Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Тихонська Наталія Іванівна. Методика навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Тихонська Н.І. Методика навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. теорія та методика навчання фізики. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. Київ, 2007 р.

У дисертації пропонується новий підхід до розбудови методики навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи, який уперше в теорії та методиці навчання фізики враховує концептуальні положення єдиної теорії психічних процесів щодо двомовного характеру мислення. Із цих положень робиться висновок, що навчання учнів узгодженню мовленнєвих і образних структур як складових мови фізики має стати для них основою розуміння навчального матеріалу.

Обґрунтовано вибір означення мови фізики, під якою розуміється система знаково-символічних засобів, які використовуються у навчальному процесі, пов’язаному з вивченням фізики. Запропоновано поділ цих засобів на нормативні та індивідуальні (за усталеністю і сферою вживання), а також на мовленнєві та образні (за тим, як вони можуть сприйматися). Врахувавши цей поділ, у пропонованій методиці особлива увага приділяється символотворчості учнів для потреб комунікації та мислення. Встановлено, що творчість у мовній сфері дозволяє їм активно опановувати і культурні мовні норми.

Запропоновані такі нові напрямки роботи з навчання учнів мови фізики: ознайомлення учнів із синтаксичними засобами навчальних фізичних текстів; встановлення міжпредметних зв’язків “мовного” спрямування (на матеріалі математики, хімії, мовознавства); використання під час розв’язування фізичних задач методу ключових слів у застосуванні до слів-термінів.

Визначені напрямки використання новітніх інформаційних технологій для навчання учнів мови фізики, пов’язані з можливостями мультимедіа. Розроблені відповідні програмні засоби.

Експериментально доведено, що врахування двомовності розумових процесів через виконання учнями спеціальних завдань на перекодування фізичної інформації у різні форми сприяє розвитку їхніх розумових здібностей та формує в них дієві фізичні знання.

Результати проведеного дисертаційного дослідження підтверджують висунуті нами гіпотези і дають підстави для таких висновків:

1. Актуальність проблеми дослідження випливає з наявних суперечностей між існуючими програмними вимогами щодо освітніх цілей навчання, зокрема, до оволодіння учнями мовою фізики, і відсутністю відповідних теоретичних та методичних розробок на рівні захищених дисертацій з теорії та методики навчання фізики; між потребою формувати в учнів розумові дії у предметній галузі фізики і відсутністю можливості це робити через те, що мові фізики, яка є обов’язковою ланкою цього процесу, не приділяється належна увага.

2. Обґрунтовано вибір робочого для завдань дисертаційного дослідження означення мови фізики, під якою розуміється система знаково-символічних засобів, які використовуються у навчальному процесі, пов’язаному з вивченням фізики. Ці засоби поділені на нормативні та індивідуальні (за усталеністю і сферою вживання), а також на мовленнєві та образні (за тим, як вони можуть сприйматися).

3. З позицій сучасних психолого-педагогічних концепцій теоретично обґрунтовано новий підхід до розбудови методики навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи. У ньому вперше в теорії та методиці навчання фізики враховане ключове положення єдиної теорії психічних процесів щодо двомовного характеру мислення. Із цього положення робиться висновок, що навчання учнів узгодженню мовленнєвих і образних структур як складових мови фізики має стати для них основою для розуміння навчального матеріалу.

4. Створено систему дидактичних вправ, що конкретизують головну ідею методики, яка полягає у розвитку в учнів здатності здійснювати оборотний переклад з однієї “мови” представлення фізичної інформації на іншу. У нашому підході до навчання мови фізики такі вправи разом із спеціально сконструйованими текстами із завданнями для роздумів є головними матеріалізованими складовими “мовного середовища”, яке має сприяти інтелектуальному вихованню школярів (у відповідності до моделі будови ментального досвіду).

5. Запропоновано проводити оперативну діагностику рівня оволодіння учнями мовою фізики за критерієм уміння бачити смислову тотожність зовнішньо різних речень (синонімію) та смислову різницю зовнішньо схожих речень (омонімію).

6. Для формування в учнів базових інтелектуальних характеристик, які є необхідною умовою успішного засвоєння основ фізики, запропоновані такі нові напрямки роботи з навчання учнів мови фізики: ознайомлення учнів із синтаксичними засобами навчальних фізичних текстів; встановлення міжпредметних зв’язків “мовного” спрямування (на матеріалі математики, хімії, мовознавства); використання під час розв’язування фізичних задач методу ключових слів у застосуванні до слів-термінів.

7. Визначені напрямки використання новітніх інформаційних технологій для навчання учнів мови фізики, пов’язані з можливостями мультимедіа. Розроблені програмні засоби “Електронний консультант з мови фізичних задач” і “Комп’ютерний тренажер-контролер для навчання мови фізики”, методична база яких може поповнюватися і змінюватися.

