Хоменко Наталія Василівна. Методика фінансового та управлінського обліку товарних запасів у госпрозрахункових відособлених підрозділах споживчої кооперації : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Укоопспілка; Львівська комерційна академія. - Л., 2006.
Анотація до роботи:
Хоменко Н. В. Методика фінансового та управлінського обліку товарних запасів у госпрозрахункових відособлених підрозділах споживчої кооперації – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Львівська комерційна академія. – Львів, 2005.
У дисертаційному дослідженні обґрунтовано поняття та економічна сутність товарних запасів. Розглядаються питання: організації та методики фінансового та управлінського обліку товарних запасів у госпрозрахункових відособлених підрозділах споживчої кооперації України, розробки облікової політики в частині обліку товарних запасів, методики обліку отриманих знижок від постачальників, торговельних націнок та транспортно-заготівельних витрат, дискусійні питання щодо вибору методів оцінки вибуття та оцінки товарних запасів на дату балансу за міжнародними та національними стандартами.
Окрему увагу приділено дослідженню вибору програмних продуктів та можливостей автоматизації обліку товарних запасів з використанням сучасної комп’ютерної техніки в госпрозрахункових відособлених підрозділах системи споживчої кооперації України. Визначено послідовність опрацювання даних при автоматизації облікового процесу.
Запропоновано методику проведення оперативного та стратегічного управлінського обліку з виділенням основних етапів та видів робіт. Досліджено суть та зміст процесу бюджетування, розроблено бюджети для госпрозрахункових відособлених підрозділів стосовно товарних запасів: бюджет реалізації товарних запасів, надходження товарів, оплати за придбані товарні запаси, витрат на збут, бюджетний звіт про прибуток, звіт про виконання запланованих бюджетів.
Дисертаційне дослідження виконане на практичному матеріалі підприємств споживчої кооперації України, яка має широку мережу роздрібних торговельних організацій та підприємств, більшість з яких розташовані в сільській місцевості. Це робить систему споживчої кооперації складною та багаторівневою. Управління господарською діяльністю потребує постійного обліку значного обсягу господарських операцій, які характеризують стан товарних запасів, надходження товарів у роздрібну мережу, реалізацію їх населенню. При цьому важливе значення має вірогідність, точність, повнота і своєчасність наданої інформації, що є можливим при розробці науково-обґрунтованої методики як фінансового, так і управлінського обліку. Проведене дисертаційне дослідження дає можливість сформулювати висновки.
У дисертації уточнено поняття „товарні запаси”, які тлумачаться автором як придбані або отримані підприємством товари, тимчасово зберігаються на підприємстві, призначені для подальшого продажу реалізація яких повинна принести прибуток. При цьому підприємство, як правило, не вносить суттєвих змін в їх фізичну форму. Існування товарних запасів як категорії сфери обігу зумовлено необхідністю забезпечення нормального процесу обертання товарів.
Досліджено підстави для віднесення товарів, які придбані і знаходяться в дорозі (передача продавцем і відповідно отримання покупцем ризиків і вигід, пов’язаних з правом власності на матеріальні цінності). Запропоновано відкривати окремий субрахунок (аналітичний рахунок) до рахунку 28 “Товари” – “Товари в дорозі” для відображення акцептованих рахунків постачальників за відвантажені (відпущені) підприємству товарно-матеріальні цінності, що входять до складу матеріальних оборотних активів. Вказаний субрахунок доцільно відкривати за умов: товари в дорозі будуть перебувати значний період часу, відстань між постачальником та покупцем велика, існує значний ризик їх втрати. Товарно-матеріальні цінності на запропонованому субрахунку слід оцінювати за фактурною вартістю, зазначеною постачальниками в рахунках, які пред’являються до оплати.
У процесі критичного аналізу існуючих видів знижок запропоновано їх класифікацію для фінансового обліку (отримані від постачальника, надані покупцю) та з метою визначення облікової вартості (комерційні та розрахункові). Порівняльний аналіз методів обліку знижок дозволив розробити алгоритм оцінки товарних запасів при отриманні знижок від постачальників, що дасть можливість достовірно сформувати первісну вартість.
Автором запропоновано бази розподілу транспортно-заготівельних витрат, включених у рахунок постачальника, залежно від характеристики отриманого товару: для однорідних груп товарів – пропорційно кількості товарів; для неоднорідних груп товарів – пропорційно сумі або масі, які можливо визначити економічно доцільним шляхом. Це дасть можливість найбільш об’єктивно визначити первісну вартість придбаних товарів.
