Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Палій Віктор Гордійович. Мікробіологічне обґрунтування застосування антисептиків четвертинного амонію в медицині : Дис... д-ра наук: 03.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Палій В.Г. Мікробіологічне обґрунтування застосування антисептиків четвертинного амонію в медицині. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступня доктора медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова АМН України. Харків, 2006.

Дисертацію присвячено питанням розробки противірусних, антибактеріальних, протигрибкових лікарських антисептичних препаратів антифунгіну, аурисану, памосепту, декаметоксину, декасану, десептолу, горостену, офтадеку, палісану, палісепту, ріносепту, септефрилу, які не мають аналогів. В роботі охарактеризовано фізико-хімічні, мікробіологічні, протигрипозні, протигерпетичні, протигрибкові властивості нових антисептиків. В експерименті та клініці встановлено ефективність названих вище лікарських антисептичних препаратів для лікування, профілактики інфекційних гнійно-запальних захворювань. Досліджено міжмолекулярну взаємодію похідних четвертинних солей хінолінію з компонентами клітинної мембрани, вплив антисептиків на адгезовані властивості бактерій, особливості формування резистентних до антисептиків варіантів мікроорганізмів. Визначено показання, протипоказання для застосування нових антисептиків в хірургії, оториноларингології, офтальмології, дерматології та інших галузях клінічної медицини. Розроблено НТД на 11 нових найбільш ефективних антисептичних засобів.

В роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукової проблеми створення високоефективних лікарських засобів, що володіють віруліцидними, бактерицидними, фунгіцидними властивостями, вперше розроблено нові підходи та методи виготовлення і аналізу оригінальних антисептичних лікарських препаратів, їх клінічного застосування в хірургії, інших галузях медицини для лікування та профілактики гнійно-запальних захворювань.

1. Вперше встановлено, що декаметоксин (25 мкг/мл), етоній (125 мкг/мл) гальмують репродукцію вірусів грипу А і В, герпесу in vitro та in vivo, проявляють віруліцидну дію по відношенню до вірусів грипу А, В та знижують здатність чутливих клітин підтримувати їх репродукцію. Препарат ДКМ має здатність гальмувати протеолітичні процеси, які відбиваються на найбільш ранніх стадіях взаємодії вірусу грипу з плазматичними мембранами чутливих клітин.

2. ДКМ викликає зменшення концентрації інфекційного вірусу в легенях тварин при моделюванні експериментального грипу у мишей. Доведено, що ДКМ при інтраназальному способі аплікації проявляє статистично значущу захисну дію щодо інфікування вірусом грипу тварин.

3. Встановлено, що до лікарських препаратів ДКМ (25 мкг/мл), ЕТ (125 мкг/мл) чутливі віруси грипу птахів з гемаглютинінами H5N3 та H7N3. Результати досліджень відкривають перспективи застосування ДКМ, ЕТ в якості противірусних засобів при масових вірусних інфекціях не тільки у людей, але й у птахів.

З використанням QSAR прогнозу доведено наявність протигрипозної активності у ДКМ, ЕТ, що підтверджується експериментально. ДКМ в дозі 25 мкг/мл та ЕТ у дозі 125 мкг/мл гальмують in vitro репродукцію вірусів грипу А, H1N1 та H3N2 і серотипу В. Препарати статистично вірогідно гальмують репродукцію вірусу ньюкаслської хвороби в культурі тканини ХАО.

Препарати ДКМ, ЕТ проявляють противірусну дію по відношенню до ДНК-геномних вірусів, гальмуючи реплікацію їх ДНК в умовах діагностичної полімеразної ланцюгової реакції.

4. Доведено, що дослідження закономірностей утворення p-комплексу між позитивним зарядом четвертинної аміногрупи холінового фрагмента РС і p-електронами стерилової ділянки ASBQ викликає зниження електронної щільності молекул при плазменно-десорбційній масспектрометрії. Запропоновану модель взаємодії похідних хінолінія зі штучними фосфоліпідними мембранами доцільно використовувати для створення нових лікарських препаратів з достатньою мембранною активністю, протимікробною ефективною дією.

5. Розроблений та досліджений в експерименті та клініці антисептичний лікарський препарат палісан має широкий спектр дії на бактерії, віруси, гриби, найпростіші. В порівнянні з розчином фурациліну палісан вигідно відрізняється високою антимікробною активністю, пролонгованою, десенсибілізуючою, протизапальною дією. Палісан є ефективним протимікробним засобом при застосуванні в хірургії черевної порожнини.

6. В результаті клінічного, мікробіологічного дослідження лікарського препарату палісану встановлено, що він є високоефективним засобом для місцевого лікування запальних захворювань сечостатевої системи. Цей препарат добре переносять хворі. Його рекомендовано для місцевого лікування запальних захворювань.

7. Розроблено, досліджено нову технологію виготовлення, застосування гідрофільної крохмально-гліцеринової основи для мазей; антимікробна мазь палісепт підвищує ефективність лікування гнійно-запальних захворювань м’яких тканин, скорочує на три доби тривалість очищення гнійних осередків.

