Климчук Лариса Феофанівна. Морфофункціональні зміни нейтрофільних гранулоцитів і лімфоцитів крові за дії тяжкої термічної травми: Дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2002. - 173арк. - Бібліогр.: арк. 146-173.
Анотація до роботи:
Климчук Л.Ф. Морфофункціональні зміни нейтрофільних гранулоцитів і лімфоцитів крові за дії тяжкої термічної травми. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сімферополь, 2003.
Робота присвячена з’ясуванню ролі структурної перебудови циркулюючих нейрофільних гранулоцитів і великих грануловмісних лімфоцитів в забезпеченні функціонування клітинної ланки неспецифічної резисентності та розробці критеріїв оцінки загальної імуноздатності організму тяжкоопечених на основі морфометричних параметрів лімфоцитів периферійної крові.
У дисертації показано, що ендотоксемія з одного боку викликала гіперактивність мембран нейтрофільних гранулоцитів, що сприяло підвищенню їх поглинаючої здатності за різкого пригнічення бактерицидності та супроводжувалось саморуйнуванням клітин. З другого боку ендотоксемія викликала різке зменшення відносного та абсолютного вмісту великих грануловмісних лімфоцитів крові (природних кілерів) з одночасною альтерацією їх ультраструктурних компонентів.
Виділено критерії та розділено лімфоцити периферійної крові здорових осіб на чотири типи. Показано, що за дії тяжкої термічної травми відбувається перерозподіл лімфоцитів у бік значного зменшення клітин двох перших типів. Отримані нами результати показують, що різке пригнічення функціональної активності нейтрофільних гранулоцитів, природних кілерів та виражене зменшення кількості лімфоцитів І і ІІ типів обумовлюють пригнічення імуноздатності організму та ризик виникнення інфекційних ускладнень у тяжкоопечених.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення результатів морфофункціонального вивчення нейтрофільних гранулоцитів та великих грануловмісних лімфоцитів крові з метою розкриття патогенетичних механізмів пригнічення неспецифічної резистентності організму та нове вирішення наукової задачі шляхом визначення впливу системної ендотоксемії на фагоцитарну активність та електронно-мікроскопічну будову і функцію нейтрофільних гранулоцитів та мікро- і ультраструктуру, морфометричні показники великих грануловмісних лімфоцитів крові, вміст лімфоцитів та їх морфометричні параметри за дії тяжкої термічної травми.
1. У периферійній крові тяжкоопечених за активністю мембран виявляли неактивні, помірно активні та гіперактивні нейтрофільні лейкоцити. В міру наростання тяжкості опікової травми збільшувався вміст гіперактивних нейрофільних гранулоцитів з деструкцією їх ультраструктурних компонентів.
2. Порушення субмікроскопічної будови нейтрофільних гранулоцитів приводило до зниження на 16,6 % поглинаючої здатності і на 14,4 % завершеного фагоцитозу в стадії токсемії і, відповідно, на 36,1 % та 20,0 % - в стадії септикотоксемії, що супроводжувалось різким зниженням неспецифічної протиінфекційної опірності хворих з тяжким ступенем опікової травми.
3. Кількісний вміст, морфометричний аналіз і морфологічні особливості великих грануловмісних лімфоцитів периферійної крові відображають функціональний стан системи природних клітин-кілерів. Відносний та абсолютний їх вміст не залежить від кількості лімфоцитів периферійної крові.
4. Достовірне зменшення кількості великих грануловмісних лімфоцитів крові в стадії токсемії у 5,2 рази серед лейкоцитів, у 2,5 рази серед лімфоцитів та в 2,1 рази за абсолютним вмістом серед лімфоцитів і, відповідно, у 6 раз, 2,2 рази та в 2,7 рази – в стадії септикотоксемії, в цитоплазмі яких суттєво знижується число та площа азурофільних гранул, яка поєднується із вираженими деструктивними змінами ультраструктури цих клітин, корелює з тяжкістю опікової хвороби і відображає різке пригнічення функції ефекторних клітин неспецифічної резистентності організму тяжкоопечених.
5. Комплексне світлооптичне, морфометричне та електронно-мікроскопічне вивчення ядра і цитоплазми лімфоцитів периферійної крові здорових осіб дозволило розробити робочу класифікацію цих клітин, розділивши їх на чотири типи: І тип лімфоцитів: 3,8 % – вміст у периферійній крові; ІІ тип лімфоцитів: відповідно, 24,7 %. ІІІ тип лімфоцитів: відповідно, 48,3 %. ІV тип лімфоцитів: відповідно, 23,2 %.
