Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Обчислювальні машини, системи та мережі


238. Дичка Іван Андрійович. Методи і засоби для реалізації зберігання, обробки та вводу графічнокодованої інформації: дис... д-ра техн. наук: 05.13.13 / Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін- т". - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Дичка І. А. Методи і засоби для реалізації зберігання, обробки та вводу графічнокодованої інформації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.13 – обчислювальні машини, системи та мережі. – Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, Київ, 2004.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних основ перетворення, зберігання та обробки інформації, поданої у вигляді багатокольорових графічних кодів. Запропоновано узагальнення теорії графічного кодування як технології зберігання інформації з метою її подальшого вводу в обчислювальну систему на випадок многозначного алфавіту (багатокольоровості графічного коду).

Розроблено методи зберігання алфавітно-цифрової інформації у вигляді багатокольорових графічних кодів – лінійних, стекових, матричних – з високими показниками інформаційної щільності.

Розроблено методи надійного зберігання інформації у вигляді двомірних багатокольорових графічних кодів великої ємності, які ґрунтуються на побудові графічнокодових знаків, що мають властивість виправляти помилки, та застосуванні для послідовності графічнокодових знаків многозначних коректувальних кодів, здатних виправляти багатократні спотворення двох видів – помилок і стирань.

Запропоновано узагальнення методу ущільнення алфавітно-цифрової інформації при її зберіганні у вигляді двомірних багатокольорових графічних кодів. Метод забезпечує зберігання на обмеженій площі носія у графічнокодованому вигляді великих обсягів інформації.

Запропоновано організацію та архітектуру спеціалізованої обчислювальної системи та проблемно-орієнтованого процесора для обробки графічнокодованих зображень у реальному часі, які ґрунтуються на виконанні операцій в полях Галуа.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає в організації надійного зберігання на обмеженій площі носія великих обсягів інформації, поданої у графічнокодованому вигляді, та її обробки в реальному часі з метою автоматичного введення в обчислювальну систему.

Запропоновано узагальнення теорії графічного кодування як технології зберігання, обробки та вводу інформації на випадок многозначного алфавіту (багатокольоровості графічного коду).

У дисертаційній роботі одержано такі основні наукові та практичні результати:

  1. На підставі аналізу методів зберігання даних у графічнокодованому вигляді виконано класифікацію ГК як засобу зберігання інформації та запропоновано систему числових показників, що дозволяє оцінювати ГК, порівнювати їх між собою, здійснювати за заданими параметрами користувача вибір найбільш оптимального ГК та провадити пошук нових ГК із покращеними характеристиками інформаційної щільності зберігання даних.

  2. Вперше виконаноно теоретичне обґрунтування доцільності зберігання інформації у вигляді багатокольорових ГК – лінійних, стекових, матричних. Запропоновано два підходи до створення БГК як засобу зберігання інформації – побудову структурованих кодів, коли інформація зберігається у вигляді ГК-знаків, кожний з яких подає один символ використовуваного алфавіту, та побудову неструктурованих БГК, коли мінімальною інформаційною одиницею є ГК-елемент, що подає одну q-кову цифру, де q – кількість використовуваних кольорів.

У рамках першого підходу розроблено метод побудови символік БГК заданої потужності, ГК-знаки яких мають за заданих умов мінімально можливу ширину (розмірність), що забезпечує зберігання даних з високою інформаційною щільністю.

У рамках другого підходу запропоновано метод перетворення первісного текстового повідомлення у цифрову послідовність мінімальної довжини з наступним поданням кожної цифри результату у вигляді ГК-елемента відповідного кольору.

  1. Досліджено ступінь впливу багатокольоровості на інформаційну щільність зберігання даних у вигляді БГК.

Показано, що в багатокольорових лінійних ГК інформаційна щільність зростає в 1,51 (при q=3) – 4 (при q=8) рази порівняно з чорно-білими графічними кодами, а в багатокольорових матричних ГК при q=3 у 2 – 4 рази, а при q=8 – у 4 – 11 разів.

