Работягов Андрій Валентинович. Метод ідентифікації людини на основі індивідуального мовного коду : Дис... канд. наук: 05.13.23 - 2006.
Анотація до роботи:
Работягов А.В. Метод ідентифікації людини на основі індивідуального мовного коду. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.23 – системи та засоби штучного інтелекту. – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2006.
У роботі одержано новий метод фоноскопічної ідентифікації людини на основі індивідуального мовного коду (ІМК). Ідентифікація за новим методом здійснюється на вкрай обмеженому за обсягом (до 1 звуку мови) і спотвореному мовному матеріалі. Новизна ІМК полягає в тому, що для ототожнення мовних об'єктів як диференційні ідентифікаційні ознаки використовуються індивідуальні для кожного об'єкта функції обробки мовного сигналу, які ставляться у відповідність об'єкту в процесі селекції і оптимізації. Удосконалено модель фоноскопічної ідентифікації людини введенням етапу класифікації мовних об'єктів і виділенням оптимальних ознак для кожного об'єкта. Розвинуто структурний (геометричний) метод дослідження мовних сигналів, що дозволило відмовитися від методів спектрального опису і застосувати методи опису елементарних площин під кривою сигналу.
У дисертації відбито нове рішення наукової задачі, що складається в розробці нового методу фоноскопічної ідентифікації людини на основі індивідуального мовного коду. У порівнянні з існуючими методами ідентифікації застосування розробленого методу дає можливість проводити ідентифікацію людини на вкрай обмеженому за обсягом і спотвореному мовному матеріалі, і на множині об'єктів одночасно. Особливості методу забезпечують розширення області його застосування.
Проведено порівняльний аналіз сучасних методів фоноскопічної ідентифікації людини. Розглянуті питання, які на сьогоднішній день ще невирішені. Обґрунтовано необхідність пошуку і дослідження нових ідентифікаційних ознак мовних сигналів, що визначають індивідуальні особливості мови людини, розробки нового методу фоноскопічної ідентифікації людини.
Вперше розроблено метод ідентифікації людини на основі нової системи інформативних диференційних ознак мовних сигналів – індивідуального мовного коду. Новизна індивідуального мовного коду, на відміну від існуючих систем ознак, полягає в тому, що для ототожнення мовних об'єктів використовуються індивідуальні для кожного об'єкта функції (правила) обробки мовного сигналу, що дозволяє повніше відобразити індивідуальні особливості мови людини. Теоретичною базою нової системи ознак є: поняття комплементарності і комплементарних пар у мові; той факт, що обробка мовних сигналів не може проводитися за однорідною схемою. Під індивідуальним мовним кодом розуміємо інформаційну структуру, комплементарну властивостям мовного сигналу, які визначають індивідуальні особливості мови людини. Новизною розробленого методу в порівнянні з існуючими методами є те, що ідентифікація людини здійснюється на вкрай обмеженому за обсягом і спотвореному мовному матеріалі. Проведено емпіричне дослідження індивідуальних особливостей мови людини і розробку комплементарних до них способів аналізу. Розроблена методика застосування методу. Розраховано імовірність ідентифікації людини.
Запропоновано удосконалену модель фоноскопічної ідентифікації людини. По-перше, введено етап класифікації мовних об'єктів. Особливість моделі полягає в тому, що перед здійсненням ідентифікації, на відміну від існуючих моделей, проводиться класифікація об'єктів: на етапі класифікації формується система диференційних ознак об'єктів і вирішальних правил, на основі яких проводиться ідентифікація. Цим підвищується здатність ознак і вирішальних правил розділяти об'єкти на класи. По-друге, розроблена модель, на відміну від існуючих моделей, виділяє оптимальні ознаки для кожного об'єкта, тим самим підвищується рівень інтелектуалізації рішення задачі ідентифікації. Виконана експериментальна перевірка моделі.
Набув подальший розвиток структурний (геометричний) метод в галузі прикладної лінгвістики. По-перше, для здійснення ідентифікації в мовному сигналі виділяють релевантні ділянки, елементарні сегменти голосних звуків мови, що є вкрай мінімальними функціональними складовими одиницями голосних звуків, об'єктивними і закономірними акустичними мікроподіями. По-друге, як первинні інформативні ознаки прийняті структурні ознаки елементарних сегментів голосних звуків, які якнайбільше відбивають закономірні індивідуальні особливості мови людини. Вибір структурних ознак спирається на ефект згладжування у слусі (закон Тальбота, сформульований спочатку для зору). Це дозволяє відмовитися від методів спектрального опису мовних сигналів і застосувати методи опису елементарних площин під кривою сигналу, що найповніше відповідає механізму їх обробки слуховим аналізатором.
Апробація методу ідентифікації людини проводилася в Харківському НДІ судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса і в ХМУ УМВС України в Харківській області. Результати дисертації впроваджені в науково-виробничій фірмі "Інтел-Медіа Сервіс" (м. Харків).
Публікації автора:
Бондаренко М.Ф., Работягов А.В. Метод идентификации человека на основе индивидуального речевого кода // Искусственный интеллект. – 2004. – № 3. – С. 617-625.
Работягов А.В. Моделирование системы идентификации человека по параметрам речи с использованием принципов нейронной сигнализации // Проблемы бионики. – Харьков: ХНУРЭ, 2002. – Вып. 56. – С. 60-64.
Работягов А.В. К вопросу об идентификации человека по параметрам речи на ограниченном объеме речевого материала // Проблемы бионики. – Харьков: ХНУРЭ, 2002. – Вып. 57. – С. 7-12.
Работягов А.В. Решение задачи идентификации человека по параметрам речи на основе принципов адаптации и оптимизации // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики. – Харьков: ХНУРЭ, 2002. – Вып. 121. – С. 80-87.
Работягов А.В. Устная речь как отражение эмоционального состояния человека // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – Луганськ: ЛІВС, 2000. – Вип. 2. – С. 164-172.
Дрюченко А.Я., Работягов А.В. Метод судебной фоноскопической идентификационной экспертизы, основанный на анализе структурных характеристик элементарных сегментов гласных звуков речи // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – Харків: Право, 2001. – С. 197-205.
Работягов А.В. Некоторые методические аспекты проведения судебной фоноскопической экспертизы // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – Харків: Право, 2004. – Вип. 4. – С. 219-227.
Бондаренко М.Ф., Работягов А.В. Об одном эвристическом методе идентификации говорящего // Тр. 10-й Междунар. научн. конф. "Теория и техника передачи, приема и обработки информации". – Харьков-Туапсе: ХНУРЭ, 2004. – С. 251-252.