Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Наумчик Павло Іванович. Методика навчання фізики у загальноосвітніх навчальних закладах з посиленою військово-фізичною підготовкою : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Наумчик П.І. Методика навчання фізики у загальноосвітніх навчальних закладах з посиленою військово-фізичною підготовкою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). - Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, Кіровоград, 2009.

У дисертації розглянуто основні особливості навчання фізиці в ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою і вирішено важливу проблему навчання в ліцеях - невідповідність між вимогами до результатів навчання та умовами здійснення навчального процесу.

Обґрунтовано, що дану проблему можна вирішити за допомогою міні-модульної методики навчання, у якій передбачається поділ за змістом програмного навчального матеріалу певної теми на окремі невеликі логічні блоки, вивчення яких вимагає застосування різних видів і форм навчання.

Дана методика дозволяє удосконалити зміст навчального матеріалу з фізики шляхом його адаптації до військової тематики, використання нових організаційних форм (проведення фронтальних лабораторних і дослідницьких робіт, комп’ютерного тестування, консультацій) та методів навчання (розв’язування задач з військовою тематикою, частково пошуковий метод виконання лабораторних робіт)з оптимальним поєднанням урочної та позаурочної роботи з метою кращого засвоєння ліцеїстами програмного матеріалу з фізики.

Проблема організації позаурочної роботи з фізики, метою якої є врахування інтересів та індивідуальних особливостей учнів, розв’язується через гурткову роботу та індивідуальні заняття. що дозволяє ліцеїстам успішно брати участь у таких заходах, як «Турнір юних винахідників», роботі МАН та ін.

Експериментальною перевіркою доведено ефективність міні-модульної методики навчання фізики.

1. На даний час в Україні існує 17 ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою. Це навчальні заклади нового типу, які повинні забезпечувати профільну підготовку молоді для вступу до вищих навчальних закладів єдиної системи військової освіти.

Проведені нами дослідження показали, що умови навчання вихованців ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою суттєво відрізняються від умов навчання учнів в загальноосвітніх школах. Отже, і методика навчання фізики у цих закладах відрізняється від методики, реалізованої у процес вивчення шкільного курсу фізики у загальноосвітніх навчальних закладах.

2. Нами встановлені основні суперечності в навчальному процесі з фізики в ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою: а) обмеженість у часі, який відводиться на самостійне опрацювання навчального матеріалу, і низька ефективність самопідготовки суперечить підвищеним вимогам до рівня навчальних досягнень учнів з фізики; б) неузгодженість профільності навчання в ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою з нині діючими навчальними програмами з фізики для загальноосвітніх навчальних закладів.

3. Наші дослідження показали, що розв’язання даних суперечностей вимагає створення міні-модульної методики навчання фізики, у якій враховуються особливості навчання юнаків у ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою і яка базується на використанні на уроках фізики дослідницьких методів навчання, адаптації навчального матеріалу до військової тематики та спрямуванні частини позаурочної роботи на вивчення програмного матеріалу з фізики.

4. З метою реалізації міні-модульної методики навчання фізики було: здійснено адаптацію змісту навчального матеріалу до військової тематики; створено систему задач на військову тематику; систему лабораторних та теоретичних дослідницьких робіт; розроблено і впроваджено методику їх проведення в навчальний процес ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою; апробовано ефективність використання частини позаурочної роботи з фізики для розв’язання проблем, пов’язаних з вивченням ліцеїстами програмного матеріалу, розроблено методику такої роботи в умовах ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою та систему тестових завдань для проведення контролю і корекції знань ліцеїстів.

5. Розроблена методика проведення позаурочної роботи з фізики, в якій враховано інтереси та індивідуальні особливості учнів, а саме: методика проведення гурткової роботи з фізики в умовах ліцеїв з ПВФП і методика проведення індивідуальних занять з метою підготовки ліцеїстів до конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН.

