58. Баранюк Іван Андрійович. Методи і моделі управління проектами інформатизації агропромислового комплексу: дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / Київський національний ун- т будівництва і архітектури. - К., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Баранюк І.А. Методи і моделі управління проектами інформатизації агропромислового комплексу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 - Управління проектами та розвиток виробництва. - Чернігівський державний інститут економіки і управління. - Чернігів, 2004.
Дисертація присвячена вирішенню наукової задачі розробки методів і моделей управління проектами інформатизації агропромислового комплексу. Проведено аналіз предметної галузі інформатизації АПК. Побудовано математичну модель оцінки конфігурації проектів створення регіональних ІКЦ в умовах невизначеності, обумовленої регіональними особливостями агропромислового виробництва. Визначені основні можливі прояви невизначеності в процесів створення моделі проекту. Для сітьового моделювання проектів інформатизації АПК запропоновано використання операцій над нечіткими множинами. Визначено основні типи робіт, які складають нечіткий критичний шлях проекту за ступенем їх критичності. Розроблено метод визначення ступеню критичності робіт нечіткого критичного шляху за допомогою співвідношення пізніх та ранніх інтервальних значень моментів закінчення робіт. Запропоновано використання методу медіан для переходу від нечітких результатів сітьового моделювання до чітких. Результати дослідження використані при створенні регіонального ІКЦ в Чернігівській області.
В дисертаційній роботі вирішується наукова задача розробки моделей та методів управління проектами інформатизації АПК.
Основні наукові і практичні результати роботи полягають в наступному:
В результаті аналізу підходів до організації інформаційного забезпечення менеджменту шляхом управлінського консультування та порівняння управлінського консультування з інформаційно-консультаційним забезпеченням АПК, виявлені спільні принципи організації цих видів діяльності та відмінності, які обумовлені особливостями предметної галузі.
В результаті аналізу завершених проектів інформатизації АПК виявлені їх головні недоліки.
Класифіковано проекти відкриття регіональних ІКЦ, як складових цільової програми та сформульована комплексна задача управління проектами даного типу. Головна задача на передінвестиційній стадії управління складовими цільових програм полягає в розробці моделі проекту, яка б враховувала особливості реалізації проекту в різних регіонах, економічних та географічних умовах.
Вперше розроблена модель оцінки невизначеності конфігурації проектів інформатизації АПК. Кінцевим результатом проекту є формування переліку послуг, який повинен максимально відповідати потребам конкретного регіону. Роботи проекту спрямовані на формування ресурсів, якими має оперувати регіональний ІКЦ для надання інформаційно-консультаційних послуг.
Для вирішення задачі побудови моделі проекту запропоновано використання методів сітьового моделювання, які базуються на використанні елементів теорії нечітких множин. Дані методи дозволяють оперувати нечіткими параметрами робіт проекту, отриманими в результаті експертної оцінки, за умови відсутності проектів-аналогів та іншої статистичної інформації. Дані методи мають базуватися на нечітких (інтервальних) параметрах робіт проекту та операціях з ними.
Вперше розроблено метод визначення міри критичності робіт проекту з урахуванням нечіткої умови можливості виконання робіт за допомогою порівняння інтервалів приналежності ранніх та пізніх параметрів робіт проекту. За результатами використання цього методу виявлені три класи робіт: критичні, некритичні та напівкритичні.
Запропоновано для часових параметрів проекту використовувати перехід до чітких характеристик за допомогою дефазіфікації за методом медіан, що обґрунтовано використанням трикутних нечітких чисел для опису часових параметрів проекту.
Розроблена нечітка сітьова модель проекту створення регіонального ІКЦ в Чернігівській області, визначені нечіткі часові рамки проекту, обчислена нечітка вартість проекту.
Результати дисертаційної роботи були використані Чернігівським обласним управлінням сільського господарства та продовольства, а також в навчальному процесі Вищого навчального закладу "Університет економіки та права "КРОК".
Публікації автора:
Польшаков В.И., Баранюк И.А. Некоторые подходы к определению качества информационных услуг//Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. - Луганськ, № 1, 2002 - с.63-69.
Автором розроблено застосування методу експертної оцінки для визначення конфігурації проектів інформатизації АПК, якості інформаційних послуг, побудови сітьової моделі.
Польшаков В.І., Баранюк І.А. Проектування системи інформаційного забезпечення АПК регіону // Вісник ЧДТУ. - Черкаси, № 2, 2002 - с.144-148.
Автором розроблена модель конфігурації проектів інформатизації АПК.
Польшаков В.І., Баранюк І.А. Управління знаннями в проектних (інтелектуальних) організаціях // Вісник ЧДТУ. - Черкаси, № 4, 2002 - с.128-132.
Автором запропонована модель циклу управління знаннями в проектних організаціях.
Польшаков В.І., Баранюк І.А. Визначення соціально-економічного ефекту в інформаційно-консультаційних проектах//Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. - Луганськ, № 2, 2003 - с.16-22.
Автором здійснено класифікацію показників соціально-економічного ефекту від консультування, запропоновано методи визначення економічного ефекту в залежності від видів консультування.