Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Шелевач Андрій Васильович. Метаболічна та продуктивна дія клітковини при підвищенні її рівня в раціоні відгодівельної худоби в літній період : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шелевач А. В. Метаболічна та продуктивна дія клітковини при підвищенні її рівня в раціоні відгодівельної худоби в літній період. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2008.

У дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано та експериментально доведено вирішення наукової проблеми щодо більш ефективного використання азоту азотовмісних сполук, летких і високомолекулярних жирних кислот в організмі бугайців за згодовування молодої трави. Встановлено, що спрямованість бродильних процесів у рубці та концентрація аміачного, амінного, білкового та загального азотів, летких і високомолекулярних жирних кислот в його рідині залежить від наявності у раціоні клітковиновмісного корму (який має у своєму складі лігнін і геміцелюлози) з різною величиною частинок та часу щодо початку годівлі. На вміст високомолекулярних жирних кислот загальних ліпідів і неетерифікованих жирних кислот у плазмі крові, печінці та скелетних м'язах бугайців впливає споживання солом'яної січки різної величини. За її згодовування у тварин зменшується виділення з каловими масами високомолекулярних жирних кислот загальних ліпідів і неетерифікованих жирних кислот. У них також знижується виведення азоту азотовмісних сполук з організму.

Розроблено та апробовано спосіб поліпшення продуктивних і якісних ознак відгодівельних бугайців.

Встановлено позитивний вплив введення клітковиновмісного корму різного ступеня подрібнення до складу раціону відгодівельних бугайців, який складається з зеленої маси сіяних трав і комбікорму, на ферментативні процеси та метаболізм азоту і жирних кислот у рубці тварин, на їх ріст та харчову цінність м'яса. При цьому зроблено такі висновки.

1. Згодовування бугайцям зеленої маси сіяних бобово-злакових трав, дефіцитної за вмістом клітковини, з добавкою солом'яної січки як джерела клітковини призводить до стабілізації ферментативних процесів та стимулювання пропіоновокислого бродіння у рубці і збільшення в ньому продукції пропіонової кислоти, з метаболічною дією якої пов'язане підвищення приростів великої рогатої худоби.

2. При збільшенні рівня клітковиновмісного корму різного ступеня подрібнення в раціоні, що складається з зеленої маси сіяних трав і комбікорму, у рідині рубця відгодівельної худоби на 10-й годині від початку годівлі виявлено меншу концентрацію аміачного й амінного азоту (p<0,05–0,01), а на 7–10-й – збільшення вмісту білкового та загального азоту (p<0,05–0,01), що вказує на тривалий вплив клітковини на метаболізм азоту і трансформацію його у бактеріальний протеїн.

3. Підвищення рівня клітковиновмісного корму різного ступеня подрібнення в раціоні призводить до більш ефективного засвоєння азоту і трансформації протеїну корму в білки тканин відгодівельних бугайців, і зокрема скелетних м'язів, на що вказує вірогідне зменшення концентрації в їх крові азоту сечовини (p<0,05–0,01), зниження рівня виділення азоту з сечею (p<0,05–0,01) та збільшення приростів порівняно до цих показників у тварин контрольної групи.

4. Кількість лінолевої кислоти загальних ліпідів і фракції неетерифікованих жирних кислот у рідині рубця дослідних бугайців, які споживали зелену масу сіяних трав, комбікорм та солом'яну січку з величиною частинок 0,2–2,0 і 3,0–5,0 см, на 10-й годині від початку годівлі була вірогідно більшою (p<0,05–0,01), ніж у рубцевій рідині тварин контрольної групи, що є ознакою інгібування гідрогенізації поліненасичених жирних кислот у рубці під впливом клітковини.

5. Підвищення рівня клітковиновмісного корму різного ступеня подрібнення в раціоні досліджуваних бугайців призводить до збільшення засвоєння жирів. Про це свідчить менший вміст високомолекулярних жирних кислот загальних ліпідів і неетерифікованих форм жирних кислот у калових масах тварин дослідних груп порівняно з контрольною (p<0,05–0,01).

6. У загальних ліпідах плазми крові і печінці бугайців, які споживали комбікорм, зелену масу сіяних трав та солом'яну січку величиною 0,2–2,0 і 3,0–5,0 см, виявлено вірогідно більший вміст лінолевої кислоти (p<0,05–0,01); у загальних ліпідах скелетних м'язів – вищий відносний рівень лінолевої та арахідонової кислот (p<0,05–0,01), що позитивно впливає на харчову цінність м'яса.

