Мясников Георгій Вікторович. Метаболічний синдром: особливості клінічного перебігу та прогноз, механізми формування серцевої недостатності, лікування та вторинна профілактика : Дис... д-ра наук: 14.01.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Мясников Г.В. “Метаболічний синдром : особливості клінічного перебігу і прогноз, механізми формування серцевої недостатності, лікування і вторинна профілактика”. – Київ, 2008 (рукопис).
Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.02 — внутрішні хвороби. Українська військово-медична академія. Головний військовий клінічний госпіталь МО України.
Наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової проблеми удосконалення профілактики серцевої недостатності у хворих з артеріальною гіпертензією на тлі інсулінорезистентності, на основі вивчення особливостей структурно-функціонального стану серця, ліпідного і вуглеводного обмінів, дисбалансу нейрогормонів і прозапальних цитокінів і виявленні ролі цих факторів у ремоделюванні лівого шлуночка серця в таких хворих.
Уточнені особливості ліпідного, вуглеводного обмінів, порушень балансу нейрогормонів і прозапальних цитокінів у хворих з інсулінорезистентністю. Вперше математично доведений взаємозв'язок цих показників та їх вплив на параметри ремоделювання лівого шлуночка серця. Вперше порушення ліпідного і вуглеводного обмінів у хворих з інсулінорезистентністю зв'язані зі станом гепатобіліарної системи, дисфункцією нирок і системним запаленням.
Вперше математично доведена участь у підтримці величини фракції викиду лівого шлуночка у хворих з артеріальною гіпертензією і інсулінорезистентністю, поряд з механізмом Франка-Старлінга лівого шлуночка і підвищенням скоротливості його міокарда, механізму Франка-Старлінга лівого передсердя.
Наведено обґрунтування медикаментозної профілактики ремоделювання лівого шлуночка і, тим самим, прогресування серцевої недостатності у хворих з артеріальною гіпертензією на тлі інсулінорезистентності.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукової проблеми удосконалення вторинної профілактики хронічної серцевої недостатності у хворих з артеріальною гіпертензією зі збереженою систолічної функцією лівого шлуночка серця, що протікає на тлі синдрому інсулінорезистентності, на основі оцінки особливостей формування порушень структурно-функціонального стану серця і впливу на них порушень ліпідного і вуглеводного обмінів, дисбалансу нейрогормонів і прозапальних цитокінів .
Наявність метаболічних порушень у хворих з ессенціальною артеріальною гіпертензією у віці 50-59 років істотно не впливає на структуру супутньої ішемічної хвороби серця та вираженість серцевої недостатності, однак сприяє більш частому (на 22,3%) розвитку артеріальної гіпертензії ІІ стадії з більш високими рівнями систолічного і діастолічного артеріального тиску (відповідно на 7,1% і 6,0%). Наявність супутніх метаболічних порушень знижує виживання хворих з артеріальною гіпертензією, що починає виявлятися у віці 59,2±0,4 роки. Ймовірність дожиття до 61 року складає для хворих на ессенціальну артеріальну гіпертензію 94,6%, а при наявності супутніх метаболічних порушень — 89,2%.
2. Порушення вуглеводного обміну у хворих з артеріальною гіпертензією на тлі інсулінорезистентності полягають у підвищенні рівня глюкози натще на 42,5%, фруктозаміну на 118,8%. Порушення толерантності до глюкози мали 92% таких хворих. У хворих з артеріальною гіпертензією при збереженій чутливості тканин до інсуліну порушення вуглеводного обміну також мають місце в більшості випадків, носять прихований характер, виявляються підвищенням рівня фруктозаміну на 68,0%, що мало місце у 97,4% пацієнтів і порушенням толерантності до глюкози у 55,6% випадків при нормальному рівні глюкози натще.
