Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування


Бевз Олександр Миколайович. Методи шифрування на основі високонелінійних бульових функцій та кодів з максимальною відстанню : Дис... канд. наук: 05.13.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Бевз Олександр Миколайович. Методи шифрування на основі високонелінійних бульових функцій та кодів з максимальною відстанню. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.05 – комп`ютерні системи та компоненти. – Вінницький національний технічний університет, Вінниця - 2008.

Дисертація присвячена розробці методів шифрування для захисту інформації в комп`ютерних системах та мережах.

На основі проведеного аналізу існуючих методів шифрування розроблені методи шифрування з використанням високонелінійних бульових функцій та кодів з максимальною відстанню, а також алгоритми та програмні засоби, що відрізняються від існуючих більшою криптографічною стійкістю і швидкістю шифрування.

Проведені експериментальні дослідження підтвердили достовірність отриманих теоретичних результатів.

Основні результати досліджень є такими:

1. Проведено аналіз сучасних методів і засобів формування блочних шифрів. Показано, що на сучасному етапі розвитку захисту інформації найбільшого поширення набули ітеративні методи, що використовують в раунді шифрування комбінацію лінійного та нелінійного перетворення. Продемонстровано, що ефективність шифрування залежить від криптографічної стійкості перетворення та швидкості реалізації в комп`ютерних системах, тому дослідження проводилися в напрямку визначення факторів, які впливають на криптографічну стійкість лінійного та нелінійного перетворення блочних шифрів.

2. Розроблено метод формування лінійного перетворення на основі гніздової SPN-мережі з типом лінійного перетворення низького рівня КМВ-кодом типу (2, 1, 2) та лінійного перетворення високого рівня КМВ-кодом типу (32, 16, 17), який на відміну від існуючих має більшу кількість активних S-боксів та менший час реалізації в комп`ютерних системах, що дозволить підвищити ефективність шифрування.

3. Вперше отримано аналітичний вираз для визначення коефіцієнта ефективності шифрування в комп`ютерних системах, що дає змогу визначати кількісне значення коефіцієнта ефективності шифрування для SPN-мереж різного типу.

Визначено типи лінійних перетворень, які мають найбільші коефіцієнти ефективності шифрування.

4. Розроблено метод формування восьмикоординатної булевої функцію з високими криптографічними показниками, яка на відміну від існуючих одночасно збалансована і максимально нелінійна.

Нелінійність функції дорівнює – 112, критерій розповсюдження дорівнює 7, що дає змогу знизити результативність криптоаналізу

5. Розроблено метод формування нелінійного перетворення (S-бокс) на основі восьмикоординатної високонелінійної булевої функцію, яка на відміну від існуючих має високі криптографічні властивості: стійкість запропонованого S-боксу вище за стійкість стандарту шифрування AES відносно лінійного криптаналізу в 1,15 рази, відносно диференційного в 1,12 рази.

6. Розроблено ефективний метод реалізації нелінійного перетворення (S-боксу) в комп`ютерних системах, який на відміну від існуючих використовує операції циклічного зсуву над байтами та логічного додавання, що дає змогу підвищити швидкість перетворення по зрівнянню з прямим обчисленням значення булевої функції.

7. На основі восьмикоординатної високонелінійної булевої функції розроблено модель фільтр-генератора для реалізації поточного шифрування, яка на відміну від існуючих має рівномірнорозподілені вихідні значення і числове значення ймовірності 0,003, що дає змогу знизити результативність кореляційного криптаналізу.

8. На основі запропонованих методів шифрування розроблено програмні засоби, які виконують шифрування блоку даних розміру 128 біт і реалізують для формування одного раунду наступні функції: створюють лінійне перетворення низького порядку, нелінійне перетворення на основі S-боксу, лінійне перетворення високого порядку.

9. Розроблено програмні засоби для тестування різних методів шифрування, які дають можливість визначити швидкість шифрування та необхідну кількість тактів процесору комп`ютерної системи для програмної реалізації запропонованих методів і порівняти їх з існуючими.

