Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Навігація та управління повітряним рухом


Васильєв Володимир Миколайович. Методи моніторингу та розв'язання конфліктних ситуацій в системі кооперативного управління повітряним рухом : Дис... д-ра техн. наук: 05.22.13 / Національний авіаційний ун-т. — К., 2006. — 358арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 334-351.



Анотація до роботи:

Васильєв В.М. Методи моніторингу та розв'язання конфліктних ситуацій в системі кооперативного управління повітряним рухом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.22.13 - Навігація та управління повітряним рухом. – Національний авіаційний університет, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена проблемі забезпечення необхідного рівня безпеки повітряного руху при виникненні конфліктних ситуацій в системі кооперативного управління повітряним рухом.

Удосконалюються і пропонуються нові ймовірнісні методи оцінки конфліктів, що поділяються на дві групи. Перша основана на прогнозуванні випадкових процесів відхилень літаків від заданих траєкторій з наступним аналізом їх взаємного положення. Розроблено узагальнений стохастичний метод, що дозволяє з високою вірогідністю оцінювати імовірність конфліктів і ризик зіткнення літаків. Друга група методів базується на прогнозуванні областей невизначеності положення літаків з наступним аналізом близькості цих областей. Розроблено методи, що дають нові аналітичні вирази для оцінки ймовірності конфлікту і дозволяють враховувати стохастичну динаміку і кореляцію в часі процесів відхилення від заданих траєкторій. Запропоновано новий композиційний метод, що на відміну від відомих методів дозволяє контролювати безпеку польотів при маневруванні літаків.

Розроблено оптимізаційно-стохастичний метод розв'язання конфліктних ситуацій з гарантованим рівнем безпеки польотів, в якому критерієм оптимальності може бути економічність, комфортність тощо, а мірою безпеки є ймовірність порушення норми безпечного розділення літаків.

У сукупності розроблені методи й алгоритми дають якісно нове рішення задачі моніторингу і розв'язання потенційно конфліктних ситуацій і можуть бути використані для управління безпекою польотів не тільки при оперативному управлінні повітряним рухом, а і при організації повітряного простору і плануванні повітряного руху. Застосування цих методів підвищує безпеку на транспорті і збільшує ефективність повітряних перевезень.

У дисертації наведено теоретичне узагальнене і нове вирішення науково-технічної проблеми забезпечення необхідного рівня безпеки польотів при виникненні конфліктних ситуацій в системі кооперативного управління повітряним рухом, необхідність впровадження якої обумовлюється міжнародними планами розвитку аеронавігації. Застосовано комплексний підхід до вирішення поставленої проблеми, що включає розробку методів моніторингу конфліктних ситуацій (виявлення і оцінки ймовірності конфліктів) і методів їх запобігання. Розроблені методи забезпечують високу вірогідність оцінки ризику конфліктних ситуацій (і зіткнення літаків) і запобігання конфліктів з гарантованим рівнем безпеки повітряного руху.

У процесі виконання роботи отримані таки основні наукові результати.

1. Розроблено узагальнений стохастичний метод оцінки характеристик потенційних конфліктів керованого повітряного руху, який дозволяє визначити ймовірність конфлікту, інтегральну оцінку ймовірності конфлікту, оцінку середнього часу до настання конфлікту. Метод має такі особливості:

відносний рух літаків розглядається як дифузійний багатовимірний процес загального вигляду, характеристики якого визначаються на підставі прийнятих моделей випадкових відхилень літаків від заданих траєкторій;

основою методу є рівняння ймовірностей конфлікту в загальному вигляді багатовимірного рівняння в частинних похідних параболічного типу, яке виведено з використанням інфінітезимального оператора для об'єднаного дифузійного процесу відхилень літаків;

врахування імовірнісного характеру процесу відхилення від заданих траєкторій і кореляційних зв'язків у часі дозволяє одержати більш адекватну оцінку конфлікту і вирішувати не тільки задачу оцінки ймовірності порушення норми безпечного розділення літаків, але і задачу оцінки ризику зіткнення.

2. Визначено структуру інфінітезимального оператора для багатовимірного дифузійного процесу загального виду, що дає правило для знаходження оператора для конкретних умов задачі. З використанням отриманого результату визначено інфінітезимальні оператори, що відповідають стохастичним процесам відносного руху пар літаків для різних умов керованого польоту.

3. Розроблено математичні моделі, що описують об'єднаний процес відхилення пар літаків від заданої траєкторії для конкретних умов керованого польоту, які приведено до стандартного багатомірного дифузійного процесу.

4. Виконано дослідження з застосування узагальненого стохастичного методу оцінки ймовірності конфлікту для різних умов задачі: довільний відносний рух двох літаків; політ на одному висотному ешелоні на трасах, що перетинаються; врахування стабілізуючого фактора бортової системи керування; врахування використання високоточної навігаційної системи; політ на рівнобіжних трасах; політ на трасах, що перетинаються під прямим кутом.

