Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


224. Михайлов Володимир Сергійович. Методологічні засади статистики зовнішньоекономічної діяльності: дис... д-ра екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Михайлов В.С. Методологічні засади статистики зовнішньоекономічної діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.01.- Статистика. Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичним і практичним аспектам формування статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні. У роботі розкрито питання відображення зовнішньоекономічної діяльності в економічних теоріях та макроекономічних моделях, сформульовано предмет і об’єкт статистики зовнішньоекономічної діяльності, розкрито організаційні особливості функціонування цієї галузевої статистики в Україні, показано зв’язок статистики ЗЕД з іншими науками.

Розглянуто і проаналізовано класифікації і групування, що застосовуються для аналізу зовнішньоекономічної діяльності, висвітлено питання генезису концепції макроекономічних розрахунків і побудови сучасної Системи національних рахунків редакції 1993 року, досліджено основні визначення і поняття рахунків інших країн світу в СНР, проаналізовано макроекономічні тотожності Системи національних рахунків, що відображають рахунок інших країн світу.

У дисертації розглянуто теоретичні основи статистики платіжного балансу, висвітлено основні поняття, класифікації та стандартні компоненти платіжного балансу і балансу зарубіжних інвестицій, проведено аналіз чинників, що впливають на стан платіжного балансу, досліджено статистику руху капіталів і прямих іноземних інвестицій, проаналізовано проблеми статистичного дослідження світових потоків технологій, розглянуто питання впровадження методології платіжного технологічного балансу, проаналізовано методичні і практичні аспекти інформаційного забезпечення складання платіжного балансу України.

В роботі проаналізовано основні концепції та визначення статистики зовнішньої торгівлі, розроблено методичні підходи щодо забезпечення достовірності статистичних даних, досліджено питання щодо організаційних форм і статистичної звітності у сфері зовнішньої торгівлі товарами і послугами, проаналізовано проблеми організації вибіркових статистичних спостережень у зовнішній торгівлі України, досліджено методичні основи обліку послуг зовнішньоекономічної діяльності, розроблено систему показників та проаналізовано стан і динаміку торгового балансу України.

Досліджено методологічні основи статистики цін зовнішньої торгівлі, проаналізовані загальні проблеми індексного методу в зовнішній торгівлі, розроблені методологічні положення розрахунку індексів зовнішньої торгівлі в Україні, обґрунтовані методичні підходи щодо статистичного прогнозування зовнішньоторговельних цін.

У дисертації підготовлено рекомендації і пропозиції щодо удосконалення методології і практики статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних положень і рекомендацій щодо формування та розвитку статистики зовнішньоекономічної діяльності. Забезпечення комплексного, системного статистичного дослідження масових соціально-економічних явищ і процесів, що відбуваються в зовнішньоекономічній діяльності України, має винятково важливе значення для обґрунтування рішень органів державного управління, що відповідають за регулювання і координацію сфери ЗЕД, формування зовнішньоекономічної політики нашої країни, а також для безпосередніх суб‘єктів такої діяльності, для роботи науковців, широкого загалу. Цьому буде сприяти становлення в методологічному і практичному аспектах відповідної галузевої статистики - статистики зовнішньоекономічної діяльності.

За результатами виконаного дисертаційного дослідження були сформульовані наступні основні висновки.

1. Узагальнено і обґрунтовано теоретико-методологічні засади статистики зовнішньоекономічної діяльності, що спираються на сучасні теорії і концепції зовнішньоекономічних зв’язків, макроекономічні тотожності і моделі, методологію класифікації явищ та процесів в галузі зовнішньої торгівлі товарами, послугами, міжнародного руху капіталу і слугують методологічною основою побудови національних рахунків і платіжного балансу країн світу як базової статистичної системи, що відображає сферу ЗЕД. Ці теоретико-методологічні засади були адаптовані до потреб статистичного забезпечення управління зовнішнім сектором економіки в умовах трансформації господарської системи України.

2. Статистикою ЗЕД слід вважати галузеву статистику, яка вивчає кількісний аспект масових соціально-економічних явищ та процесів, що відбуваються в галузі зовнішньоекономічної діяльності, у нерозривному зв’язку з їх якісним аспектом. Предметом дослідження статистики ЗЕД є зовнішня торгівля товарами, послугами, рух капіталів в країну із-за кордону, та з країни за її межі. Об’єктом статистики ЗЕД є масові соціально-економічні явища та процеси, що відбуваються в зовнішньоекономічній діяльності.

