Бондар Микола Іванович. Методологія та організація обліку і контролю інвестиційної діяльності : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Бондар М.І. Методологія та організація обліку і контролю інвестиційної діяльності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності) – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, м. Київ, 2008.
У дисертації висвітлено основні теоретичні засади інвестиційної діяльності в умовах ринкової економіки. Наведено авторські підходи до визнання інвестицій на основі поєднання фінансового та облікового підходів щодо їх сутності. Проаналізовано засоби оцінювання інвестиційних ресурсів, об’єктів інвестування і бізнесу в цілому та запропоновано шляхи їх удосконалення. У дисертації висвітлено правові засади інвестиційної діяльності та варіанти відображення у фінансовому й управлінському обліку основних процесів інвестиційної діяльності з урахуванням етапів реалізації інвестиційних проектів.
З позиції користувачів фінансової інформації визначено моделі функціонування ефективної системи зовнішнього та внутрішнього контролю інвестиційної діяльності.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми підвищення ефективності інвестиційної діяльності в Україні на підставі дослідження теоретичних аспектів інвестицій та їх ролі в реструктуризації вітчизняної економіки, шляхом уточнення методів оцінювання інвестиційних ресурсів та методики обліку і контролю інвестицій, спрямованих на вдосконалення взаємовідносин суб’єктів інвестиційних процесів.
Суть головних науково-теоретичних та практичних результатів дисертації полягає у наступному:
З уточненням змісту економічної категорії “інвестиції” обґрунтовано її використання в обліковому процесі лише стосовно витрат, які призводять до поповнення (зростання) капіталу суб’єктів підприємницької діяльності. Якщо використання коштів не впливає на зміну капіталу інших суб’єктів підприємництва, а викликає лише зміни виду активів, то ці кошти запропоновано розглядати як вкладення або витрати.
У дисертації запропоновано в обліку, контролі та аналізі інвестиційної діяльності до інвестицій відносити грошові, майнові та інтелектуальні цінності, вкладені в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою створення або поповнення капіталу для досягнення загальної мети підприємства – реалізації інвестиційного проекту. Доведено, що визначення об’єкта інвестування в цьому зв’язку не слід обмежувати переліком активів (як це передбачено визнанням капітальних інвестицій), оскільки необхідною умовою інвестування є заплановані дії щодо ефективного використання інвестиційних ресурсів.
З розвитком ринкових відносин створюється новий механізм функціонування бізнесу у формі корпоративної власності, за використання якого змінюються виробничі відносини, підвищується відповідальність суб’єктів господарювання за здійснення господарських операцій. Корпоративне середовище – це коло взаємодії корпорації і корпоративного підприємства як об’єкта з тими, на кого він може впливати в міру своїх можливостей. Відмінності у структурі власності на акціонерний капітал характеризують систему контролю діяльності підприємства – модель корпоративного контролю (інсайдерську і аутсайдерську).
Для ефективного врегулювання взаємовідносин суб’єктів інвестиційного процесу та забезпечення достовірності фінансової інформації необхідною умовою є дотримання основних принципів бухгалтерського обліку. З цією метою до інвестиційних ресурсів віднесено економічні ресурси у будь-якій формі (матеріальні, нематеріальні, фінансові), які можуть бути персоніфіковані й оцінені та вкладені за потребою у певний інвестиційний об’єкт. Оскільки інвестиційні ресурси можна використовувати за потребою, їх слід розглядати як інвестиційний потенціал підприємства, галузі, регіону, країни.
З урахуванням багатовікової історії вартісного вимірювання об’єктів бухгалтерського обліку, що почалася ще з часів упровадження бухгалтерських записів, доведено, що за оцінювання інвестиційної діяльності, крім кількісних і вартісних показників, важливо оцінити фактичні та майбутні доходи від зазначеної діяльності. Тому для інвестора важливо забезпечити наближення показників обсягів чистих майбутніх доходів до фактичних прогнозованих з оцінкою їх поточної вартості.
На основі взаємозв’язку чинників вартості з управлінськими рішеннями спрощується процедура прийняття обґрунтованих рішень щодо оцінки вартості підприємства та його активів на засадах формування дерева чинників вартості. Доведено важливість поряд з кількісними чинниками, визначати їх зв’язок із якісними. Це передбачає виокремлення складових цінового параметру, що обрано для оцінювання основного критерію підприємства. На формування фактичної ринкової ціни можуть впливати й інші чинники (обмеження або викривлення інформації, уміння домовлятися, відсутність конкуренції), що негативно впливає на достовірність визначення ринкової вартості.
