Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Теорія та історія культури


48. Рябуха Наталія Олександрівна. Мініатюра як феномен музичної культури (на матеріалі фортепіанних творів українських композиторів кінця XIX-XX століть): дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.01 / Харківська держ. академія культури. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Рябуха Н. О. Мініатюра як феномен музичної культури (на мате-ріалі фортепіанних творів українських композиторів кінця ХІХ – ХХ століть). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 17.00.01 – теорія та історія культури. – Харківська державна академія культури. – Харків, 2004.

Вперше музична мініатюра розглядається як системне явище в теоретико-культурологічному та історико-типологічному дискурсах. Обґрунтована культурологічна концепція жанру мініатюри як специфічного феномену в мистецтві, що фокусує в собі мініатюризм як принцип художнього мислення. Визначено семантичні функції і музичний хронотоп жанру, на основі чого виявлено семантико-структурний інваріант мініатюри. Запропонована внутріжанрова типологія і здійснено історико-типологічний аналіз фортепіанної мініатюри в українській професійній культурі з метою характеристики суб’єкта і типів музичної експресії, властивих національній моделі жанру. Крізь призму музичної стилістики української фортепіанної мініатюри виявлено особливості національної ментальності.

Основним висновком дисертації є визначення ментальної структури жанру мініатюри в музичній культурі. Розкрито внутрішній зміст мініатюри, її „культурний смисл”, що відбиває психологію суб’єкта і характеризує її феномен як специфічний спосіб світопізнання, моделювання і відображення картини світу.

Таким чином, дослідження концептуальних засад мініатюри як феномену музичної культури дає змогу сформулювати основні висновки, які складають багаторівневу системну структуру і обґрунтовують її феноменологію.

  1. Мініатюра є специфічним, системним явищем у мистецтві, своєрідним принципом моделювання художнього світу людини. З точки зору митця, мініатюра є унікальним видом творчої діяльності та особливою формою відображення внутрішнього світу людини.

  2. Філософсько-естетичний смисл мініатюри в художній культурі полягає в тому, що саме вона уособлює найменшу серед існуючих жанрову модель мистецтва, яка здатна відбити цілісну картину світу. Отже, за висловом Є. Назайкінського, „мініатюра це велике в малому, це мікрокосм”.

  3. Лірика як суб’єктивний спосіб художнього висловлювання є основою і своєрідною формою екзистенції мініатюри, що свідчить про її здатність являти собою універсальну модель буття Людини в контексті музичної, образотворчої та літературної творчості.

  4. Психологія жанру мініатюри містить художню єдність трьох суб’єктів творчості: автора – ліричного героя – реципієнта (виконавця – слухача), що віддзеркалюють внутрішній душевний світ особистості та риси національної ментальності.

  5. Головними умовами екзистенції мініатюри як феномену музичної культури є семантичні функції та особливості організації часопростору. Можливості жанру мініатюри в музичній культурі зумовлені історико-стильовим контекстом і рівнем розвитку музичної мови певного періоду.

Семантичні функції і хронотоп жанру музичної мініатюри утворюють його структурно-семантичний інваріант, який, у свою чергу, складається з системи чинників. Вони формують жанрову специфіку мініатюри, її поетику.

  1. Мініатюра – це камерний жанр, призначений для виконання переважно у невеликих приміщеннях. Камерні умови музикування зумовлюють особливості внутрішньої художньої організації мініатюри.

  2. Основою художнього світу мініатюри є монообразність: цілісний музичний образ, єдиний психологічний стан. Звідси й особливості жанрового змісту мініатюри – одномоментне, „сюхвилинне” вираження емоційного стану особистості в умовах камерного часопростору.

  3. Головним суб’єктом мініатюри є ліричний герой („людина душевна”), який відображає психологію автора. Специфіка образної організації мініатюри, зазвичай, зумовлює монодраматургію.

  4. Буття суб’єкта в мініатюрі утворює ліричний сюжет, який полягає в одномоментній передачі психології ліричного героя (а саме: внутрішніх почуттів, переживань, емоційних станів тощо), що віддзеркалює авторську свідомість. Ліричний сюжет складається з психологічно навантажених „моментів часу” (семантичних елементів драматургії і композиції), які відбивають багатство духовного життя людини.

  5. Психологічний світ мініатюри розкривається в конкретних творах через типи музичної експресії, тобто ті душевні стани, в яких перебуває суб’єкт жанру.

