Жабєєв Георій Володимирович. Методика використання інтернет-ресурсів у процесі профільного навчання фізики : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.
Анотація до роботи:
Жабєєв Г.В. Методика використання інтернет-ресурсів у процесі профільного навчання фізики. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2009.
Метою дисертаційного дослідження була розробка дидактичного наповнення інтернет-інформаційно-освітнього середовища та методики використання інтернет-ресурсів у процесі профільного навчання з фізики.
У першому розділі розглянуті педагогічні основи сучасних інтернет-інформаційно-освітніх середовищ (ІІОС).
У другому розділі представлено методичне забезпечення профільного навчання в ІІОС НПУ імені М.П.Драгоманова. Розроблена модель організації навчального процесу у віртуальному класі. Для практичної реалізації запропонованої моделі був розроблений та пройшов апробацію навчально-методичний комплекс, до складу якого входять програмні продукти, адаптовані до Інтернету.
Результати педагогічного експерименту та навчальні досягнення учнів свідчать про те, що розроблений комплекс забезпечує необхідний рівень самостійного вибору темпу навчання, створює умови для узагальнення отриманих знань, сприяє адаптації учнів до організації навчального процесу у ВНЗ, що і складає зміст концепції профільного навчання фізики у старших класах.
У третьому розділі описана методика використання інтерактивних засобів навчання, адаптованих до Інтернету. Наведені оцінки їхнього застосування в навчальному процесі.
На основі вивчення та аналізу сучасних тенденцій розвитку інформаційно-комунікаційних технологій в освіті сформульовані концептуальні засади створення інтернет-інформаційно-освітнього середовища та використання його для організації профільного навчання з фізики учнів старших класів.
На основі сформульованих концептуальних засад створена модель організації навчального процесу вивчення фізики за профільним напрямком засобами інтернет-технологій, яка включає: інфраструктуру ІІОС, цифрові освітні ресурси мережі Інтернет, локальну мережу Інтранет головного навчального закладу, підмережі віддаленого центру дистанційного навчання і користувачів (учнів), різні технології доставки матеріалу до учня (кейс, Інтранет, Інтернет) та програмно-апаратні засоби реалізації обміну інформацією.
Апробація розробленого сценарію управління процесом навчання з використанням інтернет-ресурсів показала, що головна роль в ньому відводиться комунікаціям різних типів (сайт-учень, учень-викладач, учень-учень), широкому використанню інтерактивних форм та електронних засобів навчання.
З метою забезпечення особистісно-орієнтованої спрямованості навчального процесу, що є головною ознакою профільного навчання, був розроблений авторський україномовний мережевий навчально-методичний комплекс з фізики, до складу якого входять:
електронний навчальний курс в оболонці Moodle з гіпермедійним опорним конспектом і глосарієм та набір апаратно-програмних засобів ведення навчального процесу;
інтерактивні електронні засоби навчання;
мережевий тренінговий курс “Інформаційні технології в навчанні”;
база тестів поточного і модульного мережевого Інтернет/Інтранет контролю знань з курсу фізики;
CD з додатковими цифровими освітніми Інтернет-ресурсами.
Показано, що цифрові освітні ресурси у HTML-форматі та використання Web-технологій їх доставки дають можливість по-новому побудувати методичне забезпечення навчального процесу: воно стає багатофункціональним і більш доступним. Як засвідчили результати впровадження розробленої методики використання цифрових освітніх ресурсів, адаптованих до Інтернету, їх можна ефективно використовувати як:
ілюстративні матеріали на уроках фізики в аудиторіях;
основні або доповнюючи навчальні матеріали для організації самостійної підготовки учнів у шкільних комп’ютерних класах або на персональному комп’ютері через мережу Інтернет.
Застосування таких засобів навчання поряд з традиційним використанням комп’ютера, як накопичувача бібліотечної інформації, приведе до створення в навчальному закладі сучасного інформаційно-освітнього середовища з ефективним використанням освітніх можливостей світової мережі Інтернет.
Показано, що мережева форма організації навчального процесу дозволяє значно підвищити рівень якості заочної освіти і мотивацію у поглибленому вивченні фізики школярами через постійний ефективний контроль за ступенем засвоєння навчального матеріалу, створення умов для отримання більшої кількості аудіо- чи відеоінформації та її дозування, а також інтерактивний зв’язок між учасниками процесу протягом всього навчального року.
Експериментально перевірена і доведена ефективність систематичного використання тестуючих форм контролю як для об’єктивного визначення рейтингу учнів, так і для удосконалення змісту і організації відкритого навчального процесу в ІІОС.
Показана доцільність впровадження інтернет-ресурсів у навчальний процес профільного навчання фізики, що дає змогу індивідуалізувати та диференціювати процес вивчення дисциплін залежно від розумових здібностей і рівня підготовки учня.