5. Розроблено методи зниження розмірності рівнянь імовірностей конфлікту, що спрощує їх розв’язання при збереженні адекватності результату.

6. Побудовано різницеві схеми для чисельного розв’язання багатовимірних параболічних рівнянь, що описують імовірність конфлікту для різних варіантів постановки задачі, і отримано числове рішення для ряду варіантів.

Результат показує високу чутливість оцінки імовірності конфлікту до вихідних даних і параметрів процесу відносного руху літаків. Це дає підставу вважати за можливе одержання достовірної оцінки не тільки імовірності порушення норми безпечного розділення літаків, але й імовірності зіткнення.

7. Отримано оцінку імовірності конфлікту з використанням методу статистичного моделювання, яка виявилася близькою до результату чисельного рішення параболічного рівняння ймовірності конфлікту, що підтверджує коректність виведення узагальненого стохастичного методу.

8. Удосконалено метод оцінки ймовірності конфлікту, що заснований на прогнозуванні стохастичної невизначеності положення літаків, і отримано новий аналітичний вираз для розрахунку імовірності конфлікту в кінцевому вигляді, що дає можливість отримувати високу точність обчислення.

9. Запропоновано ймовірнісно-імітаційний метод і алгоритм оцінки ймовірності потенційного конфлікту, що дозволяє істотно прискорити процедуру оцінки ймовірності конфлікту шляхом статистичного моделювання.

10. Розроблено метод врахування динамічних властивостей руху літаків і кореляція траєкторії польоту в часі, що дозволяє підвищити адекватність моделі розвитку повітряної обстановки, тим самим поліпшити надійність прийняття рішень при виявленні і попередженні конфліктних ситуацій.

11. Вперше запропоновано новий композиційний метод оцінки імовірності конфлікту, у якому по-новому визначається імовірність конфлікту через композицію ймовірностей їх станів. На відміну від відомих методів області невизначеності положення літаків не об'єднуються. Це усуває суттєве обмеження існуючих методів, що припускають рівномірний і прямолінійний рух літаків, і дозволяє оцінювати ймовірність конфлікту при їх маневруванні.

12. Розроблено композиційний метод оцінки імовірності конфлікту з керуванням невизначеністю прогнозованого положення літаків, що дає можливість контролювати і управляти безпекою при пошуку маневру з метою запобігання конфліктних ситуацій.

13. Запропоновано метод оцінки граничнодопустимих моментів прийняття рішення в системі запобігання конфліктів. Відмінною рисою методу є перетворення прогнозованого довірчого інтервалу за відстанню в довірчий часовий інтервал для оцінки граничних моментів прийняття рішення.

14. Розроблено оптимізаційно-стохастичний метод розв'язання потенційно конфліктних ситуацій з гарантованим рівнем безпеки польотів. У методі об'єднується оптимізаційний і стохастичний підходи, при цьому критерієм оптимальності може бути економічність, комфортність та ін., а мірою оцінки безпеки – ймовірність порушення норми безпечного розділення літаків.

15. Розроблено методи моніторингу траєкторій літаків в системі кооперативного управління повітряним рухом для відстеження планових (розрахункових) траєкторій, що дозволяють зменшити рівень невизначеності прогнозованого положення літаків і підвищити надійність прийняття рішення за рахунок підвищення адекватності відстеження траєкторій керованого польоту і точності траєкторної оцінки. Досягається це використанням інформації бортових систем керування та інформації про наміри учасників повітряного руху, доступної в системі кооперативного УПР.

Практична значимість результатів роботи у цілому полягає у тому, що використано комплексний підхід до рішення задачі підтримки необхідного рівня безпеки польотів при впровадженні нової концепції кооперативного керування повітряним рухом. Розроблені методи і алгоритми дають якісно нове рішення задачі моніторингу і розв'язання конфліктних ситуацій, що дозволяє підвищити вірогідність виявлення і оцінки характеристик потенційних конфліктів, а також забезпечити надійність і безпеку прийняття рішень про їх усунення з урахуванням критерію економічності і заданих просторово-часових обмежень.

Розроблені методи можуть бути застосовані для управління безпекою польотів не тільки при управлінні повітряним рухом, а і при організації повітряного простору та плануванні повітряного руху. Вони також можуть бути адаптовані до наявної організації повітряного руху, процедурам і умовам функціонування існуючих автоматизованих систем УПР .

Очікуваний соціальний ефект від впровадження розроблених методів полягає в підвищенні безпеки на транспорті і ефективності перевезень.

