Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Транспортні системи


Боделан Ігор Володимирович. Методичні основи управління транспортуванням і складуванням вантажів у логістичних системах (на прикладі Українського Причорномор'я): дисертація канд. техн. наук.: 05.22.01 / Одеський національний морський ун-т. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Боделан І.В. Методичні основи управління транспортуванням i складуванням вантажів у логістичних системах (на прикладі Українського Причорномор'я ). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.01 - «Транспортні системи». – Одеський національний морський університет, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена удосконаленню наукових засад управління транспортуванням, перевантаженням та складуванням вантажів у транспортних логістичних системах у детермінованих умовах та в умовах невизначеності на підставі методів прикладного системного аналізу. У ході дослідження було розроблено ряд моделей оптимізації розподілу вантажопотоків із логістичного розподільного центру в пункти призначення через проміжні пункти перевантаження (порти):

а) детерміновані моделі по двом різним критеріям оптимізації: на мінімум вартості перевезень та на мінімум часу перевезень;

б) стохастична модель, яка враховує випадкові коливання попиту в пунктах призначення.

Усі перелічені моделі засновані на теорії багатоіндексних задач лінійного та нелінійного програмування транспортного типу.

На підставі теорії марковських процесів зі знесенням аналітичними методами досліджена проблема впливу регулярності руху транспортних одиниць на середній рівень запасу вантажів на складі в логістичних системах.

Одержала подальший розвиток концепція регіональних транспортних логістичних систем на підставі принципів логістики і інтермодалізму, застосування якої демонструється на прикладі морських портів Українського Причорномор’я.

Основні теоретичні положення і рекомендації, що визначають наукову новизну і практичну цінність дисертації, зводяться до наступного:

  1. У рішенні проблеми реформування ТДК України важливу роль повинні зіграти принципи логістики та iнтермодалiзму, що показали високу ефективнiсть в управлiнні виробництвом і розподілом матеріальної продукції. Аналіз закордонного досвiду застосування логістики на транспорті показує, зокрема, велику корисність організації логiстичних центрів як важливих проміжних ланок інтегрованого ланцюжка: виробник-транспортно-логiстичний центр - споживач.

Багато логiстичних центрiв успішно функціонують на базі великих морських портів. Створення мережі подібних центрів в Україні буде сприяти стабільному завантаженню МТК, що проходять через її територію, а також інших транспортних комунікацій.

  1. При розгляді можливості організації на базі морського порту ЛРЦ в роботі було описано його основну і допоміжну діяльність у термінах логістики. Логiстична організація виробництва портових послуг дозволює знизити їхню собівартість в умовах конкуренції без залучення екстенсивних заходів, максимально реалізуючи внутрішні резерви. Застосування принципів логістики дозволює виявити важливі джерела оптимізації постачання, виробництва, технології й організації вантажно-розвантажувальних робіт на основі сполучення змін структури виробництва з необхідними змінами методів управлiння.

  2. Показано, що при впровадженні логiстичних принципів у практику управлiння діяльністю транспортних підприємств і проектування транспортних систем виникають нові наукові проблеми, для вирішення яких необхідно використовувати методи математичного моделювання, теорію оптимізації і теорію прийняття рішень.

Зокрема, великі перспективи в цій області має теорія багатоiндексних транспортних задач лінійного, нелінійного та стохастичного програмування. Цей підхід був нами продемонстрований на прикладі моделі оптимального розподілу вантажопотоків із ЛРЦ у пункти споживання через проміжні пункти перевалки. Його можна застосувати для дослідження й інших, більш складних ТЛС, що включають наприклад, кілька проміжних пунктів перевалки, зустрічні вантажопотоки та ін.

  1. Маловивченою проблемою в теорії транспортних систем є дослідження впливу ступеня регулярності руху транспортних одиниць на закономірності скупчення вантажів на складах. Нами показано, що якщо інтервали між прибуттями ТЗ в перевалочний пункт підкоряються закону розподілу Ерлангу, то ця проблема може бути ефективно вирішена за допомогою апарата теорії марковських процесів зі знесенням. Даний підхід може бути застосований для дослідження зазначеної проблематики при аналізі широкого спектру ТЛС, що працюють в умовах невизначеності.

  2. В дисертації вирішено ряд нових наукових задач, які удосконалюють методичну базу для розрахунку основних параметрів ЛРЦ в умовах нерегулярності руху ТЗ, а також сприяють підвищенню ефективності управління потоками вантажів та ТЗ, циркулюючих між ЛРЦ та пунктами призначення вантажів.

  3. Аналіз тенденцій розвитку портів Українського Причорномор'я показав, що в цьому регіоні наявні усі необхідні виробничі і технічні передумови для реалізації концепції регіональної транспортної логiстичної мережі, у якій головна роль приділяється Великій Одесі. Зокрема, створені в останні роки в Одеському порту резерви пропускної спроможності терміналів і портової інфраструктури дозволяють створювати на його базі великий регіональний ЛРЦ. Для забезпечення стабільної вантажної бази такого центру можна запропонувати організацію одного чи декількох маршрутних потягів, що з'єднують Одеський порт і деякі транспортні вузли в країнах Західної Європи, а також СНД. Для управлiння роботою цих маршрутних сплучень у порту необхідно створити операторську компанію, що забезпечуватиме контроль за сухопутною складовою iнтермодальних перевезень.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Боделан И.В. К проблеме моделирования портового логистического дистрибутивного центра // Вісник ОДМУ. – 2001. - № 6. – С. 184-191.

  2. Боделан И.В., Постан М.Я. Анализ влияния неравномерности работи транспорта на уровень запасов в логистических системах // Вісник ОДМУ. – 2002. - № 8. – С. 163-175.

  3. Боделан И.В. Модели оптимального распределения грузопотоков в транспортних логистических системах // Методи та засоби управління розвитком транспортних систем. Зб. наук. праць. Вип. 3. Одеса: Одеський національний морський університет, 2002. – С. 223-233.

  4. Боделан И.В. О логистической концепции управления деяльностю порта // Методи та засоби управління розвитком транспортних систем. Зб. наук. праць. Вип. 4. Одеса: Одеський національний морський університет, 2002. – С. 186-194.

  5. Боделан И.В. Об одном методе анализа влияния регулярности движения транспорта на уровень запаса в логистической системе// Методи та засоби управління розвитком транспортних систем. Зб. наук. праць. Вип. 5. – Одеса:Одеський національний морський університет, 2003. – С. 253-260.

У інших виданнях:

  1. Махуренко Г.С., Постан М.Я., Боделан И.В., Степанов О.Н. Логистические аспекти организации транспортного коридора «Балтийское море - Черное море»//Зб. доповідей міжнародної конф. «Логистика и транспорт: возможности и перспективи», Таллінн, 2002. – С. 48-60.