Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Пелех Оксана Богданівна. Міжнародна трудова міграція (порівняльний аналіз Чеської Республіки та України) : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Пелех О.Б. Міжнародна трудова міграція (порівняльний аналіз Чеської Республіки та України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. Київ, 2007 р.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних аспектів міжнародної трудової міграції, закономірностей розвитку міграційних процесів у Чеській Республіці, особливостей міграційної ситуації в країні напередодні вступу в ЄС та основ активної міграційної політики Чехії для розв’язання власних демографічних і економічних проблем.

Порівняльний аналіз демографічної та міграційної ситуації в Чехії та Україні дозволив виявити їхні спільні та відмінні риси, а також можливості застосування досвіду державного регулювання міграцій в Чехії. Відстежені особливості міграційних тенденцій та міграційної політики в Чеській Республіці дозволили сформулювати основні положення Концепції міграційної політики України.

Проведене дослідження та узагальнення отриманих на його основі результатів дозволяє зробити наступні висновки.

1. Сьогодні міжнародна трудова міграція стала фігурувати в числі найважливіших проблем на порядку денному світового співтовариства. Глобалізація змушує проводити дослідження на різних рівнях – міжнародному, регіональному та національному. Організацією таких досліджень займаються міжнародні та спеціалізовані організації, створюються регіональні дослідницькі мережі, формуються спеціальні фонди та виконуються численні проекти.

2. Дослідження втілюються у різноманітні теорії міграції, які на мікро-, мезо- та макрорівнях і з урахуванням економічних, соціальних, психологічних та інших чинників намагаються пояснити ті або інші міграційні тенденції та процеси. До таких теорій відносять мікро- і макрорівневі економічні неокласичні моделі, теорію „нової економічної міграції”, соціально-економічні та соціально-психологічні макро- і мікрорівневі моделі, моделі суб’єктивно очікуваної корисності SEU, теорії „увічнення міграції”. Створені теоретичні моделі стали основою багатьох практичних розробок, пов’язаних з міжнародними міграціями робочої сили.

3. До країн, які мають чималий досвід управління міграційними процесами, можна з повним правом віднести Чеську Республіку. На жаль, цінний досвід управління міграційними та демографічними процесами в цій країні ще не знайшов відображення в публікаціях українських науковців. Для вивчення досвіду управління міграційними процесами в Чеській Республіці запропоновано методику, що базувалася на мікро- і макрорівневих економічних неокласичних моделях та теорії „нової економічної міграції”.

4. Аналіз особливостей міграційної ситуації в Україні засвідчує, що, попри відмінності в масштабах, темпах і стадіях проходження міграційних процесів, нинішня ситуація є досить близькою до тієї, що мала місце в Чеській Республіці майже десять років тому. Новітня українська трудова еміграція, сягнувши свого піку наприкінці 1990-х років, торкнулася приблизно десятої частини населення працездатного віку та всіх регіонів України. Проте зараз немає підстав стверджувати, що з кожним роком на заробітки виїжджає дедалі більше українців. Тому в перспективі Україна може зняти з себе не зовсім престижний статус еміграційної держави.

5. Із входженням в ЄС держав Центрально-Східної Європи кордони європейської спільноти впритул наблизилися до України, що стимулювало притік у країну вихідців з афро-азіатських країни з перспективою легального або нелегального переміщення в країни ЄС. Водночас стабільність соціально-політичної і поліпшення економічної ситуації стали умовами для осідання мігрантів в Україні, тобто Україна має всі підстави перетворитися на країну імміграції і транзитної міграції, як це було свого часу в Чеській Республіці. Лякають, звичайно, масштаби нелегальної міграції в Україні, які супроводжують як імміграцію, так і еміграцію. Цьому сприяють, з одного боку, практична відсутність боротьби з нелегальною міграцією, а з іншого – посилення візового режиму сусідніми країнами – членами ЄС, зміцнення ними прикордонного контролю, цілеспрямована боротьба з нелегалами.

6. Система управління міжнародними трудовими міграціями в Україні формувалася поступово, як правило, внаслідок реакції на зміни міграційної ситуації, і, в результаті, виявилася громіздкою і такою, що не охоплює всі етапи управління міграційними процесами. Дотепер не вирішені організаційні питання, не завершено формування законодавчої бази з урахуванням міжнародного досвіду, слабкою є співпраця з міжнародними та міждержавними спеціалізованими організаціями, потребують подальшого розвитку та вдосконалення методи й механізми управління міграційними процесами. Тому регулювання міжнародної трудової міграції в Україні та за її межами потребує, насамперед, вироблення цілісної науково обґрунтованої й такої, що базується на досвіді інших держав і скоординованої з міжнародними програмами, міграційної політики української держави.

