Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


173. Голованенко Микола Васильович. Моделювання управлінських рішень з підвищення ефективності бурякоцукрового комплексу України: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Голованенко М.В. Моделювання управлінських рішень з підвищення ефективності бурякоцукрового комплексу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена розробці апарату прийняття управлінських рішень, спрямованих на подолання кризи в бурякоцукровому комплексі України й підвищення його ефективності. Здійснено комплексний аналіз ефективності як критерію прийняття управлінських рішень. Розроблено систему класифікації задач оцінки ефективності, що дозволяє спростити вибір показників ефективності. Обгрунтовано критерії оптимальності для застосування в економіко-математичних моделях. Розроблено двохетапну модель планування виробництва в бурякоцукровому комплексі. Її застосування дозволяє діагностувати організаційні резерви підвищення ефективності й отримати оптимальні за критерієм мінімізації витрат на одиницю продукції схеми зв’язків в ланках “виробники буряків – цукрові заводи” та “цукрові заводи – споживачі цукру”. Створено електронну карту для візуалізації та аналізу результатів пошуку оптимальних рішень. Для дослідження ефекту операційного важелю запропоновано модель максимізації ефективності бурякоцукрового комплексу. Збільшення рівня використання виробничих потужностей пропонується здійснювати шляхом дозавантаження заводів переробкою тростинного цукру-сирцю та концентрації квот на виробництво у ефективних виробників. Розроблені моделі успішно пройшли верифікацію й підтвердили свою придатність для вирішення практичних проблем управління бурякоцукровим комплексом України.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці комплексу моделей планування виробництва та квотування реалізації цукру. В результаті проведеного дослідження отримано такі висновки.

  1. Збереження вітчизняного виробництва цукру потребує державного управління ринком цукру та розробки механізмів координації, узгодження та контролю дій суб’єктів бурякоцукрового комплексу. Найбільш актуальними питаннями управління бурякоцукровим комплексом є:

а) обгрунтування найефективніших зон бурякосіяння з врахуванням природно-кліматичних умов та наближеності до цукрових заводів;

б) формування перспективної мережі цукрових заводів для забезпечення їх пріоритетного розвитку;

в) розподіл квот внутрішнього ринку та встановлення мінімальних цін;

г) формування мережі оптової торгівлі цукром, яка гарантувала б дотримання режиму квотування та мінімальних цін;

д) аналіз ефективності дозавантаження цукрових заводів переробкою цукрової тростини в період відсутності бурякової сировини.

  1. Вирішення зазначених питань потребує централізованих рішень на державному рівні, які об’єктивно враховують інтереси всіх учасників бурякоцукрового комплексу та споживачів цукру.

  2. Для забезпечення ефективності державних рішень з управління бурякоцукровим комплексом необхідно застосувати інструментарій підтримки прийняття рішень, зокрема, апарат економіко-математичного моделювання, оскільки об’єкт управління являє собою складну систему.

  3. Узгодженість управлінських рішень щодо регулювання різних аспектів діяльності БЦК України з метою підвищення його ефективності здійснюється шляхом дотримання розробленого алгоритму застосування окремих типів оптимізаційних моделей.

  4. Для діагностування організаційних резервів підвищення ефективності бурякоцукрового комплексу запропоновано двохетапну модель планування виробництва в БЦК України, що відноситься до класу виробничо-транспортних задач. З її допомогою розробляється план вдосконалення зв’язків в ланках “бурякосіючі господарства – цукрові заводи” та “цукрові заводи – центри споживання цукру”, який дозволяє на кожному етапі обирати найефективніших постачальників (з мінімальними витратами), що в кінцевому підсумку забезпечує виробництво цукру з мінімальною ціною.

  5. Особливості моделі планування виробництва порівняно з раніш відомими моделями транспортного типу, що пропонувалися для застосування в БЦК, полягають в наступному. По-перше, ця модель спрямована на формування ефективної зони бурякосіяння та пріоритетної мережі цукрових заводів, а також на раціональну прив’язку цукрових заводів до зон бурякосіяння та ринків збуту. В той же час традиційно транспортні моделі використовувалися переважно для вибору раціональних маршрутів доставки сировини на переробку. По-друге, ця модель є двохетапною, тоді як традиційно враховувався лише один етап – поставки цукрових буряків на цукрові заводи.