8. Розроблено, досліджено нову технологію виготовлення та застосування гідрофільної желатиново-гліцеринової супозиторної основи для антисептичних супозиторіїв. Супозиторії десептол, фарматекс проявляють високу протимікробну дію на сінну паличку (1,95 мкг/мл), стафілококи (0,24-3,95 мкг/мл), фекальний стрептокок (3,9-7,8 мкг/мл), B. fragilis (7,8-15,6 мкг/мл), паличку синьо-зеленого гною (62,5-125 мкг/мл), клебсієлу пневмонії (15,6-62,5 мкг/мл), кандиди (3,9-31,25 мкг/мл).

9. В результаті дослідження формування резистентних варіантів стафілокока, ешерихії, кандиди до палісепту, десептолу, фарматексу встановлено, що резистентність до них формується у цих мікроорганізмів повільно і не досягає високого рівня. Резистентні до антисептичних препаратів варіанти бактерій, кандид втрачають здатність утворювати ферменти. Клітини резистентних мікроорганізмів набувають поліморфних форм.

Доведено, що індекс адгезії стафілококів знижується під дією антимікробних препаратів десептолу (70-71 %), ДКМ (69-73 %), ЦПФ (41,8-42,95 %), ОФЛ (54,5-56,7 %), ЛФЛ (58,43-59,2 %). Вплив антимікробних препаратів на адгезію стафілококу зумовлений їх високою протистафілококовою активністю, зокрема, здатністю фторхінолонів ЦПФ, ОФЛ, ЛФЛ пригнічувати ферменти ДНК-гіразу, топоізомеразу і утримувати бактеріальну ДНК у стані суперспіралі, яка запобігає її реплікації.

10. Клінічне вивчення нових антисептичних препаратів свідчить про їх високу лікувальну ефективність у хворих гнійно-запальними захворюваннями:

а) застосування комплексного лікування хворих з гнійно-запальними захворюваннями м’яких тканин з використанням багатокомпонентної антимікробної мазі дає швидке очищення ранової поверхні, сприяє скороченню строків підготовки хворих до закриття рани і швидкого одужання;

б) в результаті клінічних, мікробіологічних, лабораторних досліджень встановлено, що антимікробні супозиторії десептол мають високу лікувальну ефективність у хворих вульвовагінітами, кольпітами, ендоцервіцитами. Виділені штами мікроорганізмів виявляють високу чутливість до десептолу (1,9-7,8 мкг/мл). Препарат десептол добре переносять хворі, про що свідчать відсутність побічних ефектів, алергічних реакцій тощо;

в) встановлено, що застосування шовного матеріалу, імпрегнованого декаметоксином, дозволяє досягти зменшення ускладнень післяопераційних ран та їх важкості в умовах хірургічного стаціонару. Доведено, що змін в загальному стані оперованих хворих не встановлено, алергічних та інших негативних проявів, обумовлених шовними матеріалами, імпрегнованими ДКМ. Після зашивання операційних ран шовними матеріалами з ДКМ швидко нормалізуються температура тіла, показники формули крові, зменшується місцева запальна реакція, кількість ускладнень операційних ран;

г) розроблено, досліджено технологію виготовлення, методику застосування антимікробних вушних крапель аурисану, отосану в отіатрії для лікування гострих і хронічних захворювань. Отоскопічне спостереження за хворими свідчить про хорошу ефективність препаратів аурисану, отосану у хворих, які раніше марно лікувались антибактеріальними препаратами, гормонами. Лікування хворих отосаном дозволяє порівняно швидко досягти одужання пацієнтів з грибковими гострими і хронічними отитами. Тривалість лікування хворих скорочується на 2,5 дні при мезотимпаніті та на 4,8 дня при епімезотимпаніті та епітимпаніті.

В результаті дослідження лікарського препарату ріносепту встановлено, що цей лікарський засіб має більш високу протимікробну активність порівняно з розчином нафтизину на 2 % розчині борної кислоти. Ріносепт добре переносять хворі. Препарат не викликає патологічних змін лабораторних показників у хворих при його прийомі в терапевтичних дозах;

д) запропонована нова технологія виготовлення антисептичних лікарських препаратів з поліглюкіном та офтадеком дозволяє значно покращити показники лікування хворих з гнійно-запальними захворюваннями органу зору. Консервовану амніотичну оболонку можна використовувати при травматичних пошкодженнях поверхні ока, виразкових кератитах, в трансплантології;

е) запропонована технологія виготовлення антисептичного лікарського препарату антифунгіну дозволяє значно зменшити собівартість антисептика. Після терапії антифунгіном клінічне одужання пацієнтів з кандидозом шкіри відбувається у 87,1 % та значне поліпшення стану хворих – у 10 % людей. Клінічні прояви хвороби після лікування антифунгіном зникають у хворих сквамозно-гіперкератичною (71,8 %), інтертригінозною (73,9 %) формами епідермофітії ступнів. Одужання хворих з мікроспорією гладенької шкіри відбувається у 76 % пацієнтів. Антифунгін стабільно зберігає протимікробні, лікувальні властивості протягом двох років, відповідає ФС 42У-36-60-363-98.

