шлуночків мало найбільші показники на 4 тижні, в передсердях – протягом 4-6 тижнів пренатального розвитку.

  2. На ранніх етапах кардіогенезу у ембріонів курки, щура та людини виявляється гетероморфність будови міокарду, що визначається на рівні його шарів, різних ділянок та відділів серця, а також на рівні індивідуальної трабекули. У Rana temporaria кардіоміоцити у складі трабекул мають різні тинкторіальні властивості, що виявляється після завершення метаморфозу. Найбільша інтенсивність проліферації кардіоміоцитів міокарду земляної жаби спостерігається від 31 до 33 стадії розвитку. Система міжтрабекулярних просторів складається з окремих комплексів, що мають сполучання з порожниною серця. Частина комплексів має синусоїди зі сліпим ходом, що виконують функцію резервуарних порожнин.

  3. Від 4 доби ембріонального розвитку у курки, від 12 доби пренатального розвитку щура та на 5 тижні гестації людини у складі трабекул міокарду виявляється проміжний шар, який містить мезенхімні клітини, а з 5,5, 16 доби та 6 тижня відповідно в інтратрабекулярному міокарді визначаються тяжі ендотеліальних клітин, що походять з епікарду та є джерелом формування ендотелію коронарного русла. В міокарді Rana temporaria описаних подій не відбувається з причини формування безсудинної системи мікроциркуляції.

  4. Міграція мезенхімних клітин з епікарду між кардіоміоцитами компактного міокарду у ембріонів курки, щура та людини забезпечує утворення протокапілярів на 4,5 добу, 15 добу ембріонального розвитку та на 5 тижні гестації відповідно. У міокард трабекул ці клітини мігрують пізніше. Мезенхімні клітини даного походження є єдиним джерелом утворення епітеліальних та сполучнотканинних елементів судинної стінки. Поява CD-34-позитивних клітин в інтратрабекулярному міокарді серця людини відбувається пізніше порівняно з компактним шаром. Віментин-позитивні та CD-34-позитивні клітини в структурі компактного міокарду з’являються паралельно. Обидві популяції клітин мають походження з епікарду.

  5. Компактизація стінки серця відбувається шляхом ущільнення та об’єднання трабекул у пластини, які притискаються до компактного шару міокарду та набувають неоднакової просторової орієнтації у стінці правого та лівого шлуночків. Синусоїдні простори та ендотелій, яким вони вистелені, проходять етап слощення і редукції, а мезенхіма проміжного шару трабекул перетворюється на прошарки сполучної тканини, що відмежовують між собою пластини.

  6. Основні події процесу формування гістоархітектоніки міокарду завершуються у Rana temporaria після завершення метаморфозу. Трабекули зрілого міокарду мають специфічні морфологічні ознаки в залежності від локалізації у відділах серця. Єдиною системою мікроциркуляції протягом усього онтогенезу залишаються щілиноподібні синусоїди, які розташовані між ущільненими трабекулами, а також пронизують трабекулярні пучки. Завершення морфологічних перетворень архітектури міокарду відбувається у земляної жаби до 1 року життя, у курки – в перший тиждень після вилуплення, у щура – до 30 доби постнатального розвитку.

Публікації автора:

  1. Сілкіна Ю.В. Гістоархітектоніка міокарду на етапах кардіогенезу у Rana temporaria // Медичні перспективи.- 2004.- Т.IX, №3.- С.29-32.

  2. Сілкіна Ю.В. Розвиток просторової організації м’язового та судинного компонентів міокарда в онтогенезі щура і людини // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад.- 2004.- Т.4, №2.- С.23-26.

  3. Сілкіна Ю.В. Формування та онтогенетичні перетворення трабекулярного міокарду в онтогенезі курки // Вісник морфології.- 2004.- Т.10, №2.- С.329-331.

  4. Горєлова Н.І., Сілкіна Ю.В. Гістогенетичні процеси в ранньому кардіогенезі людини // Вісник проблем біології і медицини.- 2004.- №4.- С.78-84. (Автором проведений аналіз отриманих даних, викладений фрагмент стосовно морфогенезу архітектури міокарду шлуночків та передсердь, визначені загальні висновки).

  5. Пат. №59108 А Україна, МКІ 7 А61В5/02. Спосіб визначення перфузійної здатності капілярів міокарда / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 2003010604; Заявл.23.01.03; Опубл.15.08.03. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 8.- 7 с.