  1. Узагальнено та удосконалено два структурні методи підвищення щільності зберігання алфавітно-цифрової інформації у вигляді БГК – метод поділу використовуваного алфавіту на набори символів та метод поділу символіки БГК на набори ГК-знаків.

Перший метод полягає в тому, що кільком символам алфавіту, які мають однаковий порядковий номер у наборах, відповідає один ГК-знак. Внаслідок зменшення кількості ГК-знаків зменшується їх ширина (розмірність) порівняно з прямим поданням інформації, і, як наслідок, під час подання текстових послідовностей, зростає інформаційна щільність зберігання даних.

Другий метод полягає в тому, що одному символу алфавіту відповідає декілька ГК-знаків – таких, що мають однаковий порядковий номер у наборах ГК-знаків символіки. Під час зберігання у графічнокодованому вигляді текстового повідомлення фіксованої довжини декілька старших символів повідомлення на носій інформації не наносять, вони кодуються неявно, оскільки для подання решти символів повідомлення використовується така комбінація наборів ГК-знаків, що її порядковий номер (індекс) є значенням старших символів, внаслідок чого зростає інформаційна щільність зберігання даних.

  1. Розроблено методологію проектування БГК, яка за заданими параметрами дозволяє вибрати такий метод (з кількох можливих) побудови ГК-позначок, який забезпечує зберігання даних у графічнокодованому вигляді з максимально можливою за заданих умов інформаційною щільністю.

  2. Узагальнено та удосконалено метод ущільнення алфавітно-цифрової інформації, який ґрунтується на поданні одним ГК-знаком двох і більше алфавітно-цифрових символів, на випадок багатокольоровості ГК та алфавіту довільної потужності, що дозволяє збільшити інформаційну щільність зберігання у вигляді двомірного БГК текстових послідовностей на (45 – 56)%, а цифрових – у 2,1 – 2,7 разу порівняно з прямим поданням даних. Метод забезпечує створення на обмеженій площі носія ГК-позначок великої ємності (понад тисячу алфавітно-цифрових символів).

  3. Розроблено методологію надійного зберігання інформації у вигляді двомірних БГК великої ємності, яка ґрунтується на застосуванні коректувального коду Ріда-Соломона, дозволяє регулювання рівня завадостійкості ГК-позначок залежно від прогнозованих умов експлуатації носія інформації та забезпечує виправлення багатократних спотворень двох видів – помилок і стирань. Дає можливість правильно відтворювати інформацію у випадку ушкодження певної частини ГК-позначки.

Наприклад, якщо при створенні ГК-позначки задати інформаційну надлишковість 50%, то інформацію буде відтворено правильно при пошкоджені до 25% площі ГК-позначки.

  1. Запропоновано метод побудови символік БГК заданої потужності, ГК-знаки яких мають властивість завадостійкості щодо можливих ушкоджень їх ГК-елементів. Метод ґрунтується на тому, що вектор ГК-знака є кодовим словом коректувального коду, здатного виправляти помилки. Якщо вектори ГК-знаків символіки є кодовими словами узагальненого коду Хемінга, то в межах кожного ГК-знака при зчитуванні виправляється однократне спотворення, якщо вектори ГК-знаків є кодовими словами узагальненого БЧХ з t=2, то – двократні спотворення. Метод забезпечує надійне зберігання інформації у вигляді БГК і сприяє розширенню сфери застосування графічного кодування даних як технології зберігання інформації з метою автоматичного вводу.

  2. Запропоновано метод підвищення завадостійкості ГК-позначок БГК, який ґрунтується на спільному застосуванні многозначного коректувального коду, здатного виправляти багатократні спотворення – як помилки, так і стирання – та розсіювання сусідніх ГК-знаків у межах ГК-позначки, що істотно підвищує завадостійкість і, як наслідок, надійність відтворення зчитаної інформації.

  3. Розроблено методологію та алгоритмічне забезпечення процесу обробки БГК, яка враховує особливості побудови ГК-позначок, їх орієнтацію відносно сканувального пристрою, використовувану кольорову гаму, специфіку зберігання відсканованої інформації, а також структуру програмних засобів для створення, обробки та декодування ГК-позначок.