10. Визначено обчислювальні характеристики найпоширеніших алгоритмів шифрування та порівняно їх з характеристиками розробленої системи. Так продемонстровано, що програмна реалізація розроблених методів в комп`ютерних системах та мережах шифрування вимагає розмір пам`яті в 1,05 - 1,17 разів менше, а швидкодія в 1,05-1,44 разів вища, ніж у найпоширеніших алгоритмів шифрування.

11. Результати проведених досліджень впроваджено в AKБ „Аваль”, ІВП „ІННОВІНН” при проектуванні засобів та пристроїв передавання інформації, а також у навчальний процес у Вінницькому національному технічному університеті на кафедрі автоматики та інформаційно-вимірювальної техніки.

Публікації автора:

1. Бевз О. Протистояння диференційному і лінійному криптаналізу збалансованими булевими функціями / Олександр Бевз, Роман Квєтний // Наукові праці Донецького Національного Технічного Університету. Серія: Обчислювальна техніка та автоматизація. – 2003 - Випуск 64. – C. 150-155.

2. Бевз О.М. Кореляційні властивості фільтр-генератора з суттєво нелінійною булевою функцією / Р.Н. Квєтний, О.М. Бевз, О.О. Юдін // Вісник Черкаського державного технологічного університету. – 2004 - №2. – С.107-111.

3. Бевз О. Паралелізована хеш – функція з двома ключами / Олександр Бевз, Володимир Папінов // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2003. - № 6. – С.322 – 325.

4. Бевз О. Використання булевих високонелінійних функцій для створення поточного шифру / Олександр Бевз, Володимир Папінов // Інформаційні технології та комп`ютерна інженерія. - 2005. –– № 3. - С.263-267.

5. Бевз О.М. Криптографічні властивості підстановочно-перестановочних мереж / О.М. Бевз // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: ”Обчислювальна техніка та автоматизація”. – 2006. – Випуск 107.– С.12-16.

6. Бевз О.М. Кореляційні та диференційні властивості S-боксів на основі високонелінійних функцій / О.М. Бевз // Інформаційні технології та комп`ютерна інженерія. – 2006. –№ 1(5). – С.154-158.

7. Бевз А. Способ передачи информации с защитой и быстрым декодированием / Александр Бевз , Олег Юдин // Proceeding of the Forth International Conference Internet – Education – Science (IES-2004). –28 вересня -2 жовтня 2004. – Vol. 2. – UNIVERSUM-VINNYTSA. – P.744-745.

8. Бевз О. М. Використання кубічних перетворень в шифрах для захисту інформації / О.М. Бевз .// Радиоэлектроника и молодежь в ХХІ веке: VII Международный молодежный форум, 2003: тези доповіді. – Харьков. –22 - 24 квітня 2003. – 136 с.

9. Бевз О.М. Схема Фейстеля модифікована керованими операціями / О.М. Бевз // Контроль і управління в складних системах (КУСС-2003): VII міжнародна конференція, 2003.: тези доповіді. – Вінниця. –8-11 жовтня 2003. – С. 345

10. Бевз О.М. Кореляційні та диференційні властивості S-боксів на основі високонелінійних функцій / О.М. Бевз // Контроль і управління в складних системах (КУСС-2005): VIIІ міжнародна конференція, 2005.: тези доповіді. – Вінниця. – 24-27 жовтня 2005. – С. 101.

11. Бевз О. Використання булевих високонелінійних функцій для створення поточного шифру / Олександр Бевз, Володимир Папінов // Контроль і управління в складних системах (КУСС-2005): VIIІ міжнародна конференція, 2005.: тези доповіді. – Вінниця. – 24-27 жовтня 2005. – С. 105.

12. Бевз О. Паралелізована хеш – функція з двома ключами / Олександр Бевз, Володимир Папінов // Контроль і управління в складних системах (КУСС-2003): VII міжнародна конференція, 2003.: тези доповіді. – Вінниця. – 8-11 жовтня 2003. – С. 84