Бородаєв Iгор Євгенович. Мініінвазивні методи лікування гострого деструктивного панкреатиту в умовах корекції імуномодулюючої системи інтерфероном : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2005.
Анотація до роботи:
Бородаєв І.Є. Мініінвазивні методи лікування гострого деструктивного панкреатиту в умовах корекції імуномодулюючої системи інтерфероном. –Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03- хірургія. Харківський державний медичний університет, Харків,2004.
Малоінвазивне хірургічне лікування пацієнтів, які хворіють на гострий деструктивний панкреатит у поєднанні з використанням препарату інтерферону- викликала зниження летальності пацієнтів з тяжким панкреатитом на 10,5% ( з 26,8% до 16,3%), зниженням післяопераційної летальності при розвитку вторинної панкреатичної інфекції на 19,3% ( з 48% до 28,7%). Суттєво зменшилося число післяопераційних ускладнень, скорочувався період перебування на ліжку на 39,2%. Під впливом розробленого комплексного лікування оптимізувався процес відновлення функції імунокомпетентної системи, системи сполучної ткании, а також тіол-дисульфідної антиоксидантної системи крові. У віддаленому періоді відмічалось суттєве зниження числа негативних , при п`ятикратному зростанні числа відмінних результатів лікування.
В дисертації висловлено теоретичне узагальнення й нове рішення наукової задачі лікування хворих на гострий деструктивний панкреатит, що досягнуто шляхом розробки лікувально-діагностичної програми даної патології з впровадженням мініінвазивних технологій і використанням методу імунокорекції, направлених на зменшення кількості ускладнень захворювання й післяопераційної летальності.
1. Перебіг гострого деструктивного панкреатиту супроводиться в більшості хворих прогресуючою негативною динамікою клинико-лабораторних показників, пригніченням усіх ланок імунітету, поліорганною дисфункцією і поліорганною недостатністю, високою частотою розвитку ускладнень захворювання і післяопераційною летальністю. Застосування малоінвазивних хірургічних методів лікування в комплексній терапії з імуномодуляцією прискорює стабілізацію та нормалізацію клініко-лабораторних показників, позитивною динамікою стану хворих. Відзначаєтся достовірнє зниження післяопераційної летальності у хворих з тяжким панкреатитом на 10,5% ( з 26,8% до 16,3%), зниженням післяопераційної летальності при розвитку вторинної панкреатичної інфекції на 19,3% ( з 48% до 28,7%).
2. Застосування мініінвазивних хірургічних методів у комплексному лікуванні ГДП з застосуванням імуномодулюючої терапії дозволяє достовірно знизити частоту гнійно-септичних ускладнень на 10,2%, зменшити тривалість й інтенсивність больового синдрому та скоротити час перебування хворого в стаціонарі на 39,2%, порівняно з контрольною групою .
3. Мініінвазівні хірургічні втручання із застосуванням імунокорегуючої терапії показана хворим на ранніх етапах розвитку панкреонекрозу. При крупноосередковій деструкції підшлункової залози, організації великих секвестрів і гнійному панкреатиті показано застосування «відкритих» хірургічних методів лікування – програмованої релапаротомії та панкреатонекректомії в комбінації з імуномодулюючою терапією.
4. Дослідження рівня інтерферону сироватки крові й активності b галактозидази в тканині ПЗ у хворих ГДП показало: у жодному випадку з успішним результатом лікування ГДП співвідношення рівень інтерферону не був нижче ніж 2,06 у.о. і співвідношення з активністю b-галактозидази не було менше 11,5 у.о, у той час, як у групі з несприятливим результатом лікування аналогічний коефіцієнт у жодному з спостережень був нижче 11,2 у.о., що доводить важливе прогностичне значення даного показника.
5. Найбільшого ступеня корекції стану імунологічної реактивності у післяопераційному періоді захворювання досягається в умовах імуномодулюючої терапії, при дефіциті інтерферону ( 75 % хворих), при застосуванні малоінвазивної хірургічної техніки - досягається нормалізація показників з боку компонентів клітинного імунітету.
6. В умовах застосування мініінвазивних хірургічних технологій лікування хворих на деструктивний ГП попереджується розвиток віддалених ускладнень у пацієнтів. У хворих, яким поряд з малоінвазивним хірургічним втручанням застосовували імуномодулюючу терапію клінічно добрі віддалені результати мали місце в половини всіх пацієнтів, задовільні результати реєструвалися в п'ять разів частіше, ніж в групі з одним мініінвазивним втручанням. Число незадовільних результатів при мініінвазивному хірургічному втручанні з імунокорекцією інтерфероном знижувалося в десять разів у порівнянні з традиційною “відкритою” хірургією.
Публікації автора:
Запорожченко Б.С., Бородаев И.Е., Карабелеш А.Е. Эффективность интерферона в комплексном лечении больных острым панкреатитом //Вісник морської медицини.-2000.-№2- С.51-52 .
Запорожченко Б.С., Бородаев И.Е. Состояние тиол- дисульфидной системы у больных острым панкреатитом в условиях применения малоинвазивных методик с использованием интерферона //Вісник морської медицини.-Одеса.-2000.-№3- С.48-49 .
Запорожченко Б.С., Бородаев И.Е.. Состояние соединительной ткани поджелудочной железы у больных деструктивной формой острого панкреатита //Вісник морської медицини.-Одеса.-2000.-№4-С.50-51.
Патогенетичне лікування гострого панкреатиту //Львівский медичний часопис.-Львів.-2001.-Т.7,№4-С.39-41.
Запорожченко Б.С., Бородаєв І.Є. Применение малоинвазивных хирургических методик в комплексном лечении деструктивных форм острого панкреатита //Вісник морської медицини.- Одеса.-2003.-№2-С.160-163.
Запорожченко Б.С., Міщенко В.В., Бородаєв І.Є. Роль і місце мініінвазивних методів хірургічного лікування гострого деструктивного панкреатиту//Шпитальна хірургія.-Тернопіль.-2004.-№4-С.31-33.
Запорожченко Б.С., Шишлов В.И, Бородаев И.Е., Повзун П.А. Динамика свободных аминокислот в плазме крови больных острым панкреатитом //Актуальные вопросы гастроэнтерологии и эндокринологии. Сборник научных работ, посвященный 100-летию 2 ГКБ и 75-летию кафедры хирургии и проктологии ХМАПО.Тез.докл. Харьков-2000.-С.43.