Практичні рекомендації

1. В промисловому виробництві вітчизняних лікарських антисептичних препаратів на фармацевтичних підприємствах МОЗ України, доцільно використовувати наступну аналітичну нормативну документацію:

1.1. АНД Aurisan. Аурисан. Наказ МОЗ України від 20.06.02 № 223. Реєстраційне посвідчення № П.06.02/04914.

1.2. Фармакопейная статья 42У-6-60-365-98. Aurisan. Аурисан от 08.06.1998г.

2. Фармакопейная статья 42У-6/60-366-98. Amoseptum. Памосепт от 08.06.1998г.

3.1. Фармакопейная статья 42У-36/60-363-98. Antifunginum от 08.06.1998г.

3.2. Технологический промышленный регламент на производство Антифунгина. ТПР 64-00374870-04-02 от 30.12.2002 г. Реєстраційне посвідчення № Р.02.00/01404.

4.1. АНД Horostenum Горостен. Наказ МОЗ України від 22.10.04 р. № 511. Реєстраційне посвідчення UA/2048/01/01.

4.2. Фармакопейная статья 42У-60-364-98. Horostenum. Горостен от 08.06.1998г.

5. АНД Decamethoxinum. Декаметоксин. Наказ МОЗ України від 09.10.00 р. № 367. Реєстраційне посвідчення П.10.02/05401.

6.1. АНД Decasanum. Декасан. Наказ МОЗ України від 27.12.01 р. № 523. Реєстраційне посвідчення Р.12.01/04161.

6.2. Фармакопейная статья 42У-249-975-00. Decasanum. Декасан от 27.11.2000г.

7. АНД Oftadek. Офтадек. Наказ МОЗ України від 20.06.02 р. № 222. Реєстраційне посвідчення № П.06.02/04870.

Інструкції по медичному застосуванню вітчизняних лікарських антисептичних препаратів аурисану, памосепту, антифунгіну, горостену, декасану, офтадеку, септефрилу, ріносепту затверджені Фармакологічним комітетом МОЗ України. Ці лікарські препарати рекомендовані до застосовування при лікуванні, профілактиці вірусних, бактеріальних грибкових гнійно-запальних захворювань різної локалізації.

Публікації автора:

(*- особистий внесок здобувача)

1. Антисептики в профилактике и лечении инфекций / Г.К.Палий, Т.А.Когет, В.Г.Палий, В.М.Мруг, Н.Д.Желиба, В.П.Ковальчук, И.Н.Вовк, А.Ю.Волянский // К.: Здоров’я, 1997. – 201 с. (* вивчено особливості профілактичної і лікувальної дії різних лікарських форм сучасних антисептиків; написано самостійно главу 1, у співавторстві написано 2, 3, 6, 7, 9, 10 глави та висновки).

2. Мікробіологія, вірусологія, імунологія, інфекційні хвороби / За редакцією Г.К. Палія, В.Г. Палія. – Видання друге, перероблене і доповнене. – Київ. – 2004. – 296 с. (* узагальнив, написав наукові дані по хірургії гнійної інфекції, антисептичних препаратів, провів редагування 75 % книги).

3. Лікування гнійних ран горостеном / Г.К.Палій, М.Д.Желіба, В.Г.Палій, В.П.Ковальчук // Буковинський медичний вісник. – Чернівці. – 2000. – Т 4, № 3. – С. 128-129 (* вивчив лікувальні властивості горостену у 15 хворих з гнійними ранами, підготовив роботу до публікації).

4. Ефективність лікування супозиторіями десептол гнійно-запальних захворювань / Н.П.Дзісь, В.Г.Палій, О.М.Заріцький, А.П.Превар // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2000. – Т. 4, № 2. – С. 288-289 (* вивчив антимікробні, профілактичні, лікувальні властивості десептолу у післяопераційному періоді у проктологічних хворих, підготував роботу до публікації).

5. Крижановська А.В., Палій В.Г., Шевчук Н.М. Дослідження фізико-хімічних властивостей антисептичного препарату декаметоксину // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. – Т. 5, № 2. – С. 332-334 (* вивчив кількісну характеристику прописів, провів метрологічне визначення інгредієнтів в лікарських розчинах, підготовив роботу до друку).

6. Шевчук Н.М., Палій В.Г. Антимікробна активність мазі палісепт та її фізико-хімічні властивості // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. – Т. 5, № 2. – С. 373-375 (* вивчив антимікробну активність, фізико-хімічні властивості мазі палісепт, підготовив роботу до публікації).

