Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Ткаченко Ігор Анатолійович. Методичні основи застосування системи засобів навчання з астрономії у підготовці майбутніх учителів фізики і астрономії : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ткаченко І.А. Методичні основи застосування системи засобів навчання з астрономії у підготовці майбутніх учителів фізики і астрономії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретико-методичному обґрунтуванню та практичній реалізації методичної підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії до застосування системи традиційних засобів навчання й створення сучасного навчального обладнання з астрономії через комплекс програмно-педагогічного забезпечення навчального процесу відповідно до вимог реформування фізичної та астрономічної освіти.

Створений навчально-виховний центр “Планетарій” є центром розробок і впровадження інформаційно-комп’ютерних засобів навчання; прообразом особистісно орієнтованого навчально-виховного середовища. На підставі комплексного аналізу методики викладання фізики і астрономії у дослідженні зроблено висновок про доцільність використання планетарію шкільного типу, організації та проведення в ньому занять зі студентами й учнями різних вікових груп.

Обґрунтовано і впроваджено нову методичну систему підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії, адекватну сучасним вимогам Державного стандарту.

Результати теоретичного та експериментального дослідження методологічних, методичних та психолого-педагогічних засад методичної підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії до комплексного застосування системи засобів навчання з астрономії підтвердили висунуту гіпотезу дослідження і дозволили сформулювати такі висновки:

  1. Існуючий стан застосування засобів навчання з астрономії в сучасній школі не сповна сприяє досягненню учнями глибоких та міцних знань. Це, зокрема, обумовлено тим, що в останні роки астрономія була факультативним навчальним предметом в школі. Як показало наше дослідження телескопи, наприклад, збереглися у 8 % обстежених шкіл; армілярна сфера – у 9 %. У більшості шкіл немає наочних посібників (приладів, моделей, астрономічних інструментів тощо, окреслених інструктивно-методичним листом при вивчені фізики і астрономії МОН України (2004 р.)). Учителі недостатньо забезпечені методичною літературою.

Підготовка кваліфікованих учителів астрономії збереглася лише в окремих педагогічних ВНЗ. Як наслідок, астрономію у загальноосвітніх навчальних закладах навчають вчителі без відповідної спеціально-предметної підготовки. І це за умови, коли належний рівень методичної підготовки майбутнього учителя фізики й астрономії визначається глибинними причинами, зумовленими єдиними когнітивними механізмами прийняття вчителем того чи іншого рішення, а вибір альтернатив на рівні проектів технологій навчання фізики й астрономії визначається значущістю орієнтованої основи діяльності учителя з огляду на особистий і соціальний досвід щодо впровадження інноваційних технологій навчання.

  1. З метою підвищення рівня методичної підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії до комплексного застосування системи засобів навчання з астрономії в дослідженні cформовано і конкретизовано вимоги до системи засобів навчання з астрономії в умовах створення особистісно орієнтованого навчально-виховного середовища, важливою складовою якого є саме засоби навчання, а також технології навчання, які відображають і забезпечують впровадження в освітню практику сучасних методів навчання.

  2. У дослідженні розроблено й апробовано методику проведення групових та індивідуальних спостережень із використанням модернізованих традиційних демонстраційних посібників та навчального обладнання. Нами з’ясовані шляхи і прийоми керівництва навчальною діяльністю студентів (учнів) під час вивчення фізики і астрономії в умовах особистісно орієнтованого навчання.

У роботі запропоновано і апробовано технологію методичної підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії в умовах особистісно орієнтованого навчання з використанням різних видів (форм) навчальної діяльності.

  1. Вперше серед педагогічних університетів в Уманському державному педагогічному університеті облаштовано навчально-виховний центр “Планетарій” як засіб навчання. Його використання зумовлює проведення занять на якісно вищому рівні, згідно з сучасними вимогами до модернізованого курсу астрономії на фізичних спеціальностях педагогічних ВНЗ. Програмно-педагогічне забезпечення новоствореного комплексу сприяє більш глибокому розумінню природних явищ, отриманню студентами (учнями) стійких знань, умінь та навичок і забезпечує створення принципово нових навчальних установок з використанням комп’ютерів та аналого-цифрових перетворювачів.

  2. Розроблена нами методика підготовки майбутніх учителів фізики і астрономії до застосування комплексу засобів навчання з астрономії сприяє інтенсифікації навчального процесу, підвищенню наукового рівня вивчення відповідних питань з фізики й астрономії, розширенню інформативності навчання, формуванню наукового світогляду, активізації пізнавальної діяльності та розвитку інтелектуальних здібностей студентів та учнів.

  3. Результати педагогічного експерименту підтвердили достовірність теоретичних і методичних положень запропонованої методики застосування системи засобів навчання з астрономії у підготовці майбутніх учителів фізики і астрономії.

Результати дослідження можуть бути використані при написанні підручників та навчальних посібників з астрономії для середньої школи, розробці методичних рекомендацій для студентів фізичних спеціальностей педагогічних університетів з метою ефективного викладання астрономії в різних навчальних закладах.