  6. Пат. №59109 А Україна, МПК 7 А61В5/02. Спосіб визначення стереометричних характеристик ультраструктур клітин / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 2003010606; Заявл.23.01.03; Опубл.15.08.03. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 8.- 7 с.

  7. Пат. №60078 А Україна, МПК 7 А61В5/02. Спосіб визначення енергетичного метаболізму міокарда / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 2003010603; Заявл.23.01.03; Опубл.15.09.03. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 9.- 9 с.

  1. Пат. №60079 А Україна, МПК 7 А61В5/02. Спосіб ультраструктурної оцінки ефективності транскапілярного обміну в міокарді / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 2003010607; Заявл.23.01.03; Опубл.15.09.03. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 9.- 9 с.

  2. Пат. №68592 А Україна, МПК 7 А61В5/00. Спосіб підготовки біологічного матеріалу до тривимірної реконструкції / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 2003087527; Заявл.11.08.03; Опубл.16.08.04. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 8.- 5 с.

  3. Пат. №69727 А Україна, МПК 7 А61В5/02. Спосіб визначення лізосомальної активності біологічної тканини / Дніпропетровська державна медична академія, рішення про видачу патенту України за заявкою № 20031110662; Заявл.25.11.03; Опубл.15.09.04. Промислова власність. Офіційний бюлетень.- 2004.- № 9.- 7 с.

  4. Твердохліб І.В., Козлов В.О., Шпонька І.С., Крамар С.Б., Сілкіна Ю.В., Терещенко Н.М., Бондарєва В.О., Ашихмін А.В., Жадан О.І., Маєр Г.В. Складові гістогенезу у розвитку міокарда: кількісний та інформаційний аналіз в онто- та філогенетичному аспектах // Наукові праці III національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України.- Київ, 2002.- С.310-311. (Автором самостійно проведений аналіз отриманих результатів відносно розвитку міокарду в філогенетичному аспекті).

  5. Silkina Yu.V., Tverdokhleb I.V., Ashihmin A.V., Mayer A.V. Mechanisms of microcirculation in the mammals embryo heart // Міжнародний конгрес молодих вчених “Carol Davila”.- Бухарест, 2002. (Автором проведений літературний пошук та викладений основний зміст роботи).

  6. Сілкіна Ю.В., Горєлова Н.І. Етапність формування міоангіоархітектоніки в ембріональному серці щура // Мат-ли 75-ї підсумкової наук. конф. „Весна Наукова”.- Дніпропетровськ, 2004.- С.25. (Автором виконаний аналіз наукової літератури, проведений аналіз отриманих результатів, викладений фрагмент тез стосовно морфогенезу архітектури міокарду шлуночків та передсердь, визначені загальні висновки).

  7. Сілкіна Ю.В., Горєлова Н.І. Використання методу тривимірної реконструкції в морфології // Мат-ли I наук. конф. „Карповські читання”.- Дніпропетровськ, 2004.- С.43-44. (Автором виконана практична частина роботи, проведений аналіз отриманих результатів, викладений фрагмент тез стосовно комп’ютерної обробки мікрофотографій та алгоритму реконструкції стінки міокарду).

  8. Сілкіна Ю.В. Проліферативна активність трабекулярного міокарду шлуночків ембріонального серця людини // Мат-ли наук.-практич. конф. „Гістологія на сучасному етапі розвитку”.- Тернопіль, 2004. - С.58-59.

  9. Горелова Н.И., Силкина Ю.В. Методы иммуноморфологии в изучении гистогенетических процессов раннего кардиогенеза // Мат-ли I наук. конф. „Карповські читання”.- Дніпропетровськ, 2004.- С.15-16. (Автор самостійно провела аналіз отриманих результатів та сформулювала загальні висновки).

  10. Сілкіна Ю.В. Порівняльна характеристика перетворень архітектури міокарду в ранньому серці у представників хребетних // Мат-ли ІI наук. конф. „Карповські читання”.- Дніпропетровськ, 2005.- С.55-57.

  11. Сілкіна Ю.В., Горєлова Н.І. Морфофункціональні переворення міоангіоархітектоніки серця щура в пренатальному періоді // Мат-ли VIII міжнародної наук.-практич. конференції „Наука і освіта”.- Дніпропетровськ, 2005.- С.19-20. (Автором проведений аналіз спеціальної літератури, аналіз отриманих результатів, викладений фрагмент стосовно морфогенезу архітектури міокарду шлуночків та передсердь).