У рамках методології розроблено програмну модель, яка дозволяє створювати ГК-позначки матричних БГК з різними геометричними розмірами комірок і рівнями корекції, а також досліджувати процес правильності відтворення даних при повороті ГК-позначки, ушкодженні ГК-знаків. Модель дозволяє перевірити та підтвердити правильність та працездатність запропонованих теоретичних узагальнень і методів побудови та обробки ГК-позначок матричних БГК, які забезпечують надійне зберігання у графічнокодованому вигляді великих обсягів інформації.

  1. Показано, що в задачах створення та обробки БГК переважна частина обчислень припадає на операції в полях Галуа. У зв’язку з цим розроблено організацію та апаратну реалізацію обчислень в полях Галуа. Особливістю обчислень в полях Галуа є мала розрядність даних та використання лише одного формату даних – цілих чисел без знаку, що дозволяє будувати для обробки БГК спеціалізовані обчислювальні засоби з малою розрядністю, спрощеною архітектурою і системою команд та за рахунок високої швидкодії забезпечує обробку інформації в реальному часі.

  2. Запропоновано для обробки БГК структуру спеціалізованої обчислювальної системи, що складається з функціональних блоків, кожен з яких реалізує певну обчислювальну процедуру, з’єднаних між собою відповідно до алгоритму обробки. Її особливістю є апаратна реалізація переважної більшості обчислювальних процедур на основі операцій в полях Галуа, що завдяки високій швидкодії забезпечує обробку в реальному часі з більш високою продуктивністю порівняно з універсальними обчислювальними засобами.

  3. Розроблено структуру проблемно-орієнтованого процесора, яка складається з універсального процесора та спеціалізованого розширювача – співпроцесора Галуа (G-процесора), який реалізує операції у скінченних полях. За рахунок введення до системи команд універсального процесора спеціальних команд, які позначають процедури, що найчастіше зустрічаються в задачах обробки БГК і реалізуються G-процесором, підвищується продуктивність системи і забезпечується обробка в реальному часі.

Особливостями архітектури G-процесора є: мала розрядність даних, один формат даних – цілі числа без знаку, спрощена система команд та мікропрограмний спосіб реалізації спецкоманд універсального процесора.

  1. Запропоновані методи і засоби для реалізації зберігання, обробки та вводу інформації, поданої у вигляді БГК, дозволяють: здійснювати мініатюризацію ГК-позначок, що розширює сферу застосування ГК як технології зберігання даних; на обмеженій площі носія подавати великі обсяги інформації; порівняно з чорно-білими ГК за незмінності геометричних розмірів істотно збільшувати ємність ГК-позначок; зберігати у вигляді двомірних БГК понад тисячу алфавітно-цифрових символів, що дозволяє розглядати ГК-позначку як переносну базу даних і, як наслідок, дозволяє організовувати автономні обчислювальні системи на основі вводу інформації у графічнокодованому вигляді, віддалені від центральної бази даних.

Публікації автора:

  1. Дичка І.А. Зберігання інформації у вигляді багатокольорових штрихових кодів та їх обробка. – К.: ІВЦ “Видавництво “Політехніка“, 2003. – 340 с.

    Дичка І. А. Побудова кольорових лінійних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 1 (21). – С. 20–25.

    Дичка І. А. Побудова високощільних кольорових лінійних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 2 (22). – С. 29–34.

    Дичка І. А. Порівняння лінійних чорно-білих та кольорових штрихових кодів // Вісн. Житомирського інж.-технол. ін-ту. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – Вип. 1 (20). – С. 75–78.

    Дичка І. А. Побудова неструктурованих лінійних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 3 (23). – С. 32–37.

    Дичка І. А. Структурні способи підвищення інформаційної щільності лінійних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 4 (24). – С. 13–19.

    Дичка І. А. Підвищення завадостійкості лінійних штрихових кодів // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. – 2002. – Вип. 3, т.2. – С. 78–86.

