Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Енергетичні системи та комплекси


Агеєва Тамара Петрівна. Методичні основи оцінки енергозбереження та прогнозування енергоспоживання в сфері житлового та комунально-побутового обслуговування населення України. : Дис... канд. наук: 05.14.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Агеєва Т.П. Методичні основи оцінки енергозбереження та прогнозування енергоспоживання в сфері житлового та комунально-побутового обслуговування населення України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, спеціальність – 05.14.01 «Енергетичні системи та комплекси», Інститут загальної енергетики НАН України, м. Київ, 2002 р.

Розроблено та реалізовано методичний підхід для комплексної оцінки економії котельно-пічного палива, електричної та теплової енергії на різних рівнях cфери економіки, яка включає житловий сектор, підприємства комунального господарства і заклади громадського сектору (освіта, культура, охорона здоров’я). Створено методику середньо- та довгострокового прогнозування потреби в котельно-пічному паливі (децентралізовані споживачі), електричній та тепловій енергії з урахуванням впливу енергозбереження, соціально-економічного розвитку та взаємозамінності енергоносіїв в енергетичних процесах сфери житлового та комунально-побутового обслуговування населення.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі прогнозування енергоспоживання, що виявляється в розробці нових методичних положень оцінки енергозбереження та методики середньо- та довгострокового прогнозування потреби в паливі та енергії сфери житлового та комунально-побутового обслуговування населення регіону:

  1. Проведено аналіз розвитку житлової та комунально-побутової сфери економіки України, динаміки та структури її енергоспоживання за період з 1990 по 2000 рр., що дозволило виявити та кількісно оцінити закономірності формування енергоспоживання, які проявилися за період з 1995 по 2000 рр. (в окремих випадках - з 1990 р.). До цих закономірностей слід віднести: підвищення ступеню забезпеченності побутових споживачів пристроями обліку витрат енергоресурсів; вплив цінового фактору на заощадження окремих видів енергоресурсів у більшості споживачів; розширення газифікації та електрификації енергоспоживання даної сфери; прагнення споживачів щодо використання більш економічних видів обладнання та приладів тощо.

  2. Дана кількісна оцінка комплексу зовнішніх та внутрішніх факторів, які визначають енергозаощадження та формують енергоспоживання сфери житлового та комунально-побутового обслуговування населення України. Серед зовнішніх факторів слід відзначити демографічні, кліматичні, регіональні особливості, взаємозв’язки з економікою, будівництвом та галузями машинобудування, місце в системах споживання і виробництва паливно-енергетичних ресурсів та інші. До внутрішніх факторів відносяться показники соціально-економічного розвитку, особливості енерговикористання та рівень енергоефективності у споживачів, експлуатаційні характеристики обладнання, їх режими роботи тощо.

  3. Вперше в Україні була поставлена та вирішена задача створення методичних основ щодо оцінки енергозбереження в сфері житлового та комунально-побутового обслуговування населення на основі проведення системного аналізу напрямів та особливостей формування енергоспоживання, визначення ступеню ефективності енерговикористання, ефективності та пріоритетності впровадження енергозберігаючих заходів.

  4. Вперше запропоновано методичні положення середньо- та довгострокового прогнозування потреби в котельно-пічному паливі (децентралізовані споживачі), електричній та тепловій енергії по напрямках їх використання в сфері житлового та комунально-побутового обслуговування населення регіону, що базуються на показниках соціально-економічного розвитку та перспективних питомих витратах палива та енергії, які враховують вплив підвищуючих та понижуючих факторів. Розроблена методика забезпечує системність проведення досліджень, їх варіантність в залежності від напрямків соціально-економічного розвитку та обсягів впровадження енергозберігаючих заходів при різних схемах енергопостачання (газоелектротеплова, електротеплова, електропаливна, електрична схеми).

