Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Надпровідність


Позігун Сергій Анатолійович. Металооксидні сполуки Y-Ba-Cu-0 та Bi-Sr-Ca-Cu-O і взаємозв'язок їх мікроструктури з високими надпровідними характеристиками : Дис... канд. наук: 01.04.22 - 2005.



Анотація до роботи:

Позігун С.А. Металооксидні сполуки Y-Ba-Cu-O та Bi-Sr-Ca-Cu-O і взаємозв’язок їх мікроструктури з високими надпровідними характеристиками.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.22 – надпровідність.- Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, Киів, 2005.

Робота присвячена дослідженню високотемпературних надпровідників (ВТНП) різного типу (монокристали, плівки, полікристалічні об'ємні зразки) і впливу методу їх отримання і обробки на величини Тс, jc, ступінь текстурованості зразків.

У роботі було вперше показано, що імпульсна плазма різних елементів здатна ефективно впливати на надпровідні характеристики міжгранулярного джозефсонівського середовища зразків ВТНП завдяки термомеханічній і плазмохімічній дії високоенергетичних потоків іонів плазми, що дозволяє збільшувати Тс і jc ВТНП матеріалів.

Дослідження плівок YBa2Cu3O7-d, одержаних методом хімічного осадження MOCVD, дозволило виявити і дослідити умови, яким повинні задовольняти морфологія, структура і склад зразків для отримання високих значень Тс і jc.

Застосування для зразків плівок монокристалічних підкладинок NdGaO3, SrTiO3 і LaAlO3 з невеликим розузгодженням параметрів кристалічних граток зі складом YBa2Cu3O7-d дозволило одержати епітаксійні плівки з Тс = 92 К і jc = 1.6107 A/см2 при Т = 4.2 К.

Практичне застосування результатів роботи дозволить ефективно покращувати надпровідні властивості вже готових зразків ВТНП, а також получати досконалі епітаксійні плівки ВТНП.

У дисертації досліджуються надпровідні властивості полікристалічних об’ємних і плівкових зразків ВТНП, оброблених та синтезованих різними засобами з цілью отримати високі надпровідні характеристики. Основними висновками роботи є:

  1. Метод імпульсної плазмової обробки дозволяє підвищувати Тс і jc товстих полікристалічних плівок ВТНП за рахунок ефективного ущільнення міжгранулярного джозефсонівського середовища і зміни кисневої стехіометрії надпровідних мікрогранул, при цьому густина енергії в кожному імпульсі повинна складати Q ~ 20 Дж/см2, густина частинок плазми n ~ 1016 1017-3.

  2. Метод MOCVD без додаткової активації парової фази дозволяє одержувати епітаксійні с - орієнтіровані плівки складу YBa2Cu3O7-d з високими надпровідними параметрами Тс = 92 К і jc = 1.6107 А/см2 (при Т = 4.2 К).

  3. Збагачення плівок MOCVD Cu і CuO сприяє поліпшенню їх морфології і надпровідних характеристик внаслідок більш вигідних кінетичних умов утворення фази Y-123.

  4. Отримання ВТНП - зразків з високою струмонесучою здатністю до переносу струму (з jc > 106 А/см2 при Т = 77 К) вимагає застосування нетрадиційних методів синтезу плівкових зразків.