Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Екологічна безпека


Дульнева Тетяна Юріївна. Модифікування неорганічних мікрофільтраційних мембран для очищення води від екологічно небезпечних забруднень : Дис... канд. наук: 21.06.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Дульнева Т.Ю. Модифікування неорганічних мікрофільтраційних мембран для очищення води від екологічно небезпечних забруднень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 21.06.01 – екологічна безпека. – Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці способів екологічно безпечного модифікування неорганічних мікрофільтраційних мембран забрудненнями, які містяться в стічних водах, для підвищення ефективності їх очищення.

Вивчені основні фізико-хімічні закономірності процесів очищення води від іонів перехідних металів керамічними мембранами, модифікованими цими сполуками. Розроблено новий безреагентний електромікрофільтраційний спосіб модифікування титанової трубчастої мембрани-катоду з розташуванням анода ззовні трубки для очищення води від гідроксокомплексів перехідних металів. Визначено основні параметри такого процесу.

Визначені умови модифікування керамічних мембран палигорськітом, монтморилонітом або гідроксокомплексами Fe3+ з метою очищення води від катіонних і прямих барвників модифікованими мембранами.

Вивчені закономірності знезаражування води від ентеробактерій (S. marcescens і E. Сoli) керамічними мембранами в результаті утворення на їх поверхні шару із самих культур. Запропонований спосіб модифікування керамічних мембран електромікрофільтрацією для знезаражування води.

Розроблені схеми маловідходних екологічно безпечних технологій очищення промивних вод гальванічного та фармацевтичного виробництв.

1. Вперше розроблені способи екологічно безпечного модифікування неорганічних мікрофільтраційних мембран трубчастого типу домішками, які містяться в стічних водах – гідроксокомплексами перехідних металів, катіонними та прямими барвниками й ентеробактеріями, для підвищення ефективності очищення води від цих забруднень.

2. Розроблений новий безреагентний електромікрофільтраційний спосіб модифікування неорганічних мембран для очищення розчинів, які містять іони перехідних металів, до норм ГДК на скидання в каналізацію. Це досягнуто затримуванням їх у вигляді гідроксокомплексів на трубчастій титановій мембрані-катоді при розташуванні анода ззовні трубки і значенням рН в прикатодному просторі 11–12.

3. Вивчені закономірності модифікування керамічних мембран природними алюмосилікатами (палигорськітом і монтморилонітом) та очищення води такими мембранами від катіонних і прямих барвників. Встановлено, що високий коефіцієнт затримання цих барвників (99,9 %) ґрунтується на стеричному факторі, реалізованому за допомогою динамічної мембрани із асоціатів барвника, сформованій на шарі із глинистого мінералу.

4. Показана можливість знезаражування води від E. coli керамічною мембраною із середнім діаметром пор 0,7–0,8 мкм, модифікованою самою культурою. Для мембран із середнім діаметром пор 5,3 – 5,5 мкм аналогічний ефект для E. coli і S. Marcescens досягнутий при накладанні поля постійного електричного струму в результаті утворення дезинфектантів в анодній камері електромікрофильтру.

5. Розроблені схеми маловідходних екологічно безпечних технологій очищення промивної води гальванічного виробництва ВАТ "Меридіан" (м. Київ) від гідроксокомплексів Zn2+ та стічної води ВАТ "Київмедпрепарат" від брильянтового зеленого. В розроблених технологічних схемах забезпечується очищення води від гідроксокомплексів Zn2+ і барвника мікрофільтрацією з використанням модифікованих керамічних мембран у поєднанні зі зворотним осмосом низького тиску.