7. Досвід професійного формування майбутнього лікаря в процесі вивчення медичної мікробіології / Г.К.Палій, В.П.Ковальчук, В.Г.Палій, В.М.Мруг // Науково-практичний журнал „Медична освіта”. – 2001. - № 3. – С. 44-46 (* вивчив особливості застосування власних наукових розробок в навчальному процесі, підготовив роботу до публікації).

8. Желіба М.Д., Палій В.Г., Бурковський М.І. Застосування антисептичної композиції „Палісан” в лікуванні гнійних ран // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. – Т. 5, № 1. – С. 115-116 (* обгрунтував, вивчив склад палісану, провів клінічне вивчення препарату, оформлено роботу до публікації).

9. Вплив антимікробної композиції „Палісан” на морфофункціональний стан внутрішніх органів / Г.К.Палій, М.Д.Желіба, В.Г.Палій, В.В.Біктіміров, В.П.Ковальчук, Т.О.Когет// Вісник морфології. – 2000. – Т. 6, № 1. – С. 64-65 (* вивчив в експерименті вплив палісану на організм тварин, підготовив роботу до публікації).

10. Антимікробні властивості вінборону / О.А.Вільцанюк, Т.П.Осолодченко, В.Г.Палій, В.В.Біктіміров, Г.І. Степанюк // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. – Т. 4, № 1-2. – С. 105-107 (* вивчив протимікробну дію нітазолу на еталонні штами анаеробних бактерій, підготовив роботу до публікації).

11. Профілактика внутрішньолікарняної інфекції в хірургії / М.Д.Желіба, В.Г.Палій, П.С.Шевня, Є.Ф.Макац, А.П.Превар // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. – Т. 6, № 2. – С. 279-280 (* вивчив ефективність амосепту у хворих для обробки шкіри операційного поля, підготовив роботу до публікації).

12. Порівняльна антимікробна активність антисептика декаметоксину та похідних хінолінового ряду / Є.Ф.Макац, В.Г.Палій, С.І.Дабіжа, О.М.Заріцький // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. – Т. 6, № 2. – С. 308-310 (* вивчив протимікробну дію декаметоксину і двох похідних хіноліну, підготовив роботу до публікації).

13. Антимікробна дія біологічно активних препаратів, що містять декаметоксин / В.Г.Палій, В.М.Кулигіна, Н.М.Шевчук, О.А Моравська // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. – Т. 6, № 2. – С. 334-336 (* вивчив особливості чутливості штамів стафілококу до амосепту та 10 антимікробних препаратів, підготовив роботу до публікації).

14. Палій В.Г. Розробка, виготовлення та дослідження м’яких лікарських форм для медичних цілей // Актуальні питання медичної науки та практики. Збірник наукових праць Запорізького державного інституту удосконалення лікарів. – Запоріжжя, Дике поле. – 2003. – Вип. 64, книга 1. – С. 390-397.

15. Палій В.Г. Дослідження медичного поліуретанового клею КЛ-3 в композиції з антисептиком декаметоксином // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. – Запоріжжя, Видавництво ЗДМУ. – 2003. – Вип. IX. – С. 149-157.

16. Быстрый и чувствительный метод определения декаметоксина / Н.П.Волянская, В.Г.Палий, Д.К.Гайдаров, О.И.Климов, Л.М.Руденко, С.В.Новиков, Киван Муаммар Ахмед, Н.Д.Бунятян // Анали Мечниківського інституту. – 2003. - № 4-5. – С. 89-92 (* провів вивчення властивостей декаметоксину, аналіз препарату).

17. Палій В.Г. Сучасна оцінка антисептиків, їх застосування в системі протиепідемічних і лікувальних заходів // Вісник морфології. – 2003. – Т. 9, № 2. – С. 327-331.

18. Желіба М.Д., Палій В.Г., Ковальчук В.П. Місцева медикаментозна підтримка під час хірургічного лікування гнійного запалення // Клінічна хірургія. – 2003. - № 6. – С. 38-40 (* вивчив чутливість госпітальних штамів збудників гострої хірургічної інфекції до антисептичних лікарських препаратів, провів лікування хворих після хірургічної обробки гнійних вогнищ декаметоксином, підготовив роботу до публікації).

19. Палій В.Г. Властивості, обґрунтування застосування нового антисептика палісану в хірургії // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – Т. 8, № 1. – С. 198-203.

20. Нові властивості декаметоксину: антигрипозна і протигерпетична дія in vitro та in vivo / Т.Л.Гридіна, В.П.Лозицький, В.Г.Палій, Ю.А.Бощенко // Вісник морфології. – 2004. – Т. 10, № 1. – С. 166-169 (* приймав участь у проведенні досліджень препарату та написанні статті, оформленні роботи до публікації).

21. Дослідження антисептичних вушних крапель „Аурисан” /Д.І.Заболотний, В.Г.Палій, О.С.Барило, А.О.Чеснокова, Л.К.Сорокоумова, В.П.Ковальчук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - № 2. – С. 83-84 (* приймав участь у проведенні досліджень та написанні статті і оформленні до публікації).