У процесі оцінювання інвестиційної діяльності запропоновано оперувати терміном “інвестиційна вартість” – вартість інвестицій для конкретного інвестора, що визначають на засаді використання його переваг. Вона ґрунтується на окремих інвестиційних вимогах на визначену дату з урахуванням певної пропозиції, прогнозованої оцінки майбутньої прибутковості інвестицій та рівня можливих ризиків. Фактично це вартість конкретних об’єктів інвестування для конкретноїособи на певну дату, а не вартість активів чи цінних паперів, які обертаються на ринку. Доведено, що інвестиційна вартість об’єкта інвестування не завжди збігається з ринковою вартістю, що визначає недоцільність застосування терміна “справедлива” або “ринкова вартість інвестицій”.
На підставі визначення сутності та основних характеристик витратного, ринкового й дохідного підходів до оцінювання вартості пакета акцій, які застосовано в різних варіаціях, доведено, що представлені три підходи до оцінювання дають три значення вартості, кожне з яких характеризує оцінюваний пакет акцій у різних аспектах. Зіставляння різних значень вартостей через додавання кожному з них свого вагового коефіцієнта дають змогу розрахувати підсумкову середньозважену вартість оцінюваного пакета акцій. Для цього в оціночний процес запропоновано запровадити специфічні аналітичні етапи, а саме: аналіз правової і нормативної бази, що враховує обставини, визначені завданнями оцінки; аналіз структури акціонерного капіталу підприємства-емітента та структури складу акціонерів, а також можливостей віднесення пакета акцій, який оцінюється, до контрольного або міноритарного і, зрештою, обґрунтування його ролі та місця.
Використання негативного гудвілу аргументується або із завищенням справедливої вартості активів, або із навмисним заниженням вартості фірми з метою її привласнення чи закриття. Цим обґрунтовано нелогічність застосування терміна “негативний гудвіл” у чинних П(С)БО при придбанні підприємства.
Основним завданням при формуванні обліково-аналітичної інформації в інвестиційному процесі є надання його учасникам (інвесторам, акціонерам, управлінському персоналу) необхідних знань як про внутрішнє середовище підприємства щодо фінансово-господарської діяльності, так і про зовнішнє середовище, в якому воно функціонує, що підвищить можливості їхнього впливу на своєчасність обґрунтування і прийняття ефективних управлінських рішень для зниження або уникнення інвестиційних ризиків.
На основі формування статей балансу, вартість чистих активів слід визначати як частину активів підприємства, сформовану за рахунок власного капіталу, проте потрібно також враховувати час конвертації облігацій в акції та вартість привілейованих акцій. Це дає змогу визначити вартість активів, які належать акціонерам (окрім привілейованих акцій), котрі можуть претендувати (у разі ліквідації підприємства) саме на цю частину активів. Для забезпечення гарантій акціонерам (та іншим кредиторам) запропоновано конкретні високоліквідні чи високовартісні активи, що є стратегічними об’єктами діяльності підприємства, пов’язувати з певною частиною власного капіталу. Це дасть змогу уникнути неконтрольованого їх використання на поточні потреби, знизити ризик імовірності банкрутства підприємства та підвищити його інвестиційну привабливість.
На основі дослідження складу власного капіталу акціонерних товариств виділено два основні його елементи: авансований капітал інвесторів до статутного капіталу та створений (зароблений) у процесі економічної діяльності у формі нерозподіленого прибутку власників акцій. Зростання вартості чистих активів на частку в отриманому прибутку слід розглядати як реінвестиції, здійснені за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій. Проте це окремий вид господарських операцій, який потребує обов’язкового документування й відображення на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності. У зв’язку з цим запропоновано в першому розділі пасиву балансу підприємства відображати не статутний, а авансований капітал з розмежуванням на статутний (зареєстрований) і незареєстрований авансований капітал. Відповідно потрібно змінити назву рахунка 40 “Статутний капітал” на “Авансований капітал” з виокремленням двох субрахунків: 401 “Статутний капітал” і 402 “Незареєстрований авансований капітал” або ж “Фонд капітальних інвестицій”. У свою чергу, на субрахунку 401 “Статутний капітал” запропоновано виділяти 4011 “Статутний капітал, сформований звичайними акціями” і 4012 “Статутний капітал, сформований привілейованими акціями”. Така класифікація капіталу за джерелами його створення віддзеркалює джерела формування капіталу акціонерного товариства, що сприятиме оптимізації структури капіталу, а також оцінюванню дохідності інвестицій з урахуванням сукупного авансованого капіталу.
