Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


261. Стецько Тарас Іванович. Метаболічна та продуктивна дія бікарбонату амонію при його використанні в годівлі телят: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Стецько Т.І. Метаболічна та продуктивна дія бікарбонату амонію при його використанні в годівлі телят. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2004.

У дисертації наведені дані про динаміку змін у вмісті рубця телят у 2- і 4-місячному віці, яким до раціону з 1-місячного віку додавали у складі комбікорму бікарбонат амонію окремо і разом із перлітом, ферментативної активності, показників азотового обміну, загального вмісту ЛЖК та співвідношення окремих коротколанцюгових жирних кислот у вмісті рубця, морфологічного профілю їх крові та вмісту в ній загального білка, амінного азоту вільних амінокислот, сечовини, глюкози та активності АсАТ, АлАТ і ЛФ. У телят, яким згодовували комбікорм з добавками бікарбонату амонію, особливо разом із перлітом, була виявлена значно вища целюлолітична активність у вмісті рубця, ніж у телят контрольної групи. Виявлена вища концентрація білкового азоту та аміаку у вмісті рубця телят дослідних груп, ніж у вмісті рубця телят контрольної групи.

Виявлено підвищення перетравності поживних речовин корму, особливо клітковини, у травному тракті телят дослідних груп, ніж у телят контрольної групи. У телят, яким згодовували комбікорм з добавками бікарбонату амонію, виявлений вищий ступінь засвоєння азоту та ряду макро- і мікроелементів.

У дисертації наведено теоретичне обгрунтування доцільності використання у годівлі телят з 1-місячного віку як добавки до комбікорму бікарбонату амонію окремо і разом із сорбентом перлітом з метою підвищення інтенсивності їх росту та ефективності використання кормів.

Встановлено позитивний вплив бікарбонату амонію при додаванні його окремо і разом з природним мінералом перлітом до раціону телят з 1-місячного віку на ферментативну активність мікроорганізмів рубця, перетравлення поживних речовин і засвоєння азоту корму, на обмін речовин в їх організмі та інтенсивність росту.

  1. Целюлолітична активність мікроорганізмів у вмісті рубця телят дослідних груп, яким згодовували бікарбонат амонію у вигляді добавок до комбікорму, у 2- і 4-місячному віці була вірогідно вища, ніж у телят контрольної групи.

  2. Концентрація білкового азоту у вмісті рубця телят дослідних груп, до раціону яких додавали бікарбонат амонію як окремо, так і разом із сорбентом перлітом, була відповідно на 6,18 і 10,78% вища, ніж у вмісті рубця телят контрольної групи.

  3. Підвищення концентрації аміаку у вмісті рубця телят при згодовуванні їм комбікорму з добавкою бікарбонату амонію у суміші з перлітом у перші години після годівлі виражено меншою мірою, ніж при згодовування комбікорму з самим бікарбонатом амонію.

  4. Відсутні вірогідні різниці в загальній концентрації ЛЖК у вмісті рубця телят дослідних груп, до раціону яких додавали бікарбонат амонію, і у вмісті рубця телят контрольної групи. Згодовування телятам комбікорму з добавками бікарбонату амонію приводить до зменшення частки оцтової кислоти і збільшення частки пропіонової кислоти у складі ЛЖК у рубці телят.

  5. Згодовування телятам комбікорму з добавками бікарбонату амонію окремо і разом з перлітом істотно не вплинуло на кількість еритроцитів і лейкоцитів, вміст гемоглобіну, загального білка, амінного азоту вільних амінокислот, активності АлАТ, АсАТ і ЛФ в їх крові у 2- і 4-місячному віці. На обох етапах дослідження в крові телят дослідних груп виявлена вірогідно більша концентрація сечовини, ніж у крові телят контрольної групи.

  6. Перетравність сухої і органічної речовини, жиру, клітковини і безазотистих екстрактивних речовин у телят, яким згодовували комбікорм із добавками бікарбонату амонію, була вірогідно вища, ніж у телят контрольної групи.

  7. Засвоєння азоту в телят дослідних груп, яким згодовували комбікорм із добавками бікарбонату амонію окремо і разом з перлітом, було відповідно на 4,98 і 5,27% вище, ніж у телят контрольної групи.

  8. У телят дослідних груп при згодовуванні бікарбонату амонію у вигляді добавок до комбікорму в балансовому досліді встановлено вірогідне збільшення засвоєння фосфору, міді, марганцю, цинку, нікелю, хрому, барію і менше засвоєння сірки, ніж у телят контрольної групи. При згодовуванні телятам бікарбонату амонію разом із перлітом у них збільшилося також засвоєння заліза, ванадію, цирконію, стибію, титану і зменшилося засвоєння стронцію і свинцю.

  9. Прирости живої маси телят, яким згодовували бікарбонату амонію окремо і разом із перлітом, за дослідний період були відповідно на 19,0 і 25,5% більші, ніж у телят контрольної групи.

Публікації автора:

1. Стецько Т.І. Вплив введення в раціон телят бікарбонату амонію і ентеросорбенту перліту на використання мінеральних речовин // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. – 2003. – № 45. – С. 155-161.

2. Стецько Т.І. Метаболізм у рубці телят при додаванні до іх раціону бікарбонату амонію і сорбенту перліту // Біологія тварин. – Львів, 2003. – Т. 5, № 1-2. – С. 138-143.

3. Стецько Т.І. Особливості азотового обміну в рубці телят при згодовуванні бікарбонату амонію // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин УААН. – Львів, 2004. – Вип. 5, № 1-2. – С. 10-14.

4. Стецько Т.І. Морфологічний склад крові телят при використанні в їх годівлі бікарбонату амонію // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – 2004. – Т. 6, № 2. – С. 93-97.

5. Стецько Т.I., Вудмаска В.Ю., Герасимiв М.Г. Вплив згодовування амонійно-карбонатно-перлітової добавки (АКПД) на фізіологічний стан та інтенсивність обмінних процесів в організмі телят // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин УААН. – Львів, 2002. – Вип. 4, № 1. – С. 138-142. (Дисертант дослідив морфологічний склад крові телят, вміст загального білка, концентрацію сечовини та активність лужної фосфатази і ферментів переамінування у сироватці крові, здійснив статистичну обробку одержаних даних та їх проаналізував).

6. Стецько Т.І., Вудмаска В.Ю. Перетравність поживних речовин і баланс азоту при використанні в їх годівлі з раннього віку карбонатних сполук амонію // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. – 2002. - № 44. – С. 158-161. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистично обробив цифрові дані одержаних результатів і здійснив їх аналіз).

7. Стецько Т.І., Вудмаска В.Ю. Ефективність використання амонійно-карбонатно-перлітової добавки в годівлі телят // Корми і кормовиробництво. – 2003. – № 51. – С. 325-328. (Дисертант виконав експериментальну частину, проаналізував одержані результати досліджень).

8. Вудмаска В.Ю., Стецько Т.І. Використання карбонатів амонію у раціонах телят молочного періоду // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальні проблеми годівлі сільськогосподарських тварин і технологія кормів”, присвячена 100-річчю від дня народження проф. П.Д. Пшеничного. – Київ, 2003. – С. 27-29. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку і проаналізував одержані результати досліджень).