    Дичка І. А. Методика вибору та проектування лінійних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 5 (25). – С. 35–40.

    Дичка І. А. Завадостійкі лінійні штрихові коди з виправленням асиметричних помилок у штрихкодових знаках // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2002. – № 6 (26). – С. 41–49.

    Дичка І. А. Забезпечення завадостійкості багатокольорових двомірних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2003. – № 1 (27). – С. 38–43.

    Дичка І. А. Перетворення інформації при її поданні у вигляді багатокольорових матричних штрихових кодів // Наук. вісті НТУУ «КПІ». – 2003. – № 2 (28). – С. 49–55.

    Дичка И. А., Али Кадум Абуд. Ввод информации в ЭВМ с помощью штриховых кодов // Вісн. КПІ. Автоматика і електроприладобудування. – 1993. – Вип. 30. – С. 84–91. (Здобувачем запропоновано систему числових показників для оцінки та порівняння лінійних графічних кодів).

    Дичка И. А., Али Кадум Абуд. Повышение достоверности считывания штриховых кодов за счет использования обобщенного кода Хемминга // Вісн. КПІ. Автоматика і електроприладобудування. – 1993. – Вип. 30. – С. 91–99. (Здобувачем запропоновано метод підвищення надійності зчитування лінійних графічних кодів за рахунок застосування 2m- кового коду Хемінга).

    Дичка І. А., Голуб В. В., Каплинський П. М. Обробка двомірних багатокольорових штрихових кодів // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. –2003. – Вип. 3, т. 1. – С. 82–89. (Здобувачем запропоновано алгоритмічне забезпечення процесу обробки двомірних багатокольорових графічних кодів великої ємності).

    Дичка И. А., Колесник Е. Ф., Коляда К. В. Сравнительный анализ надежности ЗУ с использованием различных корректирующих кодов // Вестн. КПИ. Автоматика и электроприборостроение. – 1989. – Вып. 26. – С. 46–50. (Здобувачем запропоновано структуру декодера коректувального коду БЧХ, здатного виправляти 2-кратні та виявляти 3-кратні помилки).

    Дичка И. А., Коляда К. В., Наконечный А. В. Способ коррекции модульных ошибок в запоминающих устройствах // Вестн. КПИ. Автоматика и электроприборостроение. – 1990. – № 27. – С. 51–54. (Здобувачу належить ідея корекції модульних помилок на основі узагальненого коду Хемінга).

    Дичка И. А., Сулема Е. С. Анализ способов представления информации в виде штриховых кодов // Вісн. НТУУ «КПІ». Інформатика, управління та обчислювальна техніка. – 1998. – Вип. 31. – С. 88–94. (Здобувачем запропоновано класифікацію способів подання даних у вигляді штрихових кодів).

    Дичка И. А., Сулема Е. С. Повышение плотности представления информации в виде штрихового кода // Вісн. НТУУ «КПІ». Інформатика, управління та обчислювальна техніка. – 1998. – Вип. 31. – С. 95–99. (Здобувачем запропоновано спосіб підвищення щільності лінійних чорно-білих графічних кодів).

    Дичка И. А., Сулема Е. С. Построение штриховых кодов с повышенной помехоустойчивостью // Радиоэлектроника и информатика. – 1998. – № 1(2). – С. 47–51. (Здобувачеві належить ідея побудови символік лінійних графічних кодів на основі Vm,n-кодів, здатних виправляти асиметричні помилки).

    Дичка И. А., Сулема Е. С. Защита экономической информации с применением штриховых кодов // Сб. науч. тр. Ин-та кибернетики им. В. М. Глушкова. – К.: Ін-т кібернетики ім. В. М. Глушкова АН України, 1996. – С. 21–27. (Здобувачем запропоновано метод побудови високощільних графічних кодів на основі коду Хаффмена).

