Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Радецька Світлана Валеріївна. Методика навчання майбутніх економістів професійно спрямованого читання англійською мовою з використанням комп'ютера : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Київський національний лінгвістичний ун-т. — К., 2004. — 265арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 158-177.



Анотація до роботи:

Радецька С. В. Методика навчання майбутніх економістів професійно спрямованого читання англійською мовою з використанням комп’ютера. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, практичній розробці та експериментальній перевірці методики навчання читання економічної літератури англійською мовою студентів немовних вищих навчальних закладів з використанням авторських комп’ютерних матеріалів.

У дисертації досліджено основні теоретичні передумови навчання читання економічної літератури англійською мовою з використанням комп’ютерних технологій: визначено основні недоліки формування навичок та вмінь читання економічної літератури англійською мовою у немовних ВНЗ; досліджено основні теоретичні передумови використання комп’ютерних навчальних матеріалів як засобу підвищення ефективності навчання читання у немовних ВНЗ; складено корпус текстів та відібраний рецептивний словник-мінімум для навчання читання економічної літератури на ІІ етапі навчання; проведено класифікацію вимог до типів комп’ютерних вправ, які доцільно і ефективно використовувати для навчання читання у ВНЗ, та до технологій створення комп’ютерних матеріалів; створено комп’ютерні навчальні матеріали: АНК “English for Economists (reading aspect)” та комплекс вправ для використання у текстовому процесорі; розроблено методику організації навчання читання економічної літератури англійською мовою з використанням авторських комп’ютерних матеріалів.

Ефективність запропонованої методики обґрунтовано теоретично та перевірено експериментально. Основні результати дослідження знайшли практичне застосування на економічних факультетах у немовних вищих навчальних закладах України.

У результаті теоретичного аналізу та експериментального дослідження проблеми використання комп’ютерних матеріалів для навчання читання економічної літератури англійською мовою на ІІ етапі навчання у немовному ВНЗ можна зробити такі висновки.

  1. Рівень володіння навичками та вміннями вивчаючого і ознайомлювального видів читання економічної літератури студентами немовних ВНЗ є незадовільним і, як наслідок, призводить до неможливості практичного використання ІМ в подальшій професійній діяльності.

  2. Комп’ютерні матеріали сприяють інтенсифікації процесу формування навичок та вмінь читання економічної літератури англійською мовою на ІІ етапі навчання.

  3. Проведена класифікація комп’ютерних вправ, ефективних для використання в навчанні читання економічної літератури.

  4. Створені комп’ютерні навчальні матеріали - комплекс вправ для використання у текстовому процесорі та АНК “English for Economists (reading aspect)” (свідоцтво про реєстрацію авторського права № 10406 від 25.06.2004), які складаються з модулів, що містять вправи передтекстового, текстового та післятекстового рівнів, тексти для вивчаючого та ознайомлювального читання, тексти для додаткового читання, довідкові матеріали, словники з тематики відповідного модуля.

5. Доведено, що розроблені автором комп'ютерні навчальні матеріали мають такі переваги:

створюють умови для індивідуалізації навчання читання (мотивуюча індивідуалізація реалізується завдяки можливості легкого варіювання в режимі роботи з текстовим процесором, з урахуванням сфери інтересів та бажань студентів, завдань та текстів для читання; основними прийомами регулюючої індивідуалізації є передбачені у комп'ютерних навчальних матеріалах зміна обсягу, вибір послідовності виконання вправ, визначення оптимальної міри допомоги студентам (АНК та система вправ у текстовому процесорі передбачає розгалужену систему допомоги студенту: вказівка на наявність помилки, на її місце, надання варіантів відповідей, правильної відповіді); розвиваюча індивідуалізація визначається можливістю підбору раціонального режиму виконання вправ з урахуванням рівня функціонування у студента психічних процесів читання та ергономічних вимог до навчальних матеріалів;

забезпечують зворотний зв'язок у формі надання довідок (словник та граматичний довідник) та оцінку результатів роботи (кількість балів та відсоток правильних відповідей), що дає можливість об'єктивно оцінити роботу кожного студента (не фронтальне, а індивідуальне визначення рівня сформованості навичок та вмінь), що значно підвищити мотивацію навчання читання у немовному ВНЗ;

створюють умови для самостійної роботи студентів та значно підвищити активність кожного студента в процесі оволодіння навичками та вміннями читання.

