Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Системи захисту інформації


Айрапетян Роберт Артемович. Методи захисту програмного забезпечення від несанкціонованого доступу та шкідливих програм : Дис... канд. наук: 05.13.21 - 2009.



Анотація до роботи:

Айрапетян Р.А. Методи захисту програмного забезпечення від несанкціонованого доступу й шкідливих програм. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук за фахом 05.13.21 системи захисту інформації – Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова Одеса, 2009.

Метою дослідження є підвищення безпеки програмних продуктів, а саме надійності захисту від несанкціонованого доступу (НСД) шляхом розробки нових моделей та методів протидії дослідженню коду, а також збільшення кількості знайдених шкідливих програм шляхом безпечного їх розпакування.

Побудовано моделі захисту ПЗ на основі важкооборотних задач і методи на їх основі, що використовують завдання про Гамільтонов цикл на графі й задачу на мережах Петрі. На цьому створені інструментальні засоби, що дозволяють захистити здійсненний модуль програми від дослідження й злому на настільних й кишенькових персональних комп'ютерах.

Розроблено підхід для програмно-апаратного захисту, заснований на спеціальному пристрої, що виконує окремі процедури програми, що захищається, і в такий спосіб дозволяє захистити й прискорити виконання коду.

Розроблено новий метод для універсальної розпаковки шкідливих програм в безпечному оточенні, а також програмний комплекс для вивчення й захисту від шкідливого ПЗ. Запропонований метод використаний у розробці антивірусного ПЗ.

У дисертації вирішені науково-практичні задачі розроблені нові методи захисту ПЗ від несанкціонованого доступу та шкідливих програм. Основні результати дисертаційної роботи наступні:

1. Проведено аналіз існуючих рішень в області захисту інформації й, зокрема, програм. Зроблено висновок, що існуючі методи захисту ПЗ мають потребу в удосконаленнях для ускладнення пошуку ключа, а також налагодження й дизасемблювання. Виявлено необхідність розробки універсального методу розпакування програм у зв'язку з тим, що більшість шкідливих програм запаковані для ускладнення аналізу антивірусами.

2. Розроблено узагальнені моделі для симетричної і комбінованої систем захисту програм, що дозволяють здійснити захист ПЗ на 2-х рівнях: від знаходження секретного ключа і від вивчення.

3. Розроблено програмні методи захисту ПЗ на основі важкооборотних задач (знаходження Гамільтонова циклу на графі; визначення початкової розмітки мережі Петрі). Знаходження досить великого ключа (більше 64 біт) є трудомісткою NP-повною обчислювальною задачею.

4. Створено інструментальні засоби, що дозволяють захистити програми, що виконуються, розробленими методами на настільному й кишеньковому персональному комп'ютерах, причому, для кишенькових комп'ютерів подібний засіб створений вперше. Захист впроваджений у продукцію таких компаній як Landpro Systems, DL Software, RDM Distributing, Inc., ARlab, corecodec inc. і інших.

5. Запропоновано програмно-апаратний механізм захисту, заснований на спеціальному захисному пристрої, що виконує окремі процедури програми. Встановлено, що злом такого захисту є трудомістким завданням, тому що при розмірі вхідних параметрів захищеної функції n = 32, розмірі вихідних параметрів m = 32 і часу подачі вхідних параметрів до одержання вихідних t = 1 мс для побудови таблиці відповідностей необхідно затратити 49,7 доби.

6. Розроблено новий метод для вивчення шкідливого ПЗ, заснований на універсальному розпакуванні програми в пам'яті, що дозволяє збільшити кількість знайдених шкідливих програм на 18% у порівнянні зі стандартним сигнатурним пошуком, та впроваджено в антивірусний засіб. Також створена система CAMDPAMS для автоматизації процесів збору, вивчення й аналізу шкідливих програм і управління антивірусними лабораторіями компанії Comodo group.

7. Розроблені моделі й методи впроваджені в навчальний процес кафедри системного програмного забезпечення ОНПУ в дисциплінах «Надійність та захист програмного забезпечення», «Системне програмування і операційні системи» і в дипломних проектах.

Публікації автора:

  1. Айрапетян Р.А. Отладчик SoftICE. Подробный справочник / Айрапетян Р.А. – М.: СОЛОН-Пресс, 2003. – 304 с.: ил. – (Серия «Кодокопатель»).

  2. Ayrapetyan R.A. Protecting Applications with Petri Nets / R.A. Ayrapetyan,
    Th. Scneider // The CodeBreakers Journal. – 2004. – Vol.1, №1. – P. 2–9.

  3. Айрапетян Р.А. Метод защиты программного обеспечения с помощью встроенных сетей Петри / Р.А. Айрапетян, В.М. Рувинская, Е.Л. Беркович // Труды Одесского политехнического университета. – Одесса, 2005. – Вып. 1 (23). – C. 62–67.

  4. Dolya A. Software obfuscating and watermarking based on Petri Nets / A. Dolya, R. Ayrapetyan // Материалы VII Международной научно-практической конференции "Информационная безопасность". Таганрог: Изд-во ТРТУ, 2005. – C. 186–189.

  5. Беркович Е.Л. Метод защиты программного обеспечения на основе графов / Е.Л. Беркович, Р.А. Айрапетян, Л.В. Беркович // Научно-теоретический журнал “Искусственный интеллект”, вып. 3 (28), 2005. С. 716–722.

  6. Айрапетян Р.А. Новые методы защиты программного обеспечения от нелегального использования / Р.А. Айрапетян // Вестник Восточноукраинского национального университета им. В. Даля. №9. 2006. С. 17–20.

  7. Рувинская В.М. Новые методы построения систем защиты программ от несанкционированного использования / В.М. Рувинская, Р.А. Айрапетян // Научно-технический журнал «Защита информации», вып. 2 (33), 2007.
    С. 62–69.

  8. Айрапетян Р.А. Защита программ с использованием сетей Петри / Р.А. Айрапетян, В.М. Рувинская // Труды пятой международной научно-практической конференции СИЭТ. – Одесса, 2004. С. 144.

  9. Айрапетян Р.А. Новый метод защиты программного обеспечения с помощью программно-аппаратного комплекса K-Medulla / Р.А. Айрапетян // Научно-технический журнал «Холодильная техника и технология», вып. 5 (109), 2007. С. 77–79.

  10. Айрапетян Р.А., Рувінська В.М. Захист програмного забезпечення (ПЗ) від нелегального використання за допомогою математичних формалізмів / Р.А. Айрапетян, В.М. Рувінська // Тези доповідей 41-ої наукової конференції молодих дослідників ОПУ-магістрантів «Сучасні інформаційні технології та телекомунікаційні мережі». – Одеса: Наука і техніка, 2006. – С. 3.