Дослідження варто продовжити у таких напрямках:

обґрунтувати методику застосування засобів навчання з астрономії при вивченні інших навчальних предметів, у тому числі й інтегрованих природничо-наукових курсів;

виявити педагогічну ефективність масового запровадження планетарію як засобу навчання у середніх навчальних закладах різного профілю;

вивчити конструктивні особливості запропонованого комплексу для його масового промислового виробництва.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Ткаченко І.А. Використання астрономічних приладів для розвитку творчої активності студентів. // Збірник наукових праць: Спеціальний випуск / В.Г. Кузь (гол. ред.) та ін. – К.: Науковий світ, 2001. – С. 246 –248.

  1. Ткаченко І.А. Особливості виготовлення й використання приладів під час вивчення астрономії // Фізика та астрономія в школі. – 2002. – № 3. – С. 44 – 47.

  2. Ткаченко І.А. Урок “Рух небесних тіл” // Фізика та астрономія в школі. – 2002. – № 4. – С. 13–16.

  3. Ткаченко І.А. Вплив контролю знань учнів при вивченні астрономії // Фізика та астрономія в школі. – 2003. – № 1. – С. 53–56.

  4. Ткаченко І.А. Особливості виготовлення простих приладів // Вісник астрономічної школи. –К.: – 2002. – № 2. – С. 46–51.

  5. Ткаченко І.А. Стан проблеми навчально-пізнавальної активності школярів в умовах особистісно-орієнтованого навчання фізики і астрономії // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Вип. 42. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2002. – С. 69–72.

  6. Ткаченко І.А. Виготовлення і використання приладів для активізації мислення учнів у процесі вивчення астрономії // Збірник наукових праць: Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. – К.: Науковий світ, 2002. – С. 264 – 269.

  7. Ткаченко І.А. Планетарій як інноваційний засіб навчання. // Збірник наукових праць: Спеціальний випуск / В.Г. Кузь (гол. ред.) та ін. – К.: Науковий світ, 2003. – С. 209 –214.

  8. Ткаченко І.А. Ефективність методики особистісно орієнтованого навчання фізики і астрономії // Наукові записки. – Випуск 51. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім.. В. Винниченка. – 2003. – Частина 1.– С.186 – 191.

  9. Ткаченко І.А. Сучасні комп’ютерні програми для навчання астрономії у загальноосвітній школі / Гол. ред. В.Г. Кузь. – К.: Науковий світ, 2004. – С. 246 – 251.

  10. Мартинюк М.Т., Ткаченко І.А. Університетський навчально-виховний центр “Уманський планетарій” – прообраз шкільного кабінету астрономії / Гол. ред. В.Г. Кузь. – К.: Науковий світ, 2004. – С. 151 – 158 (Автором обґрунтовано доцільність використання Планетарію у навчальному процесі, інші розробки належать співавтору).

Навчальні та методичні посібники:

  1. Планетарій як засіб навчання: Навч. посіб. / В.Ю. Биков, М.Т. Мартинюк, І.А. Ткаченко. – К.: Наук. світ, 2004. – 88с (Автором розроблено методику проведення занять в Планетарії, інші розробки належать співавторам).

  2. Ткаченко І.А. Лабораторно-практичні заняття з астрономії: Навч. посібн. з астрономії. – К.: Наук. світ, 2002. – 61 с.

Тези доповідей

  1. Ткаченко І.А. До методики формування наукового світогляду учнів при вивченні інтегрованого курсу “Фізика. Астрономія-7” // Матеріали науково-практичної конференції . – Умань, 1995. – С. 66–67.

  2. Ткаченко І.А. Види та методи організації самостійної роботи при вивченні астрономії // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Астрономічна школа молодих вчених”. – Умань, 2001. – С. 20.

  3. Ткаченко І.А. Деякі шляхи підвищення педагогічної ефективності викладання астрономії у школі // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції /Укл.: П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, О.П. Симоненко. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2001. – Ч. 4. – С. 108.

  4. Ткаченко І.А. Дидактичні проблеми використання приладів у процесі вивчення астрономії // Всеукраїнська науково-практична конференція “Стратегічні проблеми формування змісту курсів фізики та астрономії в системі загальної середньої освіти”. – Львів, 2002. – С. 30.

  5. Ткаченко І.А. Використання планетарію при викладанні астрономії // Матеріали Міжнародної наукової конференції ”Астрономічна школа молодих вчених”. – Біла Церква, 2003. – С. 29.

  6. Железняк О.О., Ткаченко І.А. Використання астрономічних понять і приладів при вивченні міжпредметних зв’язків природничих дисциплін // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2003. – С. 73–82 (Автором обґрунтовано сутність міжпредметних зв’язків у вивченні фізики і астрономії, інші розробки належать співавтору).

  7. Ткаченко І.А. Використання традиційних та новітніх засобів навчання астрономії // Матеріали Міжнародної наукової конференції ”Астрономічна школа молодих вчених”. – Біла Церква, 2004. – С. 35.