Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування


Крилик Людмила Вікторівна. Мікроелектронні частотні перетворювачі вологості на основі напівпровідникових структур з від'ємним опором : Дис...канд. техн. наук: 05.13.05 / Вінницький держ. технічний ун-т. — Вінниця, 2003. — 221арк. — Бібліогр.: арк. 182-199.



Анотація до роботи:

Крилик Л.В. Мікроелектронні частотні перетворювачі вологості на основі напівпровідникових структур з від’ємним опором. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.05 - елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування. Вінницький національний технічний університет, Вінниця, 2003.

Дисертаційна робота присвячена розробці нового класу мікроелектронних перетворювачів вологості з частотним виходом на основі напівпровідникових структур з від’ємним опором, принцип роботи яких базується на функціональній залежності реактивних властивостей транзисторних структур з від’ємним опором від впливу відносної вологості навколишнього середовища, що надає можливість створення та виготовлення конкурентноспроможних зразків цієї продукції.

У дисертаційній роботі розроблені теоретичні підходи до створення мікроелектронних первинних перетворювачів вологості з частотним виходом у вигляді біполярних та польових транзисторних структур на основі розв’язку рівняння Пуассона, основних положень теорії комплексної змінної, що дало можливість отримати залежність активної і реактивної складових повного опору, функції перетворення та рівняння чутливості від впливу відносної вологості навколишнього середовища та доведено, що ці залежності є суттєвими для створення нового класу мікроелектронних частотних перетворювачів вологості з поліпшеними метрологічними та економічними показниками. Вперше розроблені математичні моделі частотних мікроелектронних перетворювачів вологості, в яких на відміну від існуючих, враховано вплив відносної вологості навколишнього середовища на елементи нелінійних еквівалентних схем перетворювачів на основі біполярних і МДН-транзисторних структур з від’ємним опором, що дало змогу отримати рівняння чутливості і функції перетворення відносної вологості у частоту. Розроблено пакет прикладних для моделювання та розрахунків характеристик розроблених мікроелектронних частотних перетворювачів вологості.

У дисертаційній роботі в науковому аспекті розроблені математичні моделі як вологочутливих елементів на основі МДН-структур, ємнісних та резистивних структур, так і математичні моделі мікроелектронних частотних вологочутливих перетворювачів на основі нелінійних еквівалентних схем, що дозволило отримати вольт-амперні характеристики, функції перетворення і рівняння чутливості розроблених приладів.

В інженерно-технічному аспекті створено новий клас мікроелектронних частотних перетворювачів вологості на основі реактивних властивостей транзисторних структур з від’ємним опором, які працюють у широкому діапазоні частот від 103 Гц до 107 Гц.

Розроблено пакет прикладних програм в обчислювальному середовищі „Matlab 5.2” для моделювання та розрахунків характеристик перетворювачів вологості з врахуванням впливу відносної вологості навколишнього середовища на реактивні властивості і від’ємний опір напівпровідникових біполярних і МДН-транзисторних структур.

Отримано такі основні наукові та практичні результати:

1. Вперше запропоновано використання реактивних властивостей транзисторних структур з від’ємним опором для створення первинних перетворювачів вологості, що працюють по принципу “вологість-частота”.

2. Вперше розроблені математичні моделі частотних мікроелектронних перетворювачів вологості, в яких на відміну від існуючих, враховано вплив відносної вологості навколишнього середовища на елементи нелінійних еквівалентних схем перетворювачів на основі транзисторних структур з від’ємним опором, що дало змогу отримати рівняння чутливості і функції перетворення відносної вологості у частоту.

3. Удосконалені математичні моделі резистивного та ємнісного вологочутливих елементів, які відрізняються від існуючих тим, що в них враховані фізичні процеси, що приводять до зміни електрофізичних параметрів (опору, діелектричної проникності, ємності) вологочутливої плівки на основі гігроскопічних солей NaCl, LiCl, BaCl2 від кількості адсорбованої пари води, в результаті хімічної та фізичної адсорбції.