3. Порушення ліпідного обміну характерні для 54,4% хворих з артеріальною гіпертензією при наявності інсулінорезистентності і 45,5% хворих з артеріальною гіпертензією при збереженій чутливості тканин до інсуліну, найбільше часто проявляються дисліпідемією ІІа типу за D. Fredrickson (відповідно в 34,1% і 29,9% випадків). Гіпертригліцеридемія (IIb і III типи дисліпідемії) у хворих з артеріальною гіпертензією на тлі інсулінорезистентності і без такої також зустрічаються однаково часто: при інсулінорезистентності відповідно у 9,1% і 11,3% випадків, при відсутності синдрому інсулінорезистентності — у 6,5% і 9,1% випадків. Наявність у хворих з артеріальною гіпертензією синдрому інсулінорезистентності збільшує вираженість дисліпідемії, що забезпечувало більш високі рівні холестерину ліпопротеїдів низької щільності (на 27,9%) та індексу атерогенності (на 35,1%), не впливаючи на частоту різних типів порушення ліпідного обміну.
4. Більш виражені порушення ліпідного і вуглеводного обмінів у хворих з артеріальною гіпертензією при наявності синдрому інсулінорезистентності в порівнянні з хворими за його відсутностю поєднуються з більшою частотою виявлення та виразностю гепатоцитолізу, холестазу, дисфункції нирок і виразностю системного запалення.
5. Для хворих з артеріальною гіпертензією та інсулінорезистентністю, на відміну від хворих без інсулінорезистентності, характерно дезадаптивне ремоделювання лівого шлуночка серця з втратою еліптичності та сферифікацією у систолу і діастолу (відповідно на 14% і 13,6%) і, як наслідок, зниженням питомої скоротливості міокарда (на 22%) і збільшенням діастолічного міокардіального стресу (на 13,6%). Структурна перебудова серця у хворих з артеріальною гіпертензією при наявності інсулінорезистентності супроводжується змінами параметрів потоків у виносних трактах обох шлуночків серця, що відображають приховану систолічну дисфункцію лівого шлуночка (зниженням пікової швидкості потоку в аорті на 10,9% і збільшенням його часу на 34,5%) і погіршенням умов спорожнення правого шлуночка (зниженням пікової швидкості потоку у легеневій артерії на 7,3% і його часу на 12,5%).
6. У хворих з артеріальною гіпертензією незалежно від наявності чи відсутності інсулінорезистентності величина фракції викиду лівого шлуночка серця підтримується за допомогою механізму Франка-Старлінга обох шлуночків серця й у меншому ступені — за рахунок підвищення скоротливості міокарда лівого шлуночка і механізму Франка-Старлінга лівого передсердя. При розвитку інсулінорезистентності втрачається роль механізму Франка-Старлінга правого шлуночка серця, що супроводжується збільшенням ролі механізму Франка-Старлінга лівого шлуночка.
7. В групі хворих з артеріальною гіпертензією при наявності інсулінорезистентності і початкової серцевої недостатності зі збереженою систолічною функцією лівого шлуночка вираженість гіпертрофії лівого шлуночка корелює з підвищенням рівня глюкози і фруктозаміну і не залежить від рівня базального інсуліну, а також асоційована з більш високими рівнями холестерину ліпопротеїдів низкої щільності.
8. При артеріальній гіпертензії на тлі синдрому інсулінорезистентності має місце дисбаланс нейрогормонів з активацією ренін-ангіотензин-альдостеронової системи у вигляді підвищення рівнів реніну у 2,6 рази та альдостерону у 1,6 разів, а також більша вираженість системного запалення за даними оцінки С-реактивного білка зі зниженням в крові рівнів прозапальних цитокінів інтерлейкіну-1 та інтерлейкіну–6 у порівнянні з хворими на артеріальну гіпертензію без інсулінорезистентності.
