Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Манцуров Ігор Германович. Методологія статистичного оцінювання економічного зростання та конкурентоспроможності країни : Дис... д-ра наук: 08.03.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Манцуров І. Г. Методологія статистичного оцінювання економічного зростання та конкурентоспроможності країни. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.01 – Статистика. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

У дисертаційний роботі на основі теоретичних узагальнень сутності категорій економічного зростання і конкурентоспроможності обґрунтовано концептуально-методологічні засади статистики економічного зростання та конкурентоспроможності як нового напряму статистичної науки. Такий концептуальний підхід став науковим підґрунтям комплексного статистичного аналізу функціонування української економіки в міжнародному конкурентному середовищі, оцінювання її зростання та рівня конкурентоспроможності, факторів та резервів підвищення ефективності в їх взаємозв’язку та взаємозумовленості.

З урахуванням специфіки економічного розвитку в умовах глобалізації, теоретично обґрунтовано нову типологію факторів економічного зростання та конкурентоспроможності. Удосконалено відповідну систему статистичних показників, що дало можливість оцінити параметри економічного зростання та конкурентоспроможності, закономірності їх формування та тенденції зміни.

Розроблено методологію та здійснено статистичний аналіз ефективності використання внутрішнього потенціалу економіки України, що дозволило сформувати інформаційно-аналітичне забезпечення державного регулювання системи функціонування ринків праці та капіталу та визначити основні параметри інвестиційно-інноваційної, бюджетної, монетарної та регуляторної політики тощо.

Теоретично обґрунтовано методичні підходи до статистичного оцінювання зовнішніх факторів економічного зростання та конкурентоспроможності, що дозволило проаналізувати вплив цих факторів та сформулювати методологічні принципи статистичного забезпечення державного управління зовнішніми фінансовими потоками.

З урахуванням передового досвіду розроблено та адаптовано до інформаційно-аналітичних особливостей системи державної статистики України методологію оцінювання конкурентоспроможності країни. Сформульовано відповідну систему показників та удосконалено методику їх розрахунку, що дозволило здійснити оцінку міжнародної позиції України в розподілі країн за рівнем конкурентоспроможності.

Теоретично обґрунтовано застосування методологія SWOT-аналізу до специфічних завдань дослідження, що дозволило розробити принципи статистичного забезпечення управління резервами у контексті їх впливу на конкурентоспроможність національної економіки України.

На основі викладеного вище розроблено відповідні методичні рекомендації та пропозиції щодо впровадження в практику роботи органів державного управління та статистики моделі розвитку української економіки, функціонування якої сприятиме підтримці високих і сталих темпів економічного зростання та підвищенню конкурентоспроможності країни.

Ключові слова. Економічна динаміка, зростання економіки та її конкурентоспроможність, ресурсний потенціал, внутрішні та зовнішні фактори економічного зростання, статистичне забезпечення управління економічним зростанням, конкурентоспроможність економіки країни, SWOT-аналіз конкурентних переваг, резерви та шляхи підвищення конкурентоспроможності.

У дисертації на основі теоретичного узагальнення міжнародного та вітчизняного досвіду запропоновано методологічні розв’язання актуальної науково-практичної проблеми статистичного оцінювання рівня економічного зростання та конкурентоспроможності та аналізу закономірностей їх формування. Методологічні засади, обґрунтовані у дисертації, в теоретичному плані являють собою основу для розбудови та послідовного удосконалення статистики економічного зростання та конкурентоспроможності як окремого напряму статистичної науки; а в практичному – мають велике значення для підвищення ефективності діяльності органів державного управління і статистики у контексті формування нової моделі розвитку української економіки, спрямованої на забезпечення сталого розвитку конкурентоспроможної економіки.

Проведені дослідження дозволили сформулювати такі висновки концептуального, методологічного та науково-прикладного характеру.

А. У галузі розвитку статистичної науки

  1. Економічне зростання як визначальна фаза процесу постійних економічних змін посідає особливе місце у системі категорій економічної динаміки. Відображаючи кількісні аспекти соціально-економічного розвитку, економічне зростання пов’язане з якісною характеристикою змін – конкурентоспроможністю економіки, її здатністю пристосуватися до мінливих умов конкурентного середовища

  2. Економічне зростання і рівень конкурентоспроможності національної економіки є масовими і за своєю природою надзвичайно складними економічними процесами, які формуються під впливом багатьох факторів різноспрямованої дії, що веде до невизначеності і непередбачуваності кінцевого результату. Таким чином, закономірності формування економічного зростання та конкурентоспроможності слід розглядати як закономірності масового процесу, а власне явища – як предмет статистичного дослідження. Саме цим і визначається необхідність розробки методологічних основ статистичного забезпечення державного управління соціально-економічним розвитком.

  3. Опрацювання системи управлінських рішень передбачає наявність інформаційно-аналітичної бази управління для вирішення питань стосовно рівня, динаміки і взаємозв’язків визначених процесів. А отже, виникає нагальна потреба у розробці нового напряму статистичної науки – статистики економічного зростання та конкурентоспроможності, мета якої – комплексне статистичне дослідження закономірностей формування темпів економічного зростання та конкурентоспроможності економіки у їх взаємозв’язку з типом економічного відтворення, станом та ефективністю використання ресурсного потенціалу, умовами функціонування економіки тощо.

  4. Статистика економічного зростання та конкурентоспроможності досліджує кількісні аспекти економічного зростання та конкурентоспроможності у нерозривному поєднанні з якісними властивостями цих соціально-економічних явищ, механізм їх формування та тенденції змін під впливом відповідних факторів та управлінських рішень.