8. Експериментально доведено, що ефективність і результативність навчальної діяльності учнів, пов’язаної з розв’язуванням задач, проведенням шкільного фізичного експерименту та роботою з навчальними текстами з фізики, підвищується завдяки цілеспрямованому навчанню учнів мови фізики. Врахування двомовності розумових процесів через виконання учнями спеціальних завдань на перекодування фізичної інформації у різні форми сприяє розвитку їхніх розумових здібностей та формує в них дієві фізичні знання.

Виконана робота не вичерпує всіх аспектів проблеми навчання учнів мови фізики. Перспективу розвитку основних ідей дослідження ми вбачаємо у наступному: а) у розробці відповідних методичних посібників для підготовки майбутніх учителів фізики; б) у подальшій розробці комп’ютерного забезпечення методики навчання фізики, що ґрунтується на концепції двомовності розумових процесів; в) в урахуванні на рівні створюваних дидактичних матеріалів факту існування поділу учнів за типами сприйняття і переробки інформації.

Публікації автора:

Навчальний посібник

1. Кенєва І.П., Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Фізико-математичні вправи на вступних іспитах до університету та олімпіадах для абітурієнтів: Навчальний посібник / За заг. ред. Ю.П. Мінаєва. – Запоріжжя: ЗНУ, 2005. – 98 с. (Автором розроблені фізико-математичні вправи, спрямовані на перевірку знання мови фізики, проведена їх апробація, інші розробки належать співавторам).

Статті у наукових збірниках і журналах

2. Тихонська Н.І. Проблеми технології навчання фізичної мови // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. – Херсон: Айлант. – 1999. – Вип. 9. – С. 50-54.

3. Тихонська Н.І. До впровадження технологій навчання фізичним термінам у сучасну середню школу // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. – Херсон: Айлант. – Вип. 15. Ч. II. – 2000. – С. 78-83.

4. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.) Контроль і оцінювання досягнень учнів у роботі з термінами на уроках фізики в сучасній середній школі // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. – Вип. 24. – Херсон: Айлант. – 2001. – С. 179-183.

5. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.), Сергєєв О.В. Термінологічна міжпредметна робота як передумова реалізації у навчанні міжпредметних зв’язків в сучасній середній школі // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільского педагогічного університету. Серія педагогічна: Модель середньої фізичної освіти в умовах переходу на 12-річний термін навчання. – Коломія: ВПТ “ВІК”. – Вип. 7. – 2001. – С. 94-103. (Автором розроблені оригінальні завдання для організації на уроках фізики термінологічної роботи, що активізує міжпредметні зв’язки, інші розробки належать співавтору).

6. Мінаєв Ю.П., Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.) Навчання мови фізичних задач майбутніх учителів // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 42. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2002. – С. 150-153. (Автором був проведений аналіз труднощів, з якими стикаються студенти фізичного факультету на заняттях спецкурсу “Мова фізичних задач”, інші розробки належать співавтору).

7. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.) Оволодіння мовою фізики і формування розумових дій // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільского державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільский: Кам’янець-Подільский державний педагогічний університет, інформаційно-видавничий відділ. – 2002. – Вип. 8. – С.13-17.

8. Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Розробка вправ для засвоєння прийомів осмислення навчального тексту з фізики // Збірник наукових праць: Спеціальний випуск / Гол. ред. В.Г. Кузь. – К.: Наук. світ, 2003. – С. 173-180. (Автором зроблено літературний огляд, проведена апробація запропонованих вправ, інші розробки належать співавтору).

9. Сергєєв О.В., Тихонська Н.І. Сутнісні аспекти фізичної термінології // Наукові записки. – Вип. 55. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2004. – С. 111-116. (Автором підготовлено рукопис, здобуті дані про сутнісні аспекти фізичної термінології, співавтором сформульовано основні завдання та план статті).

10. Тихонська Н.І. Особливості навчання учнів середньої школи мови фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. – Вип. 23. Серія: педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ. – 2004. – № 23. – С.125-129.

11. Тихонська Н.І. Роль мови фізики в науковому та навчальному пізнанні // Збірник наукових праць: Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. – Вип. 6 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінніца: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 625-630.

12. Тихонська Н.І. Про розробку методики навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. – Вип. 30. Серія: педагогічні науки. – Чернігів: ЧДПУ. – 2005. – С. 226-230.

13. Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Вправи для навчання учнів мови фізики // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – № 5. – С. 17-21. (Автором розроблена половина із запропонованих вправ та проведена їх класифікація, інші розробки належать співавтору).

14. Кенєва І.П., Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Про вивчення основних понять молекулярно-кінетичної теорії, з якими учні мають бути знайомі з курсу хімії // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 36. Серія: педагогічні науки: Збірник у 2-х т. – Чернігів: ЧДПУ, 2006. – № 36. – Т. 1. – С. 104-110. (Автором був зроблений аналіз труднощів, з якими стикаються учні та студенти під час вивчення молекулярно-кінетичної теорії, інші розробки належать співавторам).