9. Наявність інсулінорезистентності при артеріальній гіпертензії обумовлює активацію ренін-ангіотензин-альдостеронової системи у вигляді підвищення рівня реніну, що супроводжується підвищенням рівня загального холестерину, а більш високі рівні прозапальних цитокінів асоційовані з погіршенням ліпідного профілю і підвищенням рівня холестерину ліпопротеїдів низької щільності і зниженням рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності, а також з наростанням дилатації лівого шлуночка і жорсткості його камери.
10. Комплексна оцінка особливостей структурно-функціонального і структурно-геометричного стану серця, порушень вуглеводного і ліпідного обмінів, дисбалансу нейрогормонів і прозапальних цитокінів у хворих з артеріальною гіпертензією та інсулінорезистентністю дозволила патогенетично обґрунтувати особливості профілактики ремоделювання лівого шлуночка серця і, в остаточному підсумку, профілактики розвитку і прогресування хронічної серцевої недостатності в таких пацієнтів.
Публікації автора:
Мясников Г. В. Метаболический синдром Х при остром инфаркте миокарда. Метаболический синдром Х при остром инфаркте миокарда / Г. В. Мясников, А. П. Ткаченко, М. Ю. Луцик, Н. Н. Сидорова, А. В. Тхоревский, О. А. Зачепа, О. С. Виноградова // Проблеми військової охорони здоров'я. Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. - 1999. - Випуск 5. - С. 140-142.
Бойчак М. П. Критерии діагностики начальной систолической дисфункции лівого и правого желудочков сердца / М. П. Бойчак, Г. В. Мясников, А. А. Спасская, Н. Н. Сидорова, Л. П. Антоненко, С. В. Софиенко // Сучасні аспекти військової медицини. Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. -2001. - Випуск 6. - С.311-313.
Бойчак М. П. Структурно-функциональные изменения желудочков сердца у больных ишемической болезнью сердца с начальними проявленими сердечной недостаточности/ М. П. Бойчак, Г. В. Мясников, А. А. Спасская, Н. Н. Сидорова, М. М. Рудаков, Л. Л. Сидорова Л. П. Антонечко// Лікарська справа. - 2001. - № 1. – С. 134-135.
Мясников Г. В. Ретроспективный анализ частоты встречаемости метаболических нарушений у военнослужащих с артериальной гипертензией / Г.В.Мясников // Сучасні аспекти військової медицини. Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. - 2002. - Випуск 7. - С.129-133.
Амосова Е. Н. Структурно-функциональные изменения желудочков сердца у пациентов с гипертонической болезнью в сочетании с метаболическим синдромом и возможности их корекции с помощью агониста имидазолиновых рецепторов моксонидина / Е. Н. Амосова, Г. В. Мясников, М. П. Бойчак, Я. И. Медведь, Н. Н. Сидорова // Український кардіологічний журнал. - 2002. - № 2. – С. 60-64.
Мясников Г.В. Влияние комплексной терапии с включением натеглинида на функциональное состояние сердечно-сосудистой системы, углеводного и липидного обменов больных метаболическим синдромом Х / Г. В. Мясников, Л. П. Антоненко, А. П. Ткаченко // Сучасні аспекти військової медицини, Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. - 2003. - Випуск 8. - С.208-213.
Мясников Г. В. Метаболические нарушения у военнослужащих с ишемической болезнью и артериальной гипертензией: ретроспективный клинико-статистический аналіз/ Г. В. Мясников // Вісник морської медицини. - 2003. - № 3. - С. 80-82.
Мясников Г. В. Клиническая эффективность бетаксолола в комбинированной терапии больных с гипертонической болезнью в сочетании с метаболическими нарушениями / Г. В. Мясников, Л. П. Антоненко, Л. Л. Сидорова, А. П. Ткаченко // Український кардіологічний журнал. - 2003. № 2. – С.76-81.
Мясников Г. В. Зависимость показателей внутрисердечной гемодинамики от выраженности нарушений лиидного и углеводного обменов у больных метаболическим синдромом // Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова, А. П. Ткаченко // Сучасні аспекти військової медицини. Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. - 2004. - Випуск 9. – С. 278-283.