    Дичка И. А., Сулема Е. С. Декодирование эколого-экономической информации, представленной в виде штриховых кодов // Сб. науч. тр. Ин-та кибернетики им. В. М. Глушкова. – К.: Ін-т кібернетики ім. В. М. Глушкова АН України, 1996. – С. 28–37. (Здобувачем запропоновано узагальнений алгоритм обробки лінійних графічних кодів).

    Дичка І. А., Сулема Є. С. Системи автоматизованого управління товарорухом з використанням штрихового кодування інформації // Моделювання та інформаційні системи в економіці (машинна обробка інформації). – К.: КНЕУ, 2001. – Вип. 65. – С. 123 – 127. (Здобувачем запропоновано структурну організацію системи).

    Дичка І. А., Сулема Є. С., Голуб В. І. Застосування штрихового кодування інформації в автоматизованих системах управління // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – 2002. – Вып. 119. – С. 108–115. (Здобувачеві належить ідея зберігання даних у вигляді високощільних лінійних графічних кодів).

    Дичка И. А., Сулема Е. С., Голуб В. И. Представление информации с помощью двумерных штриховых кодов // Праці Українського науково-дослідного інституту радіо і телебачення. – Одеса: УНДІРТ, 1998. – № 2 (14). – С. 47–50. (Здобувачем запропоновано метод підвищення щільності зберігання інформації у вигляді двомірного графічного коду на основі перетворення текстової послідовності у цифрову форму).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Проектування кольорових лінійних штрихових кодів з корекцією помилок у штрихкодових знаках // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. – 2002. – Вип. 5, ч.1. – С. 125–131. (Здобувачем запропоновано метод проектування символік з корекцією однократних помилок у графічнокодових знаках).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Способи ущільнення даних при їх поданні у вигляді кольорових стекових штрихових кодів // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. – 2002. – Вип. 6, ч.1. – С. 256–263. (Здобувачем запропоновано метод ущільнення текстових даних, що зберігаються у вигляді багатокольорових двомірних графічних кодів).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Побудова кольорових стекових штрихових кодів // Автоматизація виробничих процесів. – 2002. – № 2 (15). – С. 26–36. (Здобувачем запропоновано метод зберігання інформації у вигляді багатокольорових стекових графічних кодів та алгоритм їх обробки).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Зберігання даних у вигляді кольорових матричних штрихових кодів та їх обробка // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – 2002. – Вып. 121. – С. 9–15. (Здобувачем запропоновано метод побудови символік багатокольорових матричних графічних кодів за заданими параметрами).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Корекція помилок у кольорових стекових штрихових кодах // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. – 2002. – № 6. – С. 89–93. (Здобувачем запропоновано метод корекції багатократних помилок у стекових графічних кодах на основі коректувального коду Ріда-Соломона).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Побудова кольорових матричних штрихових кодів з корекцією помилок // Радиоэлектроника и информатика. – 2002. – № 4(21). – С. 106–108. (Здобувачем запропоновано метод корекції багатократних помилок у матричних графічних кодах).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Структурні способи підвищення надійності зберігання даних у вигляді багатокольорових матричних штрихових кодів // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – Х., ХНУРЭ, 2003. – Вып. 123. – С. 101–109. (Здобувачем запропоновано дворівневу систему контролю спотворень у багатокольорових матричних графічних кодах).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Побудова завадостійких багатокольорових матричних штрихових кодів // Радиоэлектроника и информатика. – 2003. – № 2(23). – С. 89–93. (Здобувачем запропоновано метод побудови символік багатокольорових матричних графічних кодів з корекцією 1- та 2-кратних спотворень у графічнокодових знаках).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А. Виправлення двократних помилок у штрихкодових знаках кольорових лінійних штрихових кодів // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2001. – № 4. – С. 187–193. (Здобувачем запропоновано метод побудови графічнокодових знаків з виправленням двократних спотворень).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А., Сулема Є. С. Штрихове кодування інформації: проблеми та перспективи // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – 2001. – Вып. 118. – С. 73–80. (Здобувачем запропоновано числові показники для оцінки щільності лінійних графічних кодів).