15. Кенева И.П., Минаев Ю.П., Тихонская Н.И. Обучение школьников языку физики в свете результатов современных психологических и соционических исследований // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної парадигми. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний університет, редакційно-видавничий відділ, 2006. – Вип. 12. – С. 46-49. (Автором зроблено літературний огляд, інші розробки належать співавторам).

16. Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Елементи методики ознайомлення учнів із синтаксичними засобами навчальних фізичних текстів // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Вип. 43. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2006. – C. 114-121. (Автором розроблені типи завдань на ознайомлення учнів із синтаксичними засобами навчальних фізичних тексті, інші розробки належать співавтору).

Тези доповідей і матеріли конференцій

17. Тихонська Н.І. Впровадження системи термінологічної роботи з науковими термінами у сучасну середню загальноосвітню школу як інноваційний процес // Інновації в сучасному педагогічному процесі: теорія та практика. Зб. статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції (Ред. колегія: С.Я.Харченко). – Луганськ: ЛДПУ. – 2000. – Ч1. – С.205-209.

18. Тихонська Н.І. До створення системи опрацювання й застосування фізичних термінів у навчальному процесі // Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі. – Зб. статей / Редколегія С.П.Величко. – Кіровоград: РВЦ КДПУ iм. В. Винниченка. – 2000. – С. 94-96.

19. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.) Система термінологічної роботи на уроках фізики в сучасній загальноосвітній школі // Збірник наукових праць. Матеріали науково-практичної конференції “Інформаційні технології в освіті”. – Бердянськ. – 2001. – С. 85-89.

20. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.), Кенєва І.П., Мінаєв Ю.П. Термінологічна контрольна робота з молекулярної фізики та термодинаміки // Збірник наукових праць: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НацМетАУ. – 2002. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 5-10. (Автором розроблені тестові завдання відкритого типу, спрямовані на перевірку знання учнями основних термінів молекулярної фізики та термодинаміки, інші розробки належать співавторам).

21. Афанасьєва Н.І. (Тихонська Н.І.) Проблеми засвоєння мови фізики учнями середньої школи // Матеріали міжнародної конференції “Сучасні тенденції розвитку природничо-математичної освіти”. – Херсон: Видавництво ХДПУ. – 2002. – С. 53-54.

22. Афанасьева Н.И. (Тихонская Н.И.), Самойленко П.И. Роль языка физики в управлении качеством подготовки специалистов в системе непрерывного физического образования // Проблемы управления качеством подготовки специалистов в системе непрерывного профессионального образования. Сборник статей IX Международной научно-методической конференции. – Вып. 7. – Том 2. Москва, 25-26 марта 2003. – С.157-161. (Автором підготовлено рукопис, співавтором проведено його редагування).

23. Тихонська Н.І. Мова фізики і засоби знакової наочності // Сучасні технології в науці та освіті: Збірник наукових праць: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ КДПУ. – 2003. – Т.2. – С. 131-133.

24. Тихонська Н.І. Мова фізики в мультимедійних засобах навчання // Матеріали IX Всеукраїнської наукової конференції “Фундаментальна та професійна підготовка фахівців з фізики”. Укладачі: М.І. Шут, Т.Г. Січкар. – К.: НПУ. – 2004. – С. 36.

25. Тихонська Н.І. Психолого-педагогічні аспекти розробки методики навчання мови фізики учнів середньої загальноосвітньої школи // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Особливості підготовки вчителів природничо-математичних дисциплін в умовах переходу школи на профільне навчання”. Укладачі: В.Д. Шарко. – Херсон: Олді-Плюс. – 2004. – С. 32-33.

26. Аксьонов І.С., Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Організація обговорення головної ідеї та плану розв’язування фізичної задачі // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць. Вип. V: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2005. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 11-15. (Автором підготовлено рукопис, співавтори брали участь в обговоренні та редагуванні тексту статті).

27. Мінаєв Ю.П., Тихонська Н.І. Від слів до формул і від формул до слів // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Збірник наукових праць. Вип. VI: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ, 2006. – Т.2: Теорія та методика навчання фізики. – С. 116-121. (Автором розроблені тренувальні вправи, спрямовані на навчання учнів мови молекулярно-кінетичної теорії, інші розробки належать співавтору).

28. Минаев Ю.П., Тихонская Н.И. Усовершенствование методики обучения физике с учетом двуязычности мыслительных процессов // II Международная конференция “Стратегия качества в промышленности и образовании” (2-9 июня 2006 г., Варна, Болгария): Материалы. В 2-х томах. – Т.2. – Днепропетровск-Варна: Пороги ТУ-Варна, 2006. – С. 117-119. (Автором підготовлено рукопис, співавтором проведено його редагування).