Довбня Світлана Борисівна. Методологічні основи і стратегічні альтернативи реструктуризації промислових підприємств в процесі реформування економіки України: дисертація д-ра екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2003.
Анотація до роботи:
Довбня С.Б. Методологічні основи і стратегічні альтернативи реструктуризації промислових підприємств в процесі реформування економіки України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - економіка, організація і управління підприємствами. - Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2003.
Розроблена методологія та комплексне методичне забезпечення реструктуризації і санації вітчизняних підприємств. Розвинуто теорію фінансово-економічного аналізу, розроблено нові методичні підходи до інтегральної оцінки фінансового стану підприємств. Удосконалено методологію стратегічного планування відповідно до вітчизняних умов. Розроблено методику інтерактивного планування. Обґрунтовані організаційні структури управління підприємствами в умовах кризи та при їх реструктуризації. Розроблено комплексну систему управління персоналом. Удосконалено підходи до мотивації праці робітників з урахуванням особливостей підприємств: стадій життєвого циклу, видів центрів фінансової відповідальності, проведення реструктуризації в умовах кризи. Розроблено систему показників, призначену для оцінки якості управління персоналом. Результати дисертації впроваджені при реструктуризації та удосконаленні менеджменту на промислових підприємствах, а також використовуються в навчальному процесі.
У дисертації на базі проведених наукових досліджень розроблені методологія і комплексне методичне забезпечення для рішення важливої науково-практичної проблеми сучасної економіки України - реструктуризації вітчизняних підприємств і впровадження антикризового управління.
1. Вивчення сутності кризових явищ, зовнішніх і внутрішніх факторів, що обумовили їх виникнення, видів криз, а також шляхів їхнього подолання дозволили розширити класифікацію видів криз, а також виділити п'ять можливих стадій розвитку кризи: зниження фінансової стійкості, тимчасова неплатоспроможність, стійка неплатоспроможність, економічна неспроможність, безповоротна неспроможність. Обґрунтовано, що вид кризи і його стадія, а також специфіка підприємства обумовлюють необхідність використання різних процедур антикризового управління, до числа яких нами віднесені: реструктуризація, санація, банкрутство, внутріфірмовий антикризовий менеджмент.
2. Розроблена методологія реструктуризації, яка включає: визначення сутності реструктуризації та її цілей; класифікацію видів реструктуризації підприємств, а також методів її здійснення; виявлення найбільш розповсюджених в сучасних умовах і найбільш перспективних у майбутньому видів і методів реструктуризації; розробку концептуального підходу до встановлення доцільності об'єднання суб'єктів господарювання; визначення раціональної послідовності реалізації етапів реструктуризації, а також комплексу робіт, що виконуються у рамках кожного етапу. Запропонована методологія забезпечує підвищення ефективності реструктуризації за рахунок вибору найбільш доцільного методу, коректної оцінки очікуємих результатів та раціональності її проведення.
3. Сформульована економічна сутність санації, запропонована класифікація її видів і методів, визначена раціональна структура бізнес-плану санації, обґрунтовано перелік показників, використання яких дозволить підвищити об'єктивність оцінки ефективності санації. Визначена макроекономічна ціль банкрутства, його принципи і функції. Виконані розробки забезпечують розуміння діалектичної єдності та розбіжностей між різними процедурами антикризового менеджменту та сприяють обґрунтованому вибору доцільних шляхів подолання або попередження кризових явищ на підприємствах.
4. Удосконалені методики експрес-аналізу та поглибленого аналізу, а також розроблені нові методики, що забезпечують інтегральну оцінку стану підприємства. Запропоновані методики відрізняються від існуючих як складом показників, так і методами їхнього розрахунку. Для обґрунтованого визначення перспектив розвитку підприємства, наявності і глибини кризових явищ розроблені класифікатори станів підприємств у залежності від величини показників експрес-аналізу і їхньої динаміки, а також за результатами інтегральної оцінки. У залежності від висновків про фінансовий стан підприємства можуть бути прийняті управлінські рішення, пропозиції по яким сформульовані в роботі. Використання запропонованих методик дозволить підвищити якість та достовірність результатів фінансово-економічного аналізу, своєчасно прогнозувати можливість кризових явищ або банкрутств підприємств, а також обирати найбільш доцільні засоби їх запобігання в залежності від фінансово-економічного стану та існуючих проблем підприємств.
