Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


398. Костусєв Олексій Олексійович. Методологічні засади формування ефективного конкурентного середовища в економіці України: дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Костусєв О.О. Методологічні засади формування ефективного конкурентного середовища в економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування та регулювання економікою. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2004.

У дисертації досліджений характер взаємодії монопольних та конкурентних сил на різних етапах розвитку суспільства. Обгрунтована необхідність розмежовувати два типи монополізму інституційний та підприємницький. Проаналізовані специфічні форми монополізму, характерні для перехідної економіки. Досліджені теоретичні основи конкурентної політики та практика її проведення у розвинених країнах та в умовах ринкової трансформації. Розглянуті результати розвитку конкурентних відносин в Україні та основні фактори, що визначають стан конкурентного середовища інституційні передумови конкуренції, структура товарних ринків, ринкова поведінка суб'єктів господарювання. Обгрунтовані шляхи удосконалення конкурентної політики, при цьому особлива увага приділяється проблемам її узгодження з іншими напрямами економічної політики. Намічені шляхи розвитку конкурентних відносин на найважливіших ринках.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми: визначені основні фактори і тенденції формування ефективного конкурентного середовища в економіці України. Це дозволило дати рекомендації щодо удосконалення конкурентної політики з урахуванням особливостей конкретних ринків. Результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість сформулювати наступні висновки.

  1. Конкурентні відносини розвиваються циклічно. В ХIХ столітті у розвинених країнах панувала вільна конкуренція. Однак вже в кінці цього століття в багатьох галузях виникли могутні монополістичні об’єднання. Ситуація знову змінюється протягом останніх десятиліть ХХ століття: у світовій економіці спостерігається посилення конкурентно-ринкових засад. Економічні реформи, які здійснюються в Україні, необхідно розглядати в історичному контексті цієї глобальної тенденції.

  2. Більшість українських підприємств діє в конкурентному середовищі. За розрахунками автора, майже половина продукції виробляється підприємствами, що діють на загальнодержавних і регіональних ринках, де структурні обмеження конкуренції відсутні. Більше 22% загального обсягу товарів і послуг виробляється суб'єктами господарювання, що діють в умовах “жорсткої” олігополії (частка трьох найбільших підприємств на цих ринках перевищує 50%). Приблизно така ж частка виробництва припадає на ринки з домінуванням однієї фірми, а в умовах “чистої” монополії виробляється більше 11% загального обсягу товарів і послуг. Про посилення конкуренції в більшості галузей свідчать також дані кон'юнктурних обстежень.

  3. На підставі аналізу світового досвіду встановлено, що співвідношення секторів з різними структурними передумовами конкуренції, яке склалося в нас, характерно для індустріального суспільства. Воно близьке до того, що існувало в економіці США в 30-ті роки ХХ століття. Структура сучасної ринкової економіки істотно відрізняється: у 80-ті роки близько 80% національного доходу вироблялося в США в галузях із конкурентною структурою ринку.

  4. Українська економіка характеризується високим рівнем концентрації. За розрахунками автора 100 найбільших підприємств дали в 2002 році 47,8% промислового виробництва. У ряді важливих галузей конкуренція відсутня чи носить “джентльменський” характер. Ринкові стимули до активного використання нововведень послабляються внаслідок нерівності умов конкуренції на багатьох ринках. Тому формування ефективного конкурентного середовища - необхідна умова інноваційної переорієнтації нашої економіки. Це багато в чому визначає особливості конкурентної політики і її значення в нашій країні.

  5. У перехідній економіці України широке поширення одержав особливий тип монополізму, не характерний для розвинутої ринкової економіки. Цей тип, названий автором інституційним монополізмом, проявляється в штучному створенні нерівних умов конкуренції для різних її учасників. Нерівність умов конкуренції пов'язана з неоднаковим режимом оподатковування, субсидіями і привілеями з боку держави чи місцевої влади, пільговим доступом до земельних ділянок, інфраструктури та ін. У результаті неефективні підприємства часто процвітають, а їх більш продуктивні конкуренти зазнають труднощів. Усупереч логіці ринкової економіки вони не в змозі витиснути чи поглинути менш ефективних суперників. Інституційний монополізм є більшою небезпекою для розвитку конкурентних відносин в Україні порівняно з підприємницьким монополізмом. Для розв’язання цієї проблеми необхідний перегляд ряду нормативних документів, усунення адміністративних бар'єрів, звуження господарської діяльності державних органів.