  5. На базі розроблених методичних положень вперше науково обгрунтовано оцінка потенціалу енергозбереження та прогнози потреби в котельно-пічному паливі, електричній та тепловій енергії на період до 2015 року сфери економіки, функціонування якої спрямовано на задоволення житлових, комунальних та побутових потреб населення України. Встановлено:

в залежності від обсягів впровадження енергозберігаючих заходів в 2015 р. економія котельно-пічного палива оцінюється в межах 5,1-8,7 млн. т у.п., електроенергії – 1,1-6,3 млрд. кВт.год та теплоенергії – 22,2-32,9 млн. Гкал, або від споживання котельно-пічного палива в базовому 1995 р. 15,7-26,5%, електроенергії –2,1-12,5%, теплоенергії – 24,3-36,0%;

енергоспоживання сфери житлового та комунально-побутового обслуговування населення в 2015 р. може скласти від 64,1 до 68,9 млн. т у.п. і не перевищить рівень енергоспоживання в 1990 р., в порівнянні з енергоспоживанням в 1995 р. використання палива та енергії скоротиться по І і ІІ варіантах відповідно на 6,7 та 3,1%, а по ІІІ варіанту зросте на 2,5%.

Публікації автора:

  1. Агеева Т.П. Использование энергоресурсов и направления энергосбережения в жилом секторе Украины // Праці Міжнар. наук.-практ. конф. “Політичні, економічні та екологічні проблеми енергетичної безпеки і транспортування енергоресурсів в Україні”. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С. 210-214.

  2. Агеева Т.П. Использование отходов сферы обслуживания населения - дополнительный источник энергоснабжения экономики Украины. – // Проблеми загальної енергетики. - 1999. - № 1. - С. 58-61.

  3. Господарство у столиці – приклад для України. Напрями енергозбереження в житлово-комунальному комплексі / Гнідий М.В., Усик А.П., Агеєва Т.П., Осика В.Г., Бахарєв В.М. - Міське господарство. – 1999. - № 3. - С. 2-9.

  4. Агеева Т.П., Терещук Д.А. Анализ влияния межотраслевых сдвигов в общественном производстве на электропотребление Украинской ССР // Оптимизация больших систем энергетики и энергосбережение: Сб. науч. трудов. – К.: АН УССР Ин-т пробл. энергосбережения, 1989. - С. 109-117.

  5. Агеева Т.П. Методический подход к определению потребности региона в электроэнергии // Проблемы энергосбережения. – 1989. - Вып. 1. – С. 9-16.

  6. Агеева Т.П., Терещук Д.А. Определение перспективной потребности региона в топливе и энергии с учетом структурных и технологических сдвигов // Проблемы энергосбережения. – 1991. - Вып. 8. - С. 23-29.

  7. Агеєва Т.П. Прогноз попиту на енергоносії для задовільнення житлових, комунальних та побутових потреб населення України // Праці УІІІ Міжнар. конф. “Ресурсоенергозбереження у ринкових відносинах”. – К. - 2001. – С. 3.

  8. Агеєва Т.П. Сучасний стан витрат палива та енергії на житлові та комунально-побутові потреби населення України та напрямки енергозбереження // Праці У Міжнар. конф. “Ресурсоенергозбереження у ринкових відносинах”. – К. - 1998. - С. 1-2.

  9. Волкова Т.П. Электрификация процесса пищеприготовления - одно из направлений повышения эффективности использования энергоресурсов в жилом секторе УССР // Труды Республ. науч.-техн. конф. “Проблемы и пути повышения эффективности использования топливно-энергетических ресурсов в отраслях народного хозяйства республики”. – К.: УкрНИИТИ. - 1983. - С. 69-70.

  10. Агеева Т.П., Усик А.Ф. Некоторые аспекты электрификации бытового сектора // Труды 1У республ. научн.-техн. конф. “Современные проблемы энергетики”. – К. - 1985. - С. 45-47.

  11. Агеева Т.П., Пащенко Н.Н. Электрификация городского транспорта Украины // Труды 1У республ. научн.-техн. конф. “Современные проблемы энергетики”. – К. - 1985. - С. 47-49.