5. Удосконалена методологія і розроблена комплексна система інтерактивного планування, що забезпечує тісний взаємозв'язок різних видів планів, а також широке залучення до процесу планування керівників і провідних спеціалістів. Подальший розвиток одержала теорія стратегічного планування стосовно до особливостей функціонування вітчизняних підприємств. Запропонована класифікація різних видів бізнес-планів, а також обґрунтована раціональна структура і зміст окремих розділів для кожного з видів. Розроблено методику інтерактивного планування, що забезпечує взаємопов'язане формування стратегічних, тактичних і оперативних планів та їх оптимізацію.
6. Розроблені пропозиції по актуалізації організаційних структур управління підприємствами стосовно до нових умов господарювання. Сформульовані науково-обгрунтовані принципи і визначено основні етапи формування організаційних структур. Визначені особливості створення підрозділів антикризового менеджменту і груп реструктуризації та розроблені нормативні документи, що забезпечують їх єфективне функціонування.
7. Розроблені теоретичні засади створення і функціонування на підприємствах систем антикризового менеджменту – сформульована їх головна мета та визначена система функцій. Запропонована раціональна організація таких систем.
8. Визначена сутність управління процесом реструктуризації, сформульовані методичні і практичні особливості реалізації кожної з функцій менеджменту на цьому етапі функціонування підприємства. Розроблене організаційне забезпечення управління реструктуризацією.
9. Подальший розвиток одержала теорія управління персоналом стосовно до нових умов функціонування вітчизняних підприємств, а також у процесі їх реструктуризації і в умовах кризи. Її відмінною рисою є комплексний підхід до управління персоналом і урахування специфічних особливостей окремих підприємств і методів їх реструктуризації. Удосконалено теорію мотивації праці з урахуванням сучасних умов господарювання в Україні та запропоновано комплекс методичних розробок по її реалізації: алгоритм формування і розподілу фонду оплати праці; підходи до мотивації праці на різних стадіях життєвого циклу підприємства і в різних центрах фінансової відповідальності. Удосконалено методологію атестації персоналу і методи її проведення. Запропонована система показників для оцінки ефективності управління персоналом, позитивними особливостями якої є: повнота; універсальність, що дозволяє використовувати її на підприємствах різних організаційно-правових форм, масштабів і напрямків діяльності; можливість використання для порівняння різних об'єктів, оскільки всі показники системи є відносними величинами.
Публікації автора:
Монографії
Довбня С.Б. Методические основы и направления реструктуризации предприятий в промышленности: Монография. – Днепропетровск: Наука и образование, 2002.– 312 с.
Пономаренко В.А., Клименко И.П., Довбня С.Б. Предприятия рыночной экономики: проблемы развития/ Под общ. ред. В.А. Пономаренко.–К.: Эль Графо, 1994.–181 с. Особистий внесок здобувача: класифікація підприємств ринкової економіки. Визначення структури трудових ресурсів та їх функцій. Структуризація цілей розвитку підприємства.
Пономаренко В.А., Авдиенко В.И., Довбня С.Б. Основы управления трудовым коллективом.– Одесса: Совпин, 1991.– 143 с. Особистий внесок здобувача: глава 4 – "Методи управління трудовим колективом"; глава 5 –"Управлінські рішення при керівництві трудовим колективом"; глава 7 - “Організаційна структура управління трудовим колективом”.
