Заїка Світлана Сергіївна. Морфофункціональний стан ендокринних залоз в системі гіпофіз-наднирники- яєчники у великої рогатої худоби в умовах радіоактивного забруднення : дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Заїка С.С. Морфофункціональний стан ендокринних залоз в системі гіпофіз-наднирники-яєчники у великої рогатої худоби в умовах радіоактивного забруднення. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю: 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.
Дисертаційна робота присвячена вивченню морфофункціонального стану ендокринних органів великої рогатої худоби, яка народилась та постійно утримувалась на території, забрудненій радіонуклідами. Проведено радіологічні, гістологічні, гістохімічні та морфометричні дослідження гіпофіза, надниркових залоз та яєчників трьох вікових груп тварин (6-ти місячні, одно- та 3-4-х річні), які зазнали постійного впливу низькодозового іонізуючого випромінення. В ендокринних органах великої рогатої худоби, вирощеної на забрудненій радіонуклідами території, виявлені певні зміни. Також встановлено відхилення величин абсолютних та відносних морфометричних показників основних структурних компонентів гіпофіза, надниркових залоз та яєчників, що свідчить про вплив радіації на організм тварин. Гістологічно гіпофіз великої рогатої худоби контрольної та дослідної груп складається з аденогіпофіза, проміжної та задньої часток.
Дія малоінтенсивного іонізуючого випромінення на організм великої рогатої худоби проявляється гіпертрофією кіркової речовини надниркових залоз, вузлуватою гіперплазією клубочкової та пучкової зон. У окремих тварин 3-4-х річного віку відмічається аденоматозна гіперплазія кіркової речовини надниркових залоз. Гістоструктура надниркових залоз у великої рогатої худоби контрольної та дослідної груп різниться між собою певними морфометричними показниками. Так, у тварин 3-4-х річного віку, які постійно знаходились під впливом малоінтенсивного іонізуючого випромінення, відбувається зменшення товщини капсули, клубочкової, пучкової, сітчастої зон та мозкової речовини надниркових залоз. Яєчники мали чітке розмежування на кіркову та мозкову речовини.
Отримані результати значною мірою доповнюють та поглиблюють сучасні уявлення про стан ендокринних органів у системі гіпофіз-наднирники-яєчники великої рогатої худоби, вирощеної в умовах постійної дії малоінтенсивного іонізуючого випромінення. На основі цих даних подаються практичні рекомендації щодо застосування отриманих результатів досліджень.
1. У дисертаційній роботі на основі радіологічних, гістологічних, гістохімічних та морфометричних досліджень показано негативний вплив постійного малоінтенсивного іонізуючого опромінення на морфологію гіпофіза, надниркових залоз і яєчників великої рогатої худоби. Внаслідок цього впливу в досліджуваних органах виникають зміни, ступінь вираженості яких залежить від терміну перебування тварин на забрудненій радіонуклідами території.
2. У великої рогатої худоби 6-ти місячного віку, яка утримувалась на радіоактивно забрудненій території, спостерігається зменшення абсолютної та відносної маси гіпофіза, відповідно до таких показників у тварин контрольної групи (р<0,05).
3. Постійне малоінтенсивне іонізуюче опромінення не впливає на загальний план мікроскопічної будови гіпофіза і яєчників. Його дія проявляється кількісними змінами площі окремих структур гіпофіза, дискомплексацією ендокриноцитів аденогіпофіза і тенденцією до посиленням фолікулогенезу в тварин 6-ти місячного віку.
4. У надниркових залозах великої рогатої худоби віком 6 місяців і один рік, які піддавались впливу малоінтенсивного іонізуючого випромінення, збільшується площа кіркової і мозкової речовин за рахунок гіперплазії клітинних елементів. У тварин 3-4-х річного віку ці показники стають меншими, порівняно з такими тваринами, яких вирощували на умовно чистій території.
5. У яєчниках дослідних тварин віком 6 місяців і 1 рік відмічається тенденція до інтенсифікації процесів фолікулогенезу. У великої рогатої худоби 3-4-х річного віку ці процеси мають тенденцію до сповільнення і знаходяться майже на одному рівні, порівняно з такими тваринами контрольної групи.
