101. Сілонова Наталія Борисівна. Метаболічні процеси в організмі кролів за умов створення стану штучного вуглекислотного гіпобіозу: дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005. : табл.
Анотація до роботи:
Сілонова Н.Б. Метаболічні процеси в організмі кролів за умов створення стану штучного вуглекислотного гіпобіозу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. - Національний аграрний університет, Київ, 2005.
Дисертаційну роботу присвячено з`ясуванню перебігу метаболічних процесів за умов формування у кролів стану штучного вуглекислотного гіпобіозу. На основі вивчення змін фізіолого-біохімічних показників, концентрації метаболітів гліколізу та циклу трикарбонових кислот, коливань величини рН та вмісту газів у крові з`ясовано динаміку входження тварин у стан штучного гіпобіозу, який характеризується розвитком компенсованого респіраторного ацидозу. Встановлено, що на початкових етапах формування гіпобіотичного стану внаслідок зниженого забезпечення тканин киснем активуються гліколітичні процеси, про що свідчить зростання рівня пірувату та лактату. Власне гіпобіоз характеризується активацією глюконеогенезу, що регулюється і контролюється рівнем рН та вмістом метаболітів проміжного обміну, порушенням процесів карбоксилювання-декарбоксилювання та гальмуванням інтенсивності функціонування ЦТК. Зниження активності альдегіддегідрогенази призводить до зростання рівня ацетальдегіду у тканинах та підвищення співвідношення ацетальдегід/етанол, яке відображає зростання рівня анаеробних процесів, характеризує глибину гіпобіотичного стану, і є спільним для природного та штучного гіпобіозу у рослин і тварин.
У дисертації, відповідно до поставленої мети і завдань досліджень, встановлено, що підвищення рівня вуглекислоти є важливим фактором для формування у кролів стану штучного гіпобіозу.
Розроблено оптимальні умови для моделювання у кролів стану штучного гіпобіозу на основі вивчення змін фізіолого-біохімічних показників у динаміці його формування, а також метаболічних особливостей даного явища у крові та гепатоцитах.
1. Досліджено фізіологічні показники, що характеризують перебування тварин у стані гіпобіозу: зниження температури тіла на 24%, частоти серцевих скорочень на 31% та кількість дихальних рухів на 65% порівняно з контролем. За дії холодового чинника температура тіла тварин, частота пульсу та дихання не зазнають вірогідних змін.
2. Формування у кролів стану штучного гіпобіозу характеризується зростанням рівня лактату через 1,5 год на 29%, через 3 год на 75%, через 1 год після виходу з гіпобіозу в 2,1 рази; пірувату - на 25% через 1,5 год; глюкози - на 40%, 75% та 24%. Вміст малату, оксалоацетату та -кетоглутарату не зазнає вірогідних змін у всіх досліджуваних часових проміжках.
3. Стан штучного гіпобіозу характеризується розвитком компенсованого респіраторного ацидозу, про що свідчать зниження рН на 0,13, рО2 на 48%, підвищення рСО2 на 49%, НСО3- на 27% та загального СО2 на 26%.
4. За гіпобіозу спостерігається підвищення сумарного вмісту амінокислот на 26%, зниження рівня аміаку та сечовини в крові на 48 та 40% відповідно.
5. В печінці кролів, які перебувають у стані гіпобіозу, зростає рівень малату (на 85%), глутамату (на 79%), лактату (на 37%), пірувату (на 25%).
6. Вміст НАД+ в печінці кролів за гіпобіозу на 72%, НАДН на 65% нижчий порівняно з контролем. Рівень НАДФ+ зростає на 25%, а НАДФН знижується на 28% порівняно з контролем. Співвідношення НАД/НАДН та НАДФ/НАДФН в цитозолі за гіпобіозу та впливу холодового чинника не зазнає вірогідних змін, а в мітохондріях співвідношення НАД/НАДН знижується на 67%, та 23% відповідно.
7. За гіпобіозу на 27% підвищується активність лактатдегідрогенази, активується карбоксилювання пірувату (на 38%) та не змінюється рівень декарбоксилювання малату малатдегідрогеназою, активується на 73% карбоксилювання -кетоглутарату та на 45% знижується декарбоксилювання ізоцитрату ізоцитратдегідрогеназою, а також знижується активність піруваткарбоксилази та альдегіддегідрогенази на 30% та 58% відповідно. За впливу холодового чинника активність досліджуваних ферментів суттєво не змінюється.
Публікації автора:
1.Мельничук Д.О., Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б. Вплив стану штучного гіпобіозу на інтенсивність метаболічних процесів у кролів // Укр. біохім. журн.- 2005. - Т. 77,№1.- С.84-88. (Дисертантом відібрано матеріал та проведено визначення активності ферментів та вмісту метаболітів у крові кролів в умовах експерименту, написано публікацію).
2. Мельничук Д.О., Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б. Особливості зміни показників кислотно-лужної рівноваги у кролів при моделюванні стану штучного гіпобіозу та за умов дії холодового чинника // Доповіді НАН України.- 2004.-№12-С. 164-167. (Дисертантом поставлено дослід, визначено зміни фізіологічних показників, проведено визначення показників кислотно-лужної рівноваги у крові кролів в умовах експерименту, проаналізовано результати та написано публікацію).
3. Сілонова Н.Б., Мельничук С.Д. Динаміка метаболічних змін у кролів у стані штучного гіпобіозу // Науковий вісник Національного аграрного університету.- К.- 2004.- №75. -С. 198-201. (Дисертантом проведено експерименти, відпрацьовані їх робочі схеми, аналіз результатів, визначено самостійно вміст метаболітів, написано публікацію).
4. Сілонова Н.Б., Мельничук С.Д. Вплив зниження життєдіяльності на азотовий обмін у кролів // Науковий вісник Національного аграрного університету.- К.- 2004.-№76.-С. 186-190. (Дисертантом поставлено дослід, проведені експериментальні дослідження, їх аналіз та написання публікації).
5. Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б., Терещенко С.В. Особливості основних показників гліколізу і циклу трикарбонових кислот у тканинах печінки риб за умов штучного гіпобіозу // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.- 2001.-№40.- С. 228-230.(Дисертантом відібрано та підготовлено матеріал для досліджень).
6. Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б., Новак О.Л. Азотистий обмін у кролів за штучного гіпобіозу // Вісник аграрної науки.-2004.- №11.- С. 31-34.(Дисертантом відібраний матеріал та проведено визначення аміаку, креатиніну та сечовини у крові кролів в умовах експерименту, написано публікацію).
7. Мельничук Д.О., Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б. Вивчення особливостей гліколізу та ЦТК у кролів за умов штучного гіпобіозу та при дії холодового фактора. // Матеріали науково-практичної конференції, Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Ветеринарна медицина” 84, Харків.: 2004. - С. 492-495. (Дисертантом проведено відбір проб та визначено концентрації метаболітів у динаміці часу, проаналізовано результати).
8. Мельничук С.Д., Сілонова Н.Б. Вивчення окисно-відновних процесів в організмі тварин у стані штучного гіпобіозу // Матеріали ІІ конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК. 3-4 березня 2003.- Київ.- С.97-98.
9. Сілонова Н.Б., Мельничук С.Д. Кислотно-лужний стан крові при моделюванні стану гіпобіозу у кролів //Матеріали конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК. 3-4березня 2005.- Київ.- С.70-71.