Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Сапотніцький Іван Миколайович. Мікрохвильова обробка насіння цукрових буряків : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.14 / УААН; Інститут цукрових буряків. — К., 2007. — 135арк. — Бібліогр.: арк. 111-129.



Анотація до роботи:

Сапотніцький І.М. Мікрохвильова обробка насіння цукрових буряків. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.14 - насінництво. - Інститут цукрових буряків УААН, м. Київ, 2007 р.

Вперше вирішено наукову проблему щодо застосування мікрохвильової обробки насіння цукрових буряків для поліпшення його посівних якостей та врожайних властивостей. Було випробувано насіння із різною передпосівною підготовкою.

Обробка насіння мікрохвильовим полем режимами 80 та 100 секунд (з протруюванням після стимуляції) підвищувала його енергію проростання, лабораторну та польову схожість і дала змогу додатково отримати істотнi прибавки врожаю, цукристості та збору цукру як в зоні нестійкого, так і в зоні достатнього зволоження. Позитивний ефект від обробки мікрохвильовим полем інкрустованого насіння не стабільний і проявлявся при посушливих умовах в період сівби і проростання насіння, а стимуляція дражованого насіння взагалі не впливала на його врожайні властивості.

Встановлено, що обробку насіння слід проводити за 10…60 діб до сівби. При обробці мікрохвильовим полем раніше як за 60 до сівби спостерігається втрата позитивного ефекту від мікрохвильової обробки.

Насіння диплоїдної та триплоїдної форм цукрових буряків реагує на мікрохвильову обробку протягом 100 секунд майже однаково, тоді як реакція на стимуляцію насіння тетраплоїдної форми відсутня, що пов’язано з особливістю будови оплодня насінини.

1. В дисертації наведене теоретичне узагальнення нетрадиційних способів оброки насіння цукрових буряків для підвищення його посівних якостей та врожайних властивостей. Висвітлено нове вирішення наукового завдання з поліпшення якостей насіннєвого матеріалу цукрових буряків за допомогою мікрохвильової обробки.

2. Основний ефект від стимуляції насіння мікрохвильовим полем полягає в підвищені інтенсивності та дружності його проростання як у лабораторних, так і в польових умовах, а також сприяє більш інтенсивному росту рослин на перших етапах онтогенезу. Інтенсивніший ріст і розвиток на початку вегетації сприяє кращому збереженню рослин, збільшенню врожайності та збору цукру з одиниці площі.

3. Оптимальними режимами мікрохвильової обробки насіння з наступним його протруюванням є 80-100 секунд.

4. Обробка інкрустованого насіння мікрохвильовим полем дає нестабільний результат, а саме наявність позитивного ефекту від стимуляції (100-120 секунд) в одному році і його відсутність в інших. Позитивний ефект від стимуляції інкрустованого насіння сильніше проявляється в роки із посушливими погодними умовами в період сівби та появи сходів, а також в зоні нестійкого зволоження порівняно із зоною достатнього зволоження.

5. Обробка дражованого насіння мікрохвильовим полем істотно не впливає на його продуктивні властивості.

6. Диплоїдна і триплоїдна форми цукрових буряків реагують на стимуляцію мікрохвильовим полем майже однаково. Мікрохвильова обробка насіння тетраплоїдної форми цукрових буряків не дає позитивного ефекту у зв’язку з біологічними особливостями будови їх плодів, тому для даної форми необхідно визначати свій оптимальний режим обробки.

7. Оптимальними строками мікрохвильової обробка насіння до сівби є 20…60 діб.

8. Насіння буряків, оброблене мікрохвильовим полем, протягом перших чотирьох діб після стимуляції перебуває в так званій депресії, що виникає в результаті дії самого мікрохвильового поля. Лише по проходженні десяти днів спостерігається позитивний вплив мікрохвильового поля на посівні якості насіння цукрових буряків. Тому насіння після стимулювання мікрохвильовим полем повинне пройти відлежування не менше 10 діб до сівби.

9. Наявність додаткового шару на насінині, який утворюється в результаті інкрустації чи дражування, перешкоджає проникненню мікрохвильового поля до насінини, тому обробку насіння мікрохвильовим полем слід проводити до нанесення захисностимулюючих речовин.

10. Обробка насіння цукрових буряків мікрохвильовим полем дає змогу додатково отримати до 552 грн./га, збільшуючи при цьому рівень рентабельності до 10,2%.

Пропозиції виробництву

1. Обробку насіння цукрових буряків мікрохвильовим полем слід проводити до нанесення захисних речовин режимами 80-100 секунд.

2. Стимулювання насіння мікрохвильовим полем слід проводити не раніше 60 діб і не пізніше 10 діб до сівби.

Публікації автора:

1. Сапотніцький І.М. Обробка насіння цукрових буряків у мікрохвильовому полі // Цукрові буряки. - 2006. - № 2. - С. 9-11.

2. Сапотніцький І.М. Ефективність мікрохвильової обробки насіння цукрових буряків у // Вісник аграрної науки. - 2006. - № 8. - С. 74-76.

3. Сапотницкий И.М. Семена сахарной свеклы в микроволновом поле // Сахарная свекла. - 2006. - № 8. - С. 23-25.

4. Сапотніцький І.М. Ефект мікрохвильової обробки // Насінництво. - 2007. - № 3. - С. 9-11.

5. Сапотніцький І.М. Стимулювання насіння цукрових буряків енергією мікрохвильового поля // Вісник Степу. Зб. наук. праць. - Випуск 4. - Кіровоград: Ліра ЛТД, 2007. – С. 36-39.