Об’єктом статистики економічного зростання та конкурентоспроможності є національна економіка та геоекономічне (геофінансове) середовище, в якому вона діє, предмет – кількісні аспекти закономірностей формування темпів і пропорцій економічного зростання, рівня і тенденцій ефективності використання ресурсного потенціалу і зовнішніх умов функціонування економіки.

Б. В галузі розробки методології статистичного оцінювання
економічного зростання та конкурентоспроможності

  1. Комплексний статистичний аналіз закономірностей формування темпів економічного зростання та конкурентоспроможності економіки має ґрунтуватися на сукупності взаємозв’язаних факторів, серед яких фактори пропозиції, попиту, розподілу та перерозподілу, порівняльні та конкурентні тощо. В роботі запропонована типологія факторів, дана детальна характеристика функцій кожної групи у взаємозв’язку з формами прояву конкуренції.

  2. Статистичне оцінювання стану і перспектив розвитку національних економік здійснюється за допомогою системи макроекономічних показників, у якій центральне місце посідає валовий внутрішній продукт. В дисертації запропонована система показників з урахуванням положень діючої СНР та вимог достовірності, актуальності і своєчасності інформаційної бази, здатності до розвитку і адаптації в разі зміни умов функціонування, багатоцільового використання, взаємодії з системами різних користувачів інформації тощо

  3. Обґрунтована методологія статистичного аналізу ефективності використання внутрішнього потенціалу економіки України, яка слугує базою інформаційно-аналітичного забезпечення державного регулювання системи функціонування ринків праці та капіталу, визначення основних параметрів технічної, інвестиційно-інноваційної, бюджетної, податкової, монетарної, валютно-курсової та регуляторної політики тощо.

  4. Розроблена концептуальна схема статистичного оцінювання впливу зовнішніх факторів на економічне зростання та конкурентоспроможність, зокрема, методологія оцінювання рівноваги платіжного балансу як важливого орієнтиру при розробці програм макроекономічної стабілізації та завчасного коригування диспропорцій, методологія аналізу і оцінювання ефективності зовнішніх фінансових потоків, впливу інвестиційного клімату на імпорт капіталу тощо

  5. Адаптована до інформаційно-аналітичних особливостей системи державної статистики України методологія оцінювання рівня конкурентоспроможності країни дала можливість сформулювати відповідну систему показників, удосконалити методику розрахунку частинних індикаторів та інтегрального показника конкурентоспроможності, здійснити оцінку міжнародної позиції України в розподілі країн за рівнем конкурентоспроможності

  6. Методологія SWOT-аналізу, адаптована до завдань статистичного дослідження резервів підвищення конкурентоспроможності, дозволила визначити принципи статистичного забезпечення управління резервами макроекономічного, технологічного та інституційного розвитку в контексті їх впливу на рівень конкурентоспроможності національної економіки України.

С. У галузі розробки управлінських рішень,
спрямованих на формування моделі розвитку
української економіки, орієнтованої на підтримку високих
і сталих темпів її зростання та підвищення конкурентоспроможності

  1. Оскільки Україна успадкувала ще з радянських часів неефективний та суперечливий капіталомісткий тип економічного відтворення, то найбільш вагомі резерви підвищення ефективності національної економіки криються у вдосконаленні технічної, інвестиційно-інноваційної, податкової, монетарної та регуляторної політики. Здійснена за результатами статистичного аналізу інтегральна оцінка впливу внутрішніх факторів на економічне зростання в Україні та параметри сконструйованих моделей розкривають варіанти стратегії сталого економічного розвитку і способи підвищення темпів економічного зростання та рівня конкурентоспроможності української економіки.

  2. Статистичний аналіз зовнішніх факторів економічного зростання, боргового навантаження, ситуації з обслуговуванням зовнішнього боргу, динаміки міжнародної ліквідності економіки та рівня платоспроможності України дозволив визначити шляхи підвищення ефективності використання залучених коштів. Доведено, що зміцнення міжнародної фінансової позиції України може відбутися лише за умови виходу національної економіки на траєкторію стійкого економічного зростання та підтримання рівноваги платіжного балансу у гармонійному поєднанні із внутрішньою рівновагою

  3. Визначено рейтингову позицію України в розподілі країн за рівнем конкурентоспроможності. Виявлено зміну цієї позиції стосовно використання конкурентних переваг, здійснено порівняльний аналіз цих переваг з іншими країнами. Результати аналізу свідчать, що зміни рейтингової позиції України пояснюються не стільки поліпшенням макроекономічної ситуації в країні, покращенням умов ведення бізнесу та більш суттєвим впливом інноваційної складової економічного зростання, скільки відносним погіршенням ситуації у тих країнах, які знаходяться з Україною в одній групі за рівнем конкурентоспроможності.

  4. За результатами SWOT-аналізу проілюстровано, які саме слабкі складові економічної системи України гальмують її розвиток та вимагають розробки та реалізації стратегічних системних заходів. Доведено, що підвищення конкурентоспроможності економіки України має стати ключовим завданням державної економічної політики. Для реалізації цієї стратегічної мети має бути розроблена науково обґрунтована національна програма відповідних законодавчих актів та управлінських дій, ядром якої має стати інноваційна модель економічного розвитку, що базується на розвинутих та ефективних інститутах ринкової системи, адаптованої до світових ринків. Усе це сприятиме успішному завершенню перехідного періоду, визнанню світовою спільнотою України як країни з економікою ринкового та інноваційного типу.

  1. Оскільки стратегічним курсом України є європейська інтеграція, національні програми та стратегії економічного і соціального розвитку мають бути розроблені з урахуванням передового досвіду країн ЄС та інших країн у реалізації політики, спрямованої на підвищення конкурентоспроможності економіки.