3. Аналізом доведено, що ключовим напрямом подальшого розвитку методології статистики ЗЕД є підвищення рівня уніфікації, узгодженості і гармонізації базових статистичних класифікацій, що застосовуються для оцінки і аналізу зовнішньої торгівлі країн світу. Для України поряд з питанням подальшого переходу на міжнародні стандарти в цій області актуальним є завдання розроблення системи перехідних ключів для зіставлення і перерахунку статистичних даних щодо зовнішньої торгівлі товарами і послугами, що обліковуються за різними класифікаціями, класифікаторами і номенклатурами.

Зокрема, важливим напрямом гармонізації і удосконалення підходів щодо складання Української класифікації послуг зовнішньоекономічної діяльності є доповнення її такими видами послуг, які характеризують міжнародний трансфер технологій, з метою подальшого їх врахування за методологією формування платіжного балансу і платіжного технологічного балансу країни.

4. Як свідчать проведені дослідження, доцільним є впровадження в практику статистичних органів країни групувань статистичної інформації, що використовуються національними і міжнародними економічними і статистичними службами розвинених країн світу для проведення міждержавних порівнянь, зокрема, групувань країн за рівнем доходу на душу населення, за економічними і політичними блоками тощо.

5. Дослідження інформаційних джерел і умов складання платіжного балансу України, зроблене в дисертації, виявило низку нерозв’язаних проблем, що знижують його якість. Це стосується недоліків у даних про торгівлю товарами, особливо даних про експорт, який оплачується готівкою, бартерні операції, транзитну та човникову торгівлю, імпорт нафти та газу. Охоплення фінансових та інших послуг також неповне. У фінансовому рахунку платіжного балансу необхідно удосконалити статистичний облік потоків приватного капіталу, особливо короткострокових портфелів та потоків прямих інвестицій. І, нарешті, головним недоліком дотепер є відсутність індексів обсягів імпорту та експорту за усі роки незалежності України.

6. Проведене дослідження свідчить, що в методологічному плані структура рахунків іншого світу в національних рахунках України зараз виглядає набагато простіше, ніж структура рахунків для внутрішніх секторів економіки. Зокрема, в статистичних збірниках рахунки розподілу первинного доходу та вторинного розподілу доходу об‘єднані в єдиний, серед зовнішніх рахунків накопичення (нагромадження) відсутні рахунки інших змін в обсязі активів, переоцінки, фінансовий рахунок. Не проводилось і розроблення статистичних даних за зовнішнім рахунком активів і зобов‘язань. Все це поки що знижує реальну цінність рахунків “іншого світу” для аналізу зовнішньоекономічної діяльності України. Тому, вирішення цих проблем є важливим методологічним і практичним завданням, реалізація якого дозволить досягти більш адекватного відображення зовнішньоекономічної діяльності національними рахунками України.

7. Кореляційно-регресійний аналіз чинників, що впливають на стан і динаміку платіжного балансу України довів, що за період, який розглядався, економіка України ще не набула повноцінних рис ринкової, а її зовнішня торгівля взагалі і платіжний баланс, зокрема, розвивалися і формувалися під впливом факторів, командно-адміністративного, неринкового характеру.

8. Зроблено висновок, що статистичні дані щодо міжнародного трансферу технологій, які збирає Нацбанк і Держкомстат не по всіх аспектах узгоджені між собою методологічно, іноді банківська статистика з цього напряму протирічить даним органів державної статистики. Тому, шляхом покращання статистичного обліку зовнішньої торгівлі об’єктами інтелектуальної власності є узгодження і гармонізація статистики НБУ і Держкомстату України на базі методичних підходів щодо складання платіжного технологічного балансу.

9. Доведено, що основними напрямами подальшого вдосконалення підходів, спрямованих на підвищення точності, достовірності та репрезентативності статистичних даних у сфері статистики зовнішньої торгівлі товарами, в першу чергу їх цін, слід вважати такі:

вдосконалення підходів щодо реєстрації первинних статистичних даних на базі вантажних митних декларацій, забезпечення ефективних процедур їх перевірки та контролю;

вдосконалення і уніфікація процедур розрахунків (дорахунків) окремих статистичних показників, що відображають структуру та динаміку зовнішньоторговельного обігу України;

розвиток методології та практики “дзеркальної статистики”, активне їх впровадження в діяльність органів державної статистики;

розроблення та впровадження ефективних методів дослідження та моделювання сезонних коливань у рядах статистичних даних про зовнішню торгівлю;

розроблення і вдосконалення методології несуцільних, насамперед вибіркових статистичних спостережень підприємств-суб‘єктів ЗЕД та впровадження цих підходів в практику органів, залучених до аналізу зовнішньої торгівлі.

