Третьякова Ірина Сергіївна. "Міжнародна екологічна безпека в умовах глобалізації" : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Третьякова Ірина Сергіївна.Міжнародна екологічна безпека в умовах глобалізації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство та міжнародні економічні відносини. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.
Дисертацію присвячено розвитку теоретико-методологічних основ міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації та розробці науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення економічних механізмів забезпечення міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації.
У роботі досліджено теоретико-методологічні основи розвитку глобалізаційних процесів, надано авторське визначення поняття «екологічна глобалізація», систематизовано класифікацію глобальних проблем, визначено сутність міжнародної екологічної безпеки в контексті глобалізації світової економіки, виявлено особливості взаємозв’язку між економічним та екологічним розвитком.
Здійснено аналіз впливу процесів глобалізації на сучасний стан міжнародної екологічної безпеки через розгляд екологічних наслідків розвитку світової економіки, визначено роль природно-ресурсних чинників в системі національних економічних відносин, надано оцінку економічних факторів при визначенні стратегії забезпечення екологічної безпеки промислових підприємств, розглянуто роль міжнародних валютно-кредитних організацій у забезпеченні міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації.
Визначено напрямки удосконалення економічних механізмів забезпечення міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації, надано пропозиції щодо впровадження економічних механізмів Кіотського протоколу як фактору забезпечення екологічної безпеки України, розглянуто механізм забезпечення державного контролю та регулювання системи екологічної безпеки в Україні, визначено напрямки вдосконалення системи використання твердих побутових відходів на регіональному рівні з урахуванням вимог міжнародних стандартів.
У дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу розвитку теоретичних засад формування і реалізації механізму міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації та розробки науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення економічних механізмів забезпечення міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації на сучасному етапі розвитку світової економіки.
В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки.
На основі дослідження теоретичних основ розвитку світових глобалізаційних процесів запропоновано визначення поняття «екологічна глобалізація» як процесу формування і подальшого розвитку єдиного загальносвітового еколого-економічного простору шляхом забезпечення міжнародної екологічної безпеки на базі розповсюдження нових технологій, екологічних інновацій, участі в глобальних угодах у сфері охорони навколишнього природного середовища, формування міжнародного ринку торгівлі квотами.
Розкрито сутність міжнародної екологічної безпеки в умовах глобалізації, яка передбачає такий стан міжнародних відносин, що забезпечує збереження, раціональне використання, відтворення та підвищення якості навколишнього середовища, та при якому національна діяльність окремих держав виключає нанесення екологічної шкоди як окремим країнам світу, так і всьому світовому співтовариству. Під цим розуміється відсутність дій, станів і процесів, які прямо або опосередковано чинять істотну шкоду для навколишнього середовища, населення і матеріальних об'єктів країн світу.
У процесі дослідження визначено взаємозв'язок між рівнем економічного розвитку країн світу і міжнародною екологічною безпекою. Так, централізоване планування економіки в країнах з перехідною економікою є однією з основних причин сучасних проблем деградації навколишнього середовища. Економічне зростання у країнах, що розвиваються, пов'язане із зростанням транспорту, що в свою чергу, посилює проблему забруднення атмосфери. У сільському господарстві країн світу зберігається тенденція збільшення використання пестицидів, що, за відсутності стійких методів господарювання, сприяє підвищенню забруднення ґрунтів і води. Розвиток туризму супроводжується зростанням повітряного і наземного транспорту, підвищенням споживання енергії, деградації ландшафтів. Все це свідчить про необхідність запровадження масштабних підходів й міжнародного співробітництва для доповнення зусиль на національному рівні щодо забезпечення екологічної безпеки країн світу.
Екологічну ситуацію в Україні оцінено як стабільну, але напружену, яка є наслідком нехтування протягом тривалого часу об’єктивними законами розвитку і відтворення природно-ресурсного комплексу. Перехід України до екологічно збалансованих моделей виробництва та споживання повинен здійснюватись шляхом ліквідації залежності між економічним зростанням і деградацією довкілля за рахунок підвищення ефективності використання природно-ресурсного потенціалу держави, удосконалення організаційно-економічної системи управління виробництвом тощо.
Аналіз економічних факторів при визначенні стратегії забезпечення екологічної безпеки промислових підприємств на прикладі ЗАТ «Донецьксталь – металургійний завод» показав, що найбільш вагомими показниками, що чинять вплив на рівень викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, є обсяг виробництва, зношення обладнання та недостатній обсяг капіталовкладень у природоохоронні заходи. На основі отриманих даних побудовано модель, яка включає ці три незалежні та найбільш вагомі параметри в якості лінійних членів та їх квадратичні та кубічну взаємодію (перехресні члени), що відображає залежність викидів забруднюючих речовин від обсягів виробництва, капіталовкладень у природоохоронні заходи та зносом обладнання. Для реалізації екологічної стратегії, орієнтованої на досягнення конкурентної переваги на ринку та екологічно стійкого розвитку, запропоновано змінити систему управління довкіллям з урахуванням зарубіжного досвіду та застосуванням міжнародних стандартів управління навколишнім середовищем.