За дослідження різнобічних підходів до визначення змісту інвестицій з урахуванням того, що випущені акції та облігації відображають у пасиві і відносяться до різних розділів балансу (акції – власний капітал, облігації – зобов’язання поточні або довгострокові) доведена доцільність додаткового виокремлення в активі балансу, особливо з довгострокових фінансових інвестицій, придбаних облігацій та відображення їх на рахунку 18 “Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи” з виділенням для цього субрахунку “Боргові цінні папери”. На рахунку 14 “Довгострокові фінансові інвестиції” обґрунтовано потребу обліковувати лише цінні папери корпоративної природи, пов’язані з участю в капіталі інших підприємств. У разі, коли підприємство лише прийняло рішення про можливу реалізацію акцій, терміни якої визначити практично неможливо (низька ліквідність або особливі умови продажу), в бухгалтерському обліку такі акції запропоновано обліковувати на рахунку 14 “Довгострокові фінансові інвестиції” з виокремленням субрахунка “Інвестиції в акції, доступні для продажу”.
У дисертації запропоновано методичний прийом розмежування господарських операцій на управлінські та технічні, проте здійснювати це необхідно не лише в межах життєвого циклу, а й на кожній його стадії, що сприятиме вдосконаленню організації управлінського обліку.
З урахуванням того, що капітальні витрати є основою реалізації інвестиційного проекту, обґрунтовано необхідність впровадження управлінського обліку капітальних витрат за інвестиційними проектами на засадах формування інформації про кожну стадію життєвого циклу проекту: передінвестиційну, інвестиційну, експлуатаційну та ліквідаційну.
Для підвищення функціональних можливостей аудиту доведена необхідність впровадження інвестиційного аудиту через окреме обліковування активів для реалізації проекту та розрахунку відповідних фінансових результатів від реалізації проекту, за наявності певної системи фінансування проекту.
Оскільки інвестиційні проекти реалізовуються протягом кількох звітних періодів (тривалості інвестиційного циклу), запропоновано розмежувати аудит інвестиційної діяльності на окремі етапи: аудит інвестиційних проектів; аудит процесу інвестування; поточний аудит реалізації інвестиційних проектів; аудит закриття інвестиційних проектів. Виконання кожного з етапів інвестиційного аудиту забезпечуватиме реалізацію проміжної мети інвестиційних проектів. Це передбачає наявність інформаційних джерел аудиторської перевірки та окреслення кола користувачів висновків незалежного аудитора для прийняття економічних і управлінських рішень.
На етапі прийняття інвестиційних рішень доведена необхідність якісного аналізу динаміки статей балансу підприємства – об’єкта інвестування. За встановлення негативних тенденцій його діяльності виникає потреба в поглибленому оцінюванні його стану для прогнозування та уникнення фінансової неспроможності або банкрутства. Залучення додаткових позикових ресурсів стає ризиковим для кредиторів, оскільки зі зменшенням вартості власного капіталу в структурі пасивів підприємства ризик неповернення засобів збільшується.
Системне використання запропонованих кроків щодо вдосконалення методології та організації обліку і контролю інвестиційної діяльності сприятиме підвищенню ефективності використання інвестиційних ресурсів, а як наслідок – збільшення інвестицій та зростання економіки країни.
Публікації автора:
Монографії, підручники, посібники
Бондар М.І. Інвестиційна діяльність: методика та організація обліку і контролю : [монографія] / Бондар М.І. — К. : КНЕУ, 2008. — 256 с. (16,93 д.а.).
Бондар М.І. Необоротні матеріальні активи — їх сутність та проблеми обліку // Ринкова трансформація економіки АПК : [колективна монографія у 4-х ч.]; за ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Е. Мазнєва. — К. : ІАЕ, 2002. — С. 113–118. — (Фінансово-кредитна система; Ч. 3) (0,35 д.а.).
Бондар М.І. Аудит в АПК : навч. посіб. / Бондар М.І. — К. : КНЕУ, 2003. — 188 с. (10,92 д.а.).
Публікації у наукових фахових виданнях
Бондар М.І. Методи розподілу комплексних витрат, їх характеристика та оцінка / М.І. Бондар // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць. — 2003. — [Спец. вип.]. — С. 353–356 ( 0,3 д.а.).
Бондар М.І. Основні підходи до визначення інвестицій / М.І. Бондар // Економіка та підприємництво : зб. наук. праць КНЕУ. — 2005. — Вип. 15. — С. 149–156 (0,5 д.а.).
Бондар М.І. Основні вимоги до складання тестів оцінки системи внутрішнього контролю / М.І. Бондар, Н.В. Уткіна // Фінанси, облік і аудит : наук. зб. КНЕУ. — 2005. — Вип. 4 — С. 177–184. (0,5 д.а., особисто автору належить 0,2 д.а. – визначення завдань внутрішнього контролю).