7. Середньодобові прирости маси тіла у бугайців, яким згодовували комбікорм та зелену масу сіяних трав з добавкою клітковиновмісного корму величиною 0,2–2,0 і 3,0–5,0 см, були відповідно на 138,9 і 92,2 г, або на 19,4 і 12,9 %, більші, ніж у тварин контрольної групи, які споживали комбікорм та зелену масу сіяних трав.

Публікації автора:

  1. Шелевач А. В. Обмінні процеси високомолекулярних жирних кислот у травному каналі бугайців за згодовування клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. — Оброшино, 2006. — Вип. 48, ч. 2. — С. 99–106.

  2. Шелевач А. В. Обмінні процеси високомолекулярних жирних кислот у рубці жуйних тварин під впливом клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. — Оброшино, 2007. — Вип. 49, ч. 2. — С. 200–206.

  3. Шелевач А. В. Баланс азоту у бугайців за згодовування різних форм клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. — 2007. — Т. 9, № 2 (33), ч. 3. — С. 99–103.

  4. Шелевач А. В. Насиченість вищих жирних кислот у рубці жуйних тварин за згодовування клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. — 2007. — Т. 9, № 3 (34), ч. 2. — С. 228–231.

  5. Шелевач А. В. Концентрація високомолекулярних жирних кислот (ВЖК) у найдовшому м'язі спини та продуктивність бугайців при згодовуванні клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Науково-технічний бюлетень / Ін-т біології тварин УААН, ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2007. — Вип. 8, № 1/2. — С. 125–129.

  6. Шелевач А. В. Жирнокислотний склад внутрішнього жиру у бугайців за згодовування різних форм клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач //Науково-технічний бюлетень / Ін-т біології тварин УААН, ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. — Львів, 2007. — Вип. 8, № 3/4. — С. 112–115.

  7. Шелевач А. В. Азотовий обмін у рубці бугайців при згодовуванні різних форм клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач, Й. Ф. Рівіс // Біологія тварин. — Львів, 2006. — Т. 8, № 1/2. — С. 191–195. (Дисертант провів експериментальні дослідження, статистично опрацював та узагальнив отримані дані, написав статтю).

  8. Шелевач А. В. Концентрація загальних ліпідів і високомолекулярних жирних кислот у плазмі крові жуйних тварин за згодовування клітковиновмісного корму / А. Шелевач, Й. Рівіс // Вісник Львівського університету. — 2007. — Вип. 43. — С. 202–208. (Дисертант провів експериментальні дослідження, статистично опрацював та узагальнив отримані дані, написав статтю).

  9. Пат. 31351 Україна, МПК7 А23К 1/18, С11С 3/00. Спосіб підвищення продуктивності відгодівельної худоби та покращення якості яловичини / Рівіс Й. Ф., Федак В. Д., Бобрушко В. В., Шелевач А. В. ; власник Ін-т землеробства і тваринництва західного регіону. — Заявл. 03.09.07 ; опубл. 10.04.08, Бюл. № 7. — 4 с. (Дисертант провів дослід і патентний пошук, визначив масу тіла піддослідних тварин і економічну ефективність кормової добавки, узагальнив отримані дані, оформив заявку).

  10. Shelevach А. V. The nitrogen metabolism in bull's rumen when feeding them different forms of cellulose-containing fodder / Shelevach А. // Materials of III International Young Scientists conference ''Biodiversity. Ecology. Adaptation. Evolution'' (Odesa, 15–18 Мay 2007). — Odesa, 2007. — Р. 136.

11. Шелевач А. В. Обменные процессы азотсодержащих веществ в организме бычков и их коррекция разными формами клетчаткосодержащего корма / А. В. Шелевач // Проблемы повышения эффективности производства животноводческой продукции : тез. докл. междунар. науч.-практ. конф., 12–13 окт. — Жодино, 2007. — С. 283–284.

12. Шелевач А. В. Направленість обмінних процесів жирних кислот у рубці жуйних тварин за згодовування клітковиновмісного корму / А. В. Шелевач // Матеріали ІХ Українського біохімічного з'їзду, 24–27 жовт. — Харків, 2006. — Т. 1. — С. 194–195.