Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Остапчук Ярослав Миколайович. Міжбанківський кредитний ринок в інфраструктурі банківської системи України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Остапчук Я. М. Міжбанківський кредитний ринок в інфраструктурі банківської системи України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси, і кредит. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2008.

У дисертації проведено комплексне дослідження сутності міжбанківського кредиту, його класифікації, ролі ринку МБК в банківській системі.

Охарактеризовано практику міжбанківського кредитування в Україні: визначено закономірності розвитку ринку МБК, особливості організації кредитних відносин та формування проценту на ньому.

Проведено дослідження кризових явищ на ринку МБК. Розроблено обґрунтовані пропозицій підвищення стабілізації вітчизняного ринку МБК через вдосконалення моделі оцінки кредитоспроможності банків-контрагентів та операційних технологій міжбанківського кредитування.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні концептуальних та методичних засад міжбанківського кредитного ринку України. Це дозволило сформулювати ряд висновків, які відображають вирішення основних завдань дослідження відповідно до поставленої мети.

  1. На підставі дослідження економічного та правового підходів у теорії кредиту доведено безпідставність існуючого виокремлення самостійного юридичного трактування сутності кредиту та недостатність побудованих на цьому законодавчих визначень кредиту. З метою уніфікації (універсальності) та повноти (всебічності) розкриття сутності кредиту сформульовано наступне визначення: “Кредит - це суспільні відносини між економічними суб‘єктами з приводу перерозподілу вартості на засадах повернення її еквіваленту та платності”. Враховуючи це міжбанківський кредит запропоновано розглядати як "суспільні відносини між банками з приводу перерозподілу коштів на засадах повернення її еквіваленту та платності".

  2. За результатами аналізу теоретичних концепцій кредиту обгрунтовано рекомендації щодо виділення в понятті банківського кредиту, а разом з цим й в понятті такого виду останнього як зокрема міжбанківський кредит, широкого та вузького розуміння згідно характеру операційної (відповідно як активно- так і пасивно-операційної та лише активно-операційної) позиції банку.

  3. Обґрунтовано доцільність класифікації кредиту на позички, позики та депозити. Впровадження такої класифікації дозволило здійснити чітке зазначення природи та сутнісних меж відповідних різновидів міжбанківського кредиту, на відміну від існуючих підходів ототожнення останнього переважно лише з позичкою.

  4. Проведене дослідження сутності міжбанківського кредиту в контексті запропонованої тріади його видів (позичка, позика, депозит) дозволило всебічно охарактеризувати специфіку ролі ринку МБК в діяльності банківської системи.

  5. У дослідженні еволюції ринку МБК України визначено закономірності його розвитку. Виокремлено основні періоди еволюції (1991-1994 рр., 1995-1998 рр., 1999-2005 рр., 2006 - теперішній час), охарактеризовано притаманні їм риси та проведено аналіз чинників впливу на розвиток ринку МБК.

  6. Встановлено, що в організації кредитних відносин між НБУ та комерційними банками існує ряд методологічно не вирішених питань. Зважаючи на це запропоновано, з метою конкретизації визначення операцій НБУ в яких він виступає в ролі кредитора банків, оперувати поняттям “позички НБУ з рефінансування банків”. Разом з цим до структури інструментів НБУ з рефінансування банків поряд з такими визнаними її складовими як кредити овернайт, тендерні та довгострокові під заставу майнових прав банка на депозит в НБУ, запропоновано відносити також й пряме репо, валютний своп та стабілізаційний кредит.

  1. За результатами порівняння моделей організації операцій на ринку МБК центральних банків світу із аналогічною практикою НБУ запропоновано шляхи вдосконалення останньої, зокрема стосовно механізму, інструментарію, строковості, регулярності та процедури операцій.

  2. Розкрито особливості процесу ціноутворення на ринку МБК України. Зазначено, що управління грошовим ринком через процентну політику НБУ проходить дуже складно і доки що не вдається повною мірою використовувати цей інструмент монетарного регулювання. Разом з цим дослідження вітчизняних індикаторів ринкових ставок, які встановлюються між комерційними банками під впливом попиту і пропозиції на ринку МБК, свідчить про їх також неспроможність виконувати роль орієнтира у діяльності на ринку МБК та на інших секторах грошового ринку.

  3. Проведене дослідження показало, що питання формування універсальної комплексної методики оцінки ризикованості банків-контрагентів на ринку МБК на даний час залишається невирішеним. Шляхом узагальнення різних методик оцінки кредитоспроможності банків визначено напрямки розвитку мінімізації ризику міжбанківських кредитних операцій.

  4. Виявлено надвисоку чутливість ринку МБК як індикатора стабільності банківської діяльності взагалі. Доведено, що за своїм статусом в інфраструктурі банківської системи, який визначається функціональним призначенням, ринок МБК першим приймає на себе «удари» кризових явищ у діяльності окремих банків і послаблює їх наслідки для інших інститутів системи. Дано класифікацію видів банківських криз та відображено взаємозв‘язок кризових процесів у банківській та економічній сферах. Проведений аналіз розвитку банківських криз в Україні та частково в Росії, дав підстави визначити перспективи запобігання виникненню кризових явищ на ринку МБК в майбутньому.

