Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Військові науки / Озброєння і військова техніка


Волох Олександр Петрович. Методика обгрунтування раціональних значень параметрів технічного обслуговування машин інженерного озброєння при їх використанні за призначенням : дис... канд. техн. наук: 20.02.14 / Військовий інженерний ін-т Подільського держ. аграрно-технічного ун-ту. — Кам'янець-Подільський, 2007. — 182арк. — Бібліогр.: арк. 147-154.



Анотація до роботи:

Волох О.П. Методика обґрунтування раціональних значень параметрів технічного обслуговування машин інженерного озброєння при їх використанні за призначенням. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 20.02.14 – озброєння і військова техніка. Військовий інженерний інститут Подільського державного аграрно-технічного університету, Кам’янець-Подільський, 2006.

Дисертація присвячена теоретичному дослідженню технічного обслуговування (ТО) машин інженерного озброєння (МІО) при їх використанні за призначенням. Метою роботи є розробка пропозицій щодо удосконалення технічного обслуговування МІО при їх використанні за призначенням на основі запропонованої методики обґрунтування раціональних значень параметрів обслуговування. Для досягнення цієї мети вирішено актуальне наукове завдання, яке полягає в удосконаленні методик визначення оптимальних значень періодичності контролю та технічного обслуговування зразків МІО при їх використанні за призначенням з урахуванням технічного стану і почасової надмірності. Відмінність цього завдання від відомих полягає у врахуванні почасової надмірності та рівнів працездатності, які характеризують процес зміни технічного стану зразка МІО при його використанні за призначенням. Це дозволяє обґрунтувати раціональні значення параметрів контролю та ТО зразків МІО, які більш достовірно відображають реальні умови їх функціонування.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та нове рішення актуального наукового завдання, яке полягає в удосконаленні методик визначення оптимальних значень періодичності контролю та обслуговування зразків МІО при їх використанні за призначенням з урахуванням технічного стану і почасової надмірності.

Головні наукові результати роботи:

- удосконалена методика визначення оптимальних значень періодичності проведення контролю технічного стану підсистем машин інженерного озброєння, що обслуговуються за станом, з урахуванням рівнів працездатності та почасової надмірності;

- удосконалена методика визначення оптимальних значень періодичності проведення технічного обслуговування підсистем машин інженерного озброєння, що обслуговуються за наробітком, з урахуванням почасової надмірності.

Відмінність цих наукових результатів від відомих в даній предметній галузі, що визначає їх новизну і сутність удосконалення, полягає у тому, що вперше для зразків МІО в розроблених моделях і методиках передбачена можливість проведення ТО за станом з урахуванням динаміки зміни рівнів працездатності в процесі експлуатації та почасової надмірності.

Головним практичним результатом роботи є методика обґрунтування раціональних значень параметрів обслуговування машин інженерного озброєння, в основі якої лежить декомпозиція зразка МІО на окремі функціонально закінчені підсистеми, обґрунтування для кожної з них найбільш доцільної стратегії обслуговування (періодичним чи за станом), розрахунок оптимального значення періодичності контролю технічного стану і обслуговування із використанням отриманих наукових результатів та наступним суміщенням операцій обслуговування окремих підсистем в єдиний комплекс робіт ТО для зразка в цілому.

За такого підходу виникає можливість реалізувати в практиці інженерних військ в процесі експлуатації МІО прогресивний метод ТО – за станом, а також використовувати внутрішні резерви (зокрема, почасові), закладені в порядку використання МІО за призначенням.

Використання цієї методики для дослідження конкретного зразка МІО (шляхопрокладача БАТ-2) показало її ефективність і доцільність практичного використання. З її допомогою були обґрунтовані практичні рекомендації по удосконаленню існуючого ТО шляхопрокладача БАТ-2, які полягають в уточнені термінів проведення, а також тривалості та черговості виконання операцій ТО.

Техніко-економічна оцінка цих рекомендацій показала, що їх впровадження може забезпечити підвищення ефективності використання ремонтного підрозділу на 15-20%, щорічну економію трудовитрат на обслуговування одного зразка БАТ-2 близько 10-15%, а витрат коштів на утримання спеціалістів-ремонтників від 14,5 тис. грн. до 22,5 тис. грн. на рік.

При цьому значення комплексного показника надійності – коефіцієнта технічного використання БАТ-2 забезпечується на рівні 0,851 без урахування та 0,911 з урахуванням почасової надмірності, що перевищує рівень цього показника, визначений нормативною документацією. Це відповідає його збільшенню (порівняно із існуючим значенням) на 5,3%, а з урахуванням почасової надмірності – на 11,5%.

Достовірність отриманих результатів підтверджується збігом теоретичних розрахунків із результатами, отриманими під час обробки статистичної інформації про експлуатацію зразків БАТ-2.

Слід зазначити, що наукові і практичні результати мають подвійне застосування, тобто можуть бути використані для обґрунтування раціональних значень параметрів ТО не тільки МІО, але й інших зразків озброєння і військової техніки.

Публікації автора:

1. Креденцер Б.П., Волох О.П. Модель періодичного технічного обслуговування об’єктів озброєння та військової техніки // Збірник наукових праць Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». – Вип. №2. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2005. – С. 53-56.

2. Волох О.П. Методика оптимізації періодичності технічного обслуговування машин інженерного озброєння за показниками надійності і середніх питомих витрат // Збірник наукових праць Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут».– Вип. №1. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2006. – С. 4-9.

3. Волох О.П. Методика обґрунтування раціональних значень періодичності технічного обслуговування машин інженерного озброєння під час експлуатації // Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Вип. №1. – К.: ВІКНУ, 2005. – С. 29-35.

4. Креденцер Б.П., Волох О.П., Кривцун В.І. Оптимізація періодичності контролю технічного стану об’єктів озброєння і військової техніки за відсутності самостійного прояву відмов // Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Вип. №2. – К.: ВІКНУ, 2006. – С. 77-82.

5. Креденцер Б.П., Волох О.П. Модель технічного обслуговування за станом машин інженерного озброєння при їх використанні за призначенням // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Військово-спеціальні науки. – №12-13. – К.: КНУ, 2006. – С. 14-19.

6. Креденцер Б.П., Волох О.П. Визначення середніх питомих витрат під час проведення технічного обслуговування за станом систем в процесі експлуатації // Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Вип. №3. – К.: ВІКНУ, 2006. – С. 30-37.

7. Креденцер Б.П., Волох О.П. Методика оптимізації періодичності технічного обслуговування об’єктів озброєння і військової техніки в процесі експлуатації по показнику середніх питомих витрат // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції "Сучасні напрямки розвитку Сухопутних військ ЗС України". – Одеса: ООЛІСВ, 2005. – С. 84-85.

Крім цього, окремі результати дослідження викладено у двох звітах про НДР: "Арциз": Розробка методичного посібника з організації річного технічного обслуговування інженерного озброєння: Звіт про НДР / Військовий інженерний інститут Подільського державного аграрно-технічного університету. – Кам’янець-Подільський, 2003. – 154 с.; "Експлуатація": Розробка пропозицій щодо удосконалення системи технічного обслуговування інженерної техніки: Звіт про НДР (проміжний) / Військовий інженерний інститут Подільського державного аграрно-технічного університету. – Кам’янець-Подільський, 2006. – 138 с.