Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Чередніченко Аліна Миколаївна. Моделі і методи аналізу ризиків проекту на етапах науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2005.



Анотація до роботи:

Чередніченко А.М. Моделі і методи аналізу ризиків проекту на етапах науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами та розвиток виробництва. – Національний аерокосмічний університет ім. М.Є Жуковського “Харківський авіаційний інститут”, Харків, 2004.

Дисертація присвячена вирішенню науково-прикладної задачі розробки моделей та методів виявлення і аналізу проектних ризиків при проведенні НДР і ДКР.

Сформовано ієрархічну структуру робіт проекту, системні моделі ПД і ПР на етапах НДР і ДКР та їх формалізоване уявлення за допомогою РССМ.

Запропоновано на основі системних моделей ПД і ПР проводити аналіз і моделювання проектного ризику за допомогою визначення ступеня досягнення потрібних результатів і реалізації процесу управління відхиленнями в показниках проекту та його ресурсного забезпечення. Розроблено системну модель проектного ризику на основі РССМ, що дозволяє автоматизувати процес виявлення і аналізу ризикових подій. Удосконалено процес планування робіт проекту з урахуванням негативних подій, які призводять до виникнення проектних ризиків і впливають на результати робіт. Запропоновано програмно-алгоритмічне забезпечення для побудови інформаційної технології управління ризиками проекту на етапах НДР і ДКР.

У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладну задачу розвитку методів, аналізу, управління проектними ризиками, що дозволяє підвищити ефективність та якість процесів планування проектних робіт на етапах НДР і ДКР з урахуванням ризикових подій, які пов’язані з впливом можливих відхилень у ресурсному забезпеченні проекту на досягнення потрібних результатів.

Проведено аналіз методів і процесів управління ризиками проекту. При виконанні НДР і ДКР як один із чинників ризику; виділено ресурсне забезпечення проекту, зміни в якому можуть негативно вплинути на строки та вартість виконання проектних робіт, а також на якість продукту, що розроблюється, та його тактико-технічні характеристики.

У роботі побудовано системні моделі етапів НДР і ДКР на основі методології створення метасистем. Це дозволяє провести декомпозицію проекту до рівня елементарних робіт і виявити події, які впливають на хід розвитку проекту, а також формалізувати системні моделі ПД за допомогою РССМ. Отримані системні моделі спрямовані на дослідження комп’ютерним засобом проекту за рівнями його структуризації.

На основі системних моделей ПД запропоновано здійснювати аналіз і моделювання проектного ризику за допомогою реалізації процесу управління відхиленнями в показниках проекту і його ресурсному забезпеченні.

Розроблено методи аналізу проектного ризику з використанням теорії нечітких множин. Запропоновано за рівнями декомпозиції проекту визначати ступінь досягнення потрібних результатів проекту з урахуванням значущості кожного виду ресурсу для виконання ПД і значущості проектних робіт.

На основі визначення ступеня досягнення потрібних результатів проекту сформовано ієрархічну системну модель проектного ризику. За допомогою РССМ отримано формалізований опис системної моделі проектного ризику. Це дозволяє автоматизувати процес аналізу ризикових подій і здійснити планування проекту.

Розроблено методи управління ризиками проекту, реалізація яких спрямована на удосконалення процесів планування проектних робіт з урахуванням ризикових подій. Реалізація запропонованих методів спрямована на зниження ризиків проекту, які пов’язані зі зменшенням впливу часу, матеріально-технічних, трудових і фінансових видів ресурсів на виконання проектних робіт та їх результати. Отримані результати досліджень впроваджені в практику управління проектами. Запропоновані моделі і методи були використані при аналізі проектних ризиків, пов’язаних із виконанням ДКР з розробки нового виду продукції.

Таким чином, основним науковим результатом роботи є методи формування ієрархічної системної моделі проектних ризиків етапів НДР і ДКР за допомогою РССМ. Було розроблено методи якісної оцінки проектних ризиків із використанням теорії нечітких множин для виявлення відхилень показників проекту та його ресурсного забезпечення, визначення досягнення потрібних результатів проекту на етапах НДР і ДКР за рівнями декомпозиції.

