Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Онищук Георгій Ілліч. Міський комплекс України: теорія та практика розвитку: Дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 437арк. - Бібліогр.: арк. 396-416.



Анотація до роботи:

Онищук Г.І. Міський комплекс України: теорія та практика розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2002.

В дисертації висвітлені теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку міського комплексу України, розкриті соціально-економічна сутність міського комплексу, проблеми розвитку та шляхи їх вирішення.

Визначені основні принципи реформування, до яких віднесені соціальна направленість, розмежування функцій всіх рівней влади, самодостатність та самофінансування регіонів та міст країни.

Значна увага приділена проблемам, пов’язаним з удосконаленням системи управління соціально-економічним розвитком міст на основі використання значного інтелектуального, фінансово-економічного, культурного та трудового потенціалу міст. Науково обґрунтована інноваційна діяльність міст, система залучення інвестицій для розвитку територій.

Розкрито наукові засади розвитку міського господарства, використання територіальних ресурсів на базі ринкових стосунків. Висвітлені питання розвитку механізмів фінансової стабілізації міської економіки, створення сучасної вітчизняної моделі іпотечної системи кредитування житлового будівництва. Досліджені та запропоновані нові підходи та принципи формування цінової та тарифної політики в міському господарстві.

Важливим є дослідження щодо формування корпоративного управління містами та територіальними утвореннями, залучення до цього населення, громадських об’єднань, органів самоврядування.

На захист виносяться результати комплексних досліджень теоретичних і практичних проблем розвитку міського комплексу країни в умовах ринкової трансформації економіки за напрямами, що випливають з мети та поставлених завдань.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити висновки концептуального, теоретичного і науково-практичного спрямування, основними з яких є:

  1. Історичний процес підвищення ролі міст, міського способу життя і міської культури у розвитку суспільства, пов’язаний з його просторово-територіальною діяльністю. Названа просторово-територіальна концентрація діяльності людей характерна для міського комплексу країни. Міський комплекс представляє собою відкриту динамічну соціально-економічну систему, яка об’єднує міста та міські поселення з постійними якісними та структурними зрушеннями, змінами внутрішніх та зовнішніх економічних зв’язків, динамічною інноваційною діяльністю.

Єдність ринку праці, наявність відтворювального процесу трудових ресурсів, спільна економічна та соціальна інфраструктури, процес постійного поглинання нових територій приводять до переростання міст в агломерації, конурбації, мегаполіси, світові міста, урбанізовані райони. Забезпечується виробнича кооперація, інтеграція міських економік в єдину економічну систему. Наявність спільних інформаційних, транспортних та комунікаційних мереж об’єднують міста в міський комплекс, який стає домінуючим в стратегії економічного розвитку країни.

  1. Формування нової системи розвитку економіки регіонів, особливо міського комплексу стає найважливішою умовою виходу з кризи, забезпечення сталого розвитку територій та країни в цілому. Основний теоретичний підхід пов’язаний з тим, що регіональне господарство функціонує та розвивається ефективно лише в системі взаємодії міста та села. Місто несе в собі інноваційний початок, село навпаки, консервативний. В цій системі виникає генеруюче джерело відтворювальних процесів, тобто економічна пара регіональної економіки – “виробництво-споживання”.

  2. Концептуальні основи ефективного розвитку та розміщення продуктивних сил включають нові підходи та шляхи розвитку економіки за рахунок інтегрального використання переваг міського комплексу. Міський комплекс України можна визначити як сукупність міст та міських поселень різних форм та масштабів, взаємозалежних суб’єктів господарювання з територіальним розміщенням трудових та природних ресурсів, інтелектуальним, інформаційним, управлінським та культурно-патріотичним потенціалом, прогресивними формами кооперації та інтеграції з регіонами.

  3. Розвиток сфери інформації та інформаційних технологій привели до глобалізації не тільки економіки, але й відносин у сфері свідомості людей. Великі міста стають центрами інноваційної діяльності, інтелектуального виробництва найновіших ідей та технологій. Методологія економічного розвитку включає в першу чергу розуміння закономірностей, які об’єднують людей в суспільство спільного проживання на окремій, окресленій території та в окремому просторі. Такий підхід вимагає створення нової моделі розвитку – соціо-еколого-економічної, регіонально орієнтованої. Міста стають соціополюсами. Концепція соціополісу поєднує в собі принципи регіональної економіки, концентрує необхідні для швидкого розвитку фінансові, матеріальні, інтелектуальні ресурси, поєднує інтереси виробництва та людей, які живуть на цій території. Названим рисам відповідають великі міста та міський комплекс нашої країни в цілому.