Мясников Г. В. Структурно-геометрическое и функциональное состояние левого желудочка сердца у больных с метаболическим синдромом / Г. В. Мясников // Лікарська справа. - 2005. - № 3. – С. 33-38.
Бойчак М. П. Особливості формування хронічної серцевої недостатності при коронарогенних і некоронарогенних захворюваннях міокарда/ М. П. Бойчак, Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова// Військова медицина України -2005. -№2 том 5 – С. 121-124.
Мясников Г. В. Особливості структурних змін та стану систолічної функції шлуночків серця у хворих на метаболічний синдром / Г. В. Мясников // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2006. - № 2 . – С. 157-162.
Мясников Г. В. Залежності між показниками внутрішньо-серцевої гемодинаміки у хворих на хронічні форми ішемічної хвороби серця, артеріальною гіпертензією зі збереженою чутливістю тканин до інсуліну і синдромом інсулінорезистентності / Г. В. Мясников // Львівський медичний часопис. - 2007. - № 1-2. – С. 22-28.
Мясников Г. В. Особливості діастолічного наповнення лівого шлуночка серця у хворих на метаболічний синдром / Г. В. Мясников // Практична медицина. - 2007. – № 2. - С. 82-87.
Амосова Е. Н., Состояние углеводного и липидного обменов у больных с артериальной гипертензией с сохраненной чувствительностью тканей к инсулину и синдромом инсулинорезистентности / Е. Н. Амосова, Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова // Український терапевтичний журнал. - 2007. - № 2. – С. 17-25.
Амосова Е. Н. Состояние углеводного липидного обмена у больных с метаболическим синдромом / Е. Н. Амосова, Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова // Лікарська справа. - 2007. - № 3. – С. 29-39.
Амосова Е. Н. Влияние инсулинорезистентности на состояние систолической функции левого желудочка сердца и опредиляющие его факторы у больных с эссенциальной артериальной гипертензией / Е. Н .Амосова, Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова // Серце і судини. - 2007. - № 3. – С. 63-72.
Мясников Г. В. Влияние нейрогормонов и цитокинов на показатели структурно-функционального состояния сердца у больных с артериальной гипертензией в зависимости от наличия инсулинорезистентности / Г. В. Мясников // Проблеми сучасної медичної науки та освіти. - 2007. - № 3. – С. 20-25.
Мясников Г. В. Вплив метаболічних порушень на перебіг ішемічної хвороби серця за даними десятирічного клініко-статистичного аналізу / Г. В. Мясников // Український кардіологічний журнал. – 2007. - № 4 - С. 35-38.
Мясников Г. В. Профилактика ремоделирования сердца и прогрессирования нарушений липидного и углеводного обменов у больных с артериальной гипертензией и синдромом инсулинорезистентности/ Г. В. Мясников // Сучасні аспекти військової медицини. Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України. - 2007. - Випуск 12. – С. 307-315.
Мясников Г. В. Структурно-функциональные изменения сердца у больных с метаболическим синдромом / Г. В. Мясников // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. Щупика. - 2007. - Випуск 16. – С. 282-295.
Мясников Г. В. Нейрогуморальні та прозапальні цитокіни у хворих з початковою хронічною серцевою недостатністю внаслідок артеріальної гіпертензії залежно від наявності інсулінорезистентності / Г.В.Мясников // Український медичний часопис. - 2008. - № 1-2. – С. 38-42.
Мясников Г. В. Залежності між показниками внутрішньо-серцевої гемодинаміки у хворих на хронічні форми ішемічної хвороби серця, артеріальною гіпертензією зі збереженою чутливістю тканин до інсуліну і синдромом інсулінорезистентності / Г. В. Мясников., А. Г. Голод // Львівський медичний часопис. - 2008. - AML XIV додаток 1. – С.128-132.