Навчальний посібник
Пономаренко В.А., Авдиенко В.И., Довбня С.Б. Стимулирование труда в новых условиях хозяйствования.–Днепропетровск: ДМетИ, 1991.– 112 с. Особистий внесок здобувача: глава 3 – "Оплата праці робітників госпрозрахункових підрозділів підприємства".
Публікації у наукових фахових виданнях
Бень Т.Г., Довбня С.Б. Бюджетування як інструмент удосконалення системи фінансового менеджменту підприємств // Фінанси України.– 2000.–№ 7.– С.48–55. Особистий внесок здобувача: розроблена схема процесу бюджетування. Запропонована методика формування елементів зведеного бюджету підприємства.
Бень Т.Г., Довбня С.Б. Проблемы и предпосылки эффективной реструктуризации предприятий // Экономика Украины.–2000.–№ 8.–С.37–42. Особистий внесок здобувача: визначені фактори, які обумовлюють необхідність реструктуризації вітчизняних підприємств. Розроблена класифікація цілей реструктуризації. Обґрунтовані етапи її проведення.
Бень Т.Г., Довбня С.Б. Структура бизнес–плана реструктуризации предприятия //Металлургическая и горнорудная промышленность.– 2001.–№ 4.– С.94–97. Особистий внесок здобувача: розроблена класифікація видів бізнес-планів. Визначена структура бізнес-плану реструктуризації та зміст його розділів.
Бень Т.Г., Довбня С.Б. Цілі та форми реструктуризації металургійних підприємств //Металлургическая и горнорудная промышленность.– 2000.–№2.– С.100–102. Особистий внесок здобувача: систематизовані фактори, які стримують реструктуризацію вітчизняних підприємств. Охарактеризовані форми і методи їх реструктуризації.
Бень Т. Г., Довбня С. Б. Совершенствование системы планирования на металлургических предприятиях // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2001. – № 1. – С. 108–112. Особистий внесок здобувача: розроблена система принципів бюджетування. Запропонована методика формування системи бюджетів підприємства.
Бень Т.Г., Довбня С.Б. Інтегральна оцінка фінансового стану підприємства // Фінанси України, 2002. – №6. – С. 53–60. Особистий внесок здобувача: розроблена методика формування узагальнюючих та інтегрального показника фінансового стану підприємства.
Довбня С. Б., Шембель Ю. С. Финансовый анализ на различных этапах жизненного цикла предприятия // Бизнес–Информ. – 1998. – № 17–18. – С.87–91. Особистий внесок здобувача: обґрунтовані аналітичні напрямки та показники, які використовуються для проведення фінансового аналізу.
Довбня С.Б. Шембель Ю.С. Прогнозирование банкротства украинских предприятий (проблемы использования модели Альтмана) // Бизнес–Информ. – 1999.– № 13/14. С. 48–50. Особистий внесок здобувача: виконаний аналіз пристосування моделі Альтмана до вітчизняних умов. Обґрунтована недоцільність використання цього методу для прогнозування банкрутства в Україні.
Довбня С. Б. Актуализация системы финансового планирования предприятия // Вісник технологічного університету Поділля. Частина 2. Економічні науки. Хмельницький. – 2000. – № 4.-
С. 50–54.
Довбня С. Б. Економічне значення і напрямки удосконалення механізму банкрутства в Україні / Теорії мікро– макроекономіки // Збірник наукових праць Академії муніципального управління Міністерства освіти і науки України. Випуск 5. – Київ, 2000.– С. 61–63.
Довбня С. Б., Первий Е. С. Об оценке эффективности инвестиций //Економіка: проблеми теорії і практики. Міжвузівський збірник наукових праць. – Випуск 14. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 8–13. Особистий внесок здобувача: розроблена комплексна оцінка ефективності інвестицій, яка базується на послідовному аналізі різних критеріїв.
Довбня С. Б., Шембель Ю. С. Экспресс–анализ финансового состояния предприятия //Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 25. Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – С. 9–12. Особистий внесок здобувача: визначена сфера застосування експрес-аналізу. Запропонований підхід до формування методики експрес-аналізу.