Результати педагогічного експерименту і навчальних досягнень учнів дають можливість стверджувати, що використання розробленого мережевого навчально-методичного комплексу в інтернет-інформаційно-освітньому середовищі забезпечує підвищення рівня засвоєння знань з фізики і оволодіння загальнонавчальними навиками.
Проведене дослідження не вичерпує усіх аспектів розглянутої проблеми. Пріоритетними в найближчий час, на нашу думку, є:
організація допрофільної підготовки учнів через інтернет-факультативи, тематичні блоги, фізичні інтернет-олімпіади тощо;
розробка спеціального програмного забезпечення віддаленої ідентифікації особи, що навчається через Інтернет;
розробка віртуальних лабораторних практикумів;
подальшого розвитку потребує питання створення віртуальних середніх навчальних закладів.
Публікації автора:
Навчально-методичні посібники
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Фізика для вступників. / Навчально-методичний посібник для слухачів дистанційного курсу. – К.: Міленіум, 2004. – 41 с.
Статті у фахових виданнях
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Комп’ютерно-орієнтований розв’язник задач з фізики для вступників // Науковий часопис НПУ ім. М.Драгоманова Серія № 2. Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб.наук.праць. – К.: НПУ ім. М.Драгоманова. – № 3 (10). – 2005. – С.44-50.
Кудін А.П., Жабєєв Г.В. Педагогічні аспекти використання інтерактивних інформаційних технологій в дистанційному навчанні // Фізика і астрономія в школі. – К.: «Педагогічна преса». – 2005. – №3. – С.28-29.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Організація мережевого Iнтернет/Інтранет навчання // Науково-методичний вісник: Педагогічний пошук, №2(46), 2005. – С.20-27.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Свистун Ю.А. Організація навчання в Інтернеті: сценарій мережевого навчання // Наука і освіта – 2005, №3-4. – С.127-130.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Свистун Ю.А. Інформатизація навчального процесу: комп’ютерно-орієнтовані засоби навчання // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського – 2005. – №7-8. – С. 47-54.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П., Свистун Ю.А., Харченко Л.В. Інноваційна школа: інформатизація навчального процесу // Директор школи, ліцею, гімназії. Науково-практичний журнал для керівників закладів освіти. – 2005, № 4. – С.32-37.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П., Свистун Ю.А. Навчально-методичний комплекс “фізика” для мережевого навчання // Проблеми сучасного підручника: Зб.наук.праць/Ін-т педагогіки АПН України. – К.: Педагогічна думка, 2006. – Вип.6. – С.38-42.
Бакал А.М., Кудін А.П., Жабєєв Г.В., Свистун Ю.А., Козленко Я.М. Оцінювання навчальних досягнень в інтернет-навчанні //Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики і підручники фізики (астрономії) в умовах формування європейського простору вищої освіти. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний університет, 2007. – Вип.13. – С.11-13.
Патенти
Андрущенко В.П., Жабєєв Г.В., Кудін А.П., Падалка О.С. Патент №33619. Комплекс засобів для забезпечення інтерактивного навчального процесу. 25.06.2008.
Матеріали та збірники доповідей
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Планування навчального процесу і тести в системі дистанційного навчання слухачів навчально-підготовчого відділення НПУ імені М.П. Драгоманова. – Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій технічній школі: Збірник наукових праць. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2003. – С.197-200.
Жабеев Г.В., Кудин А.П. Система дистанционного образования Национального педагогического университета имени М.П. Драгоманова. – Международный конгресс конференций «Информационные технологии в образовании»: XIII Международная конференция «ИТО-2003»: Сборник трудов участников конференции. Часть V. – М.: Просвещение, 2003 – С.70-71.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Організаційні засади дистанційної форми навчання з фізики. – Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі: Збірник наукових праць. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2004. – С.279-283.
Жабєєв Г.В. Структура табличного тесту з фізики в дистанційному навчанні. – Образование и виртуальность. – 2004. Сборник научных трудов 8-й Международной конференции Украинской ассоциации дистанционного образования. – Харьков-Ялта: УАДО, 2004. – С.343-348.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Моделювання процесу навчання в інтерактивному розв’язнику задач з фізики. Комп’ютерне моделювання в освіті / Матеріали Всеукраїнського науково-методичного семінару: Кривий ріг, 29 березня 2005 р. – Кривий Ріг: КДПУ, 2005. – С.29-30.
Жабєєв Г.В., Кудін А.П. Свистун Ю.А. Контент учебного курса “Физика” для сетевого обучения. ХVI Международная конференция «Применение новых технологий в образовании». Секция 6. Разработка и экспертиза образовательных электронных ресурсов. Троицк, РАН. – 2005. – С. 355-356.