Бондар М.І. Використання опціонів в інвестиційній діяльності / М.І. Бондар // Стратегія економічного розвитку України : зб. наук. праць КНЕУ. — 2006. — Вип. 19. — С. 62–68 (0,45 д.а.).
Бондар М.І. Джерела фінансування інвестиційних процесів / М.І. Бондар // Економіка та підприємництво : зб. наук. праць КНЕУ. — 2006. — Вип. 16. — С. 162–169 (0,5 д.а.).
Бондар М.І. Класифікація інвестицій з метою їх обліку / М.І. Бондар // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць. — 2006. — [Спец. вип.]. — С. 61–70 (0,5 д.а.).
Бондар М.І. Необхідність вдосконалення обліку та контролю інвестиційної діяльності / М.І. Бондар // Фінанси, облік і аудит : наук. зб. КНЕУ. — 2006. — Вип. 7 — С. 171–176 (0,45 д.а.).
Бондар М.І. Основні види інвестицій та їх роль у відтворенні економіки / М.І. Бондар // Вчені записки : зб. наук. праць КНЕУ. — 2006. — Вип. 8. — С. 27–32 (0,55 д.а.).
Бондар М.І. Оцінка інвестиційної вартості в обліковому процесі / М.І. Бондар // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць КНЕУ. — 2006. — Вип. 16. — С. 374–383 (0,55 д.а.).
Бондар М.І. Визнання фінансових інструментів з метою їх бухгалтерського обліку / М.І. Бондар // Вчені записки : зб. наук. праць КНЕУ. — 2007. — Вип. 9. — С. 132–138 (0,6 д.а.).
Бондар М.І. Використання гудвілу при оцінці інвестиційних ресурсів / М.І. Бондар // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства : Економічні науки. — 2007. — Вип. 63. — С. 161–168 (0,45 д.а.).
Бондар М.І. Концептуальні підходи до вартісного визначення фінансових активів підприємства в бухгалтерському обліку / М.І. Бондар // Агросвіт. — 2007. — № 19. — С. 31–36 (0,53 д.а.).
Бондар М.І. Облік інвестицій в акції: стан та шляхи вдосконалення / М.І. Бондар // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць. КНЕУ. — 2007. — Вип. 18. — С. 455–467 (0,57 д.а.).
Бондар М.І. Облік фінансових інвестицій в пайові цінні папери / М.І. Бондар // Інвестиції: практика та досвід. — 2007. — № 19. — С. 8–12 (0,52 д.а.).
Бондар М.І. Облік облігацій в сучасних умовах / М.І. Бондар // Інвестиції: практика та досвід. — 2007. — № 20. — С. 13–16 (0,52 д.а.).
Бондар М.І. Обліково-аналітична інформація в управлінні інвестиційною діяльністю підприємства / М.І. Бондар // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць. КНЕУ. — 2007. — Вип. 17. — С. 363–375 (0,6 д.а.).
Бондар М.І. Сучасна концепція вартісної оцінки підприємства / М.І. Бондар // Фінанси, облік і аудит : наук. зб. КНЕУ. — 2007. — Вип. 9 — С. 156–166 (0,5 д.а.).
Бондар М.І. Система внутрішньогосподарського контролю інвестиційної діяльності підприємства / М.І. Бондар // Економіка та підприємництво : зб. наук. праць КНЕУ. — 2007. — Вип. 18. — С. 174–186 (0,56 д.а.).
Бондар М.І. Методичні підходи до організації проведення аудиту інвестиційної діяльності / М.І. Бондар // Фінанси, облік і аудит : наук. зб. — 2007. — Вип. 10 — С. 198–207 (0,56 д.а.).
Бондар М.І. Стан та вдосконалення аналізу ефективності інвестицій / М.І. Бондар // Економіка і держава. — 2008. — № 2. — С. 8–11 (0,64 д.а.).
Бондар М.І. Сутність інвестицій в бухгалтерському обліку / М.І. Бондар // Інвестиції: практика та досвід. — 2008. — № 4. — С. 7–9 (0, 53 д.а.).
Бондар М.І. Організація управлінського обліку в інвестиційній діяльності / М.І. Бондар // Проблеми науки. Міжгалузевий науково-технічний журнал. — 2008. — № 4. — С. 2–8 (0,5 д.а.).
Бондар М.І. Оцінка ймовірності фінансової неспроможності та банкрутства підприємства / М.І. Бондар // Інвестиції: практика та досвід. — 2008. — № 5. — С. 21–26 (0,6 д.а.).