  6. Такі умови екзистенції жанру мініатюри, як психологічна і змістова навантаженість в межах камерного часопростору, зумовлюють: а) використання композитором максимально лаконічних засобів музичної виразності при створенні художнього образу; б) інтенсивність мікротематичного розвитку, що іноді приводить до складності ладотонального плану періоду й активізації його синтаксичного розгортання.

  7. Музична драматургія в жанрі мініатюри розкриває специфіку часу, який є внутрішнім, психологічним (на відміну від сюжетного часу, що притаманний таким концептуальним жанрам, як, наприклад, соната, симфонія).

  8. Камерний простір мініатюри в межах малої форми (одночастинної, простої дво- або тричастинної) розкриває жанровий модус одномоментності, „сюхвилинності”. Отже, буття ліричного героя в психологічному часі, його актуальна присутність за принципом „тут і зараз” зумовлені специфікою часопростору мініатюри.

Аналіз культурологічної, семантичної, хронотопічної, психологічної специфіки жанру мініатюри в роботі доводить, що мініатюризм є системним принципом моделювання в художній практиці, який сконцентровано відбиває цілісність буття людини, психологію суб’єкта через відображення внутрішнього світу. У дисертації розкрита моделююча функція мініатюри стосовно суб’єкта творчості – людини. Образ людини та історична динаміка жанру фортепіанної мініатюри складають справжню онтологію духовного життя особистості.

Завершальним висновком дисертації є визначення ментальної структури жанру музичної мініатюри як системи, до складу якої входять:

  1. суб’єкт творчості, що відтворює авторську свідомість та психологію крізь призму ліричного героя як суб’єкта жанру мініатюри;

  2. психологічна структура ліричної свідомості, яка передається через типи музичної експресії і відображає антропоморфічну картину світу;

  3. камерний музичний хронотоп, відповідний жанровій картині світу („мікрокосм у макрокосмі”) та мініатюризму як принципу художнього мислення;

  4. особливості національного музичного мислення в системі „мова – мовлення”.

Історичний огляд жанру фортепіанної мініатюри в українській музичній культурі кінця ХІХ – ХХ ст. розкрив історичну динаміку образу людини через ментальну структуру жанру: від Людини Душевної (романтична мініатюра) до Людини Духовної (постромантична, „авангардна” мініатюри), збагаченої досвідом інтелектуальної, інтровертної, розумової діяльності. У стильовому відношенні жанр мініатюри представлений дуже різноманітно і багатогранно. Цим підкреслюється специфічна особливість жанру – його універсальна природа, гнучкість, відповідність до зміни стильової парадигми культури та свідомості людини. У дисертації доведено, що мініатюра є концепційним жанром музичної культури, що виконує, як і інші жанри (такі як, наприклад, симфонія, опера, кантата), також свої культуротворчу і соціокультурну функції в межах малої форми. Мініатюра здатна концептуально відобразити картину світу і психологію особистості автора. Отже, музична мініатюра – це історично усталений жанр у музичній культурі, самодостатня форма творчої діяльності сучасних митців, в якому через мініатюризм як принцип художнього мислення відбивається концепція Людини у цілісній картині світу.

Публікації автора:

  1. Рябуха Н. Принцип мініатюризму у творчості М. В. Лисенка / Н. Рябуха // Українське музикознавство: До 160-річчя від дня народження М. В. Лисенка: (Наук.-метод. зб.) / Нац. муз. акад. України ім. П. І. Чайковського. Центр муз. україністики. Кафедра історії укр. музики. – К., 2003. – Вип. 32. – С. 98-110.

  2. Рябуха Н. Простір і час як принципи організації музичного твору (категоріальний аналіз) / Н. Рябуха // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. – Х.: ХДАДМ, 2001-2002. – № 2-3/1. – С. 29-33.

  3. Рябуха Н. Семантичні функції жанру мініатюри в музичній культурі / Н. Рябуха // Культура України: Зб. наук. пр. – Вип. 10. Мистецтвознавство. Філософія. – Х.: ХДАК, 2002. – С. 163-170.

  4. Рябуха Н. Творча інтелігенція 60-х рр. та національно-культурне відродження в Україні / Н. Рябуха // Інтелігенція і влада: Зб. наук. пр. – Одеса: Астропринт, 2002. – С.159-162.

  5. Рябуха Н. Фортепіанна мініатюра у структурі української ментальності / Н. Рябуха // Культура України: Зб. наук. пр. – Вип. 12. Філософія культури. – Х.: ХДАК, 2003. – С. 132-140.