Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Бочкарьова Олена Юріївна. Методика навчання майбутніх учителів англійської мови професійно спрямованого аудіювання : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Бочкарьова О.Ю. Методика навчання майбутніх учителів англійської мови професійно спрямованого аудіювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2007.

У дисертації розглянуто питання навчання майбутніх учителів англійської мови (АМ) професійно спрямованого аудіювання (ПСА). Уточнено поняття ПСА, фактори, що ускладнюють/ полегшують сприйняття на слух та розуміння фахової аудитивної інформації, труднощі, які виникають під час аудіювання методичного фахового аудитивного повідомлення (МФАП); навички й уміння, сформованість яких забезпечує розуміння МФАП.

У межах дослідження визначено поняття МФАП як матеріалу навчання майбутніх учителів ПСА, проаналізовано його жанрові характеристики та притаманні особливості лінгвістичного оформлення, уточнено критерії відбору навчального фахового аудитивного матеріалу.

Серед методичних передумов окреслено мету та зміст навчання майбутніх учителів англійської мови ПСА в межах професійної підготовки вчителів у руслі компетентнісно-діяльнісного підходу; відібрано й описано сфери, ситуації ПСА.

Розроблено систему вправ, яка структурно складається з трьох підсистем, що, в свою чергу, включають групи вправ. Виділено три етапи навчання англовоного ПСА: вступний, підготовчий до аудіювання та етап власне в аудіюванні.

За допомогою методичного експерименту було доведено ефективність методики навчання майбутніх учителів англомовного ПСА, виявлено перевагу використання вправ у формі евристичних бесід та застосування штучних візуально-вербальних опор. Укладено методичні рекомендації щодо ефективної організації навчання ПСА у МВНЗ.

Здійснене дослідження надало змогу узагальнити теоретичні та практичні результати.

У процесі дослідження було визначено теоретичні передумови навчання майбутніх учителів АМ професійно спрямованого аудіювання. В межах уточнення психолінгвістичних передумов навчання майбутніх учителів англомовного ПСА було проаналізовано характеристики психологічних механізмів, сформованість яких забезпечує здійснення аудіювання як виду мовленнєвої діяльності. Було конкретизовано фактори, що полегшують або ускладнюють процес аудіювання професійно спрямованої інформації. Шляхом аналізу спеціальної літератури та опитування викладачів АМ у МВНЗ та майбутніх учителів АМ було визначено труднощі ПСА, серед яких було виділено 3 групи: труднощі, пов’язані з мовним оформленням МФАП; труднощі, пов’язані із смисловим змістом МФАП; труднощі, пов’язані з умовами сприйняття та джерелом мовлення МФАП.

Були уточнені мовленнєві навички й уміння, необхідні для успішного долання труднощів розуміння МФАП; вміння, спрямовані на подолання труднощів, пов’язаних із смисловим змістом ФАП; вміння, спрямовані на подолання труднощів, пов’язаних з умовами сприйняття та джерелом мовлення ФАП.

Серед лінгвістичних передумов навчання ПСА було визначено жанрові характеристики МФАП як основного матеріалу для навчання майбутніх учителів АМ професійно спрямованого аудіювання за такими ознаками як архітектоніко-мовленнєва форма, композиційно-мовленнєва форма, структура, співвіднесеність із функціональним стилем. Було здійснено аналіз лінгвістичного оформлення МФАП на фонетичному, граматичному, лексичному, синтаксичному рівнях.

Також були окреслені методичні передумови навчання ПСА, якими виступили: визначення мети навчання ПСА в МВНЗ та місце навчання ПСА у системі професійної підготовки вчителя ІМ, уточнення компонентів змісту навчання, характеристика аспектів компетентнісно-діяльнісного підходу до навчання ПСА.

У межах позамовного компоненту змісту навчання були відібрані сфери професійного спілкування майбутніх учителів АМ (професійно-трудова та соціально-культурна), ситуації (лекції, семінари, конференції, форуми з методики викладання ІМ; бесіди із закордонними колегами з питань викладання ІМ; прийом делегацій закордонних колег), контакти (професійно-трудові, соціально-професійні, науково-дослідницького характеру).

Всі МФАП були проаналізовані та відібрані згідно з такими критеріями: автентичність, комунікативна спрямованість, тематичність, належність до усного наукового стилю, навчально-наукового підстилю, наявність новизни та пізнавальної цінності, доступність у мовному та мовленнєвому плані, наявність або відсутність природних опор в аудіотексті, чергування більш та менш насичених інформативних елементів повідомлення.