  1. Стратегія соціально-економічного розвитку міст та міського комплексу в цілому пов’язана з якісними та структурними змінами, потребує формування нового середовища функціонування, постійної адаптації до змін, необхідності забезпечення динамічної рівноваги. Генеральна схема планування території України, її аналітичні, прогнозні та концептуальні підходи стають головним документом стратегії розвитку держави, основою для детальної розробки планів розвитку регіонів та міст України. Міський комплекс, виступаючи рушійною силою суспільства, одночасно створює багато екологічних проблем і ризиків. Урбанізація посилила тиск на міста, привела до поглинання містами нових територій та приміських земель, а з ними сільських населених пунктів. Потрібен екософський підхід до різних форм господарювання, який орієнтує нас на комплексне вивчення та ідентифікацію факторів, що відображають специфічні риси господарської діяльності різних просторових та територіальних утворень.

  2. Розвиток економіки міст та регіонів країни вимагає формування цілісної системи прогнозних і програмних планів розвитку на науковій основі з урахуванням демографічної ситуації, стану використання природного, науково-виробничого та трудового потенціалу, кон’юнктури регіонального ринку, досягнутого рівня економіки та соціальної сфери. Показники прогнозних та програмних документів стають основою для розробки суб’єктами підприємницької діяльності власних прогнозів та планів.

  3. Ринкова трансформація економіки, побудова відкритого суспільства потребують нових підходів до стабілізації та розвитку регіональної економіки. Одним із таких сучасних підходів є створення спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку з пільговими режимами інвестиційної діяльності. Це дає можливість залучити до місцевих ресурсів інвестиції, нові технології, сучасний менеджмент, розширити зовнішньоекономічні зв’язки, створити додаткові робочі місця, покращити системи розселення в країні.

  4. Важливим фактором розвитку в умовах переходу міського господарства до ринкової економіки стає раціональне використання міських територій. Міські території представляють собою головний ресурс міського комплексу, в якому сконцентровано 75% населення, 95% фінансових та наукових ресурсів, майже весь промислово-виробничий потенціал. Плата за землю може складати 15-40% всіх надходжень до міського бюджету.

В той же час органи місцевого самоврядування, володіючи такими цінними ресурсами не можуть успішно вирішувати проблеми функціонування територіальних утворень. Економіка багатьох міст перебуває в кризовому стані і потребує розробки і реалізації спеціальних економічних ринкових заходів і програм переходу на самофінансування розвитку території.

  1. Вирішення житлової проблеми залишається найбільш гострою соціально-економічною та політичною проблемою. Запропоновані науково обґрунтовані підходи та принципи формування фінансово-кредитних систем, в основі яких іпотечне кредитування та будівельні заощадження громадян. Залучення громадян до вирішення головної соціальної проблеми – основа нової житлової політики. Детальний аналіз світового та вітчизняного досвіду дав можливість розробити свою вітчизняну систему житлового кредитування.

  2. Системна криза міського господарства не може бути подолана без його радикального реформування. Основними напрямами є: удосконалення системи управління підприємствами всіх форм власності, розмежування функцій влади різних рівней, забезпечення бездотаційності та самодостатнього фінансування, ефективна енергозберігаюча політика. В першу чергу потрібно провести реструктуризацію боргів, подолати збитковість, забезпечити достатнє поточне фінансування. Науково-методичні напрацювання дозволили розробити конкретні заходи щодо вирішення цих проблем.

  3. Перехід до ринкових форм господарювання потребує інших економічних методів управління міським комплексом, радикальної зміни податкової, бюджетної, цінової та тарифної політики. Названі фактори виконують функції регулювання та стимулювання діяльності підприємств та організацій, управління та координації всіх дій на території, розмежування повноважень всіх рівней влади.

Удосконалення тарифної політики передбачає формування економічно обґрунтованих тарифів, перехід на двоставкові тарифи на послуги водо-, теплопостачання та водовідведення, встановлення диференційованої квартирної плати залежно від якісних характеристик житла. Методики та системи розрахунків тарифів повинні повністю відповідати ринковим умовам.

  1. Територіальні утворення стають основною ланкою, основними суб’єктами в системі управління містами. Людина свою економічну діяльність, творчий потенціал реалізує в суспільстві. Ця взаємодія людей на спільній території вимагає нового методу господарювання для підвищення рівня та якості життя. На цьому ґрунтуються теоретичні основи корпоративної організації розвитку території, міста та регіону. Ринкова трансформація системи самоврядування включає всі ланки кооперативного управління – кооперативи, об’єднання громадян, асоціації, громадські організації, органи самоорганізації населення тощо.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Онищук Г.І. Проблеми розвитку міського комплексу України: теорія і практика. – К.: Науковий світ, 2002. – 506 с.

