Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Чумакова Олена Борисівна. Моделювання процесу управління вугледобувними підприємствами в умовах реструктуризації : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Чумакова О.Б. Моделювання процесу управління вугледобувними підприємствами в умовах реструктуризації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008 р.

У дисертаційній роботі розроблено концепцію процесу управління вугледобувним підприємством в умовах реструктуризації, яку засновано на принципах системного підходу та реінжинірингу, що дозволяє підвищити рівень ефективності управління за рахунок адаптації з урахуванням оперативного аналізу й оцінки неузгодженості з вихідними економічними показниками та їх прогнозними значеннями.

Розроблено систему методів та моделей: процесу оцінки ймовірності стану вугільних підприємств; оцінки ефективності роботи системи управління підприємством вугільної промисловості, багатомірного прогнозування стану підприємства вугільної промисловості.

Побудовано структуру інформаційно-аналітичної системи управління підприємством в умовах реструктуризації, яку засновано на системі прийняття рішень та оперативної обробки даних з застосуванням багатомірних інформаційних технологій, що дозволяє підвищити ефективність ухвалених рішень.

У дисертаційній роботі представлено результати вирішення актуальної науково-практичної задачі моделювання процесу управління вугледобувними підприємствами в умовах реструктуризації та отримано наступні результати:

1. На основі аналізу стану вугледобувних підприємств, що функціонують в умовах реструктуризації, визначено особливості, закономірності та цілі управління підприємствами в умовах реструктуризації, що забезпечило можливість проведення цільового аналітичного огляду розвитку вугільної промисловості України.

2. На підставі аналізу існуючих методів і моделей управління в умовах реструктуризації і адаптації до зовнішніх чинників, а також діяльності вугледобувних підприємств доведено важливість розробки нових методів і моделей оцінки якості управління підприємством в ринкових умовах.

3. Проаналізовано напрями розвитку інформаційних технологій, методів і моделей в системі управління підприємствами. Визначено роль, структуру і функціональні обов'язки елементів системи управління підприємствами. Результати дослідження довели необхідність розробки нових методів і моделей управління підприємствами в умовах реструктуризації.

4. З урахуванням проведеного аналізу розроблено концептуальну модель процесу управління вугледобувним підприємством в умовах реструктуризації, яку засновано на принципах реінжинірингу і системного підходу; модель дозволяє підняти рівень ефективності управління за рахунок підвищення рентабельності оборотних коштів і компонентів інформаційних технологій, а також підвищити рівень якості управління.

5. Розроблено модель процесу оцінки вірогідності стану вугільних підприємств в умовах реструктуризації, яку засновано на методах теорії вірогідності і математичної статистики, що забезпечує виконання операцій прогнозування положень об'єкту а процесі реструктуризації. Проведено моделювання стану вугледобувних підприємств, що дозволило виявити закономірності, які сприяли застосуванню моделі як для оцінки якості управління на рівні окремих шахт, так і управлінь.

6. Розроблено модель оцінки ефективності роботи системи управління підприємствами вугільної промисловості із застосуванням методів економічної динаміки і за умов стохастичної зміни станів системи, що дозволяє визначати ефективні управлінські дії, узгоджені з цілями тактичного управління підприємством.

7. У роботі запропоновано метод багатовимірного прогнозування показників підприємств вугільної промисловості, заснований на моделі управління оборотними коштами підприємств вугільної промисловості, дозволяє здійснювати розрахунок прогнозних значень чистого прибутку в різні періоди, а також визначити доцільність процесу реструктуризації.

8. Запропонований у роботі метод оперативно-аналітичної обробки даних системи оцінки якості управління в процесі реструктуризації підприємств забезпечує швидкий доступ до інформації, оскільки ґрунтується на використанні багатовимірних баз даних.

9. На підставі розроблених методів і моделей побудовано інформаційно-аналітичну систему оцінки якості управління підприємством в умовах реструктуризації, що заснована на системах оперативної обробки даних із застосуванням багатовимірних інформаційних технологій, що дозволяють підвищити ефективність управлінських рішень за рахунок деталізації та агрегування даних.