Бондар М.І. Інвестиційні ресурси в обліковому процесі / М.І. Бондар // Економіка і держава. — 2008. — № 3. — С. 28–31 (0,55 д.а.).
Бондар М.І. Управлінський облік — забезпечення підвищення ефективності інвестиційних процесів / М.І. Бондар // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць НДЕІ. — 2008. — № 4. — С. 3–8 (0,52 д.а.).
Публікації в інших наукових виданнях
Бондар М.І. Комп’ютерні технології аналізу фінансового стану сільськогосподарського підприємства / М.С. Царьов, М.І. Бондар // Трансформація курсу «Економічний аналіз діяльності підприємства» : міжнар. наук.-метод. конф., 16–17 трав. 2002 р. : тези доп. — К. : КНЕУ, 2002. — С. 534–538 (0,3 д.а., особисто автору належить 0,15 д.а. – визначення критеріїв оцінки фінансового стану).
Бондар М.І. Основні напрямки розвитку інвестиційного процесу в Україні / М.І. Бондар // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності : міжнар. наук.-практ. конф., 19–20 трав. 2004 р. : зб. наук. праць. — К. : КНЕУ, 2004. — С. 407–408 (0,13 д.а.).
Бондар М.І. Стан та шляхи вдосконалення обліку інвестицій / М.І. Бондар // Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції : міжнар. наук.-практ. конф., 28–29 трав. 2004 р. : зб. наук. праць. — Тернопіль: ТАНГ, 2004. — С. 23–28 (0,25 д.а.).
Бондарь Н.И. Земля как объект аренды / Н.И. Бондарь, Т.А. Бондарь // Учет анализ и финансы в организациях АПК: состояние и пути совершенствования : междунар. науч.-практ. конф. : тез. докл. — Горки, 2004. — С. 40–41 (0,12 д.а., особисто автору належить 0,06 д.а. – визначення сутності оренди землі порівняно з іншими можливими джерелами отримання землі в користування).
Бондар М.І. Контроль розрахунків за фіксованим сільськогосподарським податком / М.І. Бондар // Розвиток методології і методики податкового аудиту : міжнар. наук.-практ. конф. : тези доп. — Ірпінь : Нац. акад. ДПС України, 2004. — С. 200–212 (0,52 д.а.).
Бондар М.І. Особливості фінансового та управлінського обліку інвестиційної діяльності / М.І. Бондар // Розвиток бізнес-партнерства на міжнародних та регіональних ринках : міжнар. наук.-прак. конф., 21-22 верес. 2006 р. : тези доп. — К. : МІБО : КНЕУ, 2006. — С. 4–5 (0,12 д.а.).
Бондар М.І. Особливості формування та обліку капіталу корпоративних підприємств / М.І. Бондар // Організаційно-економічні інструменти розвитку інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві : міжнар. наук.-практ. конф. — Тернопіль : ТДЕУ : ТІ АПВ УААН, 2006. — С. 5–14. — (Ч. 2. Наукові доповіді і повідомлення) (0,5 д.а.).
Бондарь Н.И. Экономическая сущность инвестиций с позиции предпринимательства / Бондарь Н.И. // XX международные Плехановские чтения. — М. : Рос. экон. акад, 2007. — С. 40–41 (0,15 д.а.).
Бондар М.І. Дивідендна політика — фактор покращення інвестиційної привабливості / М.І. Бондар // Облік і контроль на підприємствах АПК: стан та перспективи розвитку : міжнар. наук.-практ. конф., 4–5 жовт. 2007 р. : тези доп. — К. : КНЕУ, 2007. — С. 185–187 (0,15 д.а.).
Бондар М.І. Недосконалість обліку фінансових інвестицій в акції / М.І. Бондар // Ринкова трансформація економіки АПК : V міжнар. наук.-практ. конф. : тези доп. — Харків: ХНТУСГ, 2007. — С. 20–22 (0,15 д.а.).
Бондар М.І. Особливості обліку інвестицій в облігації / М.І. Бондар // Формування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи : ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 29–30 листоп. 2007 р. : тези доп. — К. : Юр-Агро-Веста, 2007. — С. 247–250 (0,25 д.а.).
Бондар М.І. Особливості проведення аудиту інвестиційної діяльності / М.І. Бондар // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит: проблеми теорії, методології, організації : зб. наук. праць Держ. ком. статистики України. Держ. акад. статистики, обліку і аудиту. — 2008. — Вип. 1 — С. 44–46 (0,25 д.а.).