Брошури:

  1. Кукса В.П., Онищук Г.І., Руль М.В., Семчук Г.М., Чернявський В.П. Створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків – основа реформування житлового сектора. – Київ.: УкрЛітопис, 1996. – 60 с. (здобувачем обґрунтовано питання реформування житлового сектору, приватизації державного житлового фонду).

  2. Кукса В.П., Онищук Г.І., Охтень О.І. Приватизація державного житла: запитання і відповіді. – К.: Янус, 1996. – 96 с. (здобувачем розроблено положення про порядок передачі житла у власність громадян).

  3. Короткий Г.І., Онищук Г.І., Третяк В.І. Соціально-психологічні аспекти управлінської діяльності менеджера. – К.: ДІЖКГ, 1999. – 74 с. (здобувачеві належать питання щодо оцінки працездатності керівника, визначення конфліктних ситуацій).

  4. Онищук Г.І., Руль М.В. Тарифна політика і ціноутворення в водопровідно-каналізаційному господарстві. – К.: ДІЖКГ, 2000. – 123 с. (здобувачем розроблено та викладено перший та п’ятий розділ стосовно питань сучасного стану водопровідно-каналізаційного господарства та регулюючих функцій місцевих органів влади щодо тарифної та цінової політики).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Онищук Г.И. Проблемы хозрасчета города // Экономика Советской Украины. – 1990.- № 5. – С. 14-17.

  2. Онищук Г., Крат В. Рыночная экономика и городской пассажирский транспорт // Экономика Советской Украины. – 1991. – № 6. – С. 7-10.

  3. Онищук Г.И. Практика экологически ориентированного проектирования и строительства жилья в Украине // Сб. науч. тр. ИЭП НАН Украины. – Донецк, 1999. – С. 471-499.

  4. Онищук Г.И. Жилищная реформа и ее влияние на социально-экономическое развитие городов // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економіка. Донецьк: Дон ДТУ. – 2000. – Вип. 22. – С. 125-134.

  5. Онищук Г.І. Планування та організація економічного розвитку міст // Схід. Серія: економіка. – 2000. – № 5. – С. 40-42.

  6. Онищук Г.І. Удосконалення системи платежів та бюджет міста // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 29. – С. 53-56.

  7. Онищук Г.І. Житлова політика та її вплив на соціально-економічний розвиток міст // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 30. – С. 78-93.

  8. Онищук Г.І. Основні шляхи забезпечення населення житлом та поліпшення якісного складу житлового фонду України // Схід. Серія: економіка – 2001. – № 1. – С. 28-32.

  9. Онищук Г.І. Житлово-комунальна реформа – основа соціально-економічного розвитку населених пунктів // Схід. Серія: економіка. – 2001. – № 5. – С. 28-32.

  10. Онищук Г.І. Удосконалення системи управління міським господарством // Схід. Серія: економіка. – 2001. – № 6. – С. 15-22.

  11. Онищук Г.І. Економіка житлово-комунального господарства і нові підходи у формуванні цінової і тарифної політики // Економіка України. – 2001. – № 7. – С. 22-29.

  12. Онищук Г.І. Удосконалення корпоративного управління територіальними утвореннями // Cтратегія економічного розвитку України. Наук. зб. К.: КНЕУ. – 2001. – Вип. 7. – С. 592-601.

  13. Онищук Г.І. Стійкий розвиток населених пунктів і житлова проблема // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб. Серія: економічні науки – К.: Техника. – 2001. – Вип. 34. – С. 24-29.

  14. Онищук Г.І. Розвиток інвестиційної діяльності та створення спеціальних економічних зон України (вітчизняний досвід та проблеми) // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України: В 2 ч. – 2001. – Ч. 2. – С. 34-47.

  15. Онищук Г.І. Критерії ефективності управління територіальними утвореннями // Зб. наук. пр. К.: Київський національний університет будівництва і архітектури. – 2001. – Вип. 9. – С. 3-8.

  16. Онищук Г.І. Управління стабілізацією і розвитком регіональної економіки // Регіональна економіка. – 2001. – № 4. – С. 46-54.

  17. Онищук Г.І. Світовий досвід реформування промислових підприємств та підприємств сфери послуг // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2001. – С. 89-98.