10. Розроблені в дисертації концепція, методи та моделі, що використані в інформаційно-аналітичній системі, впроваджено на шахті ім. О.О. Скочин-ського та в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України. Економічний ефект від впровадження склав 120 тис. грн., що підтверджено відповідними актами.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Чумакова Е.Б. Проблемы использования комплексных финансовых коэффициентов для оценки перспектив развития субъектов предпринимательской деятельности. Торгівля і ринок України. Тематичній збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 9. Том 1. Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С. 35–43.

  1. Чумакова Е.Б. Модель оптимизации системы управления предприятия угольной промышленности // Новое в экономической кибернетике: (Сб. науч. тр.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т.// Модели управления в рыночной экономике – Донецк: ДонНУ, 2007. - № 10. - С. 229-235.

  2. Чумакова О.Б., Іванов М.М. Багатомірне прогнозування показників підприємств вугільної промисловості // Вісник Запорізького національного університету// Економічні науки, 2007. – №1. – С. 26 – 33. (Особистий внесок автора: запропоновано метод багатомірного прогнозування з застосуванням коригування значень матриці навчання для нейронної мережі).

  3. Чумакова О.Б., Іванов М.М. Метод оцінки фінансового стану вуглевидобувних підприємств у процесі реструктуризації // Збірник Криворізького економічного інституту КНЕУ: (Зб. наук. праць), Кривий Ріг – КЕІ ДВНЗ «КНЕУ ім. В. Гетьмана», 2007– №4. – С. 68 – 73. (Особистий внесок автора: запропоновано метод пошуку максимального стану вугледобувного підприємства в умовах реструктуризації).

  4. Чумакова Е.Б. Модель управления оборотными средствами предприятий угольной промышленности // Новое в экономической кибернетике: (Сб. науч. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т.// Инновации, инвестиции, кредитование: методы, модели, механизмы. – Донецк: ДонНУ, 2007. - № 3. - С. 169-175.

  5. Чумакова О.Б., Іванов М.М. Модель процесу адаптації системи управління підприємств вугільної промисловості з компенсацією зовнішніх чинників // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво, 2007. – №6.- С.37-41. (Особистий внесок автора: запропоновано модель оптимізації системи управління підприємства вугільної промисловості та систему оптимального управління в умовах реструктуризації).

  6. Чумакова Е.Б., Иванов Н.Н. Моделирование процесса управления угледобывающих предприятий в условиях реструктуризации // Новое в экономической кибернетике: (Сб. науч. ст.) Под общ. ред. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т.// Модели проектного менеджмента. – Донецк: ДонНУ, 2008. - №1. – С.10-18. (Особистий внесок автора: запропоновано концепцію побудови та розроблено інформаційну систему управління економічним об’єктом в умовах реструктуризації)

  7. Чумакова Е.Б. Об интеграции регионов Украины в международную систему оценки деятельности хозяйствующих субъектов // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: (Сб науч. тр.) Донецк: «Донеччина» 1999 г. С. 353-356

за матеріалами конференцій:

  1. Чумакова Е.Б. Концепция системы реструктуризации предприятий в угольной промышленности // Міжнародна наукова конференція «Формування ринкових механізмів господарювання» ЗИГМУ, Дни науки: Зб. Тез доповідей : В 3 т. / Гуманітарний університет «ЗІДМУ», 11-12 жовтня 2007; ред.кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ» 2007. - Т.1. С. 190-191.

  2. Чумакова Е.Б. Модель процесса оценки вероятности состояний угледобывающих предприятий в условиях реструктуризации // інституційні перетворення суспільстві: світовий досвід і українська реальність: Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції/ За заг. ред. А.А. Ткача. – Мелітополь, 7-8 вересня 2007 р. – Мелітополь: МІДМУ ГУ «ЗІДМУ», 2007. - С. 189-195.

  3. Чумакова Е.Б. Оценка состояния угледобывающих предприятий в условиях реструктуризации // XIІ Всеукраїнській науково-методичній конференції “Проблеми економічної кібернетики”, 3-5 жовтня 2007 р. – Львів: Друк. ТзОВ «ЗУКЦ», 2007. - С. 222-223.