10. У сфері статистики зовнішньої торгівлі, вже набуто певного методичного і практичного досвіду в галузі застосування методів вибіркового спостереження. Це насамперед стосується обстежень експортних цін на продукцію українських товаровиробників, де було отримано цінну аналітичну інформацію. Подальшого розвитку потребує застосування вибіркових методів за такими напрямами діяльності статистики зовнішньої торгівлі, як вивчення імпортних поставок, обстеження бартеру та поставок давальницької сировини, фрахту, дослідження обсягів тіньової економіки в цій сфері шляхом зіставлення статистичних даних з різних джерел та експертних оцінок тощо.

11. За результатами проведеного дослідження адаптовано та запропоновано систему статистичних показників, що характеризують стан і взаємозв’язки торговельного балансу країни. Дослідження статистичних даних щодо торговельного балансу України свідчать, що ключові проблеми забезпечення збалансованості і ефективності зовнішньої торгівлі країни пов’язані, перш за все, з диверсифікацією геополітичних і регіональних пріоритетів, з оптимізацією товарної структури експорту та імпорту, посиленням позицій України на світовому ринку послуг.

12. За методичного керівництва автора у Науково-дослідному інституті статистики спільно з Держкомстатом України вперше розроблені комплексні “Методологічні положення розрахунку місячних, квартальних, річних індексів цін, фізичного обсягу та умов торгівлі”. Методологічні положення включають вимоги щодо конфіденційності статистичних даних при розрахунках індексів зовнішньої торгівлі; підходи стосовно загального порядку розрахунку індексів цін; розрахунку індексів середніх цін, вибору формул для розрахунків індексів цін та фізичного обсягу; розрахунку базисних індексів; розрахунку ланцюгових індексів; розрахунку індексів умов зовнішньої торгівлі, а також опис математичної моделі обчислення базисних та ланцюгових індексів цін та фізичного обсягу товарів у зовнішній торгівлі та форми публікації індексів. Це дало можливість вперше в історії незалежної країни отримати індекси зовнішньої торгівлі України.

Практична реалізація розроблених методологічних та методичних положень і практичних рекомендацій сприятиме підвищенню аналітичного і методологічного рівня статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники, брошури:

1. Михайлов В.С. Основи статистики зовнішньоекономічної діяльності: Монографія. – К.: НДІ статистики. – 2001. – 188с. (20,9 друк. арк.).

2. Михайлов В.С. Основи статистики платіжного балансу: Монографія. – К.: ДАСОУ, 2004. – 107с. (5,6 друк. арк.).

3. Михайлов В.С., Сафиулин Ю.Г. Международный маркетинг в Украине: Учебн. пособие. – К.: НИИ статистики, 1997. – 189с. (8,8 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належить узагальнення основних принципів міжнародного маркетингу, дослідження інформаційного та статистичного забезпечення міжнародного маркетингу, оцінка життєвого циклу товарів і послуг на зовнішніх ринках, розробка статистичних методів щодо експортного та імпортного маркетингу тощо; обсяг авторської частини – 3,8 друк. арк.).

4. Статистика зовнішньої торгівлі / Михайлов В.С., Жаворонкова Л.А., Микитенко М.Т. та ін.: Навч. посібн. – К.: НДІ статистики, 1997. – 212с. (10,6 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належить розробка методології статистичного обліку товарів та послуг зовнішньої торгівлі, формування методичних підходів щодо розрахунків індексів цін експорту (імпорту) товарів, аналізу сезонних коливань тощо; обсяг авторської частини – 6,8 друк. арк.).

5. Михайлов В.С., Жаворонкова Л.А., Чернишева С.В. Методологічні основи вибіркових спостережень в статистиці зовнішньої торгівлі. – К. НДІ статистики, 1998. – 48с. (2,5 друк арк.) (Особисто здобувачеві належить розробка методологічних підходів щодо організації вибіркових спостережень за експортними цінами; обсяг авторської частини – 1,5 друк. арк.).

