Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Стецук Євген Валерійович. Морфофункціональні зміни сімяників при асептичному запаленні та корекції його трансплантацією кріоконсервованої плаценти : Дис... канд. наук: 14.03.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Стецук Є.В. Морфофункціональні зміни сім’яників при асептичному запаленні та корекції його трансплантацією кріоконсервованої плаценти. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія.- Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню дії підшкірної трансплантації кріоконсервованої плаценти на структурні компоненти сім’яників у фізіологічних умовах та на фоні змодельованого гострого асептичного орхіту шляхом внутрішньоочеревинного введення l-карагінену.

Вперше показані зміни сперматогенного епітелію в сім'яниках протягом 360 діб при підшкірній трансплантації кріоконсервованої плаценти, які проходили без патологічних порушень у структурі яєчка і виявляли активацію сперматогенезу. Доведено, що застосування підшкірної трансплантації кріоконсервованої плаценти при гострому експериментальному орхіті дає можливість корегувати його перебіг шляхом скорочення альтеративних та ексудативних проявів в структурних компонентах сім`яників і прискорення процесів внутрішньоканальцевої репарації та проліферації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, сутність якої полягає у визначенні морфологічних змін в тканинах сім'яників при підшкірній трансплантації кріоконсервованої плаценти, при моделюванні гострого асептичного орхіту та корекції гострого асептичного орхіту трансплантацією кріоконсервованої плаценти.

  1. Трансплантація кріоконсервованої плаценти викликає активну реакцію з боку інтерстиційної тканини сім`яників, яка проявляється починаючи з 7 до 60 доби спостереження підсиленням гемодинаміки інтерстиційної тканини, збільшенням активності інтерстиційних ендокриноцитів у вигляді збільшення загальної їх кількості та цитоплазматичних включень. Об`єм цих клітин на 60 добу на 12% (р<0,05) перевищує контрольні значення за рахунок синтезу та продукції речовин клітинами Лейдіга. У пізні терміни дослідження (120 і 360 діб) відбувається поступове пригнічення активності клітин інтерстицію, кількість та об’єм клітин Лейдіга поступово зменшуються до рівня контрольних показників.

  2. Підшкірна трансплантація кріоконсервованої плаценти стимулює проліферативну активність клітин сперматогенного епітелію. Максимальний ефект визначається на 60 добу – збільшується загальна кількість клітин епітеліосперматогенного шару: сперматогоній - на 18%, сперматоцитів – на 47%, сперматид – на 29% порівняно з контролем, а в свою чергу і висоти сперматогенного епітелію 67,84±2,80 мкм (р<0,01). Поступово, починаючи від 14 до 60 доби експерименту, збільшується функціональна активність клітин Сертолі. Загальна кількість цих клітин залишається без змін, але об’єм їх ядер збільшується на 7% (р<0,05) і вже на 60 добу досігає 88,72±1,80 мкм3. На 120 та 360 добу експерименту виявляється поступове пригнічення активності клітин сперматогенного ряду та клітин Сертолі.

  3. Внутрішньоочеревинне введення l-карагінену викликає гостре асептичне запалення сім`яників, яке має стадійний характер (альтерацію, ексудацію та проліферацію). Ексудативна фаза гострого асептичного орхіту в інтерстиційній тканині характеризується наростаючим набряком сполучної тканини, розширенням сполучнотканинних прошарків на 44% (р<0,05) від контролю. Це супроводжується розширенням венул, спазмуванням артеріол, звуженням просвітів резистивних та ємкісних ланок мікроциркуляторного русла. На 3 добу відбувається підвищення кількості макрофагів, лімфоцитів та плазматичних клітин, зменшення кількості та об’єму клітин Лейдіга. На 10 добу відбувається нормалізація структури сполучної тканини та мікроциркуляторного русла.

  4. В звивистих сім'яних канальцях при змодельованому асептичному орхіті виявляється збільшення висоти сперматогенного епітелію від 2 до 5 доби експерименту за рахунок вакуолізації та відторгнення базального шару, виникнення в просвіті „тканинного детриту” на 7 добу. Від 5 до 21 доби зростає активність ядер сустентоцитів. Повне відновлення кількості клітин та структури сперматогенного епітелію відбувається на 30 добу експерименту.