6. Тяжка термічна травма викликає перерозподіл кількості лімфоцитів чотирьох типів, що характеризується зменшенням на 52,2 % лімфоцитів І типу і, відповідно, на 43,9 % лімфоцитів ІІ типу в стадії септикотоксемії та вказує на різке пригнічення загальної імуноздатності організму опечених.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
Результати дисертаційного дослідження обгрунтовують причинно-наслідковий зв’язок між порушенням структури і функції клітинних чинників неспецифічної резистентності та системної ендотоксемії у хворих з термічними травмами.
На основі проведеного морфометричного аналізу лімфоцитів периферійної крові дається оцінка імунозданості організму в цілому, а співставлення результатів морфометрії лімфоцитів з клінічним перебігом хвороби є підставою для проведення адекватної терапії та одночасно може служити методом контролю за її ефективністю.
Морфометричний метод оцінки загальної імунозданості організму, що грунтується на класифікації лімфоцитів на 4 типи, може бути використаний при різних захворюваннях і різними фахівцями, особливо при необхідності швидкої оцінки імунологічної резистентності організму.
Публікації автора:
Климчук Л.Ф. Структурний аналіз лімфоцитів периферійної крові здорових осіб і за дії тяжкої термічної травми // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 2. – С. 126-132.
Климчук Л.Ф. Морфофункціональні особливості нейтрофільних гранулоцитів крові з тяжкою опіковою травмою // Науковий вісник Ужгородського університету, серія "Медицина". – 2002. – Вип. 17. – С. 28-30.
Показники імунологічної реактивності та неспецифічної резистенності організму хворих з важкими термічними опіками / Климчук Л.Ф., Нікітенко М.А., Кузів О.Є., Довбуш А.В., Лихацька В.О., Грималюк О.І. // Шпитальна хірургія. – 1999. - № 4. – С. 37-42.
Адаптаційні та регенераційні поцеси червоного кісткового мозку та клітин крові за дії опікової травми / Кузів О.Є., Климчук Л.Ф., Дмитренко О.В., Грималюк О.І., Кузів О.І. // Український медичний альманах. – 2000. - № 3. – С. 84-87.
Вплив важкої термічної травми на активність природних кілерів крові / Климчук Л.Ф., Кузів О.І., Балацька Н.І., Дмитренко О.В. // Российские морфологические ведомости. – 2000. - № 1-2. – С. 275-277.
Структурна основа адаптації строми червоного кісткового мозку до дії опікової травми / Кузів О.Є., Грималюк О.І., Климчук Л.Ф., Лихацька В.А. // Российские морфологические ведомости. – 2000. - № 1-2. – С. 278-279.
Природні клітини-кілери крові опікових хворих / Кузів О.Є., Климчук Л.Ф., Грималюк О.І., Якубишина Л.В., Довбуш А.В., Федонюк Л.Я., Лихацька Т.В. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. – Вип. 4. – С. 111-115.
Ультраструктура червоного кісткового мозку інтактних морських свинок / Кузів О.Є., Грималюк О.І., Климчук Л.Ф., Довбуш А.В., Андріїшин О.П., Лихацька Т.В. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. – Вип. 4. – С. 408-411.
Нові дані про будову ретикулярної строми центральних органів кровотворення та імуногенезу / Кузів О.Є., Климчук Л.Ф., Грималюк О.І., Кузів О.І., Дмитренко О.В., Лихацька В.О., Джума В.Р., Олійник І.Я. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – Вип. 5. – С. 505-509.
Климчук Л., Балацька Н., Дмитренко О., Кузів О. Морфологічна характеристика лімфоцитів крові здорових людей // Матеріали ІV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 292-293.
Климчук Л., Кузів О., Дмитренко О. Структурна характеристика лімфоцитів крові здорових людей // Матеріали V Міжнародного конгресу студентів і молодих учених, приуроченого до 10-ї річниці незалежності України. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 181.
Ультраструктура нейтрофільних гранулоцитів і макрофагів крові при септикопіємії в опечених / Климчук Л.Ф., Кузів О.Є., Головата Т.К., Данильчук Р.Б., Дацко Т.В. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – Вип. 6. – С. 84.
Морфометричний аналіз лімфоцитів периферійної крові донорів та хворих з тяжкою опіковою травмою / Климчук Л.Ф., Лихацька В.О., Боднар П.Р. // Матеріали VІ Міжнародного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 271.
Морфометричний аналіз лімфоцитів периферійної крові за дії тяжкої опікової травми / Климчук Л.Ф., Кузів О.Є., Боднар Я.Я., Головата Т.К. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – Вип. 7. – С. 153.