Статті у наукових фахових виданнях:

6. Методические вопросы анализа потоков информации на исследовательском этапе подготовки прогнозов. / В.Н. Бернадский, В.В. Журавков, В.С. Михайлов, Т.В. Юштина // Науковедение и информатика. Вып. 32. – К.: ЦИПИН АН УССР, 1989. – С. 33-38. (0,6 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належить удосконалення методології вибору підходів щодо визначення типу економетричних моделей в процесі прогнозування ; обсяг авторської частини – 0,2 друк. арк.).

7. Михайлов В.С. Науковедческий анализ статистики науки в Украине за 1940-1980 годы. // Наука и науковедение., № 1-2 (4). – К.:ЦИПИН АН Украины, 1994. – С. 146-149. (0,4 друк. арк.).

8.Микитенко М., Михайлов В. Деякі питання методологічного забезпечення статистики зовнішньої торгівлі України // Економіка України. – 1998. – N 3. – С.83-85. (0,2 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належить удосконалення методології розрахунків індексів зовнішньої торгівлі; обсяг авторської частини – 0,1 друк. арк.).

9.Чиркин Б.П., Шклярук І.К., Михайлов В.С. Інформаційно-аналітичні аспекти зовнішньоторгівельних цін як факторів дослідження кон’юнктури ринку // Моделювання соціально-економічних процесів в Україні / Збірник наукових праць. К.: НДДІІМЕ НАІ та НАН України, 1997. – С. 184-189. (0,3 друк арк.) (Особисто здобувачеві належить розробка методичних підходів щодо визначення рівня цін світового ринку; обсяг авторської частини – 0,1 друк. арк.).

10. Михайлов В.С. Методологічні проблеми побудови індексів зовнішньої торгівлі // Статистика України. – 2000. - № 1. - С. 24-27. (0,4 друк. арк.).

11. Михайлов В.С., Крехівський О.В. Статистичні оцінки фінансового стану та інвестиційної привабливості підприємств і організацій окремих регіонів, форм власності та галузей економіки України. – Статистика України, 2000, № 3, С. 18-26. (0,4 друк арк.) (Особисто здобувачеві належить розробка методичних підходів щодо визначення привабливості вкладення інвестицій підприємств і організацій – 0,2 друк. арк.).

12. Михайлов В.С. Методичні проблеми обліку послуг зовнішньоекономічної діяльності // Зовнішня торгівля / Збірник наукових праць. – К.: УАЗТ, 2001. – С. 147-153. (0,3 друк. арк.).

13. Михайлов В.С. Забезпечення достовірності статистичних даних у сфері зовнішньої торгівлі // Статистика України. – 2001. - № 2. - С. 24-30. (0,5 друк. арк.).

14. Михайлов В.С. Зовнішньоекономічна діяльність як об’єкт статистичних досліджень / Проблеми статистики: Збірник наукових праць. – К.: НДІ статистики, 2001. – С. 29-32. (0, 2 друк. арк.).

15. Михайлов В.С. Деякі методологічні проблеми статистичних досліджень платіжного балансу // Економіка: проблеми теорії та практики / Збірник наукових праць. Випуск 166. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 160-171. (0,6 друк. арк.).

16. Михайлов В.С. Основні поняття та визначення митної статистики / Проблеми статистики: Збірник наукових праць. – К.: НДІ статистики, 2002. – С. 22-27. (0, 2 друк. арк.).

17. Михайлов В.С. Зовнішньоекономічна діяльність: система статистичних класифікацій та групувань // Проблеми статистики. Збірник наукових праць. Вип. 5. – К: НДІ статистики 2003. – С. 52-57. (0, 3 друк. арк.).

18. Михайлов В.С. Проблеми впровадження вибіркових спостережень у статистиці зовнішньої торгівлі // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Вип. 187: В 4 т. Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 529 – 534. (0, 4 друк. арк.).

19. Михайлов В.С., Єрін Д.Л. Торговельний баланс в системі макроекономічних показників // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Вип. 189: – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – 1341-1348. (0,6 друк. арк.). (Особисто здобувачеві належить обґрунтування системи показників щодо статистичного аналізу торговельного балансу – 0,3 друк. арк.)

20. Михайлов В.С. Формування статистики зовнішньоекономічної діяльності в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 6(36) – С.132-136. (0,4 друк. арк.).

21. Михайлов В.С. Деякі методологічні питання побудови індексів зовнішньої торгівлі в Україні // Статистика України, 2004. – № 2. – С.21-23 (0,2 друк арк.).