Було здійснено аналіз 45 автентичних фонограм і 5 відеофонограм та відібрано 20 фонограм згідно з зазначеними вище критеріями.

Для навчання майбутніх учителів англійської мови ПСА була розроблена система відповідних вправ, яка реалізується у трьох етапах: вступному, підготовчому до аудіювання та власне в аудіюванні. На вступному етапі відбувається ознайомлення майбутніх учителів АМ з цілями навчання, особливостями аудіювання МФАП, навчання основ конспектування як супутньої діяльності ПСА. На підготовчому етапі до аудіювання формуються навички й уміння ПСА. На етапі власне в аудіюванні відбувається вдосконалення вмінь ПСА.

Запропонована система вправ включає відповідно три підсистеми вправ, які поділяються на групи, кожна з яких спрямована на формування відповідних навичок та вмінь ПСА. Розроблена система вправ реалізується в циклічній моделі навчання в умовах кредитно-модульної організації навчального процесу в МВНЗ.

Ефективність методики навчання майбутніх учителів англійської мови ПСА була перевірена в базовому, вертикально-горизонтальному, природному, відкритому методичному експерименті. У процесі вертикального експерименту було перевірено ефективність розробленої методики; в процесі горизонтального експерименту було з’ясовано оптимальний варіант навчання на підготовчому етапі до аудіювання та власне в аудіюванні – використання евристичних бесід і штучних візуально-вербальних опор.

За результатами проведеного теоретичного, практичного й експериментального дослідження були сформульовані методичні рекомендації щодо організації навчання майбутніх учителів англійської мови ПСА в МВНЗ.

Впровадження запропонованої методики можна розглядати як один із шляхів підвищення професійної спрямованості навчання АМ у МВНЗ та як один із способів професійної підготовки вчителя АМ.

Проведене дослідження не претендує на остаточне розв’язання проблеми навчання майбутніх учителів англомовного ПСА. Одержані результати свідчать про доцільність подальшого теоретичного дослідження та практичної розробки методики навчання майбутніх учителів ІМ професійно спрямованого аудіювання діалогічного мовлення, полемічних текстів, навчання професійно спрямованого аудіювання за допомогою відеофонограми.

Публікації автора:

  1. Бочкарьова О.Ю. Характеристика англомовного методичного аудитивного повідомлення // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія Педагогіка та психологія. – К.: Вид. Центр КНЛУ, 2005. – Вип. 9. – С. 201-209.

  2. Бочкарьова О.Ю. Критерії відбору автентичних аудіотекстів для навчання майбутніх учителів іноземної мови професійно спрямованого аудіювання // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія Педагогіка та психологія. – К.: Вид. Центр КНЛУ, 2006. – Вип. 11. – С. 33-41.

  3. Бочкарьова О.Ю. Вимоги до вправ для навчання майбутніх учителів англійської мови професійно спрямованого аудіювання // Сучасні проблеми лінгвістичних досліджень і методика викладання іноземних мов професійного спілкування у вищій школі: Зб. наукових праць / За ред. В.Т.Сулима, С.Н.Денисенко. Ч.2. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2007. – С. 58-60.

  4. Бочкарьова О.Ю. Експериментальна перевірка ефективності методики навчання майбутніх учителів англійської мови професійно спрямованого аудіювання // Теоретичні питання освіти та виховання: Зб. наукових праць. – Вип. 33. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 17-21.

  5. Бочкарьова О.Ю. Характеристики фахового аудитивного повідомлення // Міжнародний форум “Мовна освіта: шлях до євроінтеграції”: Тези доповідей / За ред. С.Ю.Ніколаєвої, К.І.Онищенко. – К.: Ленвіт, 2005. – С. 57-58.

  6. Бочкарьова О.Ю. Зміст навчання майбутніх учителів англійської мови професійно спрямованого аудіювання // Збірник “60 років ЮНЕСКО: погляд у майбутнє”: Тези доповідей наукової конференції кафедри ЮНЕСКО КНЛУ. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – С. 92-93.

  7. Bochkariova Y. Ways of Teaching Listening Comprehension Within the Framework of Professional Teacher Development // Humanistic and Pragmatic TEFL XII International Conference of the Educational Association of Teachers to Speakers of Other Languages, April 21-22 2007. Abstracts. – Kyiv, 2007. – P.9.