  5. При моделюванні гострого асептичного орхіту з одноразовою підшкірною трансплантацією кріоконсервованої плаценти асептичне запалення в сім’яниках також має стадійний характер. Відновлення мікроциркуляторного русла в інтерстиційної тканини відбувається вже на 7–10 добу. В просвіті звивистих канальців активність ядер сустентоцитів виявляється вже на 3 добу. На 14–21 добу експерименту в просвіті звивистих канальців виявляються вільні сперматиди. Відновлення кількості клітин та структури сперматогенного епітелію відбувається на 21 добу експерименту. На 30 добу експерименту відбувається достовірне збільшення кількості сперматогенних клітин: сперматогоній – на 9%, сперматоцитів І та ІІ порядків – на 10%, сперматид – на 6% відносно контрольних показників.

  6. Застосування кріоконсервованої плаценти при гострому експериментальному орхіті корегує його перебіг шляхом скорочення альтеративних та ексудативних проявів в структурних компонентах сім`яників і прискорення процесів внутрішньоканальцевої репарації та проліферації.

Публікації автора:

  1. Шепітько В.І., Цебржинський О.І., Стецук Є.В. Прооксидантно-оксидантна система плаценти при різних режимах низькотемпературного збереження // Клін. та експер. патол.- 2004.- Т.ІІІ, №2, Ч.2.- С.489-490. (Здобувач здійснював постановку експерименту, обчислював результати).

  2. Шепітько В.І., Юрченко Т.М., Клименко М.О., Татарко С.В, Стецук Є.В. Вплив кріоекстракту плаценти на клітинні реакції вогнища запалення і периферичної крові // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад.- 2004.- Т.4, Вип.1 (7).- С.31-37. (Здобувач особисто брав участь у постановці експерименту, обчисленні результатів та обґрунтуванні висновків).

  3. Шепітько В.І., Юрченко Т.М., Клименко М.О., Татарко С.В., Стецук Є.В. Вплив кріоекстракту плаценти на реакцію тучних клітин при запаленні // Вісн. проблем біол. і мед.- 2004.- Вип.2.- С.103–106. (Здобувач здійснював постановку експерименту, обчислював результати).

  4. Стецук Є.В., Шепітько В.І., Єрошенко Г.А. Зміни сперматогенного епітелію сім'яників щурів при експериментальному асептичному запаленні // Світ медицини та біології.- 2005.- № 3.- С.67-70. (Здобувач особисто провів експеримент, зробив забір матеріалу, виготовив напівтонкі зрізи, описав отриманий матеріал, підготував статтю до друку).

  5. Стецук Є.В. Проблема чоловічого безпліддя та корекція його введенням продуктів ембріо-фето-плацентарного комплексу // Світ медицини та біології.- 2006.- № 3.- С.101-115.

  6. Стецук Є.В. Вплив трансплантації кріоконсервованої плаценти на динаміку асептичного запалення сім'яників // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад.- 2006.- Т.6, Вип.4 (16).- С.85–87.

  7. Шепітько В.І., Стецук Є.В. Динаміка ранніх термінів асептичного запалення сім'яників під впливом трансплантації кріоконсервованої плаценти // Морфологія.- 2007.- Т.І, №1.- С.120-122. (Здобувач особисто провів експеримент, зробив забір матеріалу, особисто описав отриманий матеріал, обчислив та обґрунтував отримані матеріали, написав статтю).

  8. Шепітько В.І., Стецук Є.В. Структурні зміни сім’яників при асептичному запаленні і трансплантації кріоконсервованої плаценти // Мат-ли II Всеукр. наук. морфол. конф. „Карповські читання”.- Дніпропетровськ: Пороги, 2005.- С. 77-78. (особисто здобувачем виконані морфологічні дослідження).

  9. Стецук Є.В. Стан сперматогенного епітелію, гемоциркуляторного русла сім’яників при асептичному запаленні і трансплантації кріоконсервованої плаценти // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад.- 2005.- Т.5, Вип.4 (12).- С.90.

  10. Стецук Є.В., Шепітько В.І., Вільхова О.В. Морфофункціональна характеристика сперматогенного епітелію сім’яників при трансплантації кріоконсервованої плаценти // Вісн. Вінницького націон. мед. університету.- 2006.- №10 (2).- С.371-372. (особисто здобувачем поставлений експеримент, виконані морфологічні дослідження, статистично оброблені кількісні результати).