Уточнено методику розподілу транспортно-заготівельних витрат, представлену в П(С)БО 9 „Запаси”, яка дозволить запобігти викривленню фінансових результатів, достовірно визначити собівартість реалізованих товарів та суму залишків для відображення в звітності підприємства.
Досліджено методи оцінки вибуття товарних запасів: ідентифікованої вартості, середньозваженої собівартості, собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО), ціни продажу, оскільки вони впливають на фінансовий результат підприємства. Запропоновано для госпрозрахункових відособлених підрозділів, які мають значну і змінну номенклатуру товарних запасів з приблизно однаковим рівнем торговельної націнки використовувати метод ціни продажу в кількох його варіантах.
Встановлено, що в ГВП рівень комп’ютеризації та автоматизації облікового процесу взагалі, та товарних запасів зокрема, не відповідає сучасним вимогам, а в більшості з них даний процес не автоматизовано. Аналіз ринку програмного забезпечення з широким діапазоном продукції, яка відрізняється своєю ціною, можливостями, якістю та дослідження фінансово-господарської діяльності ГВП показало, що доцільно застосовувати при автоматизації бухгалтерські програми, які призначено для підприємств малого бізнесу з можливістю використання штрихового кодування. В основу побудови автоматизованої системи опрацювання даних пропонуємо закласти облік господарських операцій у хронологічному порядку, незалежно від їх змісту.
Визначено етапи проведення оперативного управлінського обліку: обліковий, нормування товарних запасів, їх планування, аналітичний, оперативний та контрольний. У межах кожного з них визначено види робіт, які необхідно здійснювати. Уточнено та систематизовано показники, які слід розраховувати для отримання інформації з метою прийняття ефективних управлінських рішень, що забезпечить конкурентоспроможність діяльності підприємства.
Досліджено суть та зміст процесу бюджетування. Розроблено та запропоновано до впровадження моделі оптимізаційних бюджетів: бюджети товарних запасів, собівартості товарів. Для ГВП рекомендовано здійснювати бюджетування через прирощення.
Запропоновані підходи до удосконалення методики фінансового та управлінського обліку сприятимуть покращенню якості інформаційних ресурсів для управління товарними запасами в ГВП системи споживчої кооперації України, що здійснюють торговельну діяльність.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Карпенко О.В., Хоменко Н.В. Організація бухгалтерського обліку в госпрозрахункових відособлених підрозділах споживчого товариства // Кременчук: Асоціація “Перспектива”// Регіональні перспективи, 2001. – № 4. – С. 98 - 100. (0,5 друк. арк.). (Особистий внесок автора: проаналізовано форми організації обліку з метою їх адаптації до діляьності госпрозрахункових відособлених підрозділів споживчої кооперації).
Подольська В.О., Хоменко Н.В. Стратегічний аналіз – основний елемент розробки цілей на довгострокову перспективу // Науковий вісник Полтавського кооперативного інституту, серія “Економічні науки”, - Полтава: ПКІ, 2000. – № 1.– С. 75 - 79. (0,3 друк. арк.). (Особистий внесок автора: систематизовано показники фінансово-господарської діяльності в розрізі життєвого циклу підприємства).
Хоменко Н.В. Оптимізація показників діяльності госпрозрахункових відособлених підрозділів // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірка наукових праць. Випуск 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – С. 171 - 173. (0,2 друк. арк.).
Хоменко Н.В. Проблемні питання оцінки товарних запасів при їх придбанні на підприємствах роздрібної торгівлі // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 58. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 21- 25. (0,2 друк. арк.).
Хоменко Н.В. Теоретичні аспекти організації обліку товарних запасів // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-хч. – Ч.2./ Редкол.: О.І. Черевко (відпов. ред.) та ін.; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. – Харків, 2003. – С.16 - 24. (0,5 друк. арк.).
Хоменко Н.В. Теоретичні аспекти управлінського обліку товарних запасів // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 527-531. (0,3 друк. арк.)
Хоменко Н.В. Теоретичні основи методології обліку товарних запасів // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України, серія Економічні науки (випуск 2-й). – 2001. – № 4 (2). – С. 109 - 113. (0,5 друк. арк.).
Статті в інших виданнях:
Подольська В.О., Хоменко Н.В. Стратегічний аналіз – основний елемент антикризового управління // Матеріали міжнародної наукової конференції „Проблеми теорії і практики становлення соцільно0орієнтованої ринкової економіки”, 17-19 листопада 1999 р., Харків: ХДАДТУ, 1999. – С. 247 - 248. (0,2 друк. арк.). (Особистий внесок автора: узагальнено зовнішні та внутрішні фактори банкрутства підприємства).