22. Противірусна дія біс-четвертинних солей амонію у відношенні збудників масових захворювань людей та птиці з групи міксовірусів / В.П.Лозицький, Т.Л.Гридіна, В.Г.Палій, Ю.А.Бощенко, А.С.Федчук, В.Є.Кузьмін, А.Г.Артеменко, М.М.Лебедюк, В.П.Федчук, Г.А.Хорохоріна // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – Т. 8, № 2. – С. 437-440 (* приймав участь у проведенні досліджень, оформленні роботи до публікації).

23. Антимікробний лікарський препарат декасан: стратегія і тактика застосування для профілактики та лікування гнійно-запальних захворювань / В.Г.Палій, В.М.Мороз, М.Д.Желіба, М.І.Гуменюк, К.М.Сафронов, В.О.Соболєв // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – Т. 8, № 2. – С. 449-452 (* розробив склад декасану, вивчив ефективність препарату у хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями, підготовив роботу до публікації).

24. Mechanistic investigation of the interaction between bisquaternary antimicrobial agents and phospholipids by Liquid secondary ion mass spectrometry and differential scanning calorimetry / I.Y.Kuchma, L.F.Suchodub, V.G.Paliy, N.S.Yasnaya, A.Y.Volyanskiy, O.A.Bocharov // Анали Мечниківського інституту. – 2004. - № 6. – С. 85-91 (* приймав участь у проведенні досліджень, оформленні роботи до публікації).

25. Бойко В.М., Палій В.Г. Вплив антимікробних препаратів на адгезивні властивості стафілококів // Вісник морфології. – 2004. – Т. 10, № 2. – С. 252-254. (* приймав участь у проведенні досліджень, оформленні роботи до публікації).

26. Бойко В.М., Палій В.Г. Мікробіологічна оцінка антимікробних препаратів, що застосовують для профілактики, лікування нозокоміальних інфекцій // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – Т. 9, № 1. – С. 8-11 (* приймав участь у вивченні формування резистентності, чутливості мікроорганізмів до антисептиків, фторхінолонів, оформленні роботи до публікації).

27. 252CF plasma desorption mass spectrometry of quinolinium salts and methods of estimation their intermolecular interactions with phospholipids of biological membranes / G.V.Andrievsky, Y.V.Lisnyak, V.G.Paliy, V.K.Klochkov, O.I.Klimov, M.I.Drach, T.L.Klysa, N.S.Yasnaya, O.A.Bocharov // Вісник морфології. – 2005. – Т. 11, № 1. – С. 95-99 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці роботи до публікації).

28. Застосування антимікробних композицій на основі декаметоксину для лікування захворювань сечостатевої системи / В.Г.Палій, О.М.Заріцький, Б.Я.Цвігун, Ю.А.Кваснєвський, А.М.Сьомко // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2005. - № 5. – С. 107-110 (* вивчив вплив декаметоксину на мікроорганізми, виділені від хворих, підготовив роботу до публікації).

29. Противірусна дія біс-четвертинних солей амонію у відношенні збудників вірусу грипу птахів in vitro / Т.Л.Гридіна, В.П.Лозицький, В.Г.Палій, А.С.Федчук, Ю.А.Бощенко // Вісник морфології. – 2006. – Т. 12, № 1. – С. 7-11 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці роботи до публікації).

30. Дослідження консервації, морфології амніотичної оболонки для офтальмології та трансплантології / Й.Р.Салдан, С.В.Присяжна, В.Г.Палій, Ю.Й.Салдан, Д.В.Палій // Офтальмологічний журнал. – 2006. - № 3 (ІІ). – С. 138-140 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці роботи до публікації).

31. Ковальчук В.П., Палій В.Г., Грабік І.М. Характеристика профілактичної і лікувальної ефективності нового вітчизняного антисептичного препарату горостен // Нова медицина. – 2006. - № 1 (24). – С. 72-75 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці роботи до публікації).

32. Возбудители гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области и их чувствительность к антибиотикам / В.Г.Палий, А.С.Барило, А.А.Чеснокова, К.Н.Сафронов // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2006. – № 6. – С. 84-88.

33. Палій В.Г., Грабік І.М., Гуменюк М.І. Перспективи застосування нового вітчизняного антисептичного препарату горостен в профілактиці стоматологічних захворювань // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2006. – № 6. – С. 56-59.

34. Способ стерилизации мягких контактных линз: А.с. 1684990 СССР, МКИ A 61 L 2/6 /Г.К. Палий, В.П. Ковальчук, В.Г. Палий, А.И. Баранова, М.О. Лозинский, А.М. Соколюк, З.Р. Ульберг (СССР). - № 4715290/14; Заявлено 03.07.89; Зарегистрировано 15.06.91 – 4 с.(* приймав участь у проведенні досліджень, описав результати).