Публікації автора:

  1. Васильев В.Н. Стохастический метод прогнозирования конфликтных ситуаций и столкновения самолетов //Математичні машини і системи. – 2005. – № 4. – С. 62–71.

  2. Babak V., Kharchenko V., Vasylyev V. Methods of conflict probability estimation and decision making for air traffic management //Aviation. – Vilnius: Technika. – 2006. – Vol. 10, № 1. – P. 3–9.

  3. Васильєв В.М. Відстеження, контроль і прогнозування траєкторій при керуванні повітряним рухом //Наукові вісті НТУУ "КПІ". – 2005. – № 4. – С. 99–105.

  4. Харченко В.П., Кукуш А.Г., Васильев В.Н. Уравнения для оценки вероятности столкновений и других характеристик потенциально конфликтных ситуаций при управлении воздушным движением //Кибернетика и вычислительная техника. – 2005. – Вып. 148. – С. – 65–77.

  5. Васильев В.Н. Композиционный метод оценки вероятности конфликтов с управлением неопределенностью положения самолетов //Кибернетика и вычислительная техника. – 2005. – Вып. 145. – С. 95–106.

  6. Васильев В.Н. Оценка вероятности столкновения самолетов на параллельных трассах в системах и тренажерных комплексах управления воздушным движением //Зб. наук. пр. ІПМЕ НАН України. – К.: ІПМЕ, 2005. – Спец. вип., Т.1. – С. 71–79.

  7. Харченко В.П., Кукуш А.Г., Васильев В.Н. Обобщенный стохастический метод оценки характеристик потенциальных конфликтов управляемого воздушного движения //Кибернетика и системный анализ. – 2005. – № 3. – С. 81–93.

  8. Харченко В.П., Кукуш А.Г., Васильев В.Н. Вероятностная оценка риска столкновений самолетов при кооперативном управлении воздушным движением // Проблемы управления и информатики. – 2005.– №5.– С. 56–63.

  1. Васильев В.Н. Композиционный метод оценки вероятности конфликтов для системы управления воздушным движением //Моделювання та інформаційні технології: Зб. наук. пр. ІПМЕ НАН України. – К.: ІПМЕ, 2005. – Вип. 30. – С. 37–44.

  2. Харченко В.П., Кукуш А.Г., Васильев В.Н. Методы оценки вероятности конфликтов для системы управления воздушным движением // Проблемы управления и информатики. – 2005. – № 1. – С. 88–97.

  3. Харченко В.П., Васильев В.Н. Прогнозирование вероятности столкновения самолетов при управляемом воздушном движении //Авіаційно-космічна техніка і технологія. – Х: Нац. аерокосм. ун-т “ХАІ”. – 2005. – Вип. 7(23). – С. 268–279.

  4. Васильєв В.М. Збереження автосупроводження літаків у випадках втрати властивості повного спостережування //Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. пр. – К.: НАУ, 2005. – Вип. 4(15). – С. 28–31.

  5. Васильєв В.М. Відстеження і контроль параметрів траєкторії керованого подовжнього руху літака // Проблеми транспорту: Зб. наук. пр. – К.: НТУ, 2005. – Вип. 2. – С. 154–160.

  6. Васильєв В.М. Оптимізація прийняття рішень по запобіганню стохастично прогнозованих конфліктів у повітряному русі // Вісник НАУ. – 2005. – № 1. – С. 27–34.

  7. Васильєв В.М. Оцінка ймовірності конфлікту з урахуванням динаміки і кореляції процесу польоту літаків // Вісник НАУ. – 2004. – № 4. – С. 21–25.

  8. Васильєв В.М. Статистичне моделювання та оцінка ризику зіткнень літаків з використанням кореляційної теорії // Вісник НАУ. – 2004. – № 3. – С. 70–73.

  9. Васильєв В.М. Методи прогнозування й оцінки ймовірності конфліктів при польоті літаків на маршрутах // Вісник НАУ.– 2004. – № 2. – С. 24–29.

  10. Харченко В.П., Кукуш А.Г., Васильєв В.М. Визначення допустимого часу прийняття рішення в системах запобігання конфліктів при польотах в умовах "вільного польоту" // Вісник НАУ. – 2004. – № 1. – С. 29–33.

  11. Kharchenko V., Vasylyev V. Decision-making system for vessel traffic planning and radar control //Proc. European Radar Conference “EuRAD 2004”. – Amsterdam (the Netherlands), 2004. – P. 61–64.

  12. Харченко В.П., Васильєв В.М. Дослідження властивостей алгоритму траєкторної оцінки керованого польоту // Вісник НАУ. – 2003. – № 3–4. – С. 123–126.

  13. Kharchenko V., Vasylyev V. Decision support system development for cooperative air traffic management // Вісник НАУ. – 2003. –№ 2. – С. 38–42.

