681. Плахтій Максим Олександрович. Моделювання інвестиційних процесів на регіональному рівні в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Плахтій М.О. Моделювання інвестиційних процесів на регіональному рівні в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.
Дисертація містить результати досліджень теоретичних и практичних аспектів моделювання регіонального інвестиційного процесу в Україні.
Доведено, що інвестиційний процес є коливальним, динамічним та стохастичним процесом, який характеризується постійним перерозподілом вільного капіталу в часі.
Ключовим моментом існування інвестиційного процесу в регіоні є наявність вільного капіталу, суб’єктів ринку та необхідних умов функціонування.
Розроблена модель регіонального інвестиційного процесу, яка враховує сукупність всіх його складових та дозволяє відслідковувати поточний стан і динаміку розвитку інвестиційного процесу на макрорівні.
Запропоновано модель впливу регіону на інвестиційний процес та
метод розрахунку комплексного показника інвестиційної привабливості регіону.
Створена модель поведінки інвестора та диверсифікації його портфелю на макроекономічному регіональному рівні.
Результати розрахунків надали можливість оцінити стан інвестиційного процесу в адміністративних областях України та згрупувати їх за ступенем інвестиційної привабливості.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні концептуальних та методичних засад прийняття регіональних інвестиційних рішень. За результатами проведеного дослідження сформовано низку висновків та пропозицій, які відображають вирішення завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети.
Економічний розвиток регіонів України в сучасних умовах характеризується обмеженістю інвестиційних ресурсів для відтворювання трансформаційних процесів. Оскільки на інвестиційну активність об’єктивно впливають багато чинників, то існує необхідність в передбаченні цього впливу та його оцінки. За умов дефіциту інвестиційного капіталу виникає потреба у більш науково-обґрунтованому дослідженні регіонального інвестиційного процесу. В якості інструменту дослідження регіонального інвестиційного процесу використовується моделювання та застосування відповідних результатів цього моделювання при прийнятті управлінських рішень.
Підбиваючи підсумки виконаної в дисертації теоретичної і практичної роботи, можна зробити наступні висновки:
У результаті теоретичного дослідження сформульовано основні підходи до формування науково-методичної бази інвестиційного процесу. Під час дослідження проблем інвестиційної привабливості регіонів України було визначено ряд особливих регіональних факторів. Для вивчення впливу цих факторів на регіональний інвестиційний процес була виявлена потреба в залученні сучасних інструментів аналізу та прогнозування.
Однією із задач, поставлених в роботі, було отримання комплексних оцінок регіонального інвестиційного процесу. Для вирішення задачі в дисертації вдосконалено та розроблено моделі дійсно існуючих інвестиційних процесів з урахування регіональних особливостей.
Ключовим моментом існування інвестиційного процесу в регіоні є наявність вільного капіталу, суб’єктів ринку та необхідних умов функціонування.
Моделювання інвестиційних процесів на регіональному рівні є складною задачею, оскільки вона потребує урахування великої кількості різноманітних параметрів, в тому числі, так званого, «людського фактору» - поведінки інвестора.
Доведено, що інвестиційний процес є коливальним, динамічним та стохастичним процесом, який характеризується постійним перерозподілом вільного капіталу в часі. Тому для моделювання застосовано теорію коливальних процесів.
Розроблена модель регіонального інвестиційного процесу враховує сукупність всіх його складових та дозволяє відслідковувати поточний стан і динаміку розвитку інвестиційного процесу на макрорівні. Модель подана у вигляді n-мірного простору, де кожна з його площин буде відображати його складові (цикли, проекти тощо). Початком динамічного інвестиційного процесу є рух вільного капіталу у зазначеному n-мірному просторі, де гіперплощина регіонального інвестиційного процесу подана у вигляді двомірного простору часу та коштів. При побудові моделі виявлено, що найбільш суттєво на регіональний інвестиційний процес впливають стан соціально-економічного середовища (регіону) та безпосередня поведінка інвестора.
Розроблена модель регіонального впливу на інвестиційний процес та запропоновано метод розрахунку комплексного показника інвестиційної привабливості регіону.
Створена модель поведінки інвестора та диверсифікації його портфелю на макроекономічному регіональному рівні.
Побудована прогнозна модель для оцінки прибутковості інвестиційного портфелю залежно від макроекономічних регіональних факторів.
Практичне використання розроблених моделей потребує певного інформаційно-аналітичного забезпечення. Результати розрахунків дозволили отримати оцінку стану інвестиційного процесу в адміністративних областях України та згрупувати їх за ступенем інвестиційної привабливості. Використовуючи прогнозні моделі, отримано комплексні оцінки, які використовуються при прийняті управлінських рішень щодо вибору привабливого регіону для інвестування. Чисельні оцінки надають можливість розробити інвестиційну стратегію регіону на тривалу перспективу, погоджувати цю стратегію згідно з кон’юнктурою ринку.
Процес формування внутрішнього ринку в посттрансформаційній економіці можна починати з домінуючим учасником. Економетричні дослідження ключових індикаторів капіталоємних ринків показують, що оптимальні інвестиційні стратегії домінуючих фірм (інвесторів) можуть забезпечити загальне зростання виробництва, пожвавлення інвестиційної активності, зростання доходів виробників.
Публікації автора:
В наукових фахових виданнях:
Плахтій М.О. Засади дослідження стійкості інвестиційних процесів у регіоні // Ринок цінних паперів України. -2003. №7-8 – с.19-21. – 0,6 друк. арк.
Плахтій М.О. Концептуальні засади моделювання стійкого інвестиційного процесу в регіоні // Ринок цінних паперів України. -2004. №3-4 – с.23-25 . – 0,65 друк. арк.
Плахтій М.О. Дослідження впливу інвестиційних процесів на економічний розвиток регіону // Фінанси України. -2004. №8 – с.12-26. – 0,8 друк. арк..
В інших виданнях:
Бєгун А.В., Бондаренко І.Г., Плахтій М.О. Моделі індикативного управління регіонами // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. - 2004. №3 – с.33-46. . – 1,37 друк. арк. (особисто автору належить 0,9 друк. арк.).
Бєгун А.В., Плахтій М.О. Чисельне моделювання інвестиційного процесу // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Dynamical systems modeling and stability investigation», Київ, 25-29 травня 1999 року. – с.7. – 0,2 друк. арк.. (особисто автору належить 0,1 друк. арк.).
Бєгун А.В., Жлуктенко В.І., Плахтій М.О. Вплив випадкових факторів на безпеку технологічного процесу банку // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Правове, нормативне та метрологічне забезпечення систем захисту інформації в Україні», Київ, 24-26 квітня 2000 року. – с.211-214. – 0,3 друк. арк.. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.).
Бєгун А.В., Плахтій М.О. Об’єктно орієнтована методологія побудови системи безпеки банку. // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Ризикологія в економіці та підприємництві», Київ, 27-28 березня 2001 року. – с.34-35. – 0,2 друк. арк.. (особисто автору належить 0,1 друк. арк.).
Плахтій М.О Моделювання інвестиційного процесу регіону // Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці», Ірпінь, 13-14 травня 2004 року. – с.58-65. – 0,3 друк. арк.. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.).