У дисертаційній роботі, що є завершеною науково-дослідною роботою, поставлена і вирішена актуальна науково-практична задача підвищення ефективності дегазації вугільних пластів, що полягає в обгрунтуванні доцільного рівня вентиляції з урахуванням дегазації виїмкової дільниці, визначенні оптимального діаметра дегазаційного трубопроводу та оптимізації кількості свердловин і відстані між ними при забезпеченні квазістаціонарного режиму дегазації і максимального сумарного дебіту свердловин за метаном. Основні наукові і практичні результати, висновки і рекомендації роботи полягають у такому: Виконаний аналіз методів розрахунку та оптимізації параметрів дегазації вугільних пластів, що підробляються. Відзначена складність визначення дебіту метану із дегазаційних свердловин виїмкової дільниці і недоліки існуючої методики розрахунку. Виявлена недостатність обгрунтування параметрів вентиляції з урахуванням дегазації виїмкової дільниці при їх спільному використанні, а також параметрів дегазаційної мережі з урахуванням економічних показників. Відзначена необхідність удосконалення методів оптимізації параметрів дегазаційних мереж вугільних шахт. Розроблена методика визначення параметрів дегазації виїмкової дільниці від гірничотехнічних показників на основі натурних спостережень.
Визначені в промислових умовах залежності: розрідження в усті свердловини, концентрації газу в суміші і витрати метану та МПС від відстані устя свердловини до лінії очисного вибою; дебіту газоповітряної суміші від розрідження в усті свердловини, від витрати метану, від відстані устя свердловини до лави; дебіту метану від розрідження в свердловині та її віддалення від лави; витрати газоповітряної суміші від дебіту метану і розрідження в усті свердловини. Встановлено, що при відробці запасів вугільних пластів довгими стовпами зворотнім ходом з погашенням підготовчих виробок і бурінні дегазаційних свердловин назустріч руху лави, вибої яких не досягають зони максимального розвантаження зближених вугільних пластів від сил гірського тиску, дебіт метану в залежності від відстані між очисним вибоєм і устям свердловини найбільш точно визначається експонентою. Отримані залежності дозволили визначити оптимальну кількість одночасно працюючих свердловин і відстані між ними, обгрунтувати параметри квазістаціонарного режиму дегазації, розрахувати діаметри ділянок дегазаційного трубопроводу. Розроблена методика використання теорії статистичних рішень для обгрунтування спільного рівня вентиляції і дегазації при забезпеченні максимального навантаження на очисний вибій за газовим фактором. На базі байєсовського рішення з урахуванням імовірності коефіцієнта дегазації пропонується методика обгрунтування вибору питомого значення дегазації джерел метановиділення. Розроблені методики визначення оптимальних діаметрів дегазаційного трубопроводу за умов: заміни газопроводу на окремих ділянках, що відробили свій ресурс, з урахуванням вартості труб дегазаційного ставу при детермінованому і вірогідному підходах; необхідності підвищення ефективності дегазації для існуючої мережі з урахуванням вартості електроенергії, що споживається вакуум-насосами на транспортування МПС по дегазаційному трубопроводу; створення нової або реконструкції існуючої дегазаційної мережі з урахуванням спільної вартості труб газопроводу і споживаної вакуум-насосами електроенергії.
За результатами проведених автором вакуум-газових зйомок у дегазаційних мережах ДВАТ „Добропіллявугілля” визначені оптимальні діаметри газопроводу: для шахти „Алмазна” – за одним напрямком з урахуванням вартості труб дегазаційного ставу; для шахти „Добропільська” – для всієї розгалуженої дегазаційної мережі з урахуванням вартості труб газопроводу та спільної вартості споживаної вакуум-насосом електроенергії і труб дегазаційного ставу. Удосконалені методики розрахунку та оптимізації основних параметрів дегазації вугільних пластів, що підробляються, а саме: методика визначення рівня дегазації при відомій кількості свердловин і відстані між ними з використанням рівнянь регресій, отриманих на основі матеріалів натурних експериментів; методика визначення оптимальних параметрів дегазації, що забезпечують квазістаціонарний рівень дегазації при описі дебіту метану експонентною залежністю; методика визначення оптимальних параметрів дегазації з максимального сумарного дебіту метану при відключенні від дегазаційної мережі свердловин, що знижують концентрацію метану в дегазаційному трубопроводі нижче припустимої норми.
Основні положення дисертації опубліковані в наступних роботах: Кременчуцкий Н. Ф., Муха О. А. Обоснование параметров вентиляции и дегазации с использованием теории статистических решений // Науковий вiсник НГА України. – 2000. – № 5. – С. 56-58. Голинько В. И., Кременчуцкий Н. Ф., Муха О. А. Обоснование параметров дегазации на выемочных участках газовых шахт // Научн. тр. НГА Украины. – 2000. – № 10. – С. 43-48. Кременчуцкий Н. Ф., Муха О. А. Оптимизация диаметра дегазационного трубопровода // Науковий вісник НГА України. – 2001. – № 2. – С. 47-49. Муха О. А. Обоснование оптимальных диаметров участков газопровода дегазационной сети // Науковий вісник НГА України. – 2002. – № 1. – С. 43-45. Голинько В. И., Кременчуцкий Н. Ф., Муха О. А. Вероятностный метод определения оптимальных диаметров шахтных газопроводов // Науковий вісник НГА України. – 2002. – № 2. – С. 70-72. Кременчуцкий Н. Ф., Муха О. А. Определение оптимального диаметра дегазационного трубопровода при одновременном учете стоимости труб газопровода и расходуемой вакуум-насосом электроэнергии // Научн. тр. НГА Украины. – 2002. – № 13. – С. 212-218. Муха О. А. Оптимизация диаметра дегазационного трубопровода на основании потребляемой вакуум-насосом электроэнергии // Научн. тр. НГУ. – 2002. – № 15. – Т. 1. - С. 211-216. Муха О. А. Описание дебита метана экспоненциальной зависимостью // Матерiали Першої науково-практичної конференцiї “Україна наукова 2001”. Том 3. Технiчнi та фiзико-математичнi науки. – Днiпропетровськ: Наука i освiта, 2001. – С. 14. Муха О. А. Определение зависимости дебита каптируемого скважиной метана от горнотехнических параметров // Сборник научных трудов, посвященный 45-летию ДГМИ / “Перспективы развития угольной промышленности в XXI веке”. – Алчевск: ДГМИ, 2002. – С. 376-381.
|