6. Характер гістохімічних особливостей гіпофіза, надниркових залоз, яєчників у великої рогатої худоби залежить від віку тварин. Підвищення в клітинах інтенсивності гістохімічних реакцій на вміст РНК співпадає з накопиченням у них білків. Отже, чинники, які впливають на їх характер, викликані змінами в обмінних процесах РНК.
7. Результати гістохімічних досліджень свідчать про незначне порушення обмінних процесів в органах і тканинах великої рогатої худоби, яка утримувалася на забрудненій радіонуклідами території. У великої рогатої худоби під впливом малоінтенсивного іонізуючого випромінення, особливо у тварин 6-ти місячного та однорічного віку, вони не досить стабільні й нечітко виражені, але в цілому ці результати підтверджують метаболічні порушення в організмі.
8. Корелятивні взаємозв’язки між масою тварин та абсолютною масою гіпофіза, надниркових залоз та яєчників у тварин контрольної та дослідної груп всі середні, тісні та зворотні. Коефіцієнти кореляції між гістоструктурними компонентами ендокринних органів в системі гіпофіз-наднирники-яєчники у контрольних та дослідних тварин мають прямий та позитивний характер.
Публікації автора:
Заїка С.С. Морфологічна характеристика яєчників великої рогатої худоби, вирощеної на радіаційно забрудненій місцевості // Вісник ДАУ. – Житомир: ДАУ, 2003. - № 1. - С. 293-296.
Заїка С.С. Морфофункціональна характеристика наднирникових залоз великої рогатої худоби, вирощеної на радіоактивно забрудненій території // Вісник ЛНАВМ ім. С.З. Гжицького. – Львів: ЛНАВМ, 2004. – Т. 6 (№ 1). – Ч. 1. – С. 46 - 51.
Горальський Л.П., Дяченко Т.Ф., Заїка С.С., Кропивницький Ф.І., Калтаєва О.Я. Лютеогенез в яєчниках корів, які вирощувалися на радіоактивно забрудненій території //Вісник ЛНАВМ ім. С.З. Гжицького. – Львів: ЛНАВМ, 2004. – Т. 6 (№ 1). – Ч. 1. – С. 30 –35. (Дисертант провела гістологічні, морфометричні дослідження, узагальнила деякі результати досліджень).
Горальський Л.П., Бенза С.В., Заїка С.С., Дунаєвська О.Ф. Морфофункціоальні методи в гістології // Вісник Сумського НАУ. – Суми: Сумський НАУ, 2004. - № 2 (11). – С. 37 – 39. (Дисертантом описані методи гістхімічних досліджень, апробовані у дисертаційній роботі).
Горальський Л.П., Заїка С.С., Кропивницький Ф.І. Гістоархітектоніка гіпофіза великої рогатої худоби, вирощеної в умовах радіоактивного забруднення //Ветеринарна медицина України. – 2005. - № 5. – С. 28-29. (Дисертант провела гістологічні, морфометричні дослідження, узагальнила деякі результати досліджень).
Горальський Л.П., Довгій Ю.Ю., Кропивницький Ф.І., Калтаєва О.Я., Корейба Л.В., Заїка С.С. Морфометричні показники органів і тканин у сільськогосподарських тварин // ІІІ Національний конгрес анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України “Актуальні питання морфології”. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – С. 79 –80. (Дисертант провела гістологічні, морфометричні дослідження, узагальнила деякі результати досліджень).
Заїка С.С. Морфологічна характеристика гіпофіза великої рогатої худоби, яка утримується в радіоактивно забрудненій території // VІІ Міжнародна науково – практична конференція “Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. - С. 7 – 9.
Заїка С.С. Морфологічна характеристика наднирникових залоз великої рогатої худоби, вирощеної на радіоактивно забрудненій території // Інформаційний листок. – Житомирський ЦНТЕІ. – № 42. - 2004. – 2 с.
Заїка С.С. Морфологічна характеристика гіпофізу великої рогатої худоби в умовах іонізуючого опромінення // Інформаційний листок. - Житомирський ЦНТЕІ. - № 41. – 2004. – 2 с.