Довбня С.Б., Клименко И.П. Аттестация как инструмент совершенствования менеджмента персонала // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. - 2000.–№ 2.– С. 104–108. Особистий внесок здобувача: визначена сутність атестації та її цілі. Виконаний аналіз різних методів атестації. Розроблений метод комплексної атестаційної оцінки.
Довбня С. Б. Методика анализа финансово–экономического состояния металлургических предприятий // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2001. – № 6. – С. 102–106.
Довбня С. Б., Шембель Ю. С., Гулик Т. В. Выбор направлений и разработка механизма выхода предприятия из кризисного состояния // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2001. – № 2 (додаток). – С. 55–60. Особистий внесок здобувача: визначені цілі та етапи антикризового менеджменту.
Довбня С.Б. Классификация и сущность видов реструктуризации предприятий //Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 98.– Дніпропетровськ: ДНУ.– 2001.–С. 28–34.
Довбня С.Б. Формування системи антикризового менеджменту підприємства //Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Випуск 9. – К.: КНЕУ, 2001.– С. 232–237.
Довбня С.Б. Экономическая сущность и классификация видов санации //Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 100.– Дніпропетровськ: ДНУ.– 2001.–С. 8–14.
Довбня С.Б., Клименко И.П. Использование «управления по целям» на предприятиях малого и среднего бизнеса //Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 97.– Дніпропетровськ: ДНУ.– 2001.– С. 42–47. Особистий внесок здобувача: обґрунтована сутність та доцільність використання “управління по цілям”. Запропонована організація оплати праці на базі цього підходу.
Довбня С. Б. Диагностика финансового состояния предприятий при их реструктуризации //Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 121. Дніпропетровськ: ДНУ – 2002. – С. 58–63.
Довбня С.Б. Оценка эффективности управления персоналом //Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2002. – №2. – С.88–90.
Довбня С.Б., Щербина О. В. Методичні аспекти реструктуризації і санації підприємств //Стратегія економічного розвитку України. Науковий збірник. Випуск 2(9). – Київ: КНЕУ. – 2002. – С. 543 – 555. Особистий внесок здобувача: визначена відмінність між реструктуризацією і санацією. Розроблена методика оцінки фінансового стану підприємства та доцільних управлінських рішень. Розроблена схема процесу реструктуризації.
Довбня С.Б. Совершенствование механизма стратегического планирования на предприятиях // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 147. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 114–120.
Довбня С.Б. Обоснование целесообразности использования интерактивного подхода к планированию при реструктуризации предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 148. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 20–25.
Довбня С.Б. Управление процессом реструктуризации // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 149. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 46–52.
Довбня С.Б. Структура и содержание бизнес–плана санации // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 154. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С.124–130.
Пономаренко В. А., Довбня С. Б., Клименко И. П. Мотивация труда на предприятиях рыночной экономики // Бизнес–Информ. – 1998. – №13–14. – С. 118–120. Особистий внесок здобувача: розроблена модель механізму мотивації. Визначені фактори, які обумовлюють дієвість мотивації.
Пономаренко В. А., Клименко И. П., Довбня С. Б. Направление совершенствования мотивации труда работников // Фаховий збірник наукових статей «Демографія, економіка праці та соціальна політика». Випуск 5. Частина 1. – Кіровоград: Кіровоградський інститут сільськогосподарського машинобудування. – 1998. – С. 208–211. Особистий внесок здобувача: запропонована структура системи мотивації труда та наведена характеристика її елементів.
Публікації в інших виданнях
Бень Т. Г., Довбня С. Б. Реструктуризация как способ повышения инвестиционной привлекательности предприятий. Вісник Дніпропетровського державного фінансово–економічного інституту. Економічні науки // Матеріали першої міжвузівської науково–практичної конференції «Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах». Т.2 – Дніпропетровськ. – 2000. – С. 236–237. Особистий внесок здобувача: визначені ознаки інвестиційної привабливості підприємств. Систематизовані методи укрупнення суб'єктів господарювання.
