Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Телекомунікаційні системи та мережі


Токар Любов Олександрівна. Методика аналізу та забезпечення електромагнітної сумісності в задачах конверсії ресурсу радіочастотного спектру : Дис... канд. наук: 05.12.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Токар Л. О. Методика аналізу та забезпечення електромагнітної сумісності в задачах конверсії ресурсу радіочастотного спектру. – Рукопис.

Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.12.02 – телекомунікаційні системи та мережі. – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2009.

В дисертаційній роботі отримано нові науково-обґрунтовані результати в області систем зв'язку з рухомими об'єктами, що в сукупності вирішують актуальну науково-прикладну задачу по подальшому удосконаленню відомих методів аналізу ЕМС на підставі моделі взаємодії угрупувань РЕЗ засобів цивільного та спеціального призначення, які працюють у спільних та суміжних діапазонах частот за умови невизначеності їх взаємного положення. В дисертації на основі ідеї удосконалення традиційних методів аналізу ЕМС за рахунок представлення ЕМО у вигляді комбінованої моделі взаємодії РЕЗ здійснено подальший розвиток менш затратної в часі та придатної до практики методики аналізу ЕМС в угрупуваннях вказаних РЕЗ з урахуванням ймовірнісних характеристик в умовах невизначеності їх взаємного положення.

Проведено чисельні та експериментальні дослідження, які підтвердили доцільність використання розробленої методики між угрупуваннями РЕЗ ССРЗ, засобів повітряної радіонавігації й посадки спеціального призначення, РРЛ фіксованої служби, та на основі нових кількісних показників розроблено практичні рекомендації щодо сумісного використання смуг радіочастот в угрупуваннях РЕЗ цивільного та спеціального призначення для вживання заходів по підвищенню ефективності використання ресурсу РЧС у зв'язку з конверсією, особливо для освоєння нових діапазонів частот.

У результаті дисертаційних досліджень, які виконані автором, частково вирішено актуальну науково-прикладну задачу удосконалення теорії та практики оцінювання характеристик ЕМС РЕЗ ССРЗ, засобів повітряної радіонавігації й посадки спеціального призначення та РРЛ фіксованої служби, які розміщені в умовах апріорної невизначеності їх взаємного положення та використовують спільні та суміжні смуги частот, шляхом удосконалення моделі електромагнітних взаємодій та подальшого розвитку методики аналізу ЕМС в угрупуваннях РЕЗ в інтересах проведення конверсії ресурсу РЧС. Рішення цієї задачі має істотне значення для регулювання раціонального використання смуг частот між різними засобами радіозв'язку і перерозподілу ресурсу РЧС з метою впровадження перспективних технологій і стандартів.

У дисертаційній роботі отримано наступні основні результати:

1. Запропонована ідея удосконалення традиційних методів аналізу ЕМС за рахунок представлення ЕМО у вигляді комбінованої моделі взаємодії, що дозволяє створити менш затратну в часі та придатну до практики методику аналізу і забезпечення ЕМС груп РЕЗ з урахуванням ймовірнісних характеристик в умовах невизначеності їх взаємного положення.

2. Удосконалено модель електромагнітних взаємодій в угрупуваннях РЕЗ, новизна якої полягає в застосуванні ймовірнісного підходу для опису місцеположення джерел та рецепторів завад в умовах апріорної невизначеності їх взаємного положення. Розроблена модель базується на використанні відомих моделей: ймовірнісних та детермінованих. Сутність запропонованої моделі полягає у спрощеному елементарному представленні області можливого розміщення груп РЕЗ для подальшого визначення ймовірнісних показників ЕМС РЕЗ, що дає можливість провести детальний аналіз електромагнітних взаємодій в угрупуваннях ССРЗ, засобів повітряної радіонавігації й посадки спеціального призначення, РРЛ фіксованої служби у спільних та суміжних діапазонах частот і значно скоротити час прогнозування ЕМО.

3. Одержала подальший розвиток методика аналізу ЕМС, яка складається з сукупності елементів відомих та запропонованих науково-методичних положень, з використанням математичного апарату ймовірнісних взаємодій, оцінка ЕМС груп РЕЗ в якій проводиться шляхом застосування імітаційного моделювання методом Монте-Карло. Методика дає змогу вирішувати питання визначення можливостей і умов забезпечення ЕМС ССРЗ із засобами спеціального призначення, які розміщені в умовах апріорної невизначеності їх місцеположення, та працюють в спільних та суміжних смугах частот. Методика направлена на забезпечення гнучкого частотно-територіального планування РЕЗ цивільного та спеціального призначення в межах вказаної території, виділених смуг частот та інших просторово-енергетичних обмежень, за умови забезпечення ЕМС РЕЗ. Запропонована методика відрізняється більшою деталізацією та меншими затратами часу на обчислення (у 1,5-2 рази) в порівнянні з методичними підходами інших авторів.

4. Проведені комплексні дослідження ЕМС між угрупуваннями РЕЗ ССРЗ, засобів повітряної радіонавігації й посадки спеціального призначення, РРЛ фіксованої служби у спільних та суміжних діапазонах частот, що складаються з доведення модернізованої методики аналізу ЕМС до алгоритмічної реалізації, математичного моделювання ЕМО за допомогою програмного забезпечення з наступним розрахунком ймовірнісних показників з більшою оперативністю та з метою підвищення ефективності і скорочення об'ємів дорогих натурних експериментів на етапі їх підготовки, проведення натурних випробувань у вигляді льотного експерименту для підтвердження доцільності запропонованої методики, перевагою якого є визначення зон з недопустимим рівнем НРЗ, ідентифікація в цих зонах джерел завад, визначення потужностей кожного передавача в реальних умовах роботи, у тому числі при оснащенні БС ССРЗ передавачами зі смугами робочих частот, що повторюються.