  6. Для реалізації запропонованої моделі на рівні окремих підприємств розроблено спеціалізоване програмне забезпечення, застосування якого дозволяє:

спрощувати інформаційне наповнення моделі задачі;

здійснювати автоматизовану конвертацію матричної та мережевої постановок задачі (як вхідної інформації, так і результатів розв’язку);

знаходити оптимальний розв’язок задачі;

здійснювати графічну візуалізацію результатів розв’язку задачі.

  1. Модель максимізації ефективності бурякоцукрового комплексу України дозволяє аналізувати вплив зростання обсягів виробництва (за рахунок дозавантаження заводів переробкою імпортованої тростини) на інтегральну ефективність.

  2. Результати розв‘язку моделі для агрегації на рівні регіонів України показали, що за існуючих техніко-економічних параметрів діяльності підприємств як сільськогосподарської, так і промислової ланки комплексу:

існує сукупність підприємств (регіонів), рівень технологій яких відповідає критерію ефективності для виробництва цукру в рамках квоти внутрішнього ринку;

виробництво бурякового цукру на зовнішній ринок за прийнятого критерію ефективності та існуючих техніко-економічних параметрів діяльності підприємств комплексу неможливе;

організація переробки тростинного цукру-сирцю на українських цукрових заводах з послідуючим експортом цукру є ефективною.

  1. З метою забезпечення максимальної простоти використання моделі в управлінській практиці при прийнятті рішень розроблено сервісне програмне забезпечення, яке повністю автоматизує процес побудови моделі задачі. Користувач здійснює лише корегування інформаційного наповнення.

  2. Для врахування можливості здійснення інвестицій, які здатні змінити ефективність виробничих процесів на підприємствах бурякоцукрового комплексу, була сформульована модифікація моделі максимізації ефективності бурякоцукрового комплексу з елементами інвестиційних рішень. Як виявило аналітичне дослідження діяльності об‘єкта, найбільш критичною з точки зору впливу на ефективність є саме сільськогосподарська його ланка. Тому було розглянуто приклад інвестиційної операції, яка дозволила б вдосконалити технології саме цієї ланки.

  3. Для оцінки ефективності потокової технології розроблено витратно-ресурсний показник ефективності, який введено в конструкцію цільової функції задачі. При цьому для оцінки ефективності капітальних інвестицій застосований нормативний термін окупності, оскільки за результатами теоретичного дослідження показників оцінки ефективності інвестицій було доведено виправданість застосування такого їх різновиду.

  4. Практична реалізація моделі максимізації ефективності бурякоцукрового комплексу з елементами інвестиційних рішень показала, що застосування потокової технології ефективне і може забезпечити не лише окупність інвестицій на її реалізацію, а й ефективність поставки продукції на експорт.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Клименюк М.М., Брижань І.А., Голованенко М.В. Інвестиції у виробництво та вимірювання ризиків // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія “Економіка”. – К.: РВЦ “Київський університет”, – 1997. – № 38. – С. 65 – 67. (Особисто автором здійснено опис процедури застосування аналізу чутливості для оцінки ефективності інвестицій – 0,1 д.а.)

  2. Голованенко М.В. Ефективність діяльності підприємства: теорія та практика // Теорії мікро-макроекономіки. – 2000. – №5. – С.39 – 43. (0,25 д.а.)

  3. Голованенко М.В. Алгоритм проведення факторного аналізу // Моделювання та інформаційні системи в економіці. – 2000. – №63. – С.162 – 172. (0,5 д.а.)

  4. Голованенко М.В. Алгоритм застосування економіко-математичних моделей для підвищення ефективності бурякоцукрового комплексу України // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 3 (за заг. ред. д.е.н., проф. Шегди А.В.) – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2003. – С.230 – 237. (0,3 д.а.)