Довбня С. Б., Клименко И. П. Структура системы мотивации труда и принципы ее формирования // Сборник материалов научно-методической конференции «Экономика, управление и информатика». – Днепропетровск: ГМетАУ. – 1995. – С. 74. Особистий внесок здобувача: розроблена система принципів мотивації персоналу.
Довбня С. Б., Шембель Ю. С. Финансовый анализ и жизненный цикл продуктового портфеля предприятия // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації.– Економічний вісник Національної гірничої академії України. – Т.3. – Дніпропетровськ: РИК НГА України.– 1999. – С. 128–129. Особистий внесок здобувача: обґрунтовані критерії визначення стадії життєвого циклу підприємств. Розроблений алгоритм фінансового аналізу.
Довбня С. Б. Направления финансового оздоровления промышленных предприятий //Материалы Всеукраинской научно–практической конференции «Регионализация экономики и осуществление административной реформы в Украине». – Часть 2.– Днепродзержинск: ДДТУ. – 2000. - С. 79–80.
Довбня С. Б. Совершенствование финансового менеджмента предприятий на основе бюджетирования. Теорія управління організацією: стан та перспектива // Матеріали VI Міжнародної науково–практичної конференції. – Київ–Трускавець: НТУУ "КПІ"; КНЕУ.– 2000.– С. 58–59.
Довбня С. Б. Реструктуризація як напрямок удосконалення менеджменту підприємств //Матеріали VIІ Міжнародної науково–практичної конференції. "Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність". – Київ–Дніпропетровськ: НТУУ "КПІ"; КНЕУ, – 2000. – С. 37–39.
Довбня С. Б., Клименко И. П. Целеориентированная система управления персоналом предприятия // Матеріали VIІ Міжнародної науково–практичної конференції. «Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність». – Київ–Дніпропетровськ: – 2000. – С. 39–41. Особистий внесок здобувача: запропонований підхід до формування комплексної системи управління персоналом. Обґрунтована доцільність використання “теорії справедлівості”.
Довбня С. Б. Диагностика финансового состояния предприятий при их реструктуризации // Матеріали Всеукраїнської науково–практичної конференції «Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально–економічному розвитку регіону». – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – С. 75–76.
Довбня С. Б., Клименко И. П. Система мотивации персонала предприятий малого и среднего бизнеса // Материалы 2–ой Международной научно–практической конференции «Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації». Сб.: Економічний вісник Національної гірничої академії України. – №2. – Том 2. – Дніпропетровськ: РИГ НГА України. – 2001. – С. 9–11. Особистий внесок здобувача: обґрунтований взаємозв’язок систем, цілей, мотивації та контролю при “управлінні по цілям”. Визначені правила формування системи мотивації.
Довбня С. Б., Первий Е. С. Снижение рисков при проектном финансировании //Матеріали четвертої Міжнародної конференції «Наука і освіта». – Том 2. – Економічні науки. – 2001. – С. 34–35. Особистий внесок здобувача: запропонований підхід до оцінки кредитної та інвестиційної привабливості підприємств.
Довбня С.Б. Комплексная двухмерная оценка финансового состояния предприятия //Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону». – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 26-27.
Пономаренко В. А., Клименко И. П., Довбня С. Б. Проблемы совершенствования оплаты труда работников // Сборник материалов научно-методической конференции «Экономика, управление и информатика». – Днепропетровск: ГМетАУ. – 1995. С. – 74–75. Особистий внесок здобувача: запропонована структура оплати праці робітників.
Пономаренко В. А., Клименко И. П., Довбня С. Б. Совершенствование мотивации труда работников в условиях рыночной экономики //Материалы межвузовской конференции «Становление украинской экономики». – Днепропетровск. – 1996. – С. 50. Особистий внесок здобувача: запропонований підхід до формування системи мотивації праці робітників.