  6. Боротьба з інституціональним монополізмом істотно ускладнюється тим, що нерівні умови конкуренції часто виникають у результаті надання державної допомоги. Законодавче впорядкування цієї проблеми буде сприяти тому, що державна допомога буде надаватися лише у випадках, коли це необхідно для розв’язання важливих суспільних проблем, дозволить підвищити її ефективність, мінімізувати деформації ринкового механізму в результаті надання такої допомоги.

  1. Найбільш помітні позитивні зрушення спостерігаються в тих галузях української економіки, де конкуренція особливо висока. Водночас там, де дія ринкових механізмів обмежена, виникають найбільші труднощі. Тому варто поступово відмовлятися від таких засобів державного впливу на економіку, як регулювання цін (за винятком природних монополій і деяких інших соціально значимих ринків), розподіл ресурсів, тотальні перевірки, переміщуючи акценти на посилення конкурентних аспектів самих ринків.

  2. Важливу роль у створенні конкурентного середовища в Україні відіграв малий і середній бізнес. В той же час автор вважає, що внаслідок недостатнього розвитку та існуючої галузевої структури він на багатьох ринках є лише потенційним конкурентом великих підприємств. Тому державна підтримка малого і середнього підприємництва має дуже важливе значення для формування ефективного конкурентного середовища. Важливим елементом системи підтримки малого і середнього бізнесу є його захист від зловживань монополістів, а також антиконкурентних дій органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.

  3. Однією з найважливіших інституційних передумов розвитку конкуренції в Україні стала приватизація. Величезне значення для формування конкурентного середовища відіграло те, що в ході її проведення розукрупнені тисячі монопольних утворень. В найближчі роки будуть приватизовані найбільші підприємства країни. Щоб не допустити монополізації найважливіших товарних ринків, необхідне подальше удосконалення механізмів контролю за концентрацією суб'єктів господарювання в ході перетворення власності, забезпечення прозорості процесу приватизації, недопущення продажу державного майна за тіньовими схемами.

  4. Скасування державної монополії зовнішньої торгівлі забезпечило можливості конкуренції на українських ринках товарів вітчизняних і закордонних виробників. При цьому наведені в роботі дані не підтверджують точку зору деяких економістів щодо згубного впливу іноземної конкуренції на економіку України. Але у зв'язку із вступом України у Всесвітню торговельну організацію тиск іноземної конкуренції зросте. З метою мінімізації негативних наслідків цього необхідно, щоб українські ринки відкривалися поступово. У той же час узгодження конкурентної і зовнішньоекономічної політики передбачає недопущення підтримки за допомогою високих митних тарифів неефективних вітчизняних підприємств.

  5. Можливості розвитку конкуренції в інфраструктурних галузях обмежені внаслідок їхніх технологічних особливостей, тому необхідне державне регулювання таких ринків. Для ефективного виконання своїх функцій регулювальні органи повинні бути самостійними і наділеними відповідними повноваженнями. При цьому регулювання повинно здійснюватися в таких формах, що допускають конкуренцію скрізь, де вона можлива. Зважене співвідношення між регуляторною і конкурентною політикою на ринках природних монополій дасть змогу захистити споживачів від зловживань монополістів, а також створити умови для більш ефективної роботи інфраструктури.

  6. Дослідження стану конкурентного середовища на ринках продукції машинобудування, хімії, металургії, видобувної промисловості, здійснене дисертантом, свідчить, що вони залишаються в значній мірі монополізованими. Для них характерний монополізм того типу, що названий автором підприємницьким. Це пов'язане з високими бар'єрами входу внаслідок значної фондоємності їхньої продукції, обмеженості ресурсів. Щоправда, аналіз структури цих ринків свідчить про позитивні тенденції їхньої трансформації в напрямі зниження рівня концентрації. Однак на багатьох важливих ринках спостерігається підвищення концентрації. Тому необхідний дієвий контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції в цих галузях. Дуже важливе значення для розвитку конкуренції на таких ринках має створення умов, які б сприяли вступу на них нових суб'єктів господарювання.