  5. Обґрунтовано, що вітчизняний ринок МБК, незважаючи на своє досить раннє виникнення, ще залишається неповноцінно розвинутим стосовно використання різних форм операційних технології організації дилінгу на ньому. В контексті вирішення означеного питання запропоновано побудову розгалуженої інфраструктури операційних систем МБК, що надасть імпульс подальшому розвитку вітчизняного ринку МБК через сприяння його стабілізації.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Остапчук Я. М. Ринок МБК в інфраструктурі банківської системи України / Я. М. Остапчук // Економіка та підприємництво : Зб. наук. праць. - К. : КНЕУ, 2000. - Вип. 5. - С. 157-163, (0,8 друк. арк.).

  2. Остапчук Я. М. Рефінансування комерційних банків і його вплив на формування виробничих витрат у сільському господарстві / Я. М. Остапчук // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії Мінагропрому України. - Кам‘янець-Подільський : ТОВ «Абетка», 2000. - Вип. 8 - С. 308-310, (0,2 друк. арк.).

  3. Остапчук Я. М. Теоретичні засади ринку грошей / Остапчук Я. М. // Фінанси України. - 2002. - №2. - С. 103-107, (0,3 друк. арк.).

  4. Остапчук Я. Криза на ринку МБК першої половини 1990-х років: причини та наслідки / Ярослав Остапчук // Ринок цінних паперів України. - 2007. - №11-12. - С. 57-64, (0,7 друк. арк.).

  5. Остапчук Я. Уніфікація правового та економічного визначення кредиту / Ярослав Остапчук // Економіст. - 2008. - №3. - С. 42-44, (0,5 друк. арк.).

  6. Остапчук Я. До питання уніфікації визначення кредиту / Ярослав Остапчук // Економіст. - 2008. - №4. - С. 69-71, (0,4 друк. арк.).

  7. Остапчук Я. М. Вплив визначення банківського кредиту на його класифікацію / Я. М. Остапчук // Фінанси, облік і аудит : Зб. наук. пр. - К. : КНЕУ, 2008. - Вип. 11 - С. 123-130, (0,4 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Остапчук Я. М. Роль міжбанківського ринку кредитних ресурсів у формуванні конкурентного ринкового середовища / Остапчук Я. М. // Економічна теорія : сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 1-2 берез. 2000 р. : в 3 ч. : тези доп. - К. : Київ. держ. торг.-екон. ун-т, 2000. - Ч.2. - С. 137-138, (0,1 друк. арк.).

  2. Остапчук Я. М. Позиції банку “Слов‘янський” на ринку міжбанківських кредитів / Остапчук Я. М. // Економічні, правові, соціально-психологічні та інші проблеми, пов‘язані з фактичним блокуванням діяльності комерційного банку (на прикладі КАБ “Слов‘янський”) : матеріали наук.-практ. конф., 23 листоп. 2000 р. : тези доп. - К. : Асоц. укр. банків, 2000. – С. 59-71, (0,2 друк. арк.).

  3. Остапчук Я. М. Вплив досвіду роботи банку на ринку МБК на формування його стратегії / Остапчук Я. М. // Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність : матеріали VІІ міжнар. наук.-практ. конф., 23-25 листоп. 2000 р. : тези доп. – Київ - Дніпропетровськ: НТУУ «КПІ», КНЕУ, Концерн «Весна», 2000. – С. 96-97, (0,1 друк. арк.).

  4. Остапчук Я. Ломбардні операції центрального банку з цінними паперами / Ярослав Остапчук // Цінні папери України. – 2001. - №31. - С. 6-8, (0,2 друк. арк.).

  5. Остапчук Я. Переоблікові кредити центрального банку / Ярослав Остапчук // Цінні папери України. – 2001. - №33. - С. 14-15, (0,2 друк. арк.) та №35. - С. 16-17, (0,2 друк. арк.).

  6. Остапчук Я. М. Ризики при міжбанківському кредитуванні / Остапчук Я. М. // Наука і освіта – 2003 : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 20-24 січ. 2003 р. : тези доп. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. – Т. 20. / Економіка. – С. 14-15, (0,1 друк. арк.).

  7. Ostapchuk Y. To the issue about essence of credit / Yaroslav Ostapchuk // Економіка : сучасні проблеми та перспективи розвитку : зб. матеріалів Другої всеукр. наук.-практ. конф., 18-19 берез. 2004 р. : в 2 т. : тези доп. – К. : Вид-во Європ. у-ту, 2004. - Т. 2. – С. 116-117, (0,1 друк. арк.).

  8. Остапчук Я. Н. Риски в межбанковском кредитовании и способы их оценки / Я. Н. Остапчук // Моделирование и анализ безопасности и рисков в сложных системах : труды междунар. науч. школы МА БР – 2004 (Россия, Санкт-Петербург, 22-25 июня 2004 г.) / ГОУ ВПО «СПбГУАП». : тезисы докл. - СПб, 2004. - С. 258-264, (0,6 друк. арк.).

  9. Остапчук Я. М. Правовий зріз кредиту через суб’єктів / Я. М. Остапчук // Підвищення ролі банківської системи в економічному зростанні : матеріали наук.-практ. конф., 18-19 листоп. 2004 р. : тези доп. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 386-389, (0,1 друк. арк.).

  10. Остапчук Я. Роль іноземного капіталу в банківській системі України / Я. Остапчук // Финансовые риски. – 2007. - №1. - С. 41-47, (0,7 друк. арк.).

  11. Остапчук Я. М. Іноземний капітал в банківській системі України / Я. М. Остапчук // Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 11 жовт. 2007 р. : тези доп. – К. : КНЕУ, 2007. – С. 193-195, (0,1 друк. арк.).