4. Удосконалена фізико-математична модель вологочутливого МДН-конденсатора на основі аморфного двоокису кремнію, яка відрізняється від існуючих тим, що в ній враховано залежність ємності вологочутливого шару від кількості адсорбованої водяної пари та впливу поверхневих станів на приповерхневій області напівпровідника і складового діелектрика – термічного та аморфного двоокису кремнію.

5. В результаті математичного моделювання отримані аналітичні вирази, які можуть бути використані для інженерних розрахунків вольт-амперних характеристик, функції перетворення та чутливості розроблених мікроелектронних частотних перетворювачів вологості.

6. Вперше запропонована конструкція вологочутливого двозатворного МДН-транзистора, в якому вологочутливий шар аморфного двоокису кремнію створений під другим затвором транзистора. Вологочутливий двозатворний МДН-транзистор використовувався як чутливий елемент частотного перетворювача вологості з активним індуктивним елементом.

7. Розроблено частотний мікроелектронний перетворювач вологості з вологочутливим МДН-конденсатором на основі аморфного двоокису кремнію для виміру зміни відносної вологості в діапазоні від 60 % до 95 % з чутливістю від 1,55 кГц/% до 1,95 кГц/%.

8. Розроблено частотний мікроелектронний перетворювач вологості з активним індуктивним елементом, вологочутливим елементом, якого слугує двозатворний МДН-транзистор, в діапазоні виміру відносної вологості від 60 % до 95 % з чутливістю від 1,8 кГц/% до 2,55 кГц/%.

9. Розроблено вимірювальний блок температуро-вологістних режимів для виміру відносної вологості та температури в складських приміщеннях харчової промисловості. Сумарна похибка системи вимірювання становить 1,206 %. Аналіз проведених теоретичних і експериментальних досліджень показав, що математична модель описує поведінку перетворювача з похибкою ±3 %.

Публікації автора:

  1. Осадчук В.С., Осадчук О.В., Крилик Л.В. Сенсори вологості. - Вінниця: „УНІВЕРСУМ-ВІННИЦЯ”, 2003. - 208 с.

  2. Осадчук В.С., Крилик Л.В. Аналіз давачів вологості і перспективи їх розвитку // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2002. - № 1. - С. 57 - 64.

  3. Осадчук В.С., Крилик Л.В. Дослідження резистивних вологочутливих елементів // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2001. - № 6. - С. 148-152.

  4. Осадчук В.С., Осадчук О.В., Євсєєва М.. В., Крилик Л.В. Дослідження ємнісних вологочутливих елементів // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2002. - № 5. - С. 65 - 71.

  5. Осадчук В.С., Осадчук А.В., Крылик Л.В. Исследование частотного преобразователя влажности на основе биполярной структуры с отрицательным сопротивлением // Elektronika ir Elektrotechnika. - 2002. - № 3 (38). - Р. 73 - 77.

  6. Крилик Л.В., Прокопова М.О. Дослідження електричних параметрів частотного вологочутливого перетворювача на основі біполярних транзисторів // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. Збірник наукових праць. Випуск № 9 (2002). Том 1. - Хмельницький: ТУП, 2002. С.58 - 62.

  7. Осадчук В.С., Осадчук О.В., Крилик Л.В. Математична модель вологочутливого елемента на основі МДН-конденсатора // Вісник Вінницького політехнічного інституту. -2003. - № 1. - С. 81 - 84.

  8. Осадчук В.С., Осадчук А.В., Крылик Л.В. Математическая модель микроэлектронного частотного преобразователя с влагочувствительным МДП-транзистором. // Elektronika ir Elektrotechnika. - 2003. - № 2 (44). - С. 54 - 59.

  9. Пат. № 46483 А України, МКІ G 01 N 27/12. Напівпровідниковий пристрій для виміру вологості / Осадчук В.С., Осадчук О.В., Крилик Л.В. № 2001075284; Заявл. 24.07.2001; Опубл. 15.05.2002. Бюл. № 5. 2 с.

  10. Пат. № 46385 А України, МКІ G 01 N 27/12. Вимірювач вологості / Осадчук В.С., Осадчук О.В., Крилик Л.В. № 2001074689; Заявл. 05.07.2001; Опубл. 15.05.2002. Бюл. № 5. 2 с.