  7. Автор вважає, що концесійна система може розглядатись як прояв інституційної конкуренції – конкуренції за ринок, що штучно стимулюється інституційними засобами. Вміле використання такої системи дозволяє отримати результат, який мало поступається тому, що був би за наявності конкуренції на ринку. Широке використання концесій в Україні дасть змогу реалізувати конкурентний потенціал інфраструктурних галузей, підвищити ефективність діяльності суб’єктів природних монополій. Під час впровадження концесійної системи необхідно використовувати не тільки досвід розвинених країн, але й наших предків, що активно застосовували її у Х1Х столітті.

  8. Перехідна економіка характеризується високим динамізмом. Структура ринків та інші фактори, що обумовлюють стан конкурентного середовища, іноді суттєво змінюються за короткий час. Під час розвитку конкурентних відносин в економіці в цілому може відбуватися монополізація окремих важливих ринків. На жаль, статистична інформація, що дає можливість оцінити такі зміни, є вкрай недостатньою. Для підвищення ефективності конкурентної політики необхідна дієва система спостереження за ринками і поведінкою підприємств, у першу чергу регулярний розрахунок показників концентрації.

Публікації автора:

Монографії

  1. Костусев А.А. Конкурентная политика в Украине. Монография. – К.:КНЕУ, 2004. – 310 с. (18,1 д.а.)

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Костусєв О.О. Антимонопольне законодавство і конкурентні органи країн СНД // Підприємництво, господарство, право. – 2002. – № 10. – С. 3–7. (0,6 д.а.)

  2. Костусєв О.О. Захист економічної конкуренції в Україні: стан і проблеми // Економіка України. – 2003. – № 7. – С. 4-11, №8. – С. 13–18. (1,3 д.а.)

  3. Костусєв О.О. Природна монополія як об’єкт конкурентної політики // Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України. – 2004. – № 2. – С.42–46. (0,5 д.а.)

  4. Костусєв О.О. Конкурентна політика: пошук теоретичних основ // Економіка і підприємництво. Міжвідомчий науковий збірник. – Вип.14. –К.:КНЕУ, 2001 – С. 45–58. (0,6 д.а.)

  5. Костусєв О.О. Конкурентна політика в розвинутих країнах і специфіка пострадянської економіки // Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України. – 2003. – № 6. – С. 20–29 (0,9 д.а.)

  6. Костусєв О.О. Конкуренція і монополія в їх історичній динаміці // Економіст. – 2003. – № 5. – С. 86–89. (0,6 д.а.)

  7. Костусєв О.О. Конкуренція на ринку цементу // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин. Збірник наукових праць. – Вип.12. – К., 2002. – С. 38–43. (0,2 д.а.)

  8. Костусєв О.О. Конкуренція та економічне зростання в Україні // Вісник ДонДУЕТ. Економічні науки. – 2003. – № 3. – С. 51–56. (0,3 д.а.)

  9. Костусев А.А. Конкуренция, монополизм и развитие: опыт Украины //Конкуренция и рынок. – 2001. – № 9. – С. 16–17. (0,2 д.а.)

  10. Костусєв О.О. Малий бізнес та формування конкурентного середовища // Формування ринкових відносин в Україні. Збірник наукових праць. – № 6 (37). – К., 2004. – С. 80–85. (0,5 д.а.)

  11. Костусев А.А. Методологические основы анализа специфических форм монополизма в условиях переходной экономики // Экономические инновации. – Вып.16. Конкуренция и конкурентоспособность. Сборник научных работ. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2003. – С.45–57. (0,6 д.а.)

  12. Костусєв О.О. Особливості підприємницького та інституціонального монополізму // Економіка і прогнозування. – 2003. – № 2. – С. 83–97. (0,8 д.а.)

  13. Костусєв О.О. Питання розвитку конкуренції на ринках лікарських засобів// Формування ринкових відносин в Україні. Збірник наукових праць.–№ 7–8 (26-27). – К., 2002. – С. 44–47. (0,4 д.а.)

  14. Костусєв О.О. Пріоритети конкурентної політики // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2003. – № 1. – С. 22–26. (0,3 д.а.)

  15. Костусєв О.О. Приватизація та формування конкурентного середовища // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2003. – № 9. – С. 4–9. (0,7 д.а.)

