Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Осадчук Світлана Вікторівна. Механізми забезпечення бюджетної стабільності на регіональному рівні: державно-управлінський аспект : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Одеський регіональний ін-т держ. управління Національної академії держ. управління при Президентові України. — О., 2007. — [209]арк. — Бібліогр.: арк. 175-191.



Анотація до роботи:

Осадчук С.В. Механізми забезпечення бюджетної стабільності на регіональному рівні: державно-управлінський аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. –механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Одеса, 2007.

У дисертації проаналізовано теоретичні засади та визначено специфіку механізмів державного управління бюджетною сферою регіону. Виявлено основні напрями державного управління з використанням економічного механізму, що впливають на процеси в бюджетній сфері регіону. Встановлено сутність організаційно-правового механізму державного управління бюджетною сферою та проаналізовано його дієвість в умовах ринкових трансформацій. Удосконалено понятійний апарат теорії державного управління. Обґрунтовано напрями вдосконалення алгоритму визначення податкового навантаження на економіку регіонів, як дієвого інструменту перерозподільчих відносин. Розроблено комплексний механізм забезпечення стабільності доходів бюджетів регіонального рівня, який поєднує економічні, організаційно-правові та податкові інструменти державного управління. Запропоновано показники та методику визначення бюджетного потенціалу регіону. Визначено основні напрями та шляхи вдосконалення механізмів державного управління бюджетною сферою регіонів.

У дисертаційній роботі наведено вирішення актуальної наукової проблеми, яка полягає в аналізі чинних механізмів управління бюджетною сферою, визначенні переваг і недоліків їх функціонування та теоретичному обґрунтуванні комплексного механізму забезпечення бюджетної стабільності на регіональному рівні як передумови виконання державою покладених на неї зобов’язань. Відповідно до поставленої мети і завдань дослідження, головні його результати дають змогу сформулювати висновки та рекомендації, які мають теоретичне, науково-прикладне і практичне значення.

1. Дослідження і узагальнення теоретичних засад і практичного досвіду формування доходів бюджетів регіонального рівня підтвердило необхідність забезпечення його дієвими механізмами державного управління: економічним, організаційно-правовим, податковим. При цьому процеси в бюджетній сфері регіону не відокремлені від загальнодержавних, завдання управління ними покладається на відповідні державні органи, а результат залучення коштів до бюджету безпосередньо залежить від ефективності механізмів державного управління. Категоріальне насичення авторської концепції забезпечується завдяки введенню в наукову лексику термінів “бюджетна стабільність“, “бюджети регіонального рівня“, “організаційно-правовий механізм державного управління бюджетною сферою”, а також уточненню змісту низки інших понять (бюджетний потенціал, бюджетна самодостатність), що розширило можливості й відкрило перспективи подальших досліджень.

2. Бюджетна стабільність, з огляду на зміст основних понять категорійного апарату сформульованих в дисертації, представляє собою досягнення такого рівня бюджетних надходжень, за якого досягається баланс всіх взаємопов’язаних з ним елементів та мінімізується вплив дестабілізуючих факторів за умови взаємодії відповідних механізмів державного управління в контексті збалансованого регіонального розвитку. Це зумовлює необхідність врахування специфіки формування доходів бюджетів регіонального рівня з метою обґрунтування підходів до управління бюджетною сферою.

3. Встановлено основні напрями державного управління з використанням економічного механізму, що впливають на процеси в бюджетній сфері регіону: інвестиційна політика, грошово-кредитна політика, регулювання державної власності, ліцензування, ціноутворення. Розроблено структурно-функціональну схему економічного механізму державного управління бюджетною сферою, яка дає змогу виявити вплив економічних методів, інструментів та важелів на процеси в бюджетній сфері регіону.

З’ясовано, що дія економічного механізму не є досить ефективною. Особливо це стосується таких економічних методів як інвестиційна діяльність та регулювання державної власності. Правова база, що регламентує інвестиційну діяльність, ще неструктурована, не створений єдиний інституційний простір нормативно-правового управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні. Держава в цьому процесі відіграє роль координуючого та направляючого центру, запобігаючи економічній відокремленості регіонів, що сприятиме економічному зростанню. Для цього необхідно внести корективи в Закон України "Про місцеві державні адміністрації" стосовно надання повноважень з розробки основних напрямів та пріоритетів інвестиційної політики на території регіону щодо залучення коштів під перспективні проекти. Головним завданням є підготовка необхідної правової та організаційної бази для підвищення дієздатності методів економічного механізму державного управління бюджетною сферою з метою формування основи та нарощування конкурентоспроможності вітчизняної економіки, що в свою чергу сприятиме зміцненню бюджетної бази регіонів.