Запропонований механізм цільового екологічного інвестування, сутність якого полягає у спрямуванні коштів, отриманих від реалізації одиниць викидів на міжнародному ринку торгівлі квотами відповідно до Кіотського протоколу, виключно на фінансування цільових екологічних проектів і державних програм, спрямованих на зниження викидів парникових газів, дозволяє використати існуючі механізми, передбачені Кіотським протоколом для забезпечення міжнародної екологічної безпеки України.
Удосконалений автором механізм забезпечення державного контролю та регулювання системи екологічної безпеки в Україні шляхом впровадження альтернативного механізму формування джерел державного фінансування заходів з охорони навколишнього природного середовища дозволить забезпечити стан екологічної безпеки, якій відповідає таким міжнародним стандартам, як ставлення влади до міжнародних конвенцій і угод стосовно стану навколишнього середовища й охорони природи, дотримання внутрішнього екологічного законодавства, ініціювання співпраці з сусідніми країнами, чітке відстоювання національних екологічних та економічних інтересів, використання усіх легітимних можливостей з метою досягнення сприятливих для держави умов розвитку, розвиток системи моніторингу довкілля.
Запропоновано напрями вдосконалення системи поводження з твердими побутовими відходами на території Донецькій області через вдосконалення законодавчих актів України, формування системи банківського кредитування будівництва регіональних полігонів зі складування твердих побутових відходів, забезпечення виконання стратегії інформування населення з питань екології й поводження з твердими побутовими відходами, розробку містами і районами області планів дій щодо поводження з твердими побутовими відходами, що дозволить у найближчі роки реалізувати нову стратегії екологічно безпечного поводження з твердими побутовими відходами на регіональному рівні з урахуванням вимог міжнародних стандартів.
Публікації автора:
Публікації у наукових фахових виданнях:
Третьякова І.С. Інвестиційна діяльність в умовах глобалізації та економічне зонування // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 194: В 5 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.218-223, (0,4 д.а.).
Третьякова И.С. Эффективность экологических инвестиций // Вісник Донецького університету, серія В – Економіка і право. – №1/2006. – Донецьк. – С.345-349, (0,4 д.а.).
Третьякова И.С. Перспективы внедрения системы международных экологических стандартов в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2006. – С.1287-1291, (0,4 д.а.).
Третьякова И.С. Глобальные экологические проблемы, их экономические причины и последствия // Вісник Донецького університету, серія В - Економіка і право. – Спецвипуск, том 1, 2006. – Донецьк. – С.273-279, (0,4 д.а.).
Третьякова И.С. Устойчивое развитие – залог эколого-экономической безопасности Украины как самостоятельного государства и члена мирового сообщества // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ. – Сборник научных трудов. Свиштов-Донецк: ДонНУ – СА «Д.А.Ценов». – 2006. – С.309-313, (0,4 д.а.).
Третьякова И.С. Особенности регулирования и планирования природоохранной деятельности в контексте мирового опыта // Вісник Донецького університету, серія В – Економіка і право. – №2/2006. – Донецьк. – С.231-236, (0,4 д.а.).
Тр6етьякова И.С. Перспективы внедрения экономических механизмов Киотского протокола в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2007. – С.1784-1790, (0,5 д.а.).
Третьякова І.С. Роль природно-ресурсних чинників в системі економічних відносин України // Вісник Донецького університету, серія В. – Економіка і право. – №1/2007. – Донецьк. – С.259-264, (0,4 д.а.).
Третьякова І.С. Поняття екологічної безпеки в аспекті глобалізації світової економіки // Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник наукових праць. Вип. 72, ч. 1 (у 2-х ч.) – К.: Київський Національний Університет ім. Т.Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2008. – С. 83-88, (0,4 д.а.).
Третьякова І.С. Оцінка екологічних наслідків розвитку світової економіки // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2008. – С.1282-1288, (0,4 д.а.).
Публікації в інших виданнях:
Третьякова И.С. Совершенствование системы управления твердыми бытовыми отходами: реализация проекта Европейского союза на территории Донецкой области // Особливості інтеграції України в світовий економічний та політико-правовий простір: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 08 грудня 2006 р. / Укл.: Беззубченко О.А., Дубенюк Я.А., Марена Т.В., Мітюшкіна Х.С.; За заг. ред. к.е.н., проф. Булатової О.В. – Маріуполь: МДГУ, 2006. – С. 131-133, (0,2 д.а.).