35. Способ получения антимикробного шовного материала: А.с. 1745266 СССР, МКИ A 61 M 31/00 /Г.К.Палий, В.П.Ковальчук, В.Г.Палий, В.П.Кравец, И.Г.Палий, Ю.И.Гуминский, С.Д. Химич (СССР). - № 4842094/14; Заявлено 22.06.90; Опубл. 07.07.92, Бюл. № 25. – 6 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, описано результати).

36. Способ количественного определения амбена: А.с. 1807388 СССР, МКИ G 01 N 21/78 /Т.А. Когет, В.Г. Палий, А.В. Сидорук, Л.И. Фидосеенко, И.Г. Палий (СССР). - № 4885375/25; Заявлено 26.11.1990; Опубл. 07.04.1993, Бюл. № 13. – 6 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, описано результати).

37. Способ определения бензофурокаина: А.с. 1814055 СССР, МКИ G 01 N 21/78/ Т.А. Когет, В.Г. Палий, Л.И. Фидосеенко, И.Г. Палий (СССР). - № 4885684/04; Заявлено 26.11.90; Опубликовано 07.05.93, Бюл. № 17. – 8с. (* приймав участь у проведенні досліджень, описав результати).

38. Способ приготовления перевязочного материала: А.с. 1820998 СССР, МКИ А 61 L 15/16 /Г.К. Палий, В.П. Ковальчук, В.Г. Палий, В.В. Биктимиров, В.П. Кравец (СССР). - № 4910138/14; Заявлено 17.12.90; ДСП. – 4с. (* приймав участь у проведенні досліджень, описав результати дослідів).

39. Патент 5626 Україна, МПК А 61 К 31/14. Спосіб лікування захворювань легенів з бронхообструктивним синдромом / Палій Г.К., Біктіміров В.В., Палій В.Г., Ковальчук В.П., Палій І.Г. (Україна). – Заявлено 20.05.90; Опубл. 28.12.94. - Бюл. № 7-1. – 4 с. (* приймав участь у проведенні дослідження, підготовці та написанні патенту).

40. Патент 5757 Україна, МПК А 61 K 31/14. Спосіб лікування інфекційно-запальних захворювань ротової порожнини і носоглотки / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Сокирко В.І., Палій І.Г., Забарський О.Ш., Голік О.Г. (Україна). – Заявлено 13.04.93; Опубл. 29.12.94. - Бюл. № 8-1. – 6 с. (* приймав участь у проведенні дослідження, підготовці та написанні опису патенту).

41. Патент 12860 Україна, МПК 61 L 15/16. Спосіб виготовлення перев’язочного матеріалу / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Біктіміров В.В., Кравець В.П. (Україна). – Заявлено 28.06.93; Опубл. 28.02.97. - Бюл. № 1. – 4с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

42. Патент 14535 Україна, МПК А 61 К 31/14, 9/08. Антимікробні краплі для лікування отитів „Аурисан” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.Г.(Україна). – Заявлено 30.03.95; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1. – 6 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

43. Патент 17420 Україна, МПК А 61 К 31/14, 9/08. Антисептична композиція для знезаражування шкіри „Горостен”/ Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Вовк І.М., Когет Т.О., Палій І.Г. (Україна). – Заявлено 30.03.95; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1 – 8 с.(* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

44. Патент 17679 Україна, МПК А 61 К 9/08, А 61 К 31/14. Антимікробний засіб „Антифунгін” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.К.(Україна). – Заявлено 30.03.1995; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1. – 8 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

45. Патент 20234 Україна, МПК A 61 K 33/00. Антимікробні очні краплі „Офтадек” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.Г., Сидорук А.В. (Україна). – Заявлено 30.03.95; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1. – 8 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

46. Патент 20606 Україна, МПК А 61 К 31/14, А 61 К 9/06. Антимікробна мазь для лікування і профілактики хвороб мікробної етіології „Палісепт” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.Г. (Україна). – Заявлено 30.03.95; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1. – 8с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці та написанні опису патенту).

47. Патент 20835 Україна, МПК А 61 К 9/08, А 61 К 31/205. Антисептична композиція „Трихосепт” / Палій Г.К., Когет Т.О., Палій В.Г., Ковальчук В.П., Заріцький О.М., Ковтун О.В. (Україна). – Заявлено 25.10.95; Опубл. 15.12.2000. - Бюл. № 7. – 3 с. (* приймав участь у розробці рецептури, проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

48. Патент 21025 Україна, МПК A 61 K 9/02, A 61 K 31/14. Антисептичні супозиторії „Десептол”, що мають протизаплідну дію / Палій Г.К., Когет Т.О., Палій В.Г., Ковальчук В.П., Заріцький О.М., Палій І.К. (Україна). – Заявлено 25.10.95; Опубл. 28.02.2000. - Бюл. № 1. – 10 с.(* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

49. Патент 24940 Україна, МПК А 61 К 31/14, 9/20. Склад антимікробної таблетки для сублінгвального застосування „Септефрил” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.Г. (Україна). – Заявлено 17.03.97; Опубл. 16.10.2000. - Бюл. № 5. – 3 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

