Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Тертя та зношування в машинах


Сидоренко Олександр Юрійович. Метод формування конфігурації робочих поверхонь для підвищення надійності трибосистем : дис... канд. техн. наук: 05.02.04 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2006. : рис



Анотація до роботи:

Сидоренко О.Ю. Метод формування конфігурації робочих поверхонь для підвищення надійності трибосистем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.04 – Тертя та зношування в машинах. – Національний авіаційний університет, Київ, 2006.

Запропоновано математичну модель контакту поверхонь, яка дозволяє прогнозувати реалізацію „безадгезійного” тертя за різних умов контактування і на основі якої вперше експериментально доведено та подано механізм впливу просторової мікрогеометрії поверхонь тертя на експлуатаційні властивості трибосистем в умовах граничного змащення, зокрема в процесі реалізації означеного явища. Запропоновано методику оцінювання впливу просторової мікрогеометрії поверхонь тертя на характеристики трибосистем і методи для порівняльної оцінки протизносних і антифрикційних властивостей ПММ для різних класів мастильних матеріалів з використанням диференційно-фазового методу безконтактної лазерної профілометрії-профілографії, за допомогою якої вперше науково обґрунтовано та експериментально підтверджено існування критичних параметрів конфігурації поверхонь, які за інших рівних умов тертя поверхонь визначають інтервал переходу від „безадгезійного” тертя в умовах граничного змащення до різання. Експериментально доведено, що за однакової шорсткості, але з різною просторовою мікрогеометрєю, поверхні можуть контактувати як в режимі „безадгезійного” тертя, так і в режимі різання.

У дисертації проведено теоретичні й експериментальні дослідження впливу просторової мікрогеометрії поверхонь при терті в умовах граничного змащення під час реалізації „безадгезійного” тертя за новим розробленим методом, що дозволило вирішити важливе науково-технічне завдання підвищення протизносних та антифрикційних властивостей трибосистем.

1. Теоретично показано і експериментально доведено, що за однакової шорсткості поверхонь тертя та різної просторової конфігурації поверхні можуть реалізовувати як тертя в умовах граничного змащення, так і мікрорізання.

2. Запропонована в роботі математична модель контакту поверхонь дозволяє прогнозувати реалізацію беззносного тертя за різних умов контактування.

3. Доведено, що саме просторова конфігурація разом з головними споживчими характеристиками мастильного матеріалу – протизносними та антифрикційними – справляють найбільший вплив на експлуатаційні властивості трибосистем.

4. Розроблена методика для порівняльної оцінки протизносних та антифрикційних властивостей ПММ з урахуванням конфігурації шорсткості дає змогу підібрати оптимальні компоненти трибосистем, що підвищує їх ресурс і надійність.

5. Експериментально виявлено й доведено, що тільки за рахунок удосконалення просторової конфігурації шорсткості поверхонь без зміни параметру Ra можна суттєво поліпшити протизносні властивості трибосистем (від 2 до 15 разів).

6. Теоретично і експериментально доведено, що на протизносні і антифрикційні властивості трибосистем головним чином впливає висота зубців шорсткості, їх кількість і меншою мірою кут їх нахилу.

7. Апробація вибраного і сформованого для досліджень комплексу та розробленої методики підтвердила їх високі інформаційні можливості на МНВП “Присадки”, впроваджена в органі сертифікації нафтопродуктів „УЦАХ-СЕПРО” і використовується в навчальному процесі.

Публікації автора:

  1. Стельмах О. У., Сидоренко О. Ю., Костюнік Р. Є. Об'ємна конфігурація мікрогеометрії поверхонь тертя – один з основних факторів ефективності трибосистем // Київ. Вісник НАУ. – 2002. – №1. – С. 174–177.

  2. Кіяшко С. М., Смірнов Є. М., Ільченко Л. М., Колєнов С. О., Стельмах О. У., Сидоренко О.Ю., Лазерний скануючий профілограф–профілометр ДЕДАЛ-ЛСПП. – Луцьк: „Наукові нотатки”. – 2004. – С. 136–145.

  3. Стельмах О. У., Сидоренко О. Ю., Костюник Р. Є. Методика идентификации ГСМ по противоизносным и антифрикционным свойствам с учетом реальных условий их работы // Технологические системы. – 2002. – №3.– С.96–101.

  4. Стельмах О. У., Сидоренко О. Ю., Костюник Р. Є. Триботехнічна система “ДЕДАЛ” випробувань паливно-мастильних матеріалів за протиспрацьовувальними та антифрикційними властивостями // Вісник НАУ. – 2002. – №4. – С. 52–55.

  5. Сидоренко О. Ю. Особливості методики випробувань трансмісійних мастил з урахуванням вторинних структур // Вісник НАУ. – 2004. – №3. – С.26–28.

  6. Sydorenko О.U. Influence of microgeometry of contact on characteristics of non-adhesion friction of sliding tribosystems // Вісник НАУ. – 2005. – №2. – С. 62–64.