  16. Костусєв О.О. Протидія деформаціям ринкового механізму в роздрібній торгівлі // Формування ринкової економіки. Міжвідомчий науковий збірник.—Вип.11. – К.:КНЕУ, 2002. – С. 144–149. (0,3 д.а.)

  17. Костусєв О.О. Розвиток конкурентних відносин в Україні та завдання конкурентної політики на сучасному етапі // Економіст. – 2004. – № 1. – С. 38–41. (0,8 д.а.)

  18. Костусєв О.О. Розвиток конкуренції на ринках електрозв’язку та суміжних ринках // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С. Попова. – 2004. – № 1. – С. 98–102. (0,4 д.а.)

  19. Костусєв О.О. Співробітництво України з іншими державами СНД у сфері конкурентної політики // Формування ринкових відносин в Україні. Збірник наукових праць. – Вип.24. – К., 2002. – С. 50-53. (0,4 д.а.)

  20. Костусєв О.О., Пугачова М.В. Стан конкурентного середовища в економіці України // Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України. – 2004. – № 1. – С. 10–18. (0,6 д.а.)

Особистий внесок: обґрунтований інструментарій визначення секторів економіки, де конкуренція обмежена структурними особливостями ринків, та розрахована частка таких секторів в економіці України; визначений сукупний рівень концентрації виробництва в обробній промисловості України та у промисловості в цілому, проаналізовано тенденції зміни рівнів концентрації; оцінено інституційні передумови конкуренції, зроблені загальні висновки.

  1. Костусєв О.О. Структура товарних ринків та конкурентна політика в Україні // Вісник Української академії державного управління. – 2004. – № 1. – С. 46–57. (0,8 д.а.)

  2. Костусєв О.О. Шляхи створення ефективного конкурентного середовища на ринках молока і молочних продуктів // Аграрний вісник Причорномор’я. Спеціальний випуск. Збірник наукових праць. – Вип.22. – Частина 1. Економічні науки. – Одеса: Астропринт, 2003. – С. 251–257. (0,3 д.а.)

  3. Костусєв О.О. Шляхи удосконалення державного регулювання та розвитку конкуренції на ринках житлово-комунальних послуг // Вісник соціально-економічних досліджень. Збірник наукових праць. – Вип.16. – Одеса, 2003. – С. 143-150. (0,8 д.а.)

Тези доповідей.

  1. Костусев А. А. Антимонопольный совет и развитие интеграционных процессов стран СНГ //10 лет Межгосударственному Совету по антимонопольной политике. Доклады участников. – Спб, 2003. – С. 18–22. (0,2 д.а.)

  2. Костусєв О.О. Конкуренція і формування ринкових механізмів інноваційного розвитку // Утвердження інноваційної моделі розвитку економіки України. Матеріали науково-практичної конференції. – К., 2003. – С.85-91. (0,3 д.а.)

  1. Костусєв О.О. Природна монополія та конкуренція на ринку електрозв’язку //Науково-технічні пріоритети економічного розвитку в галузі зв’язку: нові стратегії та технології. Всеукраїнський науково-практичний семинар 27-29 травня 2004 р. Доповіді. Тези. – Одеса, 2004. – С. 52–54. (0,1 д.а.)

  2. Костусєв О.О. Проблеми житлово-комунального господарства з точки зору законодавства про захист економічної конкуренції // Реконструкція житла. —К., 2003. – С. 17–21. (0,3 д.а.)

  3. Костусев А. А. Страны переходного периода: выбор стратегии внедрения международных правил конкуренции // Конкурентная политика: опыт внедрения и перспективы. Доклады. Международная конференция по конкурентной политике. – Ташкент, 2003. – С. 99–104. (0,4 д.а.)

  4. Костусєв О.О. Цивілізована конкуренція – умова ефективного функціонування сфери товарного обігу. // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Тези доповідей. – Ч.1. – К., 2002. – С. 54-55. (0, 1 д.а.)

Інші публікації.

  1. Костусев А. А. Однажды в Одессе… – К.: Мистецтво, 2002. – 320 с. (22,7 д.а.)

  2. Костусєв О.О. Конкуренція – серце ринкової економіки // Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України. – 2002. – № 1. – С. 2–3. (0,2 д.а.)