В інших виданнях:

  1. Как разработать бизнес-план: Учебн. пособие / Клименюк Н.Н., Голованенко Н.В. – К.: Просвіт. 1999. – 192с. (9 д.а., автору належить частина 2 “Технологія розробки бізнес-планів” – 4 д.а.)

  2. Ділова гра “Управління виробництвом на підприємствах корпорації”: Навч. посібник / Клименюк М.М., Шигаєва Т.В., Павлова Р.К., Безус А.М., Голованенко М.В. – К.: Просвіт, 1999. – 72 с. (Особисто автором розроблено алгоритм та програмне забезпечення для пошуку оптимальних управлінських рішень з регулювання виробництва продукції на промисловому підприємстві. – 0,8 д.а.)

  3. Голованенко М.В. Ефективність діяльності підприємства // Економіка підприємства: Навч. посібник. За ред. А.В.Шегди. – К.: Знання-Прес, 2001. – С.281 – 299. (1 д.а.)

  1. Голованенко М.В. Проблеми управління підприємствами цукрової промисловості // Матеріали щорічної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу та студентів Академії муніципального управління. – 1999. – С 50 – 53. (0,1 д.а.)

  2. Голованенко М.В. Підвищення ефективності підприємств як основна передумова відродження економіки України // Теорії мікро-макроекономіки. – 2000. – №6. – С.240 – 245. (0,25 д.а.)

  3. Шигаева Т.В., Голованенко Н.В. Имеет ли смысл рост промышленного производства, если за продукцию все хуже расплачиваются? // Финансовые риски. – 2000. – №1. – С. 80 – 85. (Особисто автором здійснено регресійно-кореляційний аналіз впливу заборгованостей на ефективність діяльності підгалузей промисловості України – 0,3 д.а.)

  4. Шигаева Т.В., Голованенко Н.В. Приватизация как главный фактор роста производства и финансовой стабилизации в промышленности // Финансовые риски. – 2001. – №2. – С. 30 – 36. (Особисто автором здійснено регресійно-кореляційний аналіз впливу глибини приватизації на основні виробничі та фінансові параметри діяльності підгалузей промисловості – 0,3 д.а.)

  5. Клименюк М.М, Голованенко М.В. Проблеми управління бурякоцукровим комплексом України // Економіка. Фінанси. Право. – 2001. – №7. – С.15 – 17. (Особисто автором здійснено порівняння ефективності виробництва цукру в Україні та інших провідних країнах-виробниках бурякового цукру – 0,15 д.а.)

  6. Голованенко Н.В., Шигаева Т.В. Насколько близок классификатор видов экономической деятельности отраслевому классификатору? // Финансовые риски. – 2001. – №3. – С. 9 – 15. (Особисто автором розроблено таблицю оцінки відповідності підгалузей промисловості та промислових видів економічної діяльності за кількістю підприємств та обсягами виробництва, яка необхідна для співставлення агрегованих статистичних даних до 2000 р., представлених в галузевому розрізі, та після 2000 р., представлених в розрізі КВЕД – 0,3 д.а.)

  7. Шигаєва Т.В., Голованенко М.В. Тенденції та перспективи зростання промислового виробництва в Україні // Економічний часопис. – 2002. – №3. – С.29 – 34. (Особисто автором розглянуто вплив інвестиційних чинників на ефективність промислового виробництва в Україні – 0,2 д.а.)

  8. Голованенко М.В. Організація діяльності бурякоцукрового комплексу України на основі критерію ефективності // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 1 (за заг. ред. д.е.н., проф. Шегди А.В.) – К.: “Кадри”, 2002. – С.373 – 382. (0,3 д.а.)

  9. Голованенко М.В. Класифікація задач визначення ефективності діяльності підприємств // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 2 (за заг. ред. д.е.н., проф. Шегди А.В.) – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2003. – С.188 – 191. (0,15 д.а.)

  10. Голованенко М.В. Функції ефективності в умовах ринку // Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні. Збірник наукових праць. Випуск 3 (за заг. ред. д.е.н., проф. Шегди А.В.) – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2003. – С.37 – 40. (0,1 д.а.)