7. Автором запропоновано Концепцію політики регулювання міжнародної трудової міграції в Україні. Національна Концепція має враховувати завдання розбудови соціально-орієнтованої державно-регульованої ринкової економіки в Україні ХХІ століття. На нашу думку, Концепція повинна включати чотири базові напрями: механізми управління міграціями, контроль легальних міграційних потоків, регулювання імміграційних процесів, міжнародні відносини та двосторонні угоди у сфері міграції, боротьба з нелегальною міграцією. По кожному напряму визначено ключові завдання і внесено конкретні пропозиції.

Публікації автора:

Монографія:

1. Пелех О.Б., Юськів Б.М. Міжнародна трудова міграція в Чеській Республіці: Монографія. – Рівне: Перспектива, 2006. – 200 с. (автору належить 3,34 д.а.; особистий внесок дисертанта: розкрито історичні витоки та проаналізовано міграційні теорії як основи вивчення і практику досліджень міжнародної трудової міграції, дано характеристику міжнародної трудової міграції в Чеській Республіці напередодні вступу в ЄС і розкрито особливості регулювання міграційних процесів в Чеській Республіці).

У провідних наукових фахових виданнях:

2. Юськів О.Б. Україна в системі міжнародних трудових міграцій // Збірник наукових праць. Вип. 36 / Відп. ред. – д.е.н., проф. В.Є.Новицький. – К.: ІСЕМВ НАН України. – 2002. – С. 263–271.

3. Юськів О.Б. Управління трудовими міграційними процесами в Україні // Збірник наукових праць. Вип. 37 / Відп. ред. – д.е.н., проф. В.Є.Новицький. – К.: ІСЕМВ НАН України. – 2003. – С. 122–132.

4. Юськів О.Б. Використання робочої сили України за кордоном // Збірник наукових праць. Вип. 38 / Відп. ред. – д.е.н., проф. В.Є.Новицький. – К.: ІСЕМВ НАН України. – 2003. – С. 111–117.

5. Юськів О.Б. Особливості дослідження міжнародних міграцій // Зовнішня торгівля: право та економіка: Науковий фаховий журнал. Вип. 3. – К.: Міністерство економіки України та з питань європейської інтеграції України, Українська академія зовнішньої торгівлі. – 2004. – С. 90–94.

6. Юськів О.Б. Демографічна ситуація та міжнародні трудові міграції в Чеській Республіці напередодні вступу до ЄС // Зовнішня торгівля: право та економіка: Науковий фаховий журнал. Вип. 5. – К.: Міністерство економіки України та з питань європейської інтеграції України, Українська академія зовнішньої торгівлі. – 2005. – С. 36–43.

В інших виданнях:

7. Юськів О.Б. Розвиток міграційних процесів в Чехії: історія та сучасність // Слов’янський вісник: Зб. наук. пр. Серія „Історичні науки”. Вип. 5. – Рівне: Рівненський державний гуманітарний університет та Рівненський інститут слов’янознавства Київського славістичного університету. – 2004.– С. 211–215.

8. Юськів О.Б. Особливості досліджень міжнародних міграцій робочої сили в Європі та Україні // Молодіжна науково-практична конференція “Регіональне та транскордонне співробітництво між Україною та країнами ЦСЄ як важливий складник Європейської стратегії України. Погляд молодих вчених” (12–13 травня 2004 р.). – К.: ІМВ Київського нац. ун-ту ім. Т.Шевченка та Інноваційний центр “ІНКОС”, 2004. – С. 273–279.

9. Юськів О.Б. Використання робочої сили України за кордоном // Наука. Творчість. Пошук: Зб. матеріалів наукової конференції студентів та молодих викладачів „Світ слов’янознавства”.– Рівне: РІС КСУ, 2004. – С. 159–164.

10. Юськів О.Б. Україна в системі європейських трудових міграцій // Молодь в умовах нової соціальної перспективи: Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції (Житомир, 13–14 травня 2004 р.). – Житомир: ЖФ ВМУРоЛ „Україна”, 2004. – С. 35–37.

11. Юськів О.Б. Особливості та фактори міжнародних трудових міграцій Чеської Республіки до і після вступу в ЄС // Молодь в умовах нової соціальної перспективи: Матеріали VIІ Міжнародної науково-практичної конференції. Житомир, 17-18 травня 2005 р. – Житомир: ЖФ ВМУРоЛ "Україна", 2005.– С.28-31.

12. Юськів О.Б. Проблеми трудових міграцій у Чеській Республіці до і після входження в ЄС // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців (Луцьк, 19–20 травня 2005 р.) / За ред. В.Й.Лажніка і В.С.Федонюка. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Л.Українки, 2005.– С. 208–210.