Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Біологічні та медичні прилади та системи


Сторчун Юрій Євгенович. Моделювання елементів біотехнічної системи багатоканальної пульсометрії та розроблення пристрою формування пульсових сигналів : Дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2004. — 170арк. — Бібліогр.: арк. 145-157.



Анотація до роботи:

Сторчун Ю.Є. Моделювання елементів біотехнічної системи багатоканальної пульсометрії та розроблення пристрою формування пульсових сигналів.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.11.17- медичні прилади та системи – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2004.

Дисертація присвячена розробці методологічних аспектів синхронної реєстрації з поверхні тіла внутрішнього руху в організмі людини за допомогою обєднаною в одному конструктиві системи перетворювачів та створенню пристроїв з практично незалежними на акустичній стороні каналами.

Розроблено моделі елементів та процесів взаємодії в біотехнічній ситемі пульсової діагностики за канонами східної медицини під час встановлення зовнішніх умов та синхронної реєстрації сигналів. Встановлено закономірності взаємодії з біообєктом та між каналами багатоканальних пристроїв для пульсометрії, де визначальну роль відіграє контакт елементів закріплення з мякими тканинами організму людини.

Синтезовано нову структуру пристрою для багатоканальної пульсометрії, обгрунтовано вимоги до метрологічних характеристик та антропометричних показників первинних перетворювачів і каналів. Дослідні зразки нових пристроїв впроваджено в медичну практику в складі пульсодіагностичного комплексу.

Ключові слова:пульсова діагностика, біотехнічні системи, медичні перетворювачі.

У дисертації на основі розроблених моделей та результатів експериментальних досліджень розвязано науково-практичну задачу створення і впровадження у медичну практику дослідних зразків нового пристрою сихронного формування пульсових сигналів променевих артерій людини з практично незалежними каналами.

1. Вперше розроблено моделі елементів та процесів взаємодії у біотехнічній системі синхронної реєстрації пульсових коливань ряду, послідовно розташованих, зон дистальних частин променевих артерій людини, де біообєкт представлено джерелом сили з вихідним імпедансом, залежним від деформації зазначених зон, а багатоканальний пристрій як сукупність коливальних систем зі спільною основою чи шарнірно зєднаних в одній конструкції, жорсткість закріплення якого відносно променевої кістки має скінчене значення.

Результати теоретичних та експериментальних досліджень моделей дозволили створити і впровадити у медичну практику (в складі пульсодіагностичного комплексу) дослідні зразки нового пристрою для багатозональної пульсометрії, які забезпечують практичну незалежність:

- встановлення зональних зовнішніх умов формування та

- синхронної реєстрації пульсових коливань розташованих поряд зон променевих артерій людини.

2. Розроблено та досліджено:

- статистичні моделі пружних властивостей зон реєстрації пульсових сигналів за канонами східної медицини в залежності від деформації названих зон та площі контакту з ними первинних перетворювачів, які описують вихідний імпеданс джерела сили;

- моделі взаємодії каналів пристрою для багатозональної пульсометрії зі спільною основою у процесі встановлення зовнішніх умов формування та у процесі синхронної реєстрації пульсових коливань розташованих поряд зон променевих артерій людини;

- співвідношення жорсткостей зон, за умови однакового зонального впливу первинних перетворювачів на променеву артерію, в залежності від розміру пульсових сигналів.

За отриманими результатами обгрунтовано структуру нового пристрою для багатозональної пульсометрії з практично незалежними на акустичній стороні каналами.

3. За результатами теоретичних і експериментальних досліджень встановлено:

- принципову неможливість жорсткої фіксації інструментальних елементів біотехнічної системи багатозональної пульсометрії відносно променевої кістки, з чим повязаний взаємний вплив каналів відомих пристроїв у процесі встановлення зовнішніх умов формування ( досягає 25%) та у процесі синхронної реєстрації пульсових сигналів (в залежності від величини сигналу досягає 15%);

- обмеженість знизу похибки перетворення сили, що створюється пульсовими сигналами на входах первинних перетворювачів, міжзональні відмінності якої, за обгрунтованих у роботі характеристик останніх, не переважають ± 4,1%, що забезпечує необхідну точність встановлення умов формування сигналів.

4. За результатами технічних та клінічних досліджень дослідних зразків нового пристрою показано:

- відповідність метрологічних та антропометричних показників вимогам щодо технічних засобів формування вхідних сигналів методу багатозональної пульсометрії;

- зменшення, порівняно з відомими пристроями, взаємного впливу каналів у процесі встановлення зовнішніх умов формування ( в середньому в 11 разів) та у процесі синхронної реєстрації пульсових сигналів ( в середньому в 9,7 разів).

5. Розроблено і впроваджено, в складі пульсодіагностичного комплексу, в медичну практику дослідні зразки нового пристрою в санаторію-профілакторію Національного університету “Львівська політехніка” та Центрі східної медицини Мінздрава Бурятії (м.Улан-Уде).

Публікації автора:

1. Смердов А., Сторчун Ю. Дослідження похибки перетворення сили пульсового сигналу // Вісник ДУ “Львівська політехніка”.-1998.-№ 343.-С.153-155.

2. Бороноев В.В., Поплаухин В.Н., Сторчун Ю.Е. Амплитудно-частотные и фазовые характеристики преобразователя пульсового сигнала для многозонной пульсовой диагностики//Медицинская техника.-1998.-№2.-С.32-35.

3. Мандзій Б., Сторчун Ю. Методика дослідження пружних властивостей пульсових зон променевих артерій людини//Вісник Національного університету “Львівська політехніка”.-2000.-№ 399.-С.203-207.

4. Сторчун Ю. Модель “жорсткість-сила деформації” пульсових зон променевих артерій людини // Технічні вісті.-2001.-№ 1(12), 2(13).-С.100-102.

5. Сторчун Ю. Залежність “жорсткість-площа” зон реєстрації пульсового сигналу // Вісник НУ “Львівська політехніка”.-2001.-№ 428.-С.246-248.

6. Сторчун Е.В., Мандзий Б.А., Сторчун Ю.Е. Взаимное влияние каналов в устройствах формирования сигналов для многозонной пульсометрии//Электроника и связь.-2001.-№11.-С.88-90.

7. Сторчун Є.В., Вітенко Г.В., Сторчун Ю.Є. Взаємний вплив каналів під час синхронної реєстрації пульсових сигналів//Збірник наукових праць НАН України, серія: Фізичні методи та засоби контролю середовищ, матеріалів та виробів.-2002.-Вип.7.-С.194-198.

8. Мандзій Б., Сторчун Ю. Пристрій для багатозональної пульсометрії з функціонально незалежними каналами//Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць.-Львів: УкрДЛТУ.-2003, вип.13.1-С.269-272.

9. Пат. 46316 А Україна, МКВ А61В/02. Пристрій формування пульсових сигналів / Сторчун Ю.Є., Мандзій Б.А., Сторчун Є.В. (Україна), Бороноєв В.В. (Росія); НУ “Львівська політехніка”.-№2001064224; заявл. 19.06.2001; опубл. 15.05.2002.-Бюл.№5.- 4с.