Мясников Г. В. Особливості метаболічних порушень у хворих на ессенціальну артеріальну гіпертензію з проявами синдрому інсулінорезистентності/ Г. В. Мясников., С. В. Софієнко // Проблеми військової охорони здоров’я. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. - 2008. - Випуск 21. – С. 428-444.
Мясников Г. В. Участь нейрогормонів в регуляції ліпідного та вуглеводного обмінів у хворих на артеріальну гіпертензію із збереженою чутливістю тканин до інсуліну і синдромом інсулінорезистентності / Г. В. Мясников // Biomedical and Biosocial Anthropology/ -2008 -№10 - С. 13-17.
Мясников Г. В. Применение алгоритма Ю. В. Зимина для диагностики метаболического синдрома Х при различных формах ишемической болезни сердца / Г.В.Мясников // Сучасні проблеми кардіології та ревматології- від гіпотез до фактів. - Київ, 2001. – С. 52.
Бойчак М. П., Мясников Г. В. Структурно-функциональные изменения левого и правого желудочков у больных ишемической болезнью сердца с начальными проявлениями сердечной недостаточности / М. П. Бойчак, Г. В. Мясников, А. А. Спасская, Н. Н. Сидорова, М. М. Рудаков, Л. Л. Сидорова // Сучасні проблеми кардіології та ревматології- від гіпотез до фактів. - Київ, 2001. – С. 37.
Влияние нарушений липидного и углеводного обменов на структурно-функциональное состояние левого желудочка сердца больных метаболическим синдромом / Г. В. Мясников, Л. Л. Сидорова, А. П. Ткаченко // Терапевтичні читання пам'яті академіка Л.Т. Малої. - Харків 2004. – С. 151.
Мясников Г. В. Влияние комплексных биологических препаратов момордика композитум и убихинон композитум на показатели углеводного и липидного обменов, функциональное состояние левого желудочка сердца, печеночный кровоток и эндотелиальную функцию больных метаболическим синдромом / Г. В. Мясников, Н. Н. Сидорова // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб. – Харків, 2005. - С. 205
Мясников Г. В. Влияние инсулинорезистентности на состояние систолической функции левого желудочка сердца у больных с артериільной гипертензией / Г. В. Мясников // Український кардіологічний журнал. - 2007. - № 5. – С. 128.
Декл. Пат. 43180 А Україна, МПК 7 А 61 В 5/00. Спосіб діагностики систолічної дисфункції правого шлуночка серця / Бойчак М. П, Мясников Г. В., Амосова К. М., Сидорова Л. Л., Спаська Г. О., Сидорова Н. М., Медвідь Я. І., Софієнко С. В. Заявитель и патентообладатель – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця ; заявл. 23.03.2001 ; опубл. 15.11. 2001, Бюл. №10.
Декл. Пат. 43179 А Україна, МПК 7 А 61 В 5/00. Спосіб діагностики систолічної дисфункції лівого шлуночка серця / Бойчак М. П, Мясников Г. В., Амосова К. М., Сидорова Л. Л., Сидорова Н. М., Спаська Г. О., Рудаков М. М., Голод А. Г. Заявитель и патентообладатель – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця; заявл. 23.03.2001; опубл. 15.11.2001, Бюл.№ 10.
Декл. Пат. 60202 А Україна, МПК 7 А 61 В 5/00. Спосіб виявлення змін параметрів діастолічної функції лівого шлуночка серця / Сидорова Н. М., Мясников Г. В., Сидорова Л. Л. Заявитель и патентообладатель – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця ; заявл. 28.02.2003; опубл. 15.09.2003, Бюл. №9.
Декл. Пат. 61610 А Україна, МПК 7 А 61 В 5/00. Спосіб виявлення змін параметрів систолічної функції лівого шлуночка серця / Сидорова Н. М., Мясников Г. В., Сидорова Л. Л. Заявитель и патентообладатель – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця ; заявл. 17.03.2003; опубл. 17.11.2003, Бюл. №11.