  14. Васильєв В.М. Підвищення адекватності і точності відстеження траєкторій керованого польоту літаків // Вісник НАУ. – 2003.– № 1.– С. 50–53.

  15. Васильєв В.М. Адаптація моделі керованого польоту літака в системі траєкторної оцінки, прогнозування і попередження конфліктних ситуацій // Вісник НАУ. – 2002. –№ 2. – С. 96–99.

  16. Kharchenko V., Vasylyev V. Application of the intellectual decision making system for vessel traffic control. //Proc. XIV International Conference on Microwaves, Radar and Wireless Communications “MIKON–2002”. – Gdask (Poland), 2002. – Vol. 2. – P. 639–642.

  17. Васильєв В.М. Оцінка і контроль відхилень від запланованих траєкторій польоту в автоматизованих системах керування повітряним рухом // Вісник НАУ. – 2001. – № 4. – C. 82–87.

  18. Васильєв В.М. Прогнозна оцінка витримування планів польотів при контролі повітряного руху // Вісник НАУ. – 2001. – № 3. – С. 131–135.

  19. Васильєв В.М. Підвищення вірогідності контролю і прогнозування місцезнаходження літаків в системі автоматичного залежного спостереження // Вісник НАУ. – 2001. – № 2. – С. 133–136.

  20. Васильев В.Н. Повышение точности траекторной оценки в многопозиционных радиопеленгационных системах управления воздушным движением // Автоматизация процессов управления полетом самолета, воздушным движением авиационные тренажеры: Сб. науч. тр. – К.: КИИГА, 1992. – С. 70–72.

  21. Васильев В.Н. Идентификация и прогнозирование отклонений ВС от заданных траекторных параметров в АС УВД // Теоретические и прикладные вопросы эксплуатации программного обеспечения АС УВД: Сб. науч. тр. – К.: КИИГА, 1988. – С. 73–75.

  22. Васильев В.Н. Прогнозирование загруженности воздушного пространства в АС УВД // Вопросы повышения качества функционирования программного обеспечения вычислительных систем реального времени: Сб. науч. тр. – К.: КИИГА, 1987. – С. 82–85.

  23. Васильев В.Н. Автоматизация контроля и управления воздушным движением при использовании системы автоматического зависимого наблюдения // Проблемы развития систем аэронавигационного обслуживания и авионики воздушных судов: Материалы междунар. науч.-техн. конф. – К.: КМУГА, 1998.– С. 28–29.

  24. Васильєв В.М. Контроль відхилень від плану польоту при оцінці траєкторій в автоматизованих системах керування повітряним рухом //Матеріали Ш Міжнар. наук.-техн. конф. "АВІА–2001". – К.: НАУ, 2001. – С. 7.1–7.4.

  25. Babak V., Kharchenko V., Vasylyev V. Automated intellectual decision making system for vessel traffic service. // Proc. International Conference "Sensor & Systems". – Saint-Petersburg (Russia), 2002. – Vol. 3. – P. 145–148.

  26. Васильєв В.М. Вирішення проблеми нелінійності при ідентифікації траєкторії керованого польоту //Аерокосмічні системи моніторингу та керування: Матеріали V Міжнар. наук.-техн. конф. "АВІА–2003". – К.: НАУ, 2003. – T.2. – С. 21.25–21.28.

  27. Kharchenko V., Vasylyev V. Using intelligent systems for decision support in air traffic management // Proc. World Congress "Aviation in XXI-st Centure". – Kyiv (Ukraine), 2003. – P. 5.47–5.52.

  28. Харченко В.П. Васильєв В.М. Врахування похибок прогнозування при визначенні часу прийняття рішення по запобіганню небезпечного зближення літаків //Аерокосмічні системи моніторингу та керування: Матеріали VI Міжнар. наук-техн. конф. "АВІА-2004". – К.: НАУ, 2004. –Т. 2.– С. 21.64–21.68.

  29. Babak V., Kharchenko V., Vasylyev V. Stochastic methods of conflict detection and decision making for air traffic management // The 6-th International Seminar on "Resent research and design progress in aeronautical engineering and its influence on education": Book of abstracts. – Riga (Latvia), 2004. – P. 58.

  30. Kharchenko V., Vasylyev V., Kukush A. Evaluation of probability of aircraft collision at cooperative air traffic control //Proc. Second World Congress "Aviation in the XXI-st Century". – Kyiv (Ukraine), 2005. – P. 3.52–3.56.

  31. Васильев В.Н. Отслеживание и прогнозирование траекторий при кооперативном управлении воздушным движением //V Междунар. науч.-техн. конф. "Гиротехнологии, навигация и управление движением": Сб. докладов. – К.: НТУУ "КПИ", 2005. – С. 295–298.