Підтвердженням ефективності розробленої методики позаурочної роботи з фізики є досягнення ліцеїстів. Так, починаючи з 2003 року ліцеїстами Чернігівського ліцею з ПВФП отримано два дипломи 3 ступеня і один диплом 2 ступеня Всеукраїнського конкурсу – захисту робіт Малої академії наук України, а також 4 дипломи 3 ступеня і один диплом другого ступеня Всеукраїнського турніру юних винахідників і раціоналізаторів.

6. Експериментально доведено, що впровадження міні-модульної методики навчання фізики в ліцеях з ПВФП сприяє підвищенню результативності навчання ліцеїстів з фізики, що підтвердило гіпотезу нашого дослідження.

7. На основі проведеного дослідження можна стверджувати, що діюча програма навчання фізики, яка передбачає наступні профілі навчання: загальноосвітній, спортивний, гуманітарний, технічний, фізико-математичний, - не в повній мірі відповідає вимогам ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою. Тому є необхідність у створенні ще одного профілю навчання з фізики – військово-технічного. На вивчення фізики за даним профілем слід виділити 4 години на тиждень. З них одну годину обов’язково виділити для проведення лабораторних або теоретичних дослідницьких робіт, під час проведення яких взводи (класи) необхідно ділити на дві групи, в яких не більше 15 ліцеїстів.

До змісту програм необхідно включити навчальний матеріал про застосування фізичних явищ і законів у військовій справі.

Запровадження військово-технічного профілю дасть можливість підвищити якість навчально-виховної роботи в ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою у процесі вивчення фізики.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Наумчик П.І. Сучасна техніка в курсі шкільної фізики / Наумчик П.І. // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка: зб. наук. праць. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 23. –Чернігів: ЧОПУ, 2004. – С. 85 – 89.

2. Наумчик П.І. Система задач з фізики для забезпечення засвоєння програмного матеріалу в умовах ліцею з посиленою військово – фізичною підготовкою / Наумчик П.І. // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 66– Кіровоград: РВВ КДПУ ім. Винниченка, 2006. – Ч 2. – С. 147 – 153.

3. Наумчик П.І. Систематизація допоміжних матеріалів для вивчення фізики / П.І. Наумчик, В.В. Бондар // Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми: збірник наукових праць Кам'янець–Подільського державного університету. – Серія: Педагогічна. – Вип. 12. – Кам'янець–Подільський: Кам'янець–Подільський державний університет, 2006. – С. 218–221. (автор запропонував використати метод «прес» при написанні підручників і навів приклади опису.)

4. Наумчик П.І. Технологія використання експериментальних задач як засіб вивчення нового матеріалу / Наумчик П.І. // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 60. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. Винниченка, 2005. – Ч 1. – С. 182 – 189.

5. Наумчик П.І. Фронтальна лабораторна робота вивчення закону Кулона / Наумчик П.І. // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – №3. – С. 26 – 30.

6. Наумчик П.І. Фронтальна лабораторна робота з відносності механічного руху / Наумчик П.І. // Теорія та методика вивчення природничо–математичних і технічних дисциплін: Зб. науково–методичних праць: наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – Вип. 5. – Рівне: РДГУ, 2003. – 160 С. 78 – 79.

Методичні посібники

7. Наумчик П.І. Методика викладання фізики, 10 кл. / Наумчик П.І. – Чернігів: КП «видавництво «Чернігівські обереги», 2007. – 100 с.

8. Наумчик П.І. Методика викладання фізики, 10 клас / Наумчик П.І. –Х.: ПП «Червоненко М.М»., 2007. – 104 с.

Статті

9. Наумчик П.І. Пошукові лабораторні роботи з фізики / Наумчик П.І. // Розвиток творчих здібностей учнів у процесі навчання фізики: зб. ст. / За ред. О. І. Ляшенка та ін. – Чернігів: РВВ ЧОІПКППО, 2000. – С. 44 – 46.