    Тарасенко В. П., Дичка І. А., Сулема Є. С. Огляд апаратно-програмних засобів створення та декодування штрихових кодів // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. – 2002. – № 4 (43). – С. 76–82. (Здобувачем запропоновано класифікацію апаратних засобів для створення та обробки графічнокодових позначок).

    36. Дичка И. А., Абуд Али К. Применение штриховых кодов в области автоматизации систем управления // 1-а укр. конф. з автоматичного керування «Автоматика-94» (Київ, 1994): Тези доп. – К.: Ін-т кібернетики ім. В. М. Глушкова АН України, 1994. – Ч. І. – С. 231. (Здобувачем запропоновано метод корекції пакетних помилок при зчитуванні та декодуванні графічних кодів).

    37. Дичка И. А., Коляда К. В. Применение обобщенного кода Хемминга для обеспечения помехоустойчивости систем передачи данных // Научн.-техн. семинар «Передача и обработка данных в системах управления и сетях ЭВМ» (Киев, 1989): Тези доп. – К., 1989. – С. 32–35. (Здобувачем запропоновано структуру апаратного декодера 2m-кового коду Хемінга).

    38. Дичка І. А., Онишко В. В. Захист інформації на основі штрихового кодування даних // ІІ міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі» (Ірпінь, 2001): Тези доп. – Ірпінь; 2001. – С. 526–528. (Здобувачу належить ідея використання багатокольорових графічних кодів для захисту інформації).

    39. Дичка И. А., Сулема Е. С. Автоматизированная обработка технико-экономической информации, представленной в виде штриховых кодов // 1-а укр. конф. з автоматичного керування «Автоматика-94» (Київ, 1994): Тези доп. – К.: Ін-т кібернетики ім. В. М. Глушкова АН України, 1994. – Ч. 2. – C. 480. (Здобувачу належить ідея графічного кодування техніко-економічної інформації).

    40. Дичка І. А., Сулема Є. С. Створення автоматизованої контрольно-пропускної системи із застосуванням штрихового кодування інформації // Наук.-практ. конф. «Наукомісткі технології подвійного призначення» (Київ, 1994): Тези доп. – К., 1994. – С. 32. (Здобувачу належить ідея структурно-алгоритмічної організації системи).

    41. Дичка І. А., Сулема Є. С. Автоматизація роботи бібліотек із використанням штрихового кодування інформації // ІІ міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі» (Ірпінь, 2001): Тези доп. – Ірпінь; 2001. – С. 486–488. (Здобувачем запропоновано технологію автоматичної ідентифікації в бібліотечній системі на основі графічного кодування даних).

    42. Тарасенко В. П., Дичка І. А. Автоматизована система збору та обробки інформації на

    основі матричних штрихових кодів // 1-й международный радиоэлектронный форум «Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития». МРФ – 2002. – Х., 2002. – Ч. 2. – С. 3–7. (Здобувачу належить ідея структурної організації системи).

    43. I. Dychka, Y. Sulema. Methods of Colored Barcodes Creating // Proceedings of the CompSysTech’2000, Sofia, Bulgaria, 22–23 June. – 2000. – P. V. 19–1 – V. 19–4. (Здобувачем запропоновано метод генерування символік багатокольорових графічних кодів).

    44. V. Tarasenko, I. Dychka, Y. Sulema. The Colored Barcode for Presentation of Extended ASCII // Proceedings of the International Conference on Computer Systems and Technologies (CompSysTech’2001), Sofia, Bulgaria, 21–22 June 2001. – P. І. 2–1 – І. 2–8. (Здобувачу належить ідея побудови трикольорового графічного коду для подання розширеного ASСII).

    45. V. Tarasenko, I. Dychka, Y. Sulema. Means of Transforming, storing and inputting data represented as multicolor matrix barcodes // Proceedings of the VII-th International Conference CADSM 2003 «The Experience of Designing and Application of CAD Systems in Microelectronics», 18–22 February, 2003, Lviv – Slavske, Ukraine. – Lviv, Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2003. – P. 486–489. (Здобувачем запропоновано узагальнену схему створення та обробки графічнокодованих зображень).