5. Достовірність отриманих теоретичних результатів підтверджена в ході натурних експериментальних досліджень. Виконана порівняльна оцінка теоретичних і експериментальних результатів роботи з використанням точних математичних методів та збігом значень з точністю 2-10%.

6.Обґрунтовано та розроблено рекомендації з урахуванням нових кількісних показників щодо сумісного використання смуг радіочастот групами РЕЗ цивільного та спеціального призначення, які полягають у наступному: у встановленні величин частотного рознесення; у розміщенні БС ССРЗ різних операторів навколо аеродрому на необхідній відстані; у забезпеченні позасмугового випромінювання на необхідному рівні; у встановленні значень територіального рознесення між потенційно несумісними РЕЗ; у забезпеченні необхідного рівня еквівалентної ізотропної випромінюваної потужності (ЕІВП). Ці рекомендації дозволяють перевірити здатність РЕЗ працювати на виділених каналах в умовах НРЗ, розробити пропозиції по уточненню частотно-територіальних планів, провести експертизу частотних присвоєнь новим базовим станціям.

7. Результати дисертаційних досліджень були використані в науково-дослідних роботах з ДП УДЦР, ЗАТ «КИЇВСТАР Дж. Ес. Ем.», ХДРНТЦ ТЗІ та впроваджені в навчальний процес кафедри «Телекомунікаційні системи» ХНУРЕ під час розробки дисциплін «Методи забезпечення електромагнітної сумісності» та «Системи зв'язку з рухомими об'єктами», що підтверджується 4-ма актами впровадження.

Мета дослідження, що стосується розробки продуктивних методів прогнозування ЕМС груп РЕЗ в умовах їх спільного функціонування на основі використання методики аналізу та оцінки ЕМС в угрупуваннях ССРЗ, засобів зв'язку повітряної радіонавігації й посадки та РРЛ фіксованої служби та формулювання практичних рекомендацій для освоєння нових і раціонального використання раніше розподілених діапазонів частот в умовах конверсії ресурсу РЧС досягнута та усі поставлені часткові задачі вирішені повністю.

Наступні дослідження доцільно провести в напрямку апаратної реалізації запропонованих рішень в умовах динаміки СЗО з урахуванням реальних характеристик ССРЗ 3G.

Публікації автора:

1. Токарь Л.А. Методика учета групповых воздействий в диапазонах GSM и DCS – стандартов / Л.А. Токарь, Ю.Ю. Коляденко // Всеукраинский межведомственный научно-технический сборник «Радиотехника». – 2007. – Вып. 151. – С. 164-170.

2. Токар Л.О. Модифікація методу розподілу частотного ресурсу в умовах конверсії радіочастотного спектру/ Л.О. Токар, Ю.Ю. Коляденко // Вісник «Радіоелектроніка та телекомунікації» Національного університету «Львівська політехніка». – 2008. – Вип. 618. – С. 72-75.

3. Поповский В.В. Проблемы освоения высвобождаемых участков диапазона частот/ В.В. Поповский, Л.А. Токарь // Всеукраинский межведомственный научно-технический сборник «Радиотехника». – 2007. – Вып. 148. – С. 177-184.

4. Поповский В.В. Проблемы конверсии радиочастотного диапазона для операторов мобильной связи / В.В. Поповский, Л.А. Токарь // Материалы 1-й Международной научной конференции «Глобальные информационные системы. Проблемы и тенденции развития». – Харьков: ХНУРЭ, 2006.– С. 344-345.

5. Поповский В.В. Оптимизация использования выделенного радиочастотного ресурса / В.В. Поповский, Л.А. Токарь // Материалы 2-й Международной научной конференции «Современные информационные системы. Проблемы и тенденции развития». – Харьков: ХНУРЭ, 2007.– С. 143-144.

6. Токарь Л.А. Анализ влияния сотовых систем подвижной связи на средства авиационной связи / Л.А. Токарь, Ю.Ю. Коляденко // Наукові записки Українського науково-дослідного інституту зв’язку. – 2008. – №3(5). – С. 82-93.

7. Токарь Л.А. Определение частотного разноса для РЭС воздушной радионавигации при воздействии помех от передатчиков систем сотовой подвижной связи стандарта GSM / Л.А. Токарь, Ю.Ю. Коляденко // Всеукраинский межведомственный научно-технический сборник «Радиотехника». – 2008. – Вып. 155. – С. 223-228.

8. Поповский В.В. Разработка методики анализа электромагнитной совместимости группировок мобильных систем связи / В.В. Поповский, Ю.Ю. Коляденко, Л.А. Токарь // Семинар МСЭ «Радиочастотный мониторинг сегодня и завтра. Задачи, проблемы и решения». – Киев: ГП УГЦР, 2008. –– Материалы на компакт-диске.

9. Токарь Л.А. Проблемы и методы освоения новых диапазонов частот за счет конверсии радиочастотного спектра / Л.А. Токарь, Ю.Ю. Коляденко // Материалы ІІІ-го Международного Радиоэлектронного форума «Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития». – Харьков: ХНУРЭ, 2008. – С. 135-138.

10. Токарь Л.А. Метод оценки сигнально-помеховой обстановки в группировке сотовых систем связи / Л.А. Токарь // Материалы XII-го Международного Молодежного форума «Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке». – Харьков: ХНУРЭ, 2008. – С. 130.

11. Токарь Л.А. Анализ влияния сотовых систем связи стандарта GSM-1800 (DCS-1800) на радиорелейные станции при совместном использовании радиочастотного спектра / Л.А. Токарь // Всеукраинский межведомственный научно-технический сборник «Радиотехника». – 2008. – Вып. 153. – С. 106-110.