  18. Онищук Г.І. Концепція корпоративного управління соціально-економічним розвитком міст // Економіка України. – 2002.– № 1. – С. 4-10.

  19. Онищук Г.І. Соціально-економічні особливості житлово-комунальної сфери міського господарства // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб. Серія: економічні науки. – К.: Техника. – 2002. – Вип. 37. – С. 65-71.

  20. Онищук Г.І. Ринок житла – елемент системи управління містом. Принципи його формування та функціонування // Схід. Серія: економіка – 2002. – № 1. – С. 31-33.

  21. Онищук Г.І. Управління розвитком фінансових механізмів житлового кредитування, їх вплив на регіональну економіку: теорія та практика // Cтратегія економічного розвитку України: Наук. зб. К.: КНЕУ. – 2002. – Вип. 9. – С. 331-342.

  22. Онищук Г.І. Міський комплекс країни як просторова територіально-виробнича система господарювання // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб. – Вип. 41. – Серія: Економічні науки. – К.: Техніка. – 2002. – С. 151-160.

Статті в інших виданнях:

  1. Онищук Г.І. Централізація та автоматизація системи платежів за комунальні послуги, шляхи подальшого вдосконалення // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури: Зб. наук. пр.- Дніпропетровськ: ПДАБА. – 2001. – № 11. – С. 32-48.

  2. Онищук Г.І. Автоматизація та диспетчеризація системи управління – основні системні елементи житлово-комунальної реформи в містах // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ПДАБА. – 2001. – № 8. – С. 28-31.

  3. Онищук Г.И. Современное состояние и проблемы обновления жилищного фонда в странах СНГ // Бюллетень строительной техники. – М., 2001.- № 10.- С. 12-16.

  4. Онищук Г.И. Состояние дел по реконструкции домов первых массовых серий // Будівельні конструкції: Зб. наук. пр. – К.: НДІБК. – 2001. – Вип. 54. – С. 31-34.

Тези:

  1. Онищук Г.И. Ценообразование в жилищном строительстве // Материалы междунар. семинара “Новый этап реализации государственной целевой программы “Жилище” – М.: Минстрой РФ. ЦБНТИ. – 1995. – С. 73-77.

  2. Онищук Г.И. Проблемы водоснабжения и обработки стоков в жилищно-коммунальном хозяйстве Украины // Материалы междунар. конгресса “Экология, технология, экономика водоснабжения и канализации”, г. Ялта. Харьков: “Глобус”. – 1997. – С. 3-4.

  3. Онищук Г.И. Опыт создания и деятельности объединений собственников жилья в Украине // Материалы междунар. семинара “Создание кондоминиумов и жилищных товариществ в рамках осуществления жилищно-коммунальной реформи”. – Москва: МЖК “Центр”. – 1999. – С. 76-82.

  4. Онищук Г.І. Тенденція розвитку населених пунктів та житлова проблема // Матеріали другої міжнарод. наук.-практ. конф. “Реконструкція житла”. – К.: “Нора-прінт”. – 2000. – С. 21-25.

  5. Онищук Г.І., Муляр Л.Х. Практика екологічно-орієнтованого будівництва в Україні // Матеріали міжнард. конф. ООН (Habitat) “Житло та навколишнє середовище”. – Відень: Центр ООН. – 2000. – С. 243-249. Особистий внесок: проаналізовано екологічний вплив будівництва на стан населених пунктів та втрати, пов’язані з цим фактором.

  6. Онищук Г.І., Дамаскін Б.С. Про нагальну необхідність реконструкції 5-ти поверхових житлових будинків перших масових серій // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Реконструкція житла”. – К.: “Нора-прінт”. – 2001. – С. 10-12. Особистий внесок: обґрунтовано економічну ефективність реконструкції житлового фонду.

  7. Онищук Г.И. Современное состояние и проблемы обновления жилищного фонда в странах СНГ // Материалы ХІV заседания межправительственного совета по сотрудничеству в строительной деятельности стран СНГ: Сб. докладов. – Астана: Госстрой Казахстана. – 2001. – С. 14-43.

  8. Онищук Г.И. Факторы устойчивого развития городов Украины. Теория и практика. // Материалы междунар. науч.-практ. конф. “Устойчивое развитие городов”. – Харьков: Харьковская государственная академия городского хозяйства. – 2002.

  9. Онищук Г.І. Реконструкція – як складова частина державної житлової політики // Материали міжнар. наук.-практ. конф. “Реконструкція житла”. – К.: “Нора-Друк”. – 2002. – С. 9-13.