6. Розроблена методика навчання читання економічної літератури англійською мовою з використанням комп’ютерних матеріалів як складника загального процесу вивчення англійської мови на ІІ етапі навчання.

7. При проведенні експериментального навчання підтверджена гіпотеза ефективності використання розробленої методики навчання читання економічної літератури з використанням спеціально створених комп’ютерних матеріалів. Приріст коефіцієнта навченості, вирахований на основі перед- та післяекспериментального контрольного зрізів, становить від 0,33 – навички та вміння вивчаючого читання, до 0,4 – навички та вміння ознайомлювального читання. За результатами складання іспитів наприкінці базового курсу вивчення ІМ якість знань студентів експериментальних груп майже на 30% перевищила якість знань студентів, які не брали участі в експериментальному навчанні.

8. Проведений нами перехресний експеримент показав, що використання АНК “English for Economists (reading aspect)” підвищує ефективність навчального процесу більшою мірою, ніж комплекс вправ для використання у текстовому процесорі, що пояснюється наявністю в АНК зворотного зв’язку та розгалуженої системи допомоги.

9. Теоретичні та практичні результати дисертації можуть застосовуватися у вищих навчальних закладах як для економічних, так і для інших немовних спеціальностей з метою інтенсифікації процесу формування у студентів навичок і вмінь читання професійно спрямованих текстів, а також у дослідженнях, присвячених створенню комп’ютерних навчальних матеріалів для навчання читання студентів різних спеціальностей.

Публікації автора:

  1. Радецька С.В. Дидактичні можливості використання телекомунікаційних засобів для інтенсифікації процесу навчання англійської мови студентів вищих навчальних закладів // Вестник ХДТУ. – 2001. – Вып. 2 (11). – С. 87 – 88.

  2. Радецька С.В. Можливості використання текстового редактора для навчання англійської мови у вищих немовних навчальних закладах // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць. - Вип. 14. - К.: КДЛУ, 2001. - С. 93-95.

  3. Радецька С.В. Структура комп’ютерної навчальної програми “English for Economist” // Іноземні мови. - №4. - 2002. – С. 57-60.

  4. Радецька С.В. Комп’ютерна навчальна програма “English for Economists (reading aspect)” // Нові інформаційні технології навчання в навчальних закладах України: Науковий методичний збірник. - Одеса: ОНМУ, 2002. - С. 174 - 179.

  5. Радецька С.В. Дослідження ефективності використання авторських комп’ютерних матеріалів для навчання читання англійською мовою майбутніх економістів // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія “Педагогіка та психологія”. – 2003. – Вип.6. – С. 187-196.

  6. Радецька С.В. Можливості використання текстових редакторів на заняттях з англійської мови у вищих навчальних закладах // Інформаційна інфраструктура вищих закладів освіти: Збірник праць міжнародної наукової конференції. - Херсон: ХДПУ, 2000. - С. 251-255.

  7. Радецкая С.В. Использование текстового процессора для повышения эффективности обучения иностранным языкам в высших учебных заведениях // Высокие технологии в педагогическом процессе: Тезисы докладов ІІ международной научно-методической конференции преподавателей вузов, ученых и специалистов. - Нижний Новгород: ВГИПИ, 2001. - С. 124.

  8. Радецька С.В. Деякі методичні аспекти створення і використання комп’ютерної навчальної програми “English for Economists” // Збірник праць за підсумками регіональної науково-практичної конференції “Мова. Суспільство. Культура”. - Херсон: ХДПУ, 2002. - С. 96-100.

  1. Радецкая С.В. Компьютерная обучающая программа “English for Economists (reading aspect)” // Высокие технологии в педагогическом процессе: Труды IV международной научно-методической конференции преподавателей вузов, ученых и специалистов - Нижний Новгород: ВГИПИ, 2003. - С. 140.

  2. Radezkay S.V. Computer Assisted Teaching of Reading at Non-Linguistic Educational Establishments // Abstracts of Presentations at the First International Conference on Higher Education Innovation. - Kiev. - 2003. - P. 147-148.

  3. Радецька С.В. English for Economists. – Комп’ютерна програма. – Свідоцтво про реєстрацію авторського права № 10406.