4. Розподіл повноважень між органами державної влади щодо управління бюджетною сферою регіону повинен здійснюватись на засадах децентралізації, чіткого розмежування функцій, що сприяє підвищенню ефективності управління. Дане положення обґрунтоване шляхом проведення аналізу дієвості організаційно-правового механізму державного управління бюджетною сферою, сутність якого полягає в організації суб’єкт-суб’єктних відносин між органами державної влади з питань управління бюджетною сферою та наукового, законодавчого, нормативно-правового забезпечень, що знайшло відображення в розробленій структурно-функціональній схемі побудови даного механізму. Проведеним аналізом виявлено, що організація управління бюджетною сферою не є досконалою, мають місце дублювання функцій, неспівпадання звітності щодо виконання бюджетів органами державного казначейства, податкової служби та фінансових органів. Законодавча база щодо формування доходів бюджетів регіонального рівня потребує перегляду, оскільки існує неузгодженість нормативних актів з питань регулювання таких платежів, як: податок на прибуток, податок з доходів фізичних осіб, плата за землю. Вдосконалення організаційно-правового механізму державного управління бюджетною сферою: організаційних відносин (шляхом чіткого розмежування функцій, введення правил єдиного обліку надходжень) та правового забезпечення позитивно вплине на бюджетний процес регіонального рівня.

5. На підставі аналізу факторів впливу на формування дохідної частини бюджетів різних рівнів обґрунтовано напрями вдосконалення алгоритму визначення податкового навантаження на економіку України в цілому та її регіонів. Вдосконалений алгоритм дає змогу з’ясувати пропорції розподілу за кожною статтею надходжень, визначити рівень податкового навантаження як відношення усіх податкових надходжень до ВВП, проаналізувати його динаміку та порівняти отримані результати дослідження з пороговими, для того, щоб чітко знати загрози бюджетній стабільності. Проведеним аналізом виявлено, що на протязі усіх періодів, які аналізуються, між досліджуваними параметрами існував прямий зв’язок, тобто із зростанням податкового навантаження відбувалось збільшення реальних доходів зведеного бюджету.

Встановлено, що в Україні податкове навантаження підходить до граничної межі, за якою ліквідуються стимули до підприємницької ініціативи та розширення виробництва. Адже податкова система України фактично є однією з найбільш ускладнених та громіздких серед країн Центрально-Східної Європі. Податкове навантаження слід поступово зменшувати, розширюючи коло платників. При цьому основними принципами управління даним процесом мають бути прозорість, бюджетна та податкова ефективність.

6. Обґрунтовано, що забезпечення стабільності надходжень бюджетів регіонального рівня можливе шляхом запровадження комплексного механізму державного управління. Структура даного механізму включає наступні складові: визначення системи державного управління бюджетною сферою регіону; обґрунтування мети та напрямів функціонування бюджетної сфери; діагностика бюджетної ситуації в регіоні; ідентифікація загроз бюджетній сфері; прийняття управлінських рішень. Розроблено модель реалізації механізму забезпечення стабільності доходів бюджетів регіонального рівня, яка включає: процедуру структуризації організаційно-правового, економічного і податкового механізмів державного управління в бюджетній сфері; систему економіко-математичних методів діагностики бюджетної ситуації в регіоні; ідентифікації загроз бюджетній сфері; прийняття управлінських рішень. Запропонований комплексний механізм та модель його реалізації розглядаємо як один із способів адекватного запровадження основних напрямів бюджетної політики на регіональному рівні. Використання даного механізму дозволяє здійснювати всебічне вивчення проблем бюджетної сфери регіонів, аргументувати вибрані форми управлінської діяльності та обґрунтувати прийняття відповідних управлінських рішень.

7. Домінуючим елементом комплексного механізму забезпечення стабільності доходів бюджетів регіонального рівня є оцінка його бюджетного потенціалу.