Розроблені системні моделі ПД дозволили удосконалити методи зниження ризиків проекту шляхом підвищення ефективності й якості процесів планування робіт проекту, їх ресурсного забезпечення. Використання РССМ дозволило поліпшити вирішення задач управління проектами з урахуванням ризиків завдяки розвитку інформаційних технологій.

Основний науково-технічний ефект дисертаційної роботи полягає в підвищенні наукової обґрунтованості рішень при плануванні робіт проекту та їх ресурсного забезпечення. Економічний ефект - зменшення резервного фонду по кожному виду ресурсу, який формується при розробки планів проекту. Соціальний ефект полягає в поліпшенні умов праці виконавців і керівників проекту при використанні комп’ютерної інформаційної системи.

Застосування запропонованих у роботі моделей та методів дозволяє зробити проект найбільш передбаченим на етапах НДР і ДКР, забезпечити досягнення потрібних результатів і зменшити втрати часу та фінансових ресурсів.

Публікації автора:

  1. Илюшко В.М., Чередниченко А.Н., Степанович В.Б., Замирец О.Н. Проектирование технологической структуры производственной системы // Технология приборостроения. - 2001.- №1-2.- С. 12-16.

  2. Чередниченко А.Н. Управление производственными рисками сложной системы // Радіоелектронні та комп’ютерні системи. - 2003.- № 2.- С. 82-86.

  3. Чередниченко А.Н. Разработка системных моделей проекта для парирования проектных рисков // Радіоелектронні та комп’ютерні системи. – 2004.- №1.- С. 76-83.

  4. Илюшко В.М., Чередниченко А.Н. Логические модели оперативно-календарного планирования производства // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. трудов. – Х.: Нац. аэрокосмический ун-т “Харьк. авиац. ин-т”. - 2002. - Вып. 32. - С. 255-261.

  5. Чередниченко А.Н. Оценка реализуемости заданной программы выпуска техническими возможностями предприятия // Авіаційно-космічна техніка та технологія: Зб. наук. праць. – Х.: Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”. – 2002. - Вип. 34. - С. 240-242.

  6. Чередниченко А.Н. Оптимизация стратегии управления производственными рисками предприятия // Авіаційно-космічна техніка та технологія: Зб. наук. праць. – Х.: Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”. – 2002. - Вип. 35. - С. 155-157.

  7. Илюшко В.М., Чередниченко А.Н. Логические модели оперативно-календарного планирования производства // Одиннадцатая междунар. конф. «Новые технологии в машиностроении»: Тез. докл. – Х.: Нац. аэрокосмический ун-т “Харьк. авиац. ин-т”, 2002. – С. 24.

  8. Чередниченко А.Н. Управление техническими рисками при реализации проекта // Міжнар. науково-практ. конф. “Інформаційні технології управління екологічною безпекою, ресурсами та заходами у надзвичайних ситуаціях”: Тези доповідей. – Х.: Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”, 2002. – С. 124-126.

  9. Чередниченко А.Н. Оценка реализуемости заданной программы выпуска техническими возможностями предприятия // 7-ой междунар. конгресс двигателестроителей: Тез. докл. – Х.: Нац. аэрокосмический ун-т “Харьк. авиац. ин-т”, 2002. – С. 124-126.

  10. Чередниченко А.Н. Оценка надежности производственной системы // Междунар. научно-практ. конф. «Современные технологии в менеджменте»: Тез. докл. – Х.: Нац. аэрокосмический ун-т “Харьк. авиац. ин-т”, 2003. – С.106-107.

  11. Чередниченко А.Н. Управление производственными рисками проектов сложных систем // 2-а Міжнар. науково-практ. конф. “Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою регіонів, природокористування, заходами у надзвичайних ситуаціях”: Тези доповідей. – Київ –Харків-Крим: Український ін-т досліджень навколишнього середовища і ресурсів, Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”, 2003. – С. 96-99.

  12. Чередниченко А.Н. Разработка системных моделей проектных решений для парирования рисков проекта // Міжнар. науково-техн. конф. “Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні – ІКТМ - 2003”: Тези доповідей. – Х.: Нац. аерокосмічний ун-т “Харк. авіац. ін-т”, 2003. – С. 234.

  13. Разработка метода и системных моделей парирования рисков проектов производства новой техники: Отчет о НИР (заключительный) / Нац. аэрокосмический ун-т «Харьк. авиац. ин-т». – Х., 2003. – 78 с.