Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Міжнародне право, європейське право


Шахбазян Карина Суренівна. Міжнародно-правові основи регулювання відносин в мережі Інтернет. : Дис... канд. наук: 12.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Шахбазян Карина Суренівна. Міжнародно-правові основи регулювання відносин в мережі Інтернет. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.11 – міжнародне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2009 р.

Дисертація присвячена дослідженню аспектів міжнародно-правових основ регулювання відносин в мережі Інтернет. В дисертаційній роботі викладена загальна характеристика сучасного стану міжнародно-правового регулювання відносин, пов’язаних з діяльністю в Інтернет, запропоновано періодизацію етапів міжнародно-правового регулювання Інтернет-відносин, визначено правовий статус Інтернет, проаналізовано систему джерел міжнародного права у галузі Інтернет, а також діяльність суб’єктів міжнародно-правового регулювання. Досліджено також регіональну систему регулювання Інтернет на рівні ЄС та в Україні. Досліджено відповідність законодавства України в галузі Інтернет-регулювання міжнародно-правовим нормам та праву ЄС.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання проблеми щодо міжнародно-правового регулювання відносин, пов’язаних з діяльністю в мережі Інтернет. Головні наукові та практичні результати дослідження викладені у таких висновках:

1. Вивчення ознак мережі Інтернет і співставлення їх з положеннями міжнародних актів і норм чинного законодавства дозволяє визначити поняття мережі Інтернет для міжнародного права як міжнародної телекомунікаційної мережі загального користування, призначеної для обміну повідомленнями (даними), яка є комплексним предметом правового регулювання різноманітних суспільних відносин в єдиній системі, що існує завдяки глобальній комп’ютерній мережі і призначена для обміну даними, які зчитуються машиною та представлені у вигляді, зрозумілому для людини.

2. Об’єктом міжнародного права у сфері Інтернет є міжнародні відносини між різними суб’єктами відносин у мережі Інтернет та з приводу її функціонування: між провайдерами і користувачами, між самими користувачами, та у взаємодії із іншими особами і державними органами, міжнародними установами щодо передачі інформації, надання послуг через Інтернет та функціонування самої мережі.

3. Правовідносини в Інтернет носять «екстранаціональний характер», тобто виходять за межі як внутрішньої компетенції, так і територіальних кордонів держав. Застосування локальних правових норм до таких правовідносин без врахування і зв’язку із законодавством інших країн є неефективним. Це вимагає пріоритетної уваги до розробки правових норм Інтернет на міжнародно-правовому рівні шляхом укладання і виконання міжнародних угод.

4. Основні принципи міжнародного права поширили свою дію на відносини, пов’язані із електронними комунікаціями включаючи й Інтернет. Насамперед, особливе значення має принцип поваги до прав людини і основних свобод, включаючи свободу думки, совісті, релігії та переконань. Крім того, разом із формуванням мережі Інтернет сформувались спеціальні правові принципи міжнародного інформаційного обміну.

5. Міжнародне регулювання питань діяльності в Інтернет і функціонування самого Інтернет шляхом укладання багатосторонніх угод наразі є нагально необхідним для відповідного його врегулювання на національному рівні, оскільки сприятиме успішній уніфікації національного Інтернет-законодавства держав світу. Крім того, слід зазначити важливість розвитку «м’якого права» (soft law) як засобу регулювання мережі.

6. Головними суб’єктами міжнародно-правового регулювання відносин в мережі Інтернет виступають міжнародні міжурядові організації, діяльність яких пов’язана із правовими, політичними, економічними питаннями функціонування Інтернет, тоді як неурядові організації зосереджені на вирішенні технічних та соціально-економічних аспектів функціонування мережі.

7. Одним з найактуальніших питань подальшого розвитку мережі є розробка і впровадження моделі міжнародно-правового регулювання діяльності в Інтернет на універсальному (ООН, ЮНЕСКО) та регіональному рівнях (Євросоюз). Також виявлено необхідність у здійсненні аналітичного огляду діяльності провідних міжнародних організацій із розвитку Інтернет, а також у підготовці рекомендацій щодо більш активної співпраці державних і громадських організацій України з ними. Запропоновано законодавчі акти і рекомендації ЄС щодо правового регулювання відносин в Інтернет, положення яких доцільно взяти до уваги при розробці українського Інтернет-законодавства.

Публікації автора:

  1. Шахбазян К. С. Міжнародна співпраця держав в сфері правового регулювання діяльності в Інтернет / К. С. Шахбазян // Український часопис міжнародного права. – 2003. – №1. – С. 70-74.

  2. Шахбазян К. С. Основні етапи міжнародно-правового регулювання діяльності в мережі Інтернет / К. С. Шахбазян // Український часопис міжнародного права. – 2004. – № 4 – С. 34-39.

  3. Шахбазян К. С. Питання адаптації законодавства України у галузі інформаційних технологій до законодавства ЄС / К. С. Шахбазян // Наше право. – 2005. – № 1. – С. 27- 31.

  4. Шахбазян К. С. Деякі питання міжнародно-правового регулювання відносин в Інтернет / К.С. Шахбазян // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 12. – С. 58-61.

  5. Шахбазян К.С. Регулювання відносин в Інтернет на рівні міжнародних неурядових організацій. «Cаморегулювання» Інтернет / К. С. Шахбазян // Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник наукових праць. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2005. – №53-ІІ. – С. 195-200.

  6. Шахбазян К. С. Приватно- та публічно-правові аспекти регулювання діяльності в Інтернет у міжнародному праві / К. С. Шахбазян // Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених, 15 березня 2003 р. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2003. – № 43/ІІ. – С. 123-125.

  7. Шахбазян К. С. Практика Європейського Союзу у галузі правового регулювання діяльності в Інтернет / К.С. Шахбазян // Единное информационное пространство ‘2004 : Вторая международн. науч.- практич. конф., 2 декабря 2004 г.: сборник докл. – Д.: УГХТУ, 2004. – С.167-168.

  8. Шахбазян К. С. Защита объектов интеллектуальной собственности в Интернет (правовой аспект) / К. С. Шахбазян // Информационные технологии в ХХI веке: первый молодёжный научно-практический_форум., 22 апреля 2003 г. : тезисы докл. – Д.: УГХТУ, 2003. – С.202-204.

  9. Шахбазян К. С., Капіца Ю.М. Міжнародний досвід та перспективи впровадження Інтернет-технологій у систему державного управління в Україні / Ю. Капица, К. Шахбазян // Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления : Материалы IV Междунар. науч.-практ. конф., 15 ноября 2004 г. – К.:УкрИНТЭИ, 2004. – С. 27-32.

  10. Шахбазян К. С. Винаходи, пов’язані з комп’ютером / Ю. М. Капица, С. В. Ступак, К. С. Шахбазян [та ін.] // Право інтелектуальної власності Європейського Союзу та законодавство України. – К.: «Слово», 2006. – С. 196-210.

  11. Шахбазян К. С., Капица Ю. М. Правовое регулирование электронной подписи в зарубежных странах / Ю. Капица, К. Шахбазян // Телеком. Телекоммуникации и сети. – 2000. – №10-11. – С. 33-38.