50. Патент 25316 Україна, МПК А 61 К 31/14, 31/395. Лікарська композиція „Ріносепт” та спосіб лікування і профілактики інфекційно-запальних захворювань слизової оболонки носа і носоглотки за допомогою цієї композиції / Палій Г.К., Заболотний Д.І., Палій В.Г., Когет Т.О., Ковальчук В.П., Бобрук В.П., Палій І.К., Мруг В.М. (Україна). – Заявлено 21.01.97; Опубл. 17.02.2003. - Бюл. № 2. – 8 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

51. Патент 25394 Україна, МПК А 61 К 31/14, А 61 Р 17/00. Мікробоцидний препарат для профілактичної обробки шкіри і лікування захворювань шкіри у людей „Амосепт” / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Палій І.Г. (Україна). – Заявлено 20.06.95; Опубл. 15.08.2001. - Бюл. № 7. – 7 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, узагальненні та інтерпретації отриманих даних, підготовці, написанні патенту).

52. Патент 27579 Україна, МПК G 01 N 33/15. Спосіб ідентифікації декаметоксину / Палій В.Г., Когет Т.О., Мруг В.М., Вовк І.М., Палій І.К., Прокопчук З.М. (Україна). – Заявлено 19.03.96; Опубл. 15.09.2000. - Бюл. № 4. – 3 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

53. Патент 34117 Україна, МПК А 61 К 9/06, А 61 К 31/14. Основа для виготовлення мазей / Палій Г.К., Когет Т.О., Палій В.Г., Ковальчук В.П., Сидорук А.В., Барило О.С. (Україна). – Заявлено 03.06.99; Опубл. 15.02.2001. - Бюл. № 1. – 8 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

54. Патент 39200 Україна, МПК A 61 K 9/08, А 61 K 31/14, A 61 K 33/40, A 61 P 27/16. Антимікробні краплі „Отосан” / Барило О.С., Палій В.Г., Вовк І.М., Заболотний Д.І., Ковальчук В.П., Когет Т.О., Палій Г.К., Палій І.Г.(Україна). – Заявлено 03.06.99; Опубл. 15.01.2003. - Бюл. № 5. – 3 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

55. Патент 39988 Україна, МПК А 61 К 31/14, 7/48, A 61 P 17/00. Антимікробний засіб „Асперсепт” та спосіб лікування, профілактики інфекційних уражень шкіри за допомогою цього засобу / Палій Г.К., Когет Т.О., Палій В.Г., Ковальчук В.П. (Україна). – Заявлено 24.07.97; Опубл. 16.07.2001. - Бюл. № 6. – 5 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

56. Патент 41945 Україна, МПК А 61 К 31/14, A 61 K 33/40, A 61 P 31/00. Антимікробна композиція «Палісан” / Палій Г.К., Когет Т.О., Палій В.Г., Бобрук В.П., Желіба М.Д., Ковальчук В.П., Вовк І.М., Годлевський А.І., Шапринський В.О. (Україна). – Заявлено 29.02.96; Опубл. 15.10.2001. - Бюл. № 9. – 4 с. (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці, написанні опису патенту).

57. Патент на корисну модель 9118 Україна, МПК А 01 N1/02. Спосіб консервування амніотичної оболонки для використання в офтальмохірургії та трансплантології / Салдан Й.Р., Присяжна С.В., Палій В.Г., Салдан Ю.Й., Палій Д.В. (Україна). – Заявлено 17.01.2005; Опубл. 15.09.2005. - Бюл. № 9. – 4 с. (* приймав участь у проведенні експериментів, підготовці, написанні опису патенту).

58. Патент 75446 Україна, МПК А 61 К 31/14, А 61 Р 17/02, А 61 К 31/505, А 61 К 33/30, А 61 К 9/06, А 61 К 31/135. Засіб для місцевого лікування гнійно-запальних процесів м’яких тканин / Палій Г.К., Желіба М.Д., Палій В.Г., Превар А.П., Когет Т.О., Ковальчук В.П., Крижановська А.В. (Україна). – Заявлено 03.03.2004; Опубл. 17.04.2006. - Бюл. № 4. – 6 с. (* приймав участь у проведенні експериментів, підготовці, написанні опису патенту).

59. Патент 75740 Україна, МПК А 61 К 31/185, А 61 К 31/14, А 61 Р 33/00. Акарицидний лікарський засіб / Палій Г.К., Ковальчук В.П., Палій В.Г., Когет Т.О., Третьяков М.С. (Україна). – Заявлено 21.05.2004; Опубл. 15.05.2006. - Бюл. № 5. – 8 с. (* приймав участь у проведенні експериментів, підготовці, написанні опису патенту).

60. Палій В.Г. Медико-технологічні аспекти створення антимікробного засобу амосепту // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України.. – Харків, 1999. – С. 188.