Запропоновано методику оцінки бюджетного потенціалу регіону (рівень області та району), яка включає наступні етапи: ідентифікація ситуації; визначення тих складових, які найбільш суттєво впливають на загальний рівень надходжень до бюджету регіону; проведення факторного аналізу формування доходів бюджету; визначення чинників-стабілізаторів економічного, податкового, організаційно-правового напрямів, задіяних в процесі формування стабільної бюджетної бази регіону; виявлення дестабілізуючих факторів впливу на бюджетну систему регіону та визначення шляхів їх усунення; обґрунтування рівня співвідношення доходів державного та місцевого бюджетів. Визначено додаткові показники для комплексної оцінки бюджетного потенціалу регіону, які дають змогу точніше ідентифікувати бюджетну ситуацію в регіоні та обґрунтувати напрями управлінської діяльності з метою покращення результатів.

8. Одержані результати проведеного дослідження дають можливість визначити основні заходи щодо їх втілення в практику регіонального управління, зокрема, запропоновані методики та модель сприяють підвищенню ефективності управлінських рішень за рахунок спрямованості на забезпечення бюджетної стабільності регіонів та досягнення кінцевої мети – підвищення добробуту населення. Оцінку бюджетного потенціалу регіону доцільно застосовувати при розробці регіональних програм та здійсненні моніторингу бюджетної ситуації у регіоні. Подальші дослідження у даному напрямку вбачаємо у вивченні умов впровадження в практику державного управління комплексного механізму забезпечення стабільності доходів бюджетів регіонального рівня.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Осадчук С. В. Управління регіональними фінансовими ресурсами // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць ОРІДУ. Вип. 4(24). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 262-266.

  2. Осадчук С.В. Концепція сталого розвитку: філософський та економічний аспект // Ефективність державного управління: Зб. наук. праць ЛРІДУ. Вип. 9. / За заг. ред. А.О.Чемериса. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2005. – С. 75-81.

  3. Осадчук С.В. Петенко І.В. Сутність фіктивного підприємництва та його роль у формуванні доходів бюджету // Зб. наук. праць ДонДУУ “Державна політика в сфері управління”. Т.VI, Вип. 55, серія “Державне управління”. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 187-193.

  4. Осадчук С.В. Аналіз ефективності державного управління соціально-економічним розвитком регіону // Теорія та практика держаного управління: Зб. наук. праць. Вип 2(14). –Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – С. 146-152.

  5. Осадчук С.В. Аналіз ефективності бюджетно-податкового законодавства в сфері формування доходів місцевих бюджетів // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць ОРІДУ. Вип. 3 (27). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 234-241.

  6. Осадчук С.В. Методологічні підходи до моделювання процесів сталого регіонального бюджетного розвитку // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. Вип. 1(31). – Х.: Вид–во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 200-213.

  7. Осадчук С.В. Механізми державного управління щодо забезпечення стабільності доходів бюджету регіону // Актуальні проблеми державного управління. Зб. наук. праць ОРІДУ. Вип. 2(30). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – С.254-263.

Статті в інших виданнях, тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Ахламов А.Г., Осадчук С.В. Методи та засоби боротьби зі спробами підприємств від ухилення сплати податків // Вісник соціально-економічних досліджень. Зб. наук. праць. Вип. 17. – Одеса: ОДЕУ, 2004. – С. 14-20.

  2. Уманець Т.В., Осадчук С.В. Актуальні проблеми податкової системи України та шляхи її удосконалення // Збірник матеріалів II Всеукраїнської науково-практичної конференції. Вінниця, 28 жовтня 2004 р. – Вид-во: ВІЕ, 2004. – С.62-67.

  3. Осадчук С.В. Нові технології управління регіональним економічним розвитком // Вісник економічної науки України. – 2005. – №1(7). – С. 92-95.

  4. Осадчук С.В. Захист фінансових інтересів держави: проблеми оподаткування // Вісник соціально-економічних досліджень. Зб. наук. праць. Вип. 21. – Одеса: ОДЕУ, 2005. – С. 186-193.

  5. Осадчук С.В. Аналіз методів розрахунку рівня обсягів тіньової економіки // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2005. – №1. – С. 84-88.