22. Михайлов В.С. Деякі нові методичні підходи щодо статистичного прогнозування зовнішньоторговельних цін // Моделювання та інформаційні системи в економіці. Міжвід. наук. збірн. Вип. 71 – К. КНЕУ, 2004. – С.194-205. (0,6 друк арк.).

23. Михайлов В.С. Методичні аспекти розрахунків експортних (імпортних) цін суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України // Формування ринкових відносин в Україні. Збірн. наук. праць НДЕІ Мінекономіки, 2004. – № 5(36). – С.68-72. (0,3 друк. арк.).

24. Михайлов В.С., Булкін І.О. Методологічні аспекти статистичного обліку міжнародного трансферу технологій // Проблеми науки, 2004. - № 10. - С.2-7. (0,5 друк. арк.). (Особисто здобувачеві належить обґрунтування методичних підходів щодо статистичного обліку зовнішньої торгівлі технологіями в Україні – 0,2 друк. арк.).

25. Михайлов В.С. Методологічні проблеми статистичного обліку реального доходу економіки країни // Наук. вісник ДАСОА. Вип.4. – К.: ДАСОА, 2004. – С. 26-29. (0,3 друк. арк.).

В інших виданнях:

26. Михайлов В.С., Изотенко А.И. Проблемы совершенствования статистики науки в Украине // Развитие науки и преобразования в обществе: опыт, проблемы, стратегии. К.ЦИПИН АН Украины, 1994. – С.56-59. (0,3 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належать пропозиції щодо удосконалення методології побудови статистичних класифікацій; обсяг авторської частини – 0,2 друк. арк.).

27. Михайлов В. Внешняя торговля Украины в 1995 г.: статистические оценки // Проблеми лібералізації зовнішньої торгівлі України в контексті європейської інтеграції. Міжнародний науковий симпозіум: тези виступів 16-17 травня 1996 р. / Відп. ред. В.С. Будкін. – К.: ІСМВ НАН України, 1996. – С. 55-60. (0,3 друк. арк.).

28. Михайлов В.С., Петровский Ю.А. Методологические проблемы построения индексов внешней торговли // Проблемы теории и практики статистики в переходный период / Тезисы докладов международной научно-практической конференции 27-29 марта 1996 г. – Минск.: БГЭ -, НИИ статистики, 1996. – С. 178-181. (0,2 друк. арк.) (Особисто здобувачеві належить аналіз методичних підходів щодо побудови індексів зовнішньої торгівлі в країнах ЄС; обсяг авторської частини – 0,1 друк. арк.).

29. Михайлов В.С. Проблеми вдосконалення статистики зовнішньої торгівлі у контексті світового досвіду / Реструктурізація економіки та раціоналізація експортно-імпортної політики України: Збірник праць вчених. Випуск 11. – К.: ІСЕМВ, 1997. – С. 12 – 16. (0,2 друк. арк.).

30. Михайлов В.С. Статистика зовнішньої торгівлі: сучасний стан, проблеми, перспективи // Сучасна статистика і проблеми соціально-економічного розвитку України. К.: НДІ статистики, 1997. – С. 8-9. (0,1 друк. арк.).

31. Михайлов В. Платежный баланс Украины // Обзор украинского рынка. – 1999. - № 8. - С. 3-7. (0,3 друк. арк.).

32. Михайлов В. Прямые иностранные инвестиции в Украину // Обзор украинского рынка. – 1999. - № 5. - С. 7-10. (0,3 друк. арк.).

33. Михайлов В.С. Деякі методологічні проблеми формування статистики зовнішньоекономічної діяльності // Вплив глобалізації на формування та розвиток зовнішньоекономічних зв’язків України / Збірник матеріалів 5 міжнародної науково – практичної конференції УАЗТ 30 травня 2002 року. – К.: УАЗТ. – 2002. – С.372-374. (0,2 друк арк.).

34. Михайлов В.С. Деякі організаційно-методологічні проблеми індексного методу в зовнішній торгівлі // Наук. вісник ДАСОА. Вип.1. – К.: ДАСОА, 2003. – С. 13-17. (0,4 друк. арк.).

35. Михайлов В.С. Быстрая оборачиваемость капитала, или что влияет на решение потенциального инвестора // Обзор украинского рынка. – 2004. - № 4-5. - С. 6-9. (0,3 друк. арк.).