61. Палій Г.К., Палій В.Г., Прокопчук З.М. Вивчення сперміцидної активності супозиторіїв десептол в дослідах in vitro // Другий національний з’їзд фармакологів України: Тез. доп. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 187 (* приймав участь у проведенні досліджень, написанні доповіді).

62. Палий В.Г., Грабик И.Н., Шевчук Н.Н. Биологические свойства новых биологически активных препаратов на основе декаметоксина // Новые технологии получения и применения биологически активных веществ: Тез. докл. междунар. научно-практич. конф. – Алушта, 2002. – С. 177 (* приймав участь у проведенні досліджень, написанні доповіді).

63. Палий В.Г., Крыжановская А.В., Шевчук Н.Н. Экспериментальное исследование антисептических растворов на основе микробных полисахаридов // Новые технологии получения и применения биологически активных веществ: Тез. докл. международ. научно-практ. конф. – Алушта, 2002. – С. 178 (* приймав участь у проведенні досліджень, інтерпретації отриманих даних).

64. Палій В.Г., Крижановська А.В. Дослідження протимікробної дії очних крапель // Розвиток санітарної мікробіології: Тези доп. науков. конф. – Чернівці, 2002. – С. 66-67 (* приймав участь у проведенні досліджень, написанні доповіді).

65. Палій В.Г. Медико-фармацевтична оцінка біологічно активних препаратів // Розвиток санітарної мікробіології: Тези доп. науков. конф. – Чернівці, 2002. – С. 85-87.

66. Палій В.Г., Шевчук Н.М. Обгрунтування та розробка нової основи для виготовлення мазей, які застосовують в хірургії // Анали Мечниківського Інституту. – 2003. - № 4-5. – С. 139 (* приймав участь у проведенні дослідження, узагальненні отриманих даних).

67. Ковальчук В.П., Палій В.Г., Моравська О.А. Принципи надання пролонгованих антимікробних властивостей волокнистим матеріалам // Анали Мечниківського інституту. – 2003. - № 4-5. – С. 139-140 (* приймав участь у проведенні дослідження, узагальненні отриманих даних).

68. Grabik I., Paliy V. Sensitivity of antibiotic-resistants of microorganisms antiseptic compositions including decamethoxine // Microorganisms in pathogenesis and their drug resistance: Abstracts of International Weigl Conference. – Lviv, 2003. – P.58 (* приймав участь у проведенні дослідження, узагальненні отриманих результатів, підготовці доповіді).

69. Paliy V. The role of Staphylococcus in pathogenesis of purulent wounds and their sensivity to drug preparations // Microorganisms in pathogenesis and their drug resistance: Abstracts of International Weigl Conference. – Lviv, 2003. – P.116.

70. Палій Г.К., Палій В.Г., Ковальчук В.П. Сучасні аспекти дослідження та використання декаметоксину в дезінфектології // Науково-практична конф. Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. – Київ, 2003. – С. 279-280 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

71. Палій В.Г., Чеснокова А.О., Барило О.С. Стерилізація медичних інструментів декаметоксином // Науково-практична конф. Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. – Київ, 2003. – С. 316-317 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

72. Грабік І.М., Палій В.Г. Токсикологія, знезаражуючі властивості антисептичних композицій // Науково-практична конф. Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. – Київ, 2003. – С. 324-325 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

73. Палій В.Г., Шевчук Н.М. Токсикологія, знезаражуючі властивості палісану, палісепту // Науково-практична конф. Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. – Київ, 2003. – С. 329-330 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

74. Палій В.Г., Палій Г.К. Дослідження антимікробного препарату декаметоксину як консерванту для медичних, косметичних засобів // Науково-практична конф. Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. – Київ, 2003. – С. 679-680 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

75. Палій В.Г., Когет Т.О., Сакевич Л.Б. Метрологічна та мікробіологічна характеристика антисептичного засобу офтарін // Провізор. – Харків. – 2000. – С. 40-41.

76. Палій В.Г., Сорокоумова Л.К. Вивчення антимікробної активності вушних антисептичних крапель // X з’їзд товариства мікробіологів України: Тез. доп. (15 – 17 вересня 2004р.). – Одеса, 2004. – С. 152 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

77. Палій В.Г., Сорокоумова Л.К. Вивчення антимікробної активності очних антисептичних крапель // XIV з’їзд мікробіологів, епідеміологів: Тез. доп. – Полтава, 2005. – С. 26 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

78. Палій В.Г., Крижановська А.В., Сорокоумова Л.К. Дослідження антисептичних очних крапель декаметоксину // Нове в офтальмології: Тез. доп. науково-практ. конф. з міжнародною участю (13 травня 2005р.). – Одеса, 2005. – С. 270-271 (* приймав участь у проведенні досліджень, підготовці доповіді).

79. Противірусна дія оригінальних препаратів декаметоксину, етонію, унітіолу та e-амінокапронової кислоти у відношенні вірусу грипу птахів / Т.Л.Гридіна, В.П.Лозицький, В.Г.Палій, А.С.Федчук, Ю.А.Бощенко // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2006. – № 6. – С. 243-244.