  6. Осадчук С.В. Опыт организации налогового контроля в Нидерландах и Франции // Бизнес Информ. – 2006. – №3(321) – С. 87-90.

  7. Осадчук С.В. Проблеми мінімізації та податкового аудиту податку на прибуток // Економіка розвитку. – 2006. – №2(38). – С. 77-79.

  8. Осадчук С.В. Аналіз впливу податкового механізму на розвиток малого підприємництва // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т.1, №4. –– С. 204-208.

  9. Осадчук С.В. Проблеми збільшення доходної частини місцевих бюджетів // Науковий вісник ОДЕУ. – 2006. – №10(30). – С. 79-86.

  10. Осадчук С.В. Економічний та організаційно-правовий механізм державного управління в забезпеченні бюджетної стабільності регіону // Науковий вісник Академії муніципального управління: Серія «Управління». Правові та фінансові механізми муніципального управління / За заг. ред. В.К. Присяжнюка, В.Д. Бакуменка: Зб. наук. праць. Вип. 2. – К.: Видавничо-поліграфічний центр Академії муніципального управління, 2007. – С. 218-224.

  11. Осадчук С.В. Бюджетний фактор розвитку економіки регіону (на прикладі Миколаївської області) // Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації: Матеріали щорічної загальноінститутської науково-практичної конференції. 24 листопада 2004 р. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – Т.1. – С.261-263.

  12. Осадчук С.В. Чинники проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні // Адміністративно-територіальна реформа та проблеми реалізації потенціалу економічного зростання в Україні: Матеріали щорічної науково-практичної конференції. Одеса, 27 травня 2005 р. – ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 55-57.

  13. Осадчук С.В. Роль міжбюджетних відносин в регіональному економічному розвитку // Актуальні проблеми державного управління та місцевого самоврядування: сучасний стан та перспективи регіонального розвитку: Матеріали щорічної науково-практичної конференції. 18 жовтня 2005 р. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 151-154.

  14. Осадчук С.В. Проблеми державного управління економічним розвитком регіонів // Управління регіональним економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції студентів та молодих науковців. Івано-Франківськ, 16-18 листопада 2007 р. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2005. – С. 226-230.

  15. Осадчук С.В. Проблеми розширення бюджетних прав органів місцевого самоврядування в умовах розбудови української держави // Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Львів, 20 січня 2006 р. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2006. – С. 229-232.

  16. Осадчук С.В. Теоретичні аспекти державного управління сталим розвитком системи // Формування та реалізація стратегії сталого економічного розвитку регіону: Матеріали щорічної науково-практичної конференції. Одеса, 26 травня 2006 р. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 66-68.

  17. Осадчук С.В. Аналіз проблем виконання державного бюджету країни // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: Матеріали науково-практичної конференції за міжнародною участю. Київ, 31 травня 2006 р. – К.: НАДУ, 2006. – Т. 2. – С. 369-370.

  18. Осадчук С.В. Оцінка розвитку елементів інформаційного забезпечення органів державної влади в Україні // Регіональна політика на сучасному етапі державотворення: проблеми децентралізації: Матеріали щорічної науково-практичної конференції. Одеса, 31 жовтня 2006 р. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 115-117.

  19. Осадчук С.В. Фіскальна складова бюджетно-податкового механізму – реалії та перспективи // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції, Донецьк, 24 листопада 2006р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 201-204.

  20. Осадчук С.В. Стан та перспективи стратегічного управління розвитком регіону // Демократичні стандарти професійного навчання та діяльності публічних службовців: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Львів, 22 березня 2007 р. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. –Ч.2. – С. 366-370.

  21. Осадчук С.В. Роль інноваційних технологій в забезпеченні стабільного розвитку регіону // Стан та перспективи економічного розвитку регіону в умовах удосконалення інституціональної структури суспільства: Матеріали щорічної науково-практичної конференції. Одеса, 25 травня 2007 р. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 65-68.

  22. Осадчук С.В. Конкурентоспроможність вітчизняної економіки: стан та перспективи // Інноваційна модель розвитку промислового регіону: проекти, управління, результати: Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції. Донецьк, 20 